Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde Mircea_63 » 01 Mar 2013, 00:51

Din semnul tau -deh, sa nu priceapa toata lumea :lol: - inteleg ca da!

Daca-i asa, pana unde coboara cu fagurele albina din caturile superioare? Obtii o forma de Warre cu fagure de sus, de la podisor, pana jos la urdinis. :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Fan club MER

Mesajde balu » 01 Mar 2013, 21:11

nu cred, vor lasa 6 mm acolo pt trecere intre rame :?:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Fan club MER

Mesajde Mircea_63 » 01 Mar 2013, 21:14

De unde stiu ele ca al tau nu e Warre? Leatul de jos le zice STOP FAGURE! Altfel...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Fan club MER

Mesajde un OM » 01 Mar 2013, 21:15

Le rogi frumos ?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Fan club MER

Mesajde Ruben » 02 Mar 2013, 15:50

balu scrie:nu cred, vor lasa 6 mm acolo pt trecere intre rame :?:


Poti sa crezi linistit, dar nu o sa lase :D Ele lipesc intre ele si ramele cu leaturi jos.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Fan club MER

Mesajde gabi bee » 17 Apr 2013, 21:27

nu mai ziceti nimic de MER ? sunt curios ,cum se largeste cuibul la un MER iernat pe 5 intervale ? toate cele bune ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Fan club MER

Mesajde ovidiu_78 » 17 Apr 2013, 21:35

Nea Gica spunea ca la Mer si Me se aranjeaza singur cuibul...poate ne zice dl kiloz care are numai Mer :roll:
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Fan club MER

Mesajde jiji » 17 Apr 2013, 22:14

5 inervale , 6 rame nu? eu in situatia de fata am strans toate ramele in corpul de sus , la centru puietul, si daca vrei poti sa pui rme goale jos oricum din cate am observat eu deocamdata cat este rece o sa oua numai sus
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Fan club MER

Mesajde gabi bee » 18 Apr 2013, 07:30

pai vremea rece este cam pana la jumatatea primaverii si daca pana atunci nu oua si jos asta ar insemna ca puietul este mai putin si dezvoltarea mai slaba ! poate ne mai spune cineva care are MER , ca sunt mai multi , cam cum se prezinta puietul acum in cele doua corpuri ! :)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 18 Apr 2013, 08:22

la MER-urile normale ( exclud lesinatii din discutie :D ) in corpul inferioe deja sunt 3-4 rame cu puiet. Se intelege ca nu rame full ci parte din elipsa.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 18 Apr 2013, 08:44

gabi bee scrie:nu mai ziceti nimic de MER ? sunt curios ,cum se largeste cuibul la un MER iernat pe 5 intervale ? toate cele bune ! :D

Eu am un MER care l-am strâns pe 5 rame în toamnă. Era propus la desființare, dar până la urmă l-am lăsat în viață.
În corpul de jos are toate ramele, sus pe cât ocupă, strâns în lateral. În lărgesc prin adăugare de rame care le introduc pentru ouat. Încă nu se pune pune problema unei lărgiri consistente că abia peste o săptămână o să iasă mai masiv puietul.
La mine la MER, ghemurile sunt în toate formele geometrice. Sunt care au numai sus și lat, alții numai jos și puțin sus, alții au o elipsă frumoasă între corpuri.
La majoritatea MER-urilor am rotit 180 grade corpul de sus.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde danielM » 18 Apr 2013, 08:56

gabi bee scrie:nu mai ziceti nimic de MER ? sunt curios ,cum se largeste cuibul la un MER iernat pe 5 intervale ? toate cele bune ! :D

Daca ai populatie multa si se impune, atunci ia-i o rama cu puiet de sus si o pui in corpul de jos , iar sus adaugi 2 rame la ouat.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Fan club MER

Mesajde Tudor20 » 18 Apr 2013, 22:37

Am si eu o intrebare, de ce se rotesc corpurile superioare cu 180 grade?
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 18 Apr 2013, 23:41

Tudor20 scrie:Am si eu o intrebare, de ce se rotesc corpurile superioare cu 180 grade?

Pentru a stimula ponta :lol:
Prin rotire, se produce un ușor dezechilibru în ce privește zona puietului. Astfel că dacă puietul e într-o parte a corpului și are puiet sub el în corpul inferior, prin rotire, puietul de sus va fi în cealaltă parte, iar albinele vor repara dezechilibrul punând puiet sus.
Încearcă să-ți imaginezi. Problema e dacă puietul e central, prin rotire va rămâne tot central.
Peste o săptămână văd rezultatele
Evident că rotirea se face la un stup care are populație. Atenție însă să nu facem un dezechilibru prea mare.
De regulă, nu sunt adeptul spartului de cuib, inversărilor de corpuri, nici a rotirii lor.
Sunt adeptul familiilor tari care știu mai bine ce e de făcut și care au o dinamică foarte mare. Părerea mea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde salcam » 19 Apr 2013, 00:31

180 grade in plan orizontal sau vertical? :)
in sens trigonometric sau in sensul burghiului? :)
personal cred ca abia asteptam primavara...
IERTATI
Avatar utilizator
salcam
 
Mesaje: 66
Membru din: 02 Ian 2012, 16:34
Localitate: piatra neamt

Re: Fan club MER

Mesajde akmm » 19 Apr 2013, 07:25

salcam scrie:.....
in sens trigonometric sau in sensul burghiului? :)
...

Asta e dragut tare.E ca in armata, stanga imprejur sau dreapta imprejur.Cum dreapta imprejur nu exista, chiar daca prin rotatie vezi o alta priveliste, ramane intoarcerea la 180 grade....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori