Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde valter » 13 Feb 2013, 14:07

Ne aflam intr-o piata europeana competitiva cu bunele si relele sale.
Fiecare dintre noi cunoaste cat si ce are in curtea sa. Eu nu am, prin vointa proprie, nimic din ceia ce ne este strain carpatinei.
N-i se pregateste un set de bareme ''arbitrare'' de evaluare a ceia ce avem in curte de colegi binevoitori.

Stupinele de multiplicare vor avea constrangeri numerice minimale privind numarul de micronuclee, numarul de matci vandute...si altele.

Cine , cand si cum poate evaluat calitatea matcilor multiplicatorilor.
Cine, cand si cum v-a putea dezbate acest subiect cu ''reprezentantii''.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde LUCIAN AVRAM » 13 Feb 2013, 16:55

eu te-am evaluat si te evaluez de vreo trei ani , anul asta vreau sa te evaluez iarasi de vreo 250 de ori , te bagi ? detaliem in privat
sa traiesti ! ;)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde Badea. claudian » 13 Feb 2013, 18:47

Sa traiti dl. Valter o intrbare va rog !.... pentru infintarea si autorizarea unei stupini de multiplicare ,pentru 2013 care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesca apicultorul !.... daca puteti sa spicuiti asa pe "larg" ar fi minunat !!.... va rog!!.... multumesc !!
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde valter » 13 Feb 2013, 21:15

Badea. claudian scrie:Sa traiti dl. Valter o intrbare va rog !.... pentru infintarea si autorizarea unei stupini de multiplicare ,pentru 2013 care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesca apicultorul !.... daca puteti sa spicuiti asa pe "larg" ar fi minunat !!.... va rog!!.... multumesc !!


Eu am acreditarea din anii anteriori(vre-o trei, patru) si nu mai cunosc metodologia sau pasii de parcurs in acreditare actuali.
Cert este ca trebui ajuns la :
-OARZ judetean-ei cunosc in detaliu pasii de acreditare;
-DSVSA pentru controlul sanatati albinelor si alte documente, planuri;
-camera de comert-inregistrare PFA;
-la buzunarul nevestei pentru cei 1000-1500 ron.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde Dragos2006 » 13 Feb 2013, 22:22

Trebuie sa se intre la bonitatea reginelor si la numarul de nuclee . Nu poti avea autorizatie de multiplicare cu 10 lazi in gradina .
Trebuie intai stabilita localizarea stupinei de multiplicare prin coordonate GPS astfel incat sa se poata efectua control 365 zile pe an . La multiplicare nu poti invoca deplasarea in pastoral .
Apoi ajungem la nucleele de imperechere , frate sub 150 de bucati nu ai ce cauta la autorizare.

Concluzie : bonitate , localizare , nuclee.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde janese » 14 Feb 2013, 13:21

@ LU!!!
:lol: :lol: cand o fi vremea sa ,,ma evaluezi pe mine",o sa-i sara randu aluia din M KOGALNICEANU!!!!!! :lol:



DESPRE ACREDITARE...........se face in fiecare an.....se face un dosar de acreditare...in care se pune...pfa,certificat sanitar vetyerinar,dovada ca anual in ultimii trei ani ai luat de la icda matci in cantitate de 10% (nr de matci) din stupina de multiplicare declarata,caietul stupinei cu evidenta familiilor donatoare de samanta ,modul de evidenta si marcare a matcilor vandute ,igiena in stupina,multe vizite de la anarzjudetean,schema dupa care faci multiplicarea,typuri de nuclee de imperechere,vatra de imperechere,dovada de la asociatia ta cu stupinele aflate in jurul tau (a vetrei de i9mperechere)pe o raza de cinci km,si vezi ce mai cere anrz-ul judetului tau
Ultima oară modificat de janese pe 14 Feb 2013, 13:49, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde LUCIAN AVRAM » 14 Feb 2013, 13:24

pai cand vine vremea asta ? :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde janese » 14 Feb 2013, 13:31

[quote="Dragos2006"] . Nu poti avea autorizatie de multiplicare cu 10 lazi in gradina .
, frate sub 150 de bucati nu ai ce cauta la autorizare.
quote]


ba poti avea si cu zece cutii!!..cu conditia sa declari acea grupa de zece familii ca fiind familii de prasila...si restul stupinei in alta parte!!!...din restul stupinei aduci anual stupi ,,de prasila" in aceasta grupa de zece!!!
referitor la nr de nuclee......nu numarul conteaza ci calitatea materialului obtinut...cu cat ti se cer mai multe matci deodata, cu atat tu ca multiplicator inclini sa dai buleala!!!!si buleala se da mai ales cand e cererea maxima.... adica in luna mai-15 iunie!!!!!
ps...hai ca am zis prea multe si nu am timp de clinciuiala,ca sigur va iesi dupa postarea asta!!!! :lol:
Ultima oară modificat de janese pe 14 Feb 2013, 13:41, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde janese » 14 Feb 2013, 13:38

LUCIAN AVRAM scrie:pai cand vine vremea asta ? :)

zi-mi ce te nemultumeste la matcile tale ,si iti zic si eu cand!!!!

ps...te salut ,,evaluatoruleeee"!!!!!
sa nu ma suni si pe mine ca-ti cad deshtele!!!!!si-a luat taranu tilifon cu casuta vocala si mi-o bagi intr-una!!!! :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde Badea. claudian » 14 Feb 2013, 14:56

Multumesc pentru info dl. Janese si Valter sper sa reusesc anul acesta daca nu ma voi plictisii cu atatea hrtogarii !!
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde kamy » 14 Feb 2013, 15:30

janese scrie:@ LU!!!
:lol: :lol: cand o fi vremea sa ,,ma evaluezi pe mine",o sa-i sara randu aluia din M KOGALNICEANU!!!!!! :lol:



DESPRE ACREDITARE...........se face in fiecare an.....se face un dosar de acreditare...in care se pune...pfa,certificat sanitar vetyerinar,dovada ca anual in ultimii trei ani ai luat de la icda matci in cantitate de 10% (nr de matci) din stupina de multiplicare declarata,caietul stupinei cu evidenta familiilor donatoare de samanta ,modul de evidenta si marcare a matcilor vandute ,igiena in stupina,multe vizite de la anarzjudetean,schema dupa care faci multiplicarea,typuri de nuclee de imperechere,vatra de imperechere,dovada de la asociatia ta cu stupinele aflate in jurul tau (a vetrei de i9mperechere)pe o raza de cinci km,si vezi ce mai cere anrz-ul judetului tau

da nu stiti ,au unde sa-si infinga autorizarea sau sa venim cu idei?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde valter » 14 Feb 2013, 15:40

janese scrie:
..cu cat ti se cer mai multe matci deodata, cu atat tu ca multiplicator inclini sa dai buleala!!!!si buleala se da mai ales cand e cererea maxima.... adica in luna mai-15 iunie!!!!!


Uite asta ma enerveaza la noul proiect privind accreditarea fermelor de multiplicare.
Ai rupe gatul unuia mic in dezvoltare care ''duce cu greu'' 150-300 micronuclee si-i favorizeaza pe cei care dau buleala...principiul de baza al noilor reguli: moartea celor mici si nou veniti in bransa /mult succes domnilor cu buleala.
Cine castiga?
Sigur... nu apicultura!!!

ps.EU produc putin, prost si foarte scump.Ma gandesc atent sa suspend activitatea...daca n-o fac ''mesterii'' inaintea mea.
Jane, cate micronuclee mai ai in pod? Eu am 26 in vant si ger...inca in viata.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde Dragos2006 » 14 Feb 2013, 15:49

Voi aici faceti un proces de intentie ! aduceti niste acuze nefondate unor oamneni care vor sa faca performanta . Dupa cele citite mai sus , cel cu 10 lazi face performanta iar cel cu stupina mare si cu nuclee multe in teren da buleala . Nu e bine domnilor apicultori , nu e bine !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde janese » 14 Feb 2013, 16:39

@dragos
care performanta ma???ca deocamdata e scrisoare de intentie de 50.000 euroi de bagat!!!! :P performanta...depinde din ce parte privesti...al cu multe ,face el performanta financiara ca producator!...al cu putineeee.... performanta o face cumparatorul!!..am zis de la inceput ca nu ma intind la clape dar ma provocati!!!!!!!

@valter
14...au fost 17...dar in trei a intrat soarecu...am zis ca e pisica,si nu mai pun gratii ca nu am soareci.....dar a dracu,doarme la caldura!
ps...nucleele zboara prin luminatoarele de la acoperis!!! distanta intre nuclee si luminatoare este de cca 3 metri...nucleele stau permanent cu urdinisu deschis...luminatoarele la acoperis stau inchise si daca isi aduce aminte socra-miu sa le deschida cand e cald ,bine...daca nuuu...ies si ele pe la streasina prin cate o gaurica sau se golesc bazaind la luminatorul inchis ca e din policarbonat semitransparent!!!!!adecaaa....circ si bataie de joc!!!!apropos...o sa pun un filmuletz cu un zbor de curatire la nuclee..rabdare!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde valter » 14 Feb 2013, 18:03

Dragos2006 scrie:Voi aici faceti un proces de intentie ! aduceti niste acuze nefondate unor oamneni care vor sa faca performanta .


Performanta?? :lol:
Frate, din matci castigi bani putini cu eforturi investitionale incomparabil mai mari decat ai produce lapte de cuc.
Cresterea de matci are cativa piloni pe care majoritatea ai cunosc si ai aplica partial sau deloc, asa pentru stiinta noastra sa enumeram cativa:
-ani de munca de selectie- la noi zero;
-material genetic de valoare-la noi zero;
-pasiune si daruire duse la extrema -la noi hobi;
-conditii tehnice de exceptie-la noi zero;
-feed-bak continuu cu beneficiarii materialului...si reintoarcerea ''varfurilor'' la multiplicator din anul doi de confirmare...

Cate matci de la mine ai returnat? nici una!!! deci sunt un prost crescator...sau tu ai uitat de feed-bak.

ps. Jane mai ai panarama aia de lada(micronucleu) de la mine?
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde kamy » 14 Feb 2013, 18:12

Bai finule io te vazui in poze ca esti cat 2 da sa te adresezi propiei persoane la plural ......?mare respect mocneste-n tine.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron