Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde peterneamt » 11 Feb 2013, 16:31

Nu este rasă este hibrid. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde ionel07196555 » 11 Feb 2013, 17:44

peterneamt scrie:Nu este rasă este hibrid. ;)

multumesc
nuanta face diferenta si in lada si in
BUZUNAR U [de la spate ]
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde ionel07196555 » 13 Feb 2013, 00:06

IMG_0022.jpg
fara nume
CHIAR NIMENI
e tabu
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ruben » 13 Feb 2013, 12:08

Ionel...,
Lege care sa interzica POSESIA de Buckfast nu stiu sa existe. Dar reguli pentru crescatorii de regine din Romania exista.

Pricepusi? :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde ionel07196555 » 13 Feb 2013, 21:13

Eu pricep dar ????
cineva care ingrijeste asa ceva sau fice din cele cumparate sau poate din toti useri de pe forum nu detine nimeni asa ceva ....
mai cautam si mai gasim
nenea din poza e din CISNADIE si mai sant
am trimes e-mail de ceva timp dar nimic
sau {CEI BUN SA NU AIBA TOATA LUMEA ]
NU SE POATE AICI PE PRIVAT SAU LA TELEFON
de incercat tot incerc asta duce la pierderea unui an
sau ca asta [ eu stiu ca ma insor maine dar ce fac in noaptea asta ? }
si totus sa am rabdare ... poate poate ....
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde dumi » 04 Mar 2013, 11:52

Hibrizii nu au urmasi cu aceleasi carcteristici (performantele scad direct proportional cu nr de inmultiri)
Multi fermieri mentin urmasi din hibrizi numai o generatie maxim doua
La albine lucrurile se complica deoarece matcile se imperecheaza necontrolat iar trantorii pastreaza numai bagajul genetic al mamei, acestia pot foarte repede sa schime proportiile materialului genetic dintr-o stupina in favoarea hibrizilor, rezultand populatii de albine cu un bagaj genetic foarte sarac (matcile fiice depun din generatie in generatie tot mai putine oua, rezistenta la boli scade)
In multe tari ex Canada este interzis importul anumitor rase, sau hibrizi iar Inmultirea naturala prin roire (la intamplare) este combatuta
Se tin matci hibride in stupi dar nu se permite inmultierea acestor mai mult de o geneatie doua , apoi se cumpara un alt hibrid si se procedeaza la fel
Pe masura ce rasele autohtone vor disparea nimeni nu va mai putea creste animale sau plante fara sa cumpere hibrizi, iar firmele de reproductie vor controla toata piata si pretul semintelor sau animalelor de reproductie
Cel mai intelept ar fi ca autoritatile statului sa ia masuri pentru informarea corecta a fiecarui fermier si nu cred ca va fi cineva interesat sa-si taie singur creanga de sub picioare
Trebuie sa mentinem rasa noastra autohtona asa corcita cum este ea, sa facem selectie severa, si pentru a tine pasul cu proucatorii din afara care folosesc hibrizi sa folosim tehnici de intretinere moderne (tratamente, hraniri de stimulare sanatoase si timpurii, familii ajutatoare)
dumi
 
Mesaje: 60
Membru din: 03 Apr 2012, 12:45
Localitate: Negru Voda, jud Constanta

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde kamy » 04 Mar 2013, 19:43

iote chiar povesteam cu un vecin care are o matca strong buckfast,transvazata de la f1 adus din germania, imperecheata pe plaiurile mioritice deci f2 dupa mama si zicea ca de la respectiva vrea sa traga matci.ei ce ziceti ce iese?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde aparul » 04 Mar 2013, 21:08

as fii tare curios ce iese :? din f2 ala.
Am citit tot ce s-a spus in topicul acesta si as veni si eu cu pararea mea in urma experientei.
Am lucrat cu citeva rase de albine,si dupa umila mea opinie trebuie sa ma opresc la carnica.
prin 2001 am adus in Italia o carpatina de la tata(care s-o uitat c-am chioris la mine ca i-am luat-o),rezultatul :
o mare culegatoare de polen,multe albine,dar cind s-a ajuns la miere a facut o magazie si-un pic in confront cu carnicele (f1 ) sau ligusticele (f1) care aveau 2 magazii si tot a 3a sau a4-afamilie aveau 3, pline ochi de miere de salcim.
Nu s-a evidentiat nici la castan si nici la miere de padure.
Poate matca pe care am luat-o nu era una ,,recordista",dar dupa 3 ani un coleg a adus una de-a lui,si-a facut fiiiiis si aia.
puteti sa faceti toate selectiile din lume ,pina nu se v-a face imperecherea artificiala si urmarirea liniilor pentru a vedea rezultatul,n-o sa iasa nimic(sau aproape nimic)
Acum, chiar dac-o sa-mi sara in cap toti crescatori /vinzatori de matci ,asta-i parerea mè! ;)

p.s. in Italia e interzis importul de alte rase de albine inafara ligusticii :lol: :lol: :lol:
aparul
 

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde nellu.ar » 05 Mar 2013, 00:41

aparule,ai uitat ca am cantarit magaziile cu miere de la tei ?! Stupul cu regina de la mine o facut 40 de kg !!! asta numesti tu fiiiiiis?! Regina de la tine a fost intradevar mediocra! Vezi ca-ti creste nasul!
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde aparul » 05 Mar 2013, 04:27

ah, da acum imi aduc aminte intradevar a ta a facut 40kg da erai si tu pe cintar :lol: :lol: .De aia ti-ai umplut stupina de buckfast si carnica,ca ,carpatinele din zona ta faceau stupul si bidonul,si erau caalmeee ,ca 'cele de la Migiandone :lol: :lol:

p.s.cum merg f1 alea aduse de Tibi de la mine?
aparul
 

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde conufanica » 05 Mar 2013, 21:02

In cei cativa ani de stuparit am verificat cel putin 20 de linii de matci atat din zona baraganului dar si de la statiile de multiplicare ale ICDA-ului.
In paralel cu aceste linii am testat si am intestare familii de albine in care am altoit matci de Iberica provenite de la un institut de cercetare apicola din Spania dintr-o zona climatica aproape identica cu zona baraganului. Din lotul de Iberica am primit o parte din matci imperecheate si o parte neimperecheate. Altoirea matcilor in nuclele de imperechere si in roii nou formati s-a petrecut fix pe 1 mai. Pe 15 iunie am ridicat matcile de la statiile ICDA din Moara Vlasiei si Cislau. Cateva observatii de la 1mai pana la 05 martie:
IBERICA:
- rapita era pe trecute si incepuse sa infloreasca salcamul !
- gradul de acceptare a matcilor in roi si nuclee 85%;
- matcile imperecheate au inceput sa depuna oua dupa nici 24 ore;
- insamantarea celulelor cu oua era compacta fara a lasa celule libere;
- nici pic de celula cu trantor;
- am folosit mare parte din puietul acestora pentru intarirea roilor ce aveau sa urmeze;
- ies la zborul de recunoastere mult mai devreme decat cele autohtone;
- propolizeaza excesiv (aproape ca sudeaza rama de cutie) sunt in padure de stejar si plop;
-frecventa la zbor mai mare;
- viteza foarte mare la claditul fagurilor, 10 faguri 1/1 + catul de 1/2 pe intreg sezonul;
- depozitarea mierii in rama de cuib o face numai pe coroana;
- capaceste uscat;
- zboara si pe ploaie marunta, pe vant, la temperaturi 10 - 12 grade si pe arsita cu peste 30 de grade;
- in lipsa culesului sunt mai agresive;
- repereaza mai repede sursa de nectar si polen;
- predispuse la furtisag daca descopera familii slabe in zona;
- au iernat o parte pe pavilion fara protectie suplimentara, iar o parte pe sol fara nici o protectie;
- consumul de miere pe timpul iernii este mai mare;
- iarna am blocat urdinisurile cu zapada sa nu mai iasa la zbor;
- desi am presarat stuf in jurul stupilor si al pavilionului tot ami gaseam albine cazute in zapada;
au mancat oturta de anel din decembrie pana la jumatea lui februarie, aprope au terminat-o pe a doua;
- acum au cam trei rame cu puiet de toate varstele;
- astazi le-am pus tavitele cu drojdie inactiva, se tavaleau prin ea ca purcelusii si bazaiau ca migurile cand se ridicau in zbor;
CARPATINA:

- salcamul terminase de inflorit nu prea mai aveam cules a trebuit sa iau mierea de la familiile si roii de sus pentru a forma nucleii cu matcile autohtone!
- colac peste pupaza au sosit si prigoriile, vremea lui iunie a fost tot o ploaie.
- gradul de acceptare a matcilor in roi si nuclee 65%;
- matcile imperecheate au inceput sa depuna oua dupa doua zile;
- insamantarea celulelor cu oua nu era compacta erau si celule libere;
- aveau si celule cu trantor;
- ies la zborul de recunoastere mult mai tarziu decat cele de afara;
- nu propolizeaza aproape deloc desi sunt in padure de stejar si plop;
-frecventa la zbor mult mai mica decat la cele de afara;
- trei faguri 1/1 claditi pe intreg sezonul;
- depozitarea mierii in rama de cuib o face de sus pana jos;
- capaceste uscat;
- inceteaza zborul la cea mai mica boare de ploaie;
- pe vant devin agresive;
- zboara la temperaturi de peste 12 grade;
- pe arsita fac barba la urdinis;
- in lipsa culesului nu se clintesc din stup;
- repereaza mai greu sursa de nectar si polen;
- nu sunt predispuse la furtisag daca descopera familii slabe in zona;
- au iernat o parte pe pavilion fara protectie suplimentara, iar o parte pe sol fara nici o protectie;
- consumul de miere pe timpul iernii este mult mai mic;
- acum am cam o palma de puiet pe cele trei rame din mijlocul cuibului;


Cam astea sunt observatiile mele pana cum legate de dragele mele din stupina.
Despre productie vorbim anul asta. Sper sa avem despre ce vorbi: rapita arata super, salcam prezinta bine, om vedea ce-o fi la floarea soarelui.
Pana atunci s-auzim numai de bine.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde conufanica » 05 Mar 2013, 21:11

Am aici documente de achizitie
Scuze documentul e prea mare nu-l poate incarca.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 05 Mar 2013, 23:34

conufanica scrie:IBERICA:

1 ies la zborul de recunoastere mult mai devreme decat cele autohtone;
2-frecventa la zbor mai mare;
3 depozitarea mierii in rama de cuib o face numai pe coroana;
4 repereaza mai repede sursa de nectar si polen;
5 au iernat o parte pe pavilion fara protectie suplimentara, iar o parte pe sol fara nici o protectie;
6 desi am presarat stuf in jurul stupilor si al pavilionului tot ami gaseam albine cazute in zapada;
7 acum au cam trei rame cu puiet de toate varstele;

CARPATINA:

1 salcamul terminase de inflorit nu prea mai aveam cules a trebuit sa iau mierea de la familiile si roii de sus pentru a forma nucleii cu matcile autohtone!
2 colac peste pupaza au sosit si prigoriile, vremea lui iunie a fost tot o ploaie.
3 insamantarea celulelor cu oua nu era compacta erau si celule libere;
4 ies la zborul de recunoastere mult mai tarziu decat cele de afara;
5 frecventa la zbor mult mai mica decat la cele de afara;
6 in lipsa culesului nu se clintesc din stup;
7 repereaza mai greu sursa de nectar si polen;
8 acum am cam o palma de puiet pe cele trei rame din mijlocul cuibului;

A) salcam prezinta bine.
.


Buna ziua,
Am indraznit sa "ciuntesc "mesajul postat de dumneata si sa numerotez pentru o intelegere mai buna, doar ce m-a interesat sau ceea ce nu am inteles indeajuns.
Va rog sa detaliati si sa aduceti date suplimentare pe puncte.Multumesc de pe acum.

Neclaritati:
Iberica

1 Zborul de recunoastere se face dupa schimbarea locatiei(unde iasa toate deodata din stup) sau la iesirea din iarna unde este mai greu sa depistam cine cand iese.Cum ati procedat pentru a depista cine se orienteaza mai repede? Sau poate nu am inteles eu.Detaliati.
2 ce inseamna frecventa la zbor? Un numar mai mare de culegatorare? sau ??
3 In cules abundent , sa zicem mai mult de 10 kg, und edepune mierea?
4 Cum ati facut observatiile?
5 si 6.Ati facut sau nu o pretectie a stupilor? Sau ce numiti protectie, protejarea stupilor? Va rog detaliati.
7 la ce data si ce locatie?

Carpatina.

1 nu am inteles.Care familii si ce roi? Va rog detaliati
2 Dupa terminarea salcamului, ati afirmat ca au venit prigorile.Pe ce data si in ce locatie??
3 celulele libere in plin puiet nu tine de rasa ci de alte probleme.Parerea mea.
4 Cum ati facut observatia? Siu eu am vazut acelasi lucru si sunt curios cum ati procedat.
5 frecventa ...nu stiu la ce va referiti.
6 In lipsa de cules nu se clintesc din stup.Este un + sau un - ??
7 cum ati procedat pentru evaluare?
8 La ce data si ce locatie?/

Multumesc inca o data si sper intr-un raspuns detaliat.
Numai bine.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde conufanica » 06 Mar 2013, 21:29

Matcile imperecheate de anul trecut sunt cumparate de la Universitatea Cordoba Facultatea de Biologie Veterinara din Andalusia cu 15 Euro fara TVA/buc, si neimperecheate de la Departamentul de Agricultură al companiei AbejasDavila Tortosa.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde conufanica » 06 Mar 2013, 21:54

Cateva date de pe siteul producatorului:


Queens
Matcile Iberiensis Apis mellifera.
Matcile noastre sunt reginele ales proaspete in ziua livrarii, facilitând astfel acceptarea lor de către roi, datorita feromonilor matcilor scade rata de acceptare daca se intarzie mai multe zile pana la plantarea lor in nuclee. Albinele sunt adaptate pentru clima temperata cu flora bogata.
Selectia noastra este orientata pe urmatoarele aspecte: Productie, bolilor de puiet, atitudinea de roire, agresivitate, comportament igienic.
Inseminarea este naturală, suntem într-o zonă de albine native și stupine suprapopulate.
Suntem furnizori de regine pentru Cooperare Apicultura Tarragonina, cu Departamentul Agriculturii al Generalitat de Catalunya, în cadrul proiectului de de conservare al albinelor negre nativ.
Albinele noastre Iberiensis au urmatoarele calitati:
Adaptate la clima si flora din Europa;
Este o rasa rustica. (Mai multa rezistenta la anumite boli)
Lungimea limbii 5.8 - 6.2 mm ;
Culoare negru, maro;
Consumul de iernare redus;
începe sezonul activ cu mai puține resurse.
Reproducere rame Langstroth prolifici de până la 18 rame în sezonul de vârf și de înflorire bună;
Dedicat pentru toate dimensiunile de cutii. (Layens, Langstroth, Dadant);
Agresivitate medie.
Reproducere puiet pe rama compact ;
Instinct de roire scăzut; datorita selectiei riguroase;
Cu cat inflorirea plantelor este mai timpurie, mai devreme crește puietul, având astfel un număr mare de doici,care sa se ocupe de puietul larvar si de matca; Cand colonia ajunge la populatie medie, albine stup se dedicata mai ales pentru a umple cu miere si a capaci toate ramele.
Usor sensibil la Varroa fiind necesar 1 tratament pe an;
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ruben » 22 Mar 2013, 11:31

cornelioandanciu scrie:Stie cineva, este legal sa se aduca in tara matci din Uniunea Europeana? Ca parca am auzit niste zvonuri cum ca s-ar permite asta.


Orice lucru neinterzis sau nepedepsit de lege este legal. :idea: :D. In plus, este imotriva spiritului european interzicerea comertului intracomunitar si de asemenea "protejarea" unei anume rase...de dragul nostalgiei.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori