Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde paraimare » 08 Ian 2012, 21:37

Imbinarea in tincuri se face folosind un freser normal sau un FAS (freser cu ax superior)
Pe axul feserului normal se monteaza alternativ o freza dreapta (uluc) si o bucsa de aceeasi dimensiune (inaltime). Numarul lor depinde de puterea motorului, in general cam 4 bucati cu inaltimea de 20 mm. Pentru stupi un perete se realizeaza din 2 intrari pe freaza. Pentru a realiza negativul axul se ridica cu exact inaltimea frezei. Compensarile se fac la jumatatea peretelui. Pe masa freserului se moteaza un panou pentru a dirija cu exactitate peretii care se imbina si pentru protectie. Va previn ca vibratiile sunt puternice si nu recomand decat celor cu experienta sa incerce acest procedeu. Axul sa nu aiba nici un fel de bataie(deviatie)
paraimare
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Ian 2012, 21:13

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde jiji » 09 Ian 2012, 16:11

salut
o fotografie face cat 1000 de cuvinte , nu aveti una?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde HORIA STAVAR » 13 Ian 2012, 14:06

http://translate.google.ro/translate?hl ... %3Fp%3D921

Aici am gasit o idee pentru imbinarea in pieptene.
HORIA STAVAR
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Ian 2012, 15:10

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde EM A » 18 Ian 2012, 20:24

O solutie pentru inlocuirea setului" dado": Pentru executia ulucelor cu latimi mai mari decat latimea discului de circular, acesta(discul de circular) se monteaza pe ax cu bataie laterala(inclinat). Discurile se monteaza simple pentru latimi mai mici(20 mm) sau perechi pentru latimi mai mari. Dinti rezultati sunt drepti dar, sculele sunt ieftine.(Scule pentru prelucrarea mecanica a lemnului, I. Florescu si S. Alexandru-Ed. Tehnica 1964).Cautati pe net si:"How to make a box joint". Am incercat solutia, merge, dar, eu folosesc faltul pentru ca e mai simplu si mai rapid.
EM A
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Aug 2011, 13:01
Localitate: Musetesti-Gorj

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde porfy66 » 01 Apr 2012, 06:47

echo scrie:Puneti link-ul, poate mai au si altii nevoie.

Am un GTS10 Pro, cu grosime arbore 30 mm. Nu mai stiu sigur, dar parca primeste dado pana la 22 sau 27 mm, tre' sa vad pe manual.

multumiri

Imi puteti spune daca v-ati documentat si daca primeste si set Dado aceata scula de la Bosh? (GTS10 Profesional)
porfy66
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mar 2011, 22:19
Localitate: Suceava (stupina in Ibanesti - BT)

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde kamy » 01 Apr 2012, 09:08

domnilor va sfatuiesc sa nu pierdeti timpul si banii pe imbinari inutile la coada de randunica dupa cativa ani nu va mai trebuie funduri antivaroa ca bate alizeu pe la colturi,eu mi-am facut 100 de lazi in dublu falt adica 2 falturi de cate 1 cm si sant total nemultumit,cea mai buna imbinare pentru colturi falt de 2/1 in panourile fata spate.parerea me.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 01 Apr 2012, 10:10

hmhmhmhm... realitatea dovedeste ca nu e chiar asa.... ca imbinarea in falt lateral e cea mai simpla, sunt deacord, dar nu inseamna ca neaparat e si cea mai buna.... in special dpdv mecanic.

Am inca un stup de la strabunicul meu, in care am si acum albine, si care a fost facut din scandura de 35 mm imbinat in coada de randunica. Nu sustin ca ar fi cel mai bun stup, mai ales ca e putin atipic, avand ramele mai scurte putin DAR, faptul ca e inca in viata, spune multe despre calitatea imbinarilor, mai ales ca avand un lemn mai gros, asta implica alte forte la imbinari...

Stupul asta are cam 70-80 ani cel putin. Nu stiu daca ceilalti stupi ai mei, toti pe falt, vor rezista macar o treime din cat a rezistat asta, asta ca si discuitie strict referitoare la imbinari.

Stupul atipic 1.jpg
Stupul atipic 2.jpg
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 01 Apr 2012, 10:13

porfy66 scrie:
echo scrie:Puneti link-ul, poate mai au si altii nevoie.

Am un GTS10 Pro, cu grosime arbore 30 mm. Nu mai stiu sigur, dar parca primeste dado pana la 22 sau 27 mm, tre' sa vad pe manual.

multumiri

Imi puteti spune daca v-ati documentat si daca primeste si set Dado aceata scula de la Bosh? (GTS10 Profesional)



nu cred !!! filetul ramas gol pe arborele port-disc este de doar 7 mm . Deci considerand grosimea discului de 3 mm, se poate prinde pe acel arbore discuri cu grosimea de max 10 mm.
Sincer, nu stiu cat de gros e un set dado la partea de prindere... trebuie investigata chestia asta..
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde kamy » 01 Apr 2012, 11:25

ca si rezistenta e bun da vad ca aveti aer conditionat pe la colturi dar la scandura de 20 mm cel mai praftic e faltul simplu,eu le-am facut in dublu falt pt a elimina aeru conditionat si acum sant mobile magaziile le poti schimba unghiul>
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde proapis13 » 18 Feb 2013, 20:26

Pt cei ce vreti sa faceti imbinarea singuri acasa
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 18 Feb 2013, 21:14

exista asa ceva si la noi

este de vanzare in Hornbach, inca de cand s-a deschis magazinul. M-am "jucat" cu o asemenea jucarie, are vecinul meu si mai folosim la comun scule pentru una-alta... Pot spune ca face ceea ce spune ca face, precum si in filmul asta, DAR, ramane jucarie. Adica este pentru imbinari de finete, sa faci niste cutii de bijuteri, ceva ornamental ... DA.

Pentru stupi nu prea merge, din umatoarele motive:
- este prea migalos, pasii acelei imbinari sunt prea mici (cozile de randunica) deci va impune efectuarea unui numar ridicat de taieri / panou, deci manopere foarte ridicate. Uitati-va cate reglaje face pana incepe taierea.... Asa este si cel de care spun ca m-am jucat cu el. Imaginati-va ca trebuie sa faceti aceste reglaje de 4 ori pentru un corp de stup..
- din motive tehnice - lemnul pentru stupi este de minim 20 mm grosime. Pentru a executa imbinari in coada de randunica la aceste panouri, trebuiesc freze coada de randunica de cel putin 20 mm lungime a capului taietor. Eu nu am gasit. (vedeti si aici ca este imbinare in coada de randunica ascunsa - din acelasi motiv - lungimea cutitului da o limitare)
- alt motiv tehnic - aceste aparate (Jig-uri) foarte rar depasesc 10" - 12" latime, deci nu merge pentru panouri de corp de 1/1 ca nu incape panoul in el (trebuie sa tii cont si de defazarea intre panouri).
- alt motiv tehnic - coada de randunica este mai slaba ca si imbinare decat imbinarea in pieptene. A fost demostrata de Mendel odata, daca gasesc materialul o sa il postez, dar nu cred ca e relevant... oricum, e fact ca imbinarea in pieptene e mai puterninca. Are si logica - suprafata de contact intre lemnele imbinate este mai mare in cazul pieptenelui.

Ca si idee, recomand un asemenea intrument cand ai de facut chestii de finete, frumoase, lucruri in care sa scoti in evidenta frumusetea si calitatile lemnului.

Acum ceva timp, in revistele de tamplarie care le primesc , era un numar cu imbinarea in coada de randunica facuta pe un fierastrau de masa. O sa caut articolul si il postez. Nu am dat prea multa atentie atunci, pentru ca nu agreez in particular aceasta imbinare, in special datorita primului punct expus - gradul ridicat de manopera cerut.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde ovidiu_78 » 19 Feb 2013, 03:13

uite aici testul lui matias http://woodgears.ca/dovetail/index.html

si eu am in plan sa fac astfel de imbinari,am urmarit si citit o gramada de lucruri,dar numai cea in pieptene merita facuta pt stupi,cea de randunica e pretentioasa si se foloseste la lucruri fine,mobilier,etc precum zice si colegul
Si jig-urile astea sunt niste fitze cred,toate acele operatiuni le poti face si la o masa cu freza,dar...cu un box joint jig ca a lui matias,sau chiar la un circular,cu panze dado.M-am uitat si eu pe site-uri si am gasit in america de unde mi-am mai comandat unele scule,unset de panza dado care e super fain,are doua feluri de latimi de taiere,depinde cum le pui,6 sau 9 mm si e cam la 95 dolari http://www.freudtools.com/p-316-box-joi ... r-set.aspx ,si cu un box joint jig ca a lui matias nu mai ai treaba apoi
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde kamy » 19 Feb 2013, 07:01

Freza de mai sus din pacate ramane doar de jucarie si pus la espozitie,am una luata din 2008 cu masa de lucru cu tot am folosit-o foarte rar si foarte cu grija si deja face figuri,ca sa faceti falturi la 100 de lazi trebuie sa va cumparati vo 3-4 bucati.
Practic faltul simplu tine mai mult decat lada,o lada tine si 100 de ani daca nu o mist prea mult in pastoral,nu intra apa pe la capac,nu o asezi jos pe pamant si nu se prelinge apa pe fund.am mai spus am facut lazi cu coada de randunica,sa vedeti in timp ce frumos scuipa vopseaua si eventual chitu de la imbinare,ramanand imbinäea neprotejata,forma imbinarii tine apa chiar si de ploaie si de acolo incepe decesu,plus la condensu din interior la fel nu fuge apa la fel de usor ca pe faltul in pozitie verticala.
Daca tine un falt simplu pana bagi lada pe foc,mie personal dupa ce am facut asemejea lazi (deci nu pot arunca cu pietre),mi se pare mai mult de amoru artei.parerea me
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 19 Feb 2013, 09:13

kamy scrie:mi se pare mai mult de amoru artei.parerea me


de amorul tamplariei kamy.... !! am spus, cine iubeste lemnul si stie sa il puna in valoare, o asemenea scula ajuta mult sa scoata niste frumuseti din mana lui...
daca te uiti la metodele de imbinare traditionale ale tamplariei japoneze ai sa vezi acolo arta facuta cu 2 fierastraie de mana !!

nu a spus nimeni ca aceasta scula nu e buna, ba din contra! numai ca nu este folositoare in cazul nostru.. pentru executia de stupi, de multi stupi. Decat daca vrei sa faci cativa stupi care sa ii tii in gradina absolut pentru placerea ochiului si a sufletului, caz in care se merita cu prisosinta ca faci niste super imbinari, atentie la slefuiri, design, diferite tipuri de lemn, etc, etc

fiecare scula pentru scopul ei..
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde kamy » 19 Feb 2013, 12:14

fratilor dati-i batai io v-am spus in dreptu meu mintea romanului de pe urma, in rest nu pot altceva sa va urez succese in tot ce faceti!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde BUNKA » 28 Apr 2013, 16:54

Kamy, nu vreau sa te contrazic, spun doar care e parerea mea legata de subiect...imbinarea in dinti tine bine, nu stiu daca mai bine ca in falt sau mai putin bine insa legat de "aerul conditionat" ai dreptate..in timp prin curbura lemnului daca apare se pot crea spatii mici mici de tot dar alea sunt propolizate mai mult ca sigur, plusul e ca lemnul nu va crapa pe lungimea fibrei pt ca el practic este tinut in acele cepuri cum le zic eu sau dinti..legat de efectul umezelii acolo pe incheietura asta nu se intampla decat daca dai cu vopsea..daca folosesti ulei nu e nici o problema, lazile mele de 8 ani care au stat si pe iarba, pamant, in ploaie nu au absolut nimic..lemnul e supersanatos.
Imbinarea se poate face foarte simplu folosind pe un ax de circular mai serios o freza incadrata de doua panze cu limitator de aschie, si folosind metodele prezentate pe You Tube foarte simple..iese o lucratura frumoasa si daca se trateaza cu ulei ..n-are moarte, sau cu ceara !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori