Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 27 Iul 2011, 12:22

In acest sezon apicol am varsat 7 roiuri in stupi Warre.Mi-e si greu sa descriu anul 2011.Bine ca totusi, desi am avut roiurile tarzii, au fost in stare sa cladeasca .Cinci dintre ei doar cate un corp iar doi nici un corp.
Tanand cont de experienta anilor trecuti nu se pune problema iernarii in aceasta situatie chiar daca cu siguranta ar trece iarna.Lucru dovedit in anii anteriori.Cred ca e mai indicata urmarirea stricta a sfaturilor abatelui si anume iernarea musai pe doua corpuri.Ii asteapta o unificare, dupa terminarea ouatului; pentru ca rau cu rau dar mai rau fara rau.Doua matci seamana mai mult decat una, unificate acum.
Ca o conturare a impresiei, desi la timpul respectiv nu am percutat la ideea lui Balasbebe, zicand ca e o deformare profesionala a unui salajan, acum inclin sa accept ca o recoltare de polen pare potrivita in stationar pentru un Warre.Este o tehnica exterioara, nu presupune interventii in cuib si are menirea sa tempereze familia.Daca zona e excesiv de saraca in nectar, un hranitor de fund ca acesta este excelent pentru mentinerea activitatii.
Cer scuze celor ce au mai vazut poza.
Fişiere ataşate
PIC_00068.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde stefeug » 03 Aug 2011, 10:34

gica scrie:Salut din suflet iubitorii albinei si pe cei care folosesc acest model de stup.Imi permit o interventie care sper sa fie binevenita.

Multumim domnului gica! aceasta marturie este cu atat mai importanta cu cat in majoritatea cartilor de apicultura pe care le-am citit (inclusiv in Stuparitul lui Hristea) nu am gasit descrisa modalitatea de obtinere a mierii din fagurii salbatici sau din cosnite / buduroaie!
Va mai asteptam cu astfel de interventii care dincolo de valoarea lor istorica au si o valoare practica!
Salutari din inima!
stefeug
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Mai 2011, 22:46
Localitate: Focsani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Adi Hodis » 03 Aug 2011, 22:46

stefeug scrie:
gica scrie:Salut din suflet iubitorii albinei si pe cei care folosesc acest model de stup.Imi permit o interventie care sper sa fie binevenita.

Multumim domnului gica! aceasta marturie este cu atat mai importanta cu cat in majoritatea cartilor de apicultura pe care le-am citit (inclusiv in Stuparitul lui Hristea) nu am gasit descrisa modalitatea de obtinere a mierii din fagurii salbatici sau din cosnite / buduroaie!
Va mai asteptam cu astfel de interventii care dincolo de valoarea lor istorica au si o valoare practica!
Salutari din inima!

Poate va e de folos ... http://www.youtube.com/watch?v=D2Hbcf2Y ... r_embedded
Si aici gasiti mai multe ... viewtopic.php?f=22&t=534
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Liviu Began » 04 Aug 2011, 19:31

SUPER TARE !!! :D
De ce oare mi se pare ca sunt mai usor de intretinut si cu costuri mai reduse :o ;) ?

Insa am o nedumerire. Spune la un moment dat acolo unde se schimba familiile de albine din cosnite cu faguri in altele goale, ca o parte din "coloniile de albine" (cum spun ei) se livreaza altor stupari in acei mici stupi care sunt cantariti ca sa nu depaseasca 4 poundzi ca si greutate adica 1,841 kg, spunandu-se in acelasi timp ca : "datorita faptului ca sunt albine apartinand unor colonii diferite acestea isi aleg doar o singura regina care sa le conduca si sa le "ocarmuiasca"". Evident acest lucru intamplande-se in respectivul stup "de trasport" catre beneficiarul ce a comandat acea familie.
Inrebare : cum "dau la pace " albinele din diversele familii care este regina "vrednica de ocarmuire" si "criteriile" care stau la baza alegerii reginei cele mai prolifice si cum de nu se intampla ca "din intamplare reginele sa fie exterminate in acelasi timp, ramanand astfel "colonia" respectiva fara o "ocarmujitoare" :o ?
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde alin m » 06 Aug 2011, 15:52

D-le Gica in ce fel ati renuntat la ME la inversari? Definitiv sau doar f rar - mult mai rar decit era pina acum?
Lipsa de neinterventie in lada Warre cit si rara interventie in cuib la ME ma tin deocamdata deoparte de aceste 2 sisteme, deoarece nu as vrea sa gasesc familii bolnave in stadii avansate. Eu sint adeptul distrugerii prin foc pentru a pastra igiena. In timp am observat chiar ca sint rame in (pe) care nici nu vrea sa lucreze albina, sau lazi in care evolutia albinelor este frinata chiar si dupa flambari. Am ars.
Deci cum putem fi siguri ca familiile evolueaza normal, si ca sint sanatoase? Mai ales pentru cei care trec f rar prin stupina si cuiburi asa cum recomanda atit sist Warre cit si ME.
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 09 Aug 2011, 09:39

Un magazin luat in lucru de catre o familie slaba.Un corp si jumatate adica.Nu a terminat corpul doi in schimb a acceptat magazinul.Pacat de poza ca nu e clara si , inca un amanunt, nu am pus nici un fel de fasii de ceara ci numai 6 leaturi in loc de 8.
Fişiere ataşate
PIC_0019.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde flavian » 15 Aug 2011, 16:07

Intrebare de incepator: daca ele construiesc cum au chef si nu poti scoate 1-2 faguri de control, cum stii cand este corpul plin ?

Recoltezi la ghici sau la greutate sau de unde stii cand e gata plin si capacit tot pana jos ?
Avatar utilizator
flavian
 
Mesaje: 66
Membru din: 14 Apr 2011, 11:09
Localitate: Brasov

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 18 Aug 2011, 08:21

flavian scrie:Intrebare de incepator: daca ele construiesc cum au chef si nu poti scoate 1-2 faguri de control, cum stii cand este corpul plin ?

Recoltezi la ghici sau la greutate sau de unde stii cand e gata plin si capacit tot pana jos ?


Daca e vorba de poza postata atunci e simplu.Corpul respectiv este de fapt un magazin de 10,5 cm iar la ridicarea panzei se vede pana la corpul de sub el.
Daca vorbim de extractie din corp, ar trebui sa intervina si macaraua de care am tot vorbit.Corpul fiind luat la extractie in august, cand inceteaza aproape orice constructie, se cantareste in mana si din ochi.Adica daca sub corpul de sus cel ce urmeaza are miere capacita , cu siguranta in el nu mai este puiet.Se si simte la mana.Iata aici un corp plin cu miere capacita.
Fişiere ataşate
Photo-0283.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 18 Aug 2011, 08:25

Si tava in care tin fagurele la descapacit.Odata terminata fata, o alta tava se suprapune peste fagure si se rastoarna descoperind cealalta fata.
Fişiere ataşate
Photo-0288.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 18 Aug 2011, 08:28

Sa postez si sculele cu care fac operatiunea.Am avut ghinion la primul fagure.A ramas lipit de corpul de jos.
Fişiere ataşate
Photo-0275.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Zaharia » 11 Sep 2011, 16:32

Un salut calduros tuturor apiculturilor de pe acest forum si nu numai......am citit cu un deosebit interes atat cartea tradusa despre stupul abatelui warre cat si intregul parcurs relatat de catre akmm in postarile vechi si cele recente - ati reusit sa treziti un real interes ptr multi dintre noi si doresc sa va multumesc.....si acum intrebarea :

- Exista posibilitatea ca inainte de un mare cules (de ex. salcam) sa scoti afara ramele cladite cu puiet si in locul acestora sa introduci leaturi cu startere de catva cm astfel evitand un posibil roit ??.


P.S. - Nu sunt nici macar posesor de stupi....dar intentionez, iar ,,microbul'' l-am luat de la un unchi de se ocupa de ,,musca'' de aprox. 30 ani.
Zaharia
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Sep 2011, 16:16

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 13 Sep 2011, 07:53

Zaharia scrie:Un salut calduros tuturor apiculturilor de pe acest forum si nu numai......am citit cu un deosebit interes atat cartea tradusa despre stupul abatelui warre cat si intregul parcurs relatat de catre akmm in postarile vechi si cele recente - ati reusit sa treziti un real interes ptr multi dintre noi si doresc sa va multumesc.....si acum intrebarea :

- Exista posibilitatea ca inainte de un mare cules (de ex. salcam) sa scoti afara ramele cladite cu puiet si in locul acestora sa introduci leaturi cu startere de catva cm astfel evitand un posibil roit ??.


P.S. - Nu sunt nici macar posesor de stupi....dar intentionez, iar ,,microbul'' l-am luat de la un unchi de se ocupa de ,,musca'' de aprox. 30 ani.


E posibil orice.Fiind insa la inceput de drum, cineva trebuie sa fie inainte mergator.Pe cheltuiala sa.
La ,,Metoda de pionierat'' este descrisa procedura.Nu am incercat insa varianta din simplul motiv ca am nevoie de roiuri.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 04 Oct 2011, 08:34

Sa mai spun o vorba celor ce detin Warre.
Am unificat pana acum 10 roiuri/familii slabe.Au rezultat 5.Metoda e simpla.Am luat corpul cladit de la roi , am inlaturat panza de sac iar deasupra am pus o foaie de ziar.Am gaurit ici colo cu varful de cutit ziarul iar peste am pus corpul altei familii mai de Doamne ajuta.Inainte de a face operatiunea am pus tuica in pulverizator si am stropit ramele.
A doua seara am pus hranitorul mare tocmai deasupra si am adaugat cam 3l de sirop cu miere.Aceasta lucrare a stimulat familia de sus sa iasa afara dupa ce si-a umplut gusa cu miere si a fortat-o sa treaca prin corpul de jos.
Nu am omorat nici o matca.Ambele matci au intrat in componenta familiei.
Dupa cum am mai spus derulez acest experiment pentru batranete.Cum vor reactiona familiiile/matcile ramane de vazut.Au trecut trei saptamani de la prima unificare si inca nu vad matca scoasa pe urdinis afara si nici vre-o forma de batalie. Ba din contra, familiile se comporta mai viguros.Mai multe zboruri mai explicit.
Ritmul de unificare e mai lent si pentru ca nu am decat un singur hranitor de mare capacitate.
Roii din acest an au fost tarzii iar seceta timpurie.Bine macar ca au construit cate un corp si au adunat ceva miere.
Oricum o vara si o toamna tare lipsita de cules.Mai exact un an mai prost.Nu am avut asa familii slabe de tare multa vreme.Daca avem parte si de o iarna ca aia de anul trecut, raman cu roiurile de la Warre....Glumesc.
Inca o precizare.Dupa unificare mai am 22 familii Warre pe doua corpuri si una pe trei.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 04 Oct 2011, 12:43

Imi pare util adaug ca vechile discutii se afla aici:
http://stuparitul.3xforum.ro/post/3068/ ... fara_rama/
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 07 Oct 2011, 11:25

Salut tuturor celor ce au asteptat o traducere promisa ce nu a mai aparut.
Este vorba de o sinteza a muncii lui Roger Delon, asa cum apare intr-un format PDF pe site.
Iata o prima parte.

Stupul Popular al abatelui Warre asa cum a fost descoperit si folosit de Roger Delon care l-a redenumit

Stupul Climato-Stabil-Metoda Naturii

Tradus de David Heaf de pe pagina web
http://ruche-warre.levillage.org/La%20C ... 0Delon.htm
scris deJean-Francois Dardenne pe baza articolelor lui Roger Delon

Cuprins

Roger Delon La Ruche Climatstable Stupul Climato Stabil
Cu ochii larg deschisi
Stabilitatea climatica a familiei de albine
Cum putem ajuta familia de albine sa-si regaseasca temperatura optima?
Stupul Climato-Stabil
Caracteristicile Stupului Climato-Stabil
Ramele Stupului Climato-Stabil
Reciclarea cerii
Pregatirea recoltarii
Cateva principii simple si eficiente
Stupii bine administrati-productie profitabila
In sfarsit-recolta
Trimiteri

Roger Delon Stpul Climato-Stabil
Stupul Climato-Stabil a fost inspirat de catre Abatele Warre pe care Roger Delon l-a revizuit si folosit cu mare succes.

Despre Roger Delon (1919-2007)

De profesie apicultor, specializat in sanatatea albinei; producator specializat in tehnologie apicola; inventator in 1945 a sistemului electronic de monitorizare a stupinelor in vederea cercetarii; castigator ar catorva premii la saloanele de inventii; castigator al premiuluii oferit de Ministerul Agriculturii si Apimondia; medalia de aur oferita de Oficiul de Inventii la prima Expozitie Internationala din Bucuresti 1965 cu ocazia jubileului de 20 ani a Congreselor Internationale de Apicultura. Diploma Se acordà medalia 1965; Prima Expositie-Tirg International de Apicultura. Author of: 'The Integral Stable-Climate Hive'. The following French and foreign patents, Certificats d'auteur: France no. 1.112.037, Switzerland no. 325.750, Italy no. 531.152, Luxemburg no. 33.631, Belgium no. 539.357.

Roger Delon a avut in jur de 600 stupi distribuiti pe o raza de 120 km in regiunea Vosges si Jura din Franta si Elvetia.A practicat de asemenea pastoralul (transhumanta).Cu dimensiune interna de 300 x 300 x 215 mm stupul sau era aproape identic cu cel al Abatelui Warre.Principalele diferente se refera la utilizarea ramei din sarma speciala cu fagure artificial in loc de neutilizarea ramei si a podisorului
sintetic neabsorbant in loc de cel absorbant vegetal al Abatelui Warre.
Descrierea desenului din formatul PDF Original.
Stupul Climato-Stabil se aseamana unui cuib de albine dispus intr-un trunchi de copac.Asfel:
-este conform biologiei familiei
-multiplicare fractionata, avantajoasa
-se comporta la fel atat vara cat si iarna
-inainte de solstitiul de vara ghemul se extinde
-aerul cald se ridica pastrand o atmosfera benefica
-inainte de solstitiul de iarna ghemul se contracta
-diametrul intern este de 300mm
-aerul viciat coboara si este inlocuit cu altul proaspat de afara
-culegatoarele au o activitate energica
-are loc un circuit interior de autireglare a aerului in permanenta

Cu ochii larg deschisi
Sa descoperim stabilitatea climatica din stup...
Sa observam comportamentul din natura a artistului ,,Apis Melilifera'' ce-si emana intelepciunea de milioane de ani
O familie de albine are nevoie de adapost.Il gaseste intr-o crapatura de stanca sau intr-o scorbura de copac.Acesta este spatiul locuibil cu o buna izolare care ofera cel mai bun sprijin vietii ghemului de albine care are in mod normal un diametru de 30 cm.Acesta e o masa mobila extrem de contractata iarna dar care isi poate mari de patru ori volumul, functie de capacitatea de ouat a matcii.
Hai sa observam familia in adapostul ei.Instinctiv isi creaza um mediu climatic specific necesar supravietuirii familiei...
Fagurii sunt intodeauna atasati etans in partea de sus de catre cerese.Lateralele fagurilor sunt intodeauna prinse de peretii.Aderenta de pereti este mai mare in partea de sus in zona mierii si scade in jos la nivelul puietului.
Fagurii sunt extinsi liber in jos.
Apicultorul care retine ce ne invata natura si care va voi sa tina cont de intentiile albine va alege fagurele cu latimea de 30 cm.Permitem si extinderea familiei odata cu dezvoltarea in jos cu cel mult 150mm, uneori mai mult.Asemenea faguri permit cu usurinta unei familii sa-si pastreze microclimatul.
Roirea este esentiala.Poate avea loc in anul urmator.Aceasta permite perpetuarea rasei ( inoirea matcii) si igienizarea prin constructia de noi faguri.
Ni se prezinta o imagine cu un stup pe 5 etaje pe care scrie ,,Climato-stabil pe semi-rame''.
Nota.Observati ca numarul inscris pe cutii depaseste 3000!

Stabilitatea micro climatica a familiei
-O iernare perfect sanatoasa
-Un start timpuriu si viguros
-O inalta productivitate pentru apicultor.
De ce isi conserva in permaneta familia microclimatul?....
......pentru a supravietui.
Infipta in rezervele de hrana, familia cu toata masa de albine instinctiv isi dezvolta un microclimat.El se pastreaza aproape constant ( 34, 35ºC in miez) odata cu economisirea energiei utilizate in procesul psihologic si biologic.
Aerul cald, fiind mai usor se ridica si se raspandeste spre varf unde se stabilizeasa si ramane constant, in timp se aerul greu (statut, incarcat cu dioxid de carbon) coboara impreuna cu vaporii de apa, condensand odata cu coborarea, in special in zona de iesire.Un podisor foarte bine izolat previne aparitia condensului in partea de sus.
Familia se ingrijeste constant de curentii de aer ascendenti si descendenti.
Incalzirea microclimatului se realizeaza prin degajarea de caldura ca urmare a efortului muscular(bazait).
Rata de eliminare a aerului viciat si umiditatii in exces si inlocuire cu a celui curat si proaspat ce ese imediat incalzit odata ce urca, este proportionala cu activitatea de ventilare a familie, lucru ce se observa la sosirea cantitatilor mari de nectar pe timpul culesului.
Iarna, cand puietul lipseste, albinele se compacteaza una in cealalta evitand frigul.Acest lucru il fac prin formarea ghemului, extinzxandu-se si contractandu-se functie de temperatura de afara.
Vara, cand temperatura este mai ridicata si atige un nivel optim, albinele racesc interiorul prin evaporarea apei.(difuzia vaporilor cauzata de ventilare).
Umiditatea din interior se coreleaza in permanenta deoarece puietul nu suporta uscaciunea.Acest lucru se realizeaza prin evaporarea apei aduse de catre sacagite.
Stabilitatea microclimatului din interiorul stupului determina si economisirea energiei phihice si biologice a familiei, lucru esential pentru supravietuire.
Iernare perfecta si startul entuziastic sunt determinate de stabilitatea microclimatica a familiei de albine.Acesta este lucrul care creaza timpuriu conditii favorabile inceperii construirii fagurilor dezvoltarii puietului si inmagazinarii surplusului de miere.
Doua imagini.Cand e frig ghemul se contracta, cand e cald ghemul se extinde si se dezvolta.
Cu cat sant mai multe albinele care isi conserva energia risipita la restabilirea microclimatului, cu atat vor consuma mai putina miere si oxigen pentru combustia calorica si implicit mai putin gaz asfixiant si vapori de apa.
In orice caz, albinele au nevoie de picaturile de apa si de aceea le aduna si pastreaza atat pe timpul ierniicat si pe timpul verii, odata pentru cresterea puietului apoi pentru cresterea umiditatii.
Acceptarea unei anumite cantitati de dioxid de carbon incetineste activitatea familiei de albine pe timpul iernii.
Toate cercetarile noastre implica observatia comportamentului natural al albinei si reconciliere ei cu stupul, cu mari beneficii pentru albina si profit pentru stupar si tehnicile de apicultura ce ar permite stabilitatea climatica a ghemului de albine.
Modelul de stuparit pe care il sprijinim e simplu, practic, standardizat sanatos si productiv.Noi propunem:
-un singur tip de rama auto-fixanta (permitem albinelor ca ele insele sa le fixexe de pereti stupului)
-un singur tip de cat ce devine cuib sau stansura iar impreuna formeaza stupul ce respecta stabilitatea microclimatica
-o metoda naturala de inalta productivitate, simpla, practica, sigura ce rezolva problema roirii, cauzele ei fiind intelese.

Cum putem ajuta familia de albine sa-si regaseasca temperatura optima?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde alin m » 07 Oct 2011, 13:56

"-o metoda naturala de inalta productivitate, simpla, practica, sigura ce rezolva problema roirii, cauzele ei fiind intelese."
pare totusi sa contrazica ce scria mai sus ca roirea satisface inoirea fizica si genetica.
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori