Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 12 Feb 2013, 22:58

Buna seara,
Are cineva stupi in totalitate din PFL?
Ma intereseaza o schema de capac. Multumesc
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde kamy » 12 Feb 2013, 23:02

Un sfat te intereseaza? Las-o balta!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde iunicu » 13 Feb 2013, 00:52

Nici sa nu te gandesti sa bagi albinela in PFL!
Daca ai facut deja cutia, monteaza la ea o usa si fa noptiera.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 13 Feb 2013, 21:14

Interesante postari! Dar niste argumente din care sa inteleg ceva se poate ? Multumesc mult!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 13 Feb 2013, 23:07

Apropos de lasat balta, am citit in revista Apicultura din 74 ca unul dintre scriitorii de acolo avea asa ceva. De asemenea, am vazut undeva pe youtube un filmulet in care un nene chiar avea stupi din PFL. Si sunt sigur ca nu sunt singurii!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde kamy » 13 Feb 2013, 23:34

Gicuta tata hai s-o loam babeste,pfleul il folosesc de-o gramada de ani la diafragme si anual am diafragme gaurite de albine,pe care le refolosesc debitand din ele piese pt micronuclee,folosesc deasemenea hranitoare din pfl si cand e vreme ploioasa sa vezi ce mandrete de lana fac albinele din tocarea pfleului.fiind confectionat din coaja de copac sau cel putin asa ni s-a spus la scoala de scortari nu are rezistenta lemnului plus ca flambeaza la dif de umiditate,temperatura samd.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 14 Feb 2013, 00:12

EEEE.. uite asa da!.
Totusi, de trei ani de cand ma uit in stupi, n-am vazut PFL tocat de albine. Se foloseste pe scara larga la podisoare si diafragme.
NU stiu daca este in totalitate din scoarta (ma voi documenta), stiu ca nu se compara cu lemnul, dar inca mai cred ca in perioada de vara se poate utiliza - asa cum a spus antescriitorul meu.

O primavara imbelsugata!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 14 Feb 2013, 00:13

Am uitat! Multumesc pentru schimbarea de abordare!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde un OM » 14 Feb 2013, 00:36

Daca sunteti constient ca din al treilea an incepeti sa reparati bine la ei, spor la treaba.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 14 Feb 2013, 23:49

Buna seara,
Ati punctat foarte bine. In al treilea an deja si-au amortizat investitia si a ramas si ceva profit.
Seara buna!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde lucky5strike » 14 Feb 2013, 23:56

Cu pfl-ul, vopsit sau fiert in ceara discuti altfel.

Am avut lazi din pfl dublu pe un pavilion. Inchis. Au rezistat ceva vreme.

Dar pe sistem varsat, nu fac fata.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 15 Feb 2013, 00:12

Sigur ca ii voi da 2 randuri de vopsea. Experimentand mintal...ar trebui sa mearga cel putin trei ani, cum spunea mai devreme antescriitorul meu.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Leon » 15 Feb 2013, 00:28

De ca nu folosesti OSB?
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde balasbebe » 15 Feb 2013, 15:22

Am niste lazi facutede mai bine de 50 de ani. Tamplarul a murit de mai bine de 30 de ani, si cand au fost cumparate lazile erau destul de vechi. Vreau sa zic ca au PFL atat la capac, cat si pe fundul lazii. Lateralele sunt din scandura. Inca mai rezista, si nu le-am aruncat. Vreau sa zic ca la fel este facuta si cabana apicola din PFL, si ea este la fel de veche. Nu o mai vopsesc demult, cel mult a primit un strat de var si rezista. Azi un astfel de PFL nu se mai fabrica din pacate. Parca nici lazile facute nu mai sunt ca si cele de acum 30 de ani. Ce lazi se fac acum nici nu vreau sa le mai vad. Sunt pline de noduri cazatoare, parca nu la noi cresc padurile. Tot ce este bun se foloseste si lemnul de proasta calitate ajunge pe la stupari. Este un PFL, mai special dar mai rar se gaseste.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde Gicuta » 15 Feb 2013, 22:35

OSB e mai scump fata de ce am eu la indemana. Ce parere aveti de stup cu perete duble de pfl (pfl -stinghie - pfl)?
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Stupi in totalitate din PFL

Mesajde ursulakhe » 15 Feb 2013, 23:43

"balasbebe" da adevarul este ca pfl cere era acum 30 ani nu se mai fabrica iar acesta care este acum lasa de dorit
"Gicuta "eu iti urez multa bafta si iti doresc sa iti tina stupii macar trei ani dar totusi eu as zice daca tot vrei sa ii faci incerca sa ii faci o baie de ceara ii lasi 30 sec si ii dai 1-2 randuri de vopsea lavabila (daca lasi ceara sa se usuce nu il mai vopsesti cu nimic)
ursulakhe
 
Mesaje: 102
Membru din: 18 Iun 2012, 16:11
Localitate: Sanmartin de Beius Bihor

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori