Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde ioanpuiu » 25 Feb 2013, 23:45

so-ri-pan scrie:In atentia tuturor privind aRT.11. Este incorect sa se speculeze subiectul. Acest articol este o "afacere de familie in ACA". Se stie ca sunt procese in tara pe acest subiect si vor sa fie transat o data pentru totdeauna. Toti din comisie nu au fost de acord cu acest articol. A fost acceptat insa, in ultima instanta, considerandu-se ca oricum nu trece in Parlament.

Devreme ce toţi din comisie s-au opus adoptării acestui articol 11, logic este că nici unul dintre ei nu l-a formulat sau propus.

întrebări:
- cine a conceput art. 11 şi cine a insistat să facă parte din textul legii.
- cum a reuşit să-şi impună voinţa în ciuda opoziţiei membrilor comisiei.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde so-ri-pan » 26 Feb 2013, 00:43

ioanpuiu scrie:
so-ri-pan scrie:In atentia tuturor privind aRT.11. Este incorect sa se speculeze subiectul. Acest articol este o "afacere de familie in ACA". Se stie ca sunt procese in tara pe acest subiect si vor sa fie transat o data pentru totdeauna. Toti din comisie nu au fost de acord cu acest articol. A fost acceptat insa, in ultima instanta, considerandu-se ca oricum nu trece in Parlament.

Devreme ce toţi din comisie s-au opus adoptării acestui articol 11, logic este că nici unul dintre ei nu l-a formulat sau propus.

întrebări:
- cine a conceput art. 11 şi cine a insistat să facă parte din textul legii.
- cum a reuşit să-şi impună voinţa în ciuda opoziţiei membrilor comisiei.


Puiule, vorbim la telefon. Sunt in situatia in care nu mai pot comunica decat cu prietenii. Am ajuns in situatia in care nu mai pot posta aici. Sunt presiuni mari. Daca ne intalnim la o bere putem discuta prieteneste. Am si celalalt raspuns pentru tine dar am sa-l trimit pe direct catre tine. LUMEA E CURVA FRATE!!!! Am ajuns intr-o scarba totala!!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde akmm » 26 Feb 2013, 09:47

ioanpuiu scrie:
so-ri-pan scrie:In atentia tuturor privind aRT.11. Este incorect sa se speculeze subiectul. Acest articol este o "afacere de familie in ACA". Se stie ca sunt procese in tara pe acest subiect si vor sa fie transat o data pentru totdeauna. Toti din comisie nu au fost de acord cu acest articol. A fost acceptat insa, in ultima instanta, considerandu-se ca oricum nu trece in Parlament.

Devreme ce toţi din comisie s-au opus adoptării acestui articol 11, logic este că nici unul dintre ei nu l-a formulat sau propus.

întrebări:
- cine a conceput art. 11 şi cine a insistat să facă parte din textul legii.
- cum a reuşit să-şi impună voinţa în ciuda opoziţiei membrilor comisiei.

Personal sunt un pic in ceata, poate si vremea e de vina.
Pana mai ieri citeam ca drepturile apicultorilor sa fie reprezentate de SAN pentru ca ACA e cu ,,C''in fata. Acum cei ce se luptau cu ACA se simt amenintati ca oarece sedii vor trece in folosinta APICULTORILOR!!!
Poate aflu concret cu ce deranjeaza Art.11?
ACA Bucuresti se simte deposedata? Deposedata de cine?
Doamne cate ni se trag de la neaplicarea Punctului 8 de la Timisoara.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde eugen. » 26 Feb 2013, 10:07

Cred ca acest ultim proiect de lege este cel mai bine structurat din cele aparute pe "Piata " in ultima vreme si cel mai bine gandit :!: (intotdeauna exista loc de mai bine ). Cum a fost publicat pe forum, l am rasfoit rapid , am facut cateva sublinieri si dupa am inceput sa sun " prietenii "... (intamplarea face sa cunosc 3 persoane din comisia ce a redactat acest proiect ) .
Primul sunat , prima intrebare.... cu ACA ce aveti ? Raspuns ... personal n am nimic, dar stii ca primele asociatii ce au fost infiintate in RO au avut si au in conducere foste persoane ce in timp au detinut functii de conducere si in ACA si prin tara sunt destule litigii... ( n am mai ajuns la alte intrebari ca omul avea musafiri si s a acuzat... )
Al doi lea sunat, prima intrebare... cu ACA ce ati avut ? ( nu s fan ACA ... n am mai platit cotizatia din 2007 si in 2010 m am inscris in alta din care am plecat in 2013... la alta :lol: ) Raspuns .... n am fost eu cu propunerea, dar am sustinut o ... Tatal meu cotizeaza la ACA de vreo 40 de ani si eu de vreo 15....( au stupi crotaliati prin alta asociatie dar sunt in prezent si membri ACA) si NU mi se pare corect ca asociatia mea sa inchirieze sali prin oras pentru sedintele cu membri si sala de la ACA sa stea incuiata..... Nu ma intereseaza patrimoniul ACA ci vreau sa ma pot folosi si eu de el atunci cand este necesar...
intrebarea 2... cei cu pragul de 10 stupi ? Raspuns ... Ai citit proiectul de lege si regulamentul cu atentie - ma intreaba ... sincer nu , zic ... Nici nu trebuia sa ti raspund atunci ( imi SPUNE) , dar o fac .... am considerat ca pana la 10 e hobby, dar poate omul sa aiba si 200 si sa nu fie inscris in asociatie, poate sa faca pastoral fara caietul de stupina .... dar trebuie sa aiba fisa de sanatate a familiilor de albine vizata la zi de medicul veterinar si sa respecte legea... ( distanta dintre stupini, anuntarea prezentei in zona... etc )
intrebarea 3....art. litera j. Raspuns ...Toamna se numara bobocii si primavara familiile de albine. Este normal ca orice control sa se faca intre 15 aprilie si 15 septembrie .... si atuci va gasi in stup ce scrie acolo !
Intrebarea 4....art5 (1) si (2).Daca aici s a putut de ce nu s a trecut si neimpozitarea veniturilor din apicultura... Raspuns ... pentru ca orice venit intra sub incidenta codului fiscal.... ( s a discutat pe tema asta pe forum ) pe cand taxele si impozitele..

PS. Sigur mai sunt intrebari... Asa ca cititi cu atentie legea si regulamentul si puneti intrebari ( aveti undeva pe forum e-mail urile celor din comisie ).
PS2. Cred ca la limita de 10 stupi s au inspirat din legislatia franceza... ( acolo impozitarea :lol: incepe de la 10 si pana la 200 au norma de venit 10 euro )
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde ioanpuiu » 26 Feb 2013, 10:59

akmm scrie:Personal sunt un pic in ceata, poate si vremea e de vina.
................
Poate aflu concret cu ce deranjeaza Art.11?

Pînă se mai îndreaptă vremea şi pentru că m-ai citat, poate reuşesc să te ajut cu ceaţa.

În 2009 mi-am cumpărat primul stup şi asta înseamnă că nu am contribuit cu nimic la patrimoniul ACA.
Am acum 12 famili de albine şi nu intenţionez să devin apicultor cu normă întreagă.
Nu am fost niciodată membru al unei asociaţii apicole şi nu sunt nici în sindicat.


Acest Art. 11 nu deranjează într-o interpretare corectă.
Introducerea lui în legea apiculturii este semnalul fărîmiţării şi prăduirii patrimoniului ACA.
Aşa cum nici unul din combinatele siderurgice sau marile uzine nu a ajuns la foştii angajaţi, nici soarta ACA nu va fi alta.
Nimic nu va ajunge la membrul de rînd, va fi probabil tranşată şi împărţită între cei care au interese imobiliare mai degrabă decît apicole.
................................



Chiar dacă nu am un interes personal mi-e greu să văd că un bun încă public, al vostru, al celor vechi în apicultură, va ajunge în cîteva buzunare private.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde akmm » 26 Feb 2013, 11:27

Uneori pare ca si apa cetii produce senzatii tari.
Prin '90 in Babadag exista o livada a CAP-ului.La retrocedare unii s-au gandit ca nu e bine ,,sa ramana orasul fara livada'', si ca atare a ramas in folosinta publica.
Acum in 2013, sa nu mai spun de multi ani in urma, nu mai e nici urma din acea livada.S-a aplicat lozinca:,,proprietatea tuturor=proprietatea nimanui''.Nu pun la indoiala buna intentie, vorba aia drumul spre iad e pavat cu bune intentii, ci simtul realitatii.Discutam de administrarea tarii pe termen lung nu de vise neimplinite pana in '89.
Nu tot ce a fost facut inainte e distrus; ce trebuia sa ramana a ramas.
O comparatie putem face cu o biserica facuta in sat de credinciosii ortodocsi.Daca acestia toti se decid sa treaca la alt cult o fac cu constructie cu tot, ca e a lor. Nu tata, vine ,,cineva'' si zice :faceti-va alta ca asta e ,,asta e a noastra''.A noastra a cui?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde reformistul » 26 Feb 2013, 13:00

In urma scrisorii pe care am trimis-o catre cei 588 de parlamentari, iata ca parlamentarii puterii (USL)incep sa aiba opinii in acest sens. Senatorul PSD de Iasi, Florin Constantinecu recunoaste ca impozitarea apiculturii este o prostie. Mai sunt si alti parlamentari ai puterii care recunosc asta si care catalogheaza drept fiind o ideotenie impozitarea apiculturii.

http://www.bzi.ro/apicultorii-ieseni-da ... ite-347818
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde eugen. » 26 Feb 2013, 13:30

ghitacusman scrie:
eugen. scrie:Cred ca acest ultim proiect de lege este cel mai bine structurat din cele aparute pe "Piata " in ultima vreme si cel mai bine gandit

salut eugen ! Eu incerc sa inteleg ,dar de unde reiese care i fam de productie ? ,si asta in contextul impozitarii carei primordial pentru ......

Intrebati .... nici eu n am raspuns.
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde geangu » 26 Feb 2013, 14:41

akmm scrie:
ioanpuiu scrie:
so-ri-pan scrie:In atentia tuturor privind aRT.11. Este incorect sa se speculeze subiectul. Acest articol este o "afacere de familie in ACA". Se stie ca sunt procese in tara pe acest subiect si vor sa fie transat o data pentru totdeauna. Toti din comisie nu au fost de acord cu acest articol. A fost acceptat insa, in ultima instanta, considerandu-se ca oricum nu trece in Parlament.

Devreme ce toţi din comisie s-au opus adoptării acestui articol 11, logic este că nici unul dintre ei nu l-a formulat sau propus.

întrebări:
- cine a conceput art. 11 şi cine a insistat să facă parte din textul legii.
- cum a reuşit să-şi impună voinţa în ciuda opoziţiei membrilor comisiei.

Personal sunt un pic in ceata, poate si vremea e de vina.
Pana mai ieri citeam ca drepturile apicultorilor sa fie reprezentate de SAN pentru ca ACA e cu ,,C''in fata. Acum cei ce se luptau cu ACA se simt amenintati ca oarece sedii vor trece in folosinta APICULTORILOR!!!
Poate aflu concret cu ce deranjeaza Art.11?
ACA Bucuresti se simte deposedata? Deposedata de cine?
Doamne cate ni se trag de la neaplicarea Punctului 8 de la Timisoara.Parerea mea.


care sedii ? majoritatea sunt inchiriate sau au fost "retrocedate".
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde artpop46 » 26 Feb 2013, 23:37

Ce se constata din varianta Legii apiculturii rezultata in urma discutiei de la Campina,dintre "asa zisa comisie a apicultorilor" si reprezentantii ministerului agriculturii:
-pe reprezentantii ministerului ii doare in cot de apicultura romaneasca;
-aceiasi reprezentanti tin cont numai de interesele fermierilor,nicidecum si ale apicultorilor;
-apicultorii membrii ai comisiei,prezenti aici,din necunostiinta,interes sau ,pur si simplu ,manipulare au acceptat tot ce li s-a bagat pe gat.
Ma refer aici la prevederile cuprinse in "Cap II Protectia albinelor si a activitatii apicole '' (pompos intitulat,nu ?),Art 3 alin(1),care lasa cale libera ministerului sa emita diverse ordine si derogari in folosul fermierilor (stropiti cu orice ,nu conteaza cu ce dati,numai sa transmiteti avertizare de stropire ca sa fiti acoperiti,indiferent ca perioda de stropire anuntata dureaza o saptamana,doua,eventual trei saptamani daca sunt mai multi fermieri ,apicultorii trebuie sa tina stupii inchisi ,pana se termina inflorirea culturilor melifere tratate),derogari menite sa ocoleasca prevederile legale in domeniul protectiei mediului si a insectelor polenizatore,ca parte integranta a mediului.
Singura formulare a "Art 3 alin (1) "pe care trebuie sa o accepte apicultorii (membrii a acestei comisii) in discutiile cu reprezentantii ministerului agriculturii si sa lupte pentru includerea ei in cuprinsul Legii apiculturii este urmatoarea:
"Art 3 alin (1) :Detinatorii ,in propietate sau arenda,de suprafete agricole si forestiere,persoane fizice sau juridice care executa tratamente chimice la culturile cu plante entomofile( a caror polenizare se face prin insecte ),aflate in stadiul de inflorire sunt obligati sa respecte prevederile legale in domeniul protectiei mediului referitoare la protectia insectelor polenizatoare."
Prevederile Legii protectiei mediului nr.265/29 iunie 2006 stipulate la art 38-(1),(3);art 94-(1) litera i),art 95-(1),art 96-(2) pct.20,-(3) pct.14,art 98-(2) pct.13,-(3) pct.1,-(5),-(6) sunt foarte clare,imperative si nu lasa cale de nici o derogare de la prevederile ei ,asigurand cadrul legal priviind protectia tuturor insectelor polenizatoare,inclusiv a albinelor.
Prevederile Art 3 alin(3)si alin(4) eliminate din cuprinsul legii.

Al doilea aspect se refera la acceptarea definirii familiei de albine ca in formularea cuprinsa in prevederile Art 2 litera j);ceva nedefinit care lasa loc la orice interpretare si care in contextul impozitarii familiilor de albine la norma de venit este o lovitura cumplita data apicultorilor ( apropo nu orice stift de "unitate bilogica" este capabila sa realizeze productia marfa destinata vanzarii pentru realizarea normei de venit impuse).Probabil ca aceasta formulare vaga "era necesara" in cazul accesarii masurilor 141 si 112 respectiv a PNA-lui.
Revenind la definirea familiei de albine,aceasta trebuie sa tina cont de nr.de rame cu puiet,nr.de rame acoperite de albine ,data cand trebuie indeplinite aceste conditii si legat de acestea data cand trebuie inscrise familiile de albine in Registrul agricol respectiv data de 25 Mai pana la care trebuie depusa la fisc declaratia de catre cei supusi impozitarii familiilor de albine.
In completarea cerintelor prezentate mai sus rog membrii onoratei comisii sa analizeze urmatoarele propuneri de modificare a variantei Legii apicultulturii adoptata la Campina si introducerea lor in cuprinsul legii :
Cap I Art 2 litera j):familia de albine-unitatea biologica alcatuita din albine lucratoare,matca/regina imperecheata,trantori si rezerve de hrana care este adapostita intr-un stup,ocupand un anumit numar de rame si care functie de stadiul de dezvoltare la inceputul sezonului activ (sfarsit martie ) poate fi:
-(1) familie de albine de productie -familie de albina puternica,capabila sa realizeze ,pe parcursul sezonului activ,productia marfa destinata vanzarii pentru realizarea normei impuse de venit si care are la sfarsitul lunii martie minim 3 rame standard cu puiet in toate stadiile de dezvoltare si albine lucratoare care acopera minim 4rame standard;
-(2) familie de albine ajutatoare -familie de albine mai slab dezvoltata si care are la sfarsitul lunii martie maxim 2 rame standard cu puiet in toate stadiile de dezvoltare si albine lucratoare care ocupa maxim 3 rame standard.
Familia de albine ajutatoare este folosita pentru a creste contingente suplimentare de albine,care sa contribuie la marirea puterii familiilor de albine de productie ,in vederea valorificarii in mai bune conditii a culesurilor principale si sa intareasca familiile de albine in vederea iernarii.
A) Familiile de albine de productie reprezinta ,la inceputul sezonului activ 70% din efectivul unei stupine ,restul fiind familii ajutatoare;
B) In cazul impozitarii familiilor de albine ,impozitul se va calcula numai pentru familiile de albine de productie,respectiv 70% din numarul de familii de albine ce depaseste valoarea impozabila;
C) Familiile de albine de productie beneficiaza ,anual,din partea statului,de o subventie/familia de albine de productie, similara celei acordate/cap de animal altor specii din sectorul zootehnic,ca o stimulare acordata pentru polenizarea generala (atat a florei cultivate cat si a celei salbatice ) efectuata.

NOTA :Se stie ,la nivel european ,ca 76% din productia de alimente si 84% din speciile de plante cultivate sau salbatice,depind pentru perpetuarea speciilor,de polenizarea efectuata de albine.Exceptandu-l pe Einstein nimeni nu a reliefat rolul capital ,in afara de hrana ,al plantelor si anume procesul de fotosinteza in urma caruia bioxidul de carbon provenit din activitatea si respiratia oamenilor si animalelor este absorbit din atmosfera iar in locul acestuia plantele elimina in atmosfera oxigen ,atat de necesar vietii;inchipuiti-va ce s-ar intimpla daca aceste 84% specii de plante ar disparea :AM MURI AXFISIATI,TOATA SPECIA UMANA.




Art 2 litera r) roi artificial de albine -unitatea biologica alcatuita ,la momentul formarii,din cateva cateva rame ,in general 3-5,cu puiet in toate stadiile de dezvoltare si provizii de hrana,albina lucratoare de pe rame,trantori si o matca/regina imperecheata.
Pentru a fi clasificat ,in urma dezvoltarii,ca familie de productie sau familie ajutatoare,roiul trebuie sa treaca printr-un ciclu de dezvoltare (respectiv o iarna).

Art13-(2)completat cu :"Stupii pot fi amplasati mai aproape de 5m si daca exista un acord scris ,in acest sens,incheiat intre apicultor si vecinul in cauza sau reprezentantul acestuia."
Art 14 litera d) -eliminat,tinand cont ca in cuprinsul legislatiei priviind protectia mediului sunt prevazute sanctiuni mult mai drastice.
artpop46
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Ian 2013, 23:46

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde zuzu » 27 Feb 2013, 20:23

Buna seara domnilor!nu am mai intrat de mult pe forum pentru a posta chiar daca mi a fost f. greu sa ma abtin in cele mai multe cazuri,insa nu pot sa stau impasibil apropo de aceasta lege a apiculturii care ar putea sa loveasca greu in noi toti.Sunt intr-adevar multe de schimbat sau de adaugat in vechea lege(Romania fiind una din cateva tari din Europa care are o lege a apiculturii),insa cei care s-au intalnit la Campina sa o realizeze atat cat ii cunoastem multi dintre noi, cu vreo doua exceptii,nu au decat interese proprii de imbogatire si de dominare.
Domnule Panait,( sunteti una din exceptii) afirmati aici ca sunt procese (plural) cu ACA...CATE? Daca sunteti asa cum eu mi am facut impresia ca sunteti,un om corect,ambitios si fara interese meschine spuneti aici adevarul:CATE LITIGII,PROCESE, sau cum doriti sa le ziceti sunt pe rol cu ACA?Dar sa spuneti ADEVARUL pentru ca de moment ce ati expus asta aici trebuie sa il cunoasteti.
Credeti dvstr. ca apicultorii,aia multi,muncitori dar mai ales cinstiti s-ar da pe mana unora ca chirila, prahoveanu sau cum ii cheama...Daca asta credeti sunteti intr-o mare eroare...inseamna ca nu ii cunoasteti pe acei apicultori cinstiti si cu frica de Dumnezeu,care vor digera greu de tot ceea ce se vrea a se face in tara asta cu apicultura.Problema este ca tot acestia vor fi loviti de impozite ,amenzi si mai stiu eu ce.. acestia cinstiti si nu cei care acum invart multi,f. multi bani facuti de pe urma unor naivi si mai ales novici in apicultura...insa deja si acestia de pe urma au inceput sa vorbeasca...Buba e mare plina de infectie...
Am un respect deosebit ptr.dvstr. d.le Panait,v - am urmarit aici si pe tv.Sunteti inimos si ambitios si va doresc multa bafta!Am speranta ca veti lupta curat , corect si onest si in interesul apicultorilor fie ca au 10 sa 500 de familii.Fiti sigur ca sunt si altii care la fel ca si dvstr. cu interes ptr. multi si nu ptr. interes singular vor face ce trebuie ca lucrurile sa o ia pe alt fagas decat se vrea acum.
zuzu
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Oct 2011, 18:43

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde so-ri-pan » 28 Feb 2013, 00:35

Cu toate ca intentionam sa ma retrag cu postari, pentru ca interpelarea lui zuzu este adresata direct si cu multa buna credinta, raspund.
1- Procese sunt in mod sigur la Tulcea si Cluj.
2- Multumesc pentru aprecieri.

Cu stima!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde zuzu » 28 Feb 2013, 10:48

Cu toata consideratia, nu este pe deplin adevarat...Tulcea - da!In ceea ce priveste Cluj informati-va pentru corectitudine.Despre Tulcea...e caz patologic stie toata lumea. In concluzie din toate filialele (40) din tara Tulcea are o problema care se va rezolva la un moment dat.LEGILE sunt aplicate de JUSTITIE oriunde in lumeDespre unii care au stat la masa sa procreeze aceasta LEGE a apiculturii poate nu cunoasteti ca au fost alungati din ACA de APICULTORI, care s-au prins ca ceea ce sta scris in acest ARTICOL 11 acum, il doreau sacalii atunci.Apicultorii nu sunt prosti!!
De aceea nu imi vine sa cred ca dvstr. un om cu coloana vertebrala ati fi alaturi de acei SACALI ( un grup mic de oameni neinsemnati ), care in numele a CATI vorbesc domniile lor? CATI apicultori ar putea reprezenta cei din acea comisie de la Campina?
Alungatii din ACA si-au facut pe buna dreptate ASOCIATII.OK!Cu membrii lor adunati in ultimii ani, oameni f. noi in apicultura isi pot creea patrimonii si pot dispune dupa bunul lor plac de ele.In ACA si cunosc f. bine ceea ce scriu aici membrii sunt in majoritatea lor cu carnete de membru datate cu anii '82,'83 si la randul lor isi indruma cunostintele catre ACA.Au considerat probabil ca ACA e a tuturor si nu a unui grup de interese.Considera probabil ca asa trebuie sa ramana.
Daca ACA ar fi fost atat de rea nu ar fi disparut oare ? Doar asta au dorit CEILALTI, nu?Sunt si vor fi intotdeauna apicultori sanatosi la cap care vor apara ACA si patrimoniul ACA.
Cu respect D-le Panait!
zuzu
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Oct 2011, 18:43

Re: LEGEA APICULTURII - PROIECT

Mesajde Dila Daniel » 28 Feb 2013, 20:37

Dragi colegi,a venit timpul sa punem punct acestui topic.
Dintr-un topic ce se vroia constructiv,cu aprecieri si propuneri concrete,s-a transformat intr-un topic de barfa ,cearta si spalari de rufe in public.Iar proiectul de lege pus in dezbatere,nu mai este de actualitate...de mult timp.
Forumul STUPARITUL trebuie sa ramana unul informativ apicol,nicidecum un teren generator si/sau intretinator de "scandaluri" intre apicultori sau diverse forme asociative!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori