Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde LUCIAN AVRAM » 14 Feb 2013, 19:14

janese scrie:
LUCIAN AVRAM scrie:pai cand vine vremea asta ? :)

zi-mi ce te nemultumeste la matcile tale ,si iti zic si eu cand!!!!

ps...te salut ,,evaluatoruleeee"!!!!!
sa nu ma suni si pe mine ca-ti cad deshtele!!!!!si-a luat taranu tilifon cu casuta vocala si mi-o bagi intr-una!!!! :lol:



matcile mele sunt maidaneze :D , vreau si eu din alea de rasa RAZVAD :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde filip » 14 Feb 2013, 19:38

Valter,nu te pune cu Dragos .Tocmai ce ne povesti cum investeste el intr-o ferma de matci 50 000 Euroi.E drept ca asta se intampla inainte de impozitare si inainte de a a se fi tras focul PNA-ului spre multiplicatori.Nu ai inteles ca subventia pe stup nu se poate.......
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde valter » 14 Feb 2013, 19:53

filip scrie:Valter,nu te pune cu Dragos .Tocmai ce ne povesti cum investeste el intr-o ferma de matci 50 000 Euroi.E drept ca asta se intampla inainte de impozitare si inainte de a a se fi tras focul PNA-ului spre multiplicatori.Nu ai inteles ca subventia pe stup nu se poate.......


Felipe, eu sunt prea bun prieten cu doctorul sa ne sicanam...uite din polemici mai scoatem ceva bun din noi...eu un rigiit.
Daca ar fi sa-i recomand ceva lui Dragos referitor la producerea de matci cu investitie de 50.000 coco , l-as trimite la o firma nemtesca de otomobile si sa-si bage banii intr-un bolid...ca din matci o sa-si recupereze imvestitia in douamiicincizeci, cand o sa aiba barba.

Matca... alaturi de un roi pe rame, la pachet face de trei ori mai multi bani.
In Romania daca nu ai in spate ''un nume'' al bunicului, tatalui si teren batatorit nu poti obtine astazi mai mult de 60-70 ron...subzistenta si munca in zadar.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde filip » 14 Feb 2013, 20:02

Valter,ma uit zilnic la proiectul Legi apiculturii cel initial.Daca priviti cu atentie ,el se dorea cu dedicatie.Din pacate am luat-o in brate.Singura speranta e ca legea nu a fost finalizata datorita unor nemultumiti,care au vociferat.Daca era si legea finalizata....Mai avem o speranta.Cine mai doreste matci.......... :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde Dragos2006 » 14 Feb 2013, 23:39

valter scrie:Cate matci de la mine ai returnat? nici una!!! deci sunt un prost crescator...sau tu ai uitat de feed-bak.



Am doua din 2010 de la tine , cat dai pe ele ? :D

Iar daca platesti bine mai am un loc unde am plasat doua. ! ;)
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde janese » 15 Feb 2013, 08:58

@valter
o am ma...dar asta nu inseamna ca tzi-o returnez!!!!
eu am 149 de nuclee si cu a ta fac 150!!!!...asta ca sa intru in randurile ramnicenilor!!!deci nu tzi-o returnez!!!!de mi-o ceri nu mai fac minimul sa ma ia ramniceanu in seama!!!!stii tu treaba cuuu...mult si prost!!!!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde valter » 16 Feb 2013, 13:18

Gilles Fert...despre multiplicare!!!

din cartea sa ''Cresterea reginelor'':
Cand apicultorul amator isi divizeaza stupul in doua parti, el declanseaza un proces de multiplicare si devine un <<CRESCATOR DE REGINE>>. cand alege pentru diviziune cea mai buna familie producatoare de miere din stupina, atunci el face<< selectie si ameliorare de albine>>.

Concluzionand:
-fiecare dintre noi facem selectie...mai adanc spus ameliorare in rasa pura:
-orisicare dintre noi...pas cu pas mergem inainte , daca si numai daca nu suntem ignoranti, independent de vointa noastra-CUNOSTINTELE SI PASIUNEA NE ARUNCA IN VALTOAREA ''FACTORULUI ECONOMIC'';
-nu folositi matci de roire;
-nu folositi matci de orfanizare;

Drept urmare, facem impreuna un pas...astazi putin , maine... doi aplecati pe interes financiar, implicit in conservarea rasei pure...pe care o avem.

ps. Cei ce au si alte rase...la MP.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde cristi_vidican » 16 Feb 2013, 13:39

Nea Valter,
teoretic așa ar trebui să fie, dar în practică lucrurile stau exact invers.
Se trag mătci din primul stup care intră în friguri. Și tot așa mai departe, accentuând caracterul roitor al mătcii.
Probabil că în viitor, dacă se va pune accent serios pe creșterea de mătci la nivel național, în România, ușor - ușor se va ameliora și Carpatina noastră.
Speranțe există, chiar dacă facem pași mici. Lumea n-o putem schimba într-o zi, nici într-o generație, dar putem face progrese
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde italianu » 14 Dec 2013, 17:17

cristi_vidican scrie:Nea Valter,
teoretic așa ar trebui să fie, dar în practică lucrurile stau exact invers.
Se trag mătci din primul stup care intră în friguri. Și tot așa mai departe, accentuând caracterul roitor al mătcii.
Probabil că în viitor, dacă se va pune accent serios pe creșterea de mătci la nivel național, în România, ușor - ușor se va ameliora și Carpatina noastră.
Speranțe există, chiar dacă facem pași mici. Lumea n-o putem schimba într-o zi, nici într-o generație, dar putem face progrese


Cristi,depinde ce crezi tu ca inseamna ,,apicultura procesionistă".
Pai ce facem lucram noi pentru albine sau ele lucreaza in directia care vrem noi(daca stim ce vrem bineînteles)
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde cristi_vidican » 14 Dec 2013, 18:18

Unde vezi tu că eu vorbesc de apicultura profesionistă?
Eu lucrez pentru albine, ca ele să fie cât mai profitabile.
Chiar acum lucrez! :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde peterneamt » 14 Dec 2013, 18:26

La cum arată noua lege...cred că nu acreditarea va fi problema ci impozitarea a tot ce înseamnă venit şi atunci mă întreb, cum e mai bine ? 1.Să te acreditezi şi să plăteşti impozit sau.......că oricum te cunoaşte lumea şi ştie ce marfă ai..... :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde gica.mosu » 14 Dec 2013, 18:44

peterneamt scrie:La cum arată noua lege...cred că nu acreditarea va fi problema ci impozitarea a tot ce înseamnă venit şi atunci mă întreb, cum e mai bine ? 1.Să te acreditezi şi să plăteşti impozit sau.......că oricum te cunoaşte lumea şi ştie ce marfă ai..... :roll:


Peter,la a doua varianta as adauga-marfa buna bani aduna 8-) ...Adicalea da-i unui om o marfa buna siii te trezesti apoi cu 5 la poarta :!: :!: Asta se cheama reclama la"purtator" :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde kamy » 14 Dec 2013, 18:45

peterneamt scrie:La cum arată noua lege...cred că nu acreditarea va fi problema ci impozitarea a tot ce înseamnă venit şi atunci mă întreb, cum e mai bine ? 1.Să te acreditezi şi să plăteşti impozit sau.......că oricum te cunoaşte lumea şi ştie ce marfă ai..... :roll:

Daca voi credeti ca impozitarea va ramane in forma initiala va inselati amarnic,astaa fost doar partea dulce a pastilei ca s poata fi inghitita mai usor!
Urmatorul pas e impozitarea tuturor veniturilor,ceicu pfa sant cei mai loviti in acest caz,adica platesti 16% si abia p-orma deduci cheltuielile din banii de buzunar!
Exista solutii,dar nu sant la indemana oricui!
Urmatorul pas ar fi infintarea unui srl,cu impozit pe micro,adica 3% ,dar e nitel diferit fata de pfa,unde nu ai cheltuielile deductibile dar banii ramasi dupa impozitare sant bani de buzunar(banuiesc ca inca nu amexperienta pe partia asta),la srl pe micro la fel,platesti impozit pe toate sumele intrate 3%, deduci cheltuielile din suma ramasa,iar pentru restul banilor ca sa devina bani albi de buzunar tre sa platesti un impozit pe dividende care se mai face 16%!
Mai e o forma,impozit pe venit care momentan e impozit de 16%,aplicat dupa deducerea cheltuielilor pe suma ramasa,aici la fel pentru a transforma suma ramasa in bani legali de buzunar iar impozit de 16%.
Unde mi pui ca la un moment dat treci de pragul de tva si doar de la 230 000 poti sa treci la impozitul pe profit!
Mai sant si alte solutii pentru cunoscatorii de legislatie europeana dar costurile sant pe masura!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde peterneamt » 16 Dec 2013, 09:16

Să o punem de-o fundaţie non profit......? :P
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde kamy » 16 Dec 2013, 09:28

[quote="peterneamt"]Să o punem de-o fundaţie non profit......? :P[/q
Nu e o solutie!Pentru inceput trebuie sa alegi modalitatea de impozitare care ti se potriveste si te lasa cu mai multi bani in buzunar ca adunaturii de oportunisti politici numita stat prea putin ii pasa de ce pui tu pe masa,cand dau legile se gandesc la propriul fund!tre sa fii nerod sa te gandesti la al lor,sau au reusit sa inoculeze cumva ideea de patriotism?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: cresterea matcilor autorizate la vanzare,

Mesajde doru70 » 06 Aug 2014, 21:00

Buna seara,
Imi poate spune cineva cum pot ajunge la pagina pentru vanzarea-cumpararea diverselor produse sau materiale apicole? Nu reusesc sa gasesc pagina respectiva.

Multumesc.
doru70
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Sep 2013, 15:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori