Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde adytza » 13 Feb 2013, 23:03

proapis13 scrie:

Semnat de la ora de cind ai postat; eram 17 acum suntem 22 :!:
Slabut,ceva e in neregula ca si la prima pagina a forumului 300 se uita,40 scriu si 200 inregistrati citesc :roll:
salve :D


Parerea mea este ca nici asta nu este indeajuns argumentata. La pct.2 trebuia precizat in plus, chiar distinct, faptul ca prin polenizarea florii spontane apicultura aduce beneficii foarte mari inclusiv zootehniei precum si altor ramuri (pomicultura,plante medicinale,etc) si ca astfel noi prestam servicii gratuite in timp ce Romania incaseaza valuta de pe urma acestor industrii. Deci prin similitudine si noi trebuie sa beneficiem de gratuitate (neimpozitare).

Daca ne rezumam doar la agricultura(toti se vor gandi numai la cultura mare) ne vor inchide gura scurt ca sa ne descurcam cu, cultivatorii. Deci trebuie sa gasim o formulare care sa nu mai dea unora prilejul de a o cobora in derizoriu imediat argumentatia noastra.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde so-ri-pan » 14 Feb 2013, 01:04

adytza scrie:
proapis13 scrie:

Semnat de la ora de cind ai postat; eram 17 acum suntem 22 :!:
Slabut,ceva e in neregula ca si la prima pagina a forumului 300 se uita,40 scriu si 200 inregistrati citesc :roll:
salve :D


Parerea mea este ca nici asta nu este indeajuns argumentata. La pct.2 trebuia precizat in plus, chiar distinct, faptul ca prin polenizarea florii spontane apicultura aduce beneficii foarte mari inclusiv zootehniei precum si altor ramuri (pomicultura,plante medicinale,etc) si ca astfel noi prestam servicii gratuite in timp ce Romania incaseaza valuta de pe urma acestor industrii. Deci prin similitudine si noi trebuie sa beneficiem de gratuitate (neimpozitare).

Daca ne rezumam doar la agricultura(toti se vor gandi numai la cultura mare) ne vor inchide gura scurt ca sa ne descurcam cu, cultivatorii. Deci trebuie sa gasim o formulare care sa nu mai dea unora prilejul de a o cobora in derizoriu imediat argumentatia noastra.


Adi, Ce ar fi sa dezvolti tu subiectul ca si cum te-ai duce maine la Prefect. I-mi place ideea ta. Poate am sa o folosesc eu la intalnirea de vineri.
Am lucrat pana acum de-am incins imprimanta si sunt "stors". Tot mai caut cate ceva...si nu stiu ce!!! ;)
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde filip » 14 Feb 2013, 11:15

Un punct important .
Daca eu castig 1 leu din apicultura statul se alege cu 24 de bani TVA-ul la produsele ,facturi,achizitii.Ori daca eu nu produc nimic ,statul poate sa ia 100% din ZERO.
Iar a doua idee e ca ALBINA nu POLUIAZA,ori se stie bine ca POLUATORUL plateste taxa de mediu.
Aici trebuie cautate solutii cu argumente solide.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde so-ri-pan » 14 Feb 2013, 11:18

Unde nea`Filipe...UNDE?
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde filip » 14 Feb 2013, 11:27

In NOUA LEGE A APICULTURII
Dupa definitia albinei trebuie introduse doua amendamente.
1Albina NU POLUIAZA mediul inconjurator,este un factor de echilibru.
2Albina Polenizeaza flora spontana si culturile din arealul unde se afla.
3 Avand in vedere aliniatele 1 si 2 Albina trebuie declarata factor de echilibru in strategia SIGURANTEI NATIONALE.
Pe baza asta putem discuta de scutire de compensare a impozitului cu bani de la mediu etc.

http://www.poezie.ro/index.php/poetry/25587/index.html
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde vjozsef » 20 Feb 2013, 23:18

Am semnat petitia!
vjozsef
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Feb 2012, 21:28

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde georgeanelka » 21 Feb 2013, 18:57

Semnat petitia!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde ichim costel » 22 Feb 2013, 10:09

georgeanelka scrie:Semnat petitia!

Semnat petitia !
ichim costel
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iul 2011, 19:11
Localitate: Iasi

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde costea srl » 22 Feb 2013, 10:32

am semnat!!!!!!!!!
costea srl
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Oct 2011, 11:23

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde peterneamt » 22 Feb 2013, 11:30

Am semnat. ;)
ps. nu toţi realizează că este o noua petiţie.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde liviu1965 » 09 Mar 2013, 22:29

Azi am fost la targ la Iesi....
Era un expozant cu mesajul topicului
Cei care ati fost ajutati cu bani de la CE.... nu aveti nici o sansa, platiti impozite...la greu
Cei care aveti stupina ....cate 2 stupi in anul 1 , 2-3 in anul viitor...samd, puteti fenta impozitele
Suntem romani cu totii si stim cum se face.
Atat timp cat ati accesat acei bani.... intrati in regulele lor.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde mariusTMS » 09 Mar 2013, 22:39

Semnat petitia!
mariusTMS
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Feb 2013, 22:42
Localitate: Timisoara

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde proapis13 » 09 Mar 2013, 23:08

liviu1965 scrie:Cei care aveti stupina ....cate 2 stupi in anul 1 , 2-3 in anul viitor...samd, puteti fenta impozitele

In afara de faptul ca esti off nu vad unde si daca ai votat impotriva impozitarii
In al doilea rind revizuieste calculele....salve :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde liviu1965 » 09 Mar 2013, 23:33

Dragul meu prieten . daca nu ...real , te rog sa accepti ca si prieten de forum.

Urasc politica, dar .... si USL-ul ajuns la " cascaval" nu poate sa treaca de ce hotareste CE

Cu tot dragul sunt alaturi de voi dar.... asta e.... ati semnat, aveti banii lor....si dansati cum vor ei.

Nu o spun cu rautate , si ma cunosti, atat vreau , fara vise....

Dar vorba ta, off topic,

Bafta
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde reformistul » 11 Mar 2013, 11:00

liviu1965 scrie:Azi am fost la targ la Iesi....
Era un expozant cu mesajul topicului
Cei care ati fost ajutati cu bani de la CE.... nu aveti nici o sansa, platiti impozite...la greu
Cei care aveti stupina ....cate 2 stupi in anul 1 , 2-3 in anul viitor...samd, puteti fenta impozitele
Suntem romani cu totii si stim cum se face.
Atat timp cat ati accesat acei bani.... intrati in regulele lor.


Ca sa nu ramaneti cu misterul neelucidat: Au fost mai multe mesaje impotriva impozitarii si pentru protectia albinei. Expozantii le-au afisat la solicitarea organizatorilor. De asemenea s-au strans semnaturi impotriva impozitarii pentru a fi transmise Parlamentului si s-au purtat banderole albe la mana, tot ca semn de protest impotriva jugului. Zi buna sa aveti. :)
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde liviu1965 » 19 Mar 2013, 21:08

Ceea ce vroiam sa scot in evidenta este ...... nu apelati la stat / CE...... Va faceti singuri calculele cu banii, nu va cere nimeni impozit pe stuparit.
CAnd cereti bani...... stiti cu totii ce se-ntampla: etichete pe lazi....samd...

Asta e.... , daca gresesc.... suport corectia din partea voastra

O seara buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori