Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde vali79 » 17 Feb 2013, 22:23

Este vorba despre un tratament de diminuare a populatiei de varoa in care se foloseste zahar pudra 125 gr/fam.La 10 min dupa presararea zaharului paduchii incep sa cada si continua inca 20 de min.
125 gr este cantitatea corecta pentru tratarea unei familii de albine,astfel se vad mai bine paduchii cazuti.La sfirsitul tratamentului au cazut 300 de varoa care se misca.
Sanatosi sa fim ca boala...vine!
vali79
 
Mesaje: 87
Membru din: 05 Mar 2011, 20:49
Localitate: Teius/Alba

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde valentin » 18 Feb 2013, 06:22

cit dai pe zahar si munca sa desfaci toti stupii mai bine dai un varachet
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde balu » 18 Feb 2013, 11:50

nu e scump, cred ca nu face rau, nu e toxic, se poate repeta, daca nu scurteaza viaata albinei e ok, 300 banditi e ceva
a incercat cineva la noi?, nea Janese, zi ceva!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde proapis13 » 21 Feb 2013, 19:52

Pt vorbitorii de limba germana aveti ceva frumos aici
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde comi » 21 Feb 2013, 22:52

O schema pt tratament o gasim pe www.dave-cushman.net/bee/varroatreatment.html .Ca o comletare produsul Taktivar este licentiat in Chehia nu Ungaria
Tratamente contra varroa folosite in Anglia le gasiti pe;
www.fragile-planet.co.uk/sp.php?Key=5
www.paynesbeefarm.co.uk/treatments-supplements/
www.cornwallhoney.co.uk/beepedia/beevital.htm
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde akmm » 26 Feb 2013, 14:46

Senzational!
Un nou tratament revolutionar!
Atentie, inca nu exista dealer pe Romania! O paine de mancat.
O rama cu celule de trantor electronica.Dupa insamantare si capacire, rama este conectata timp de 8 minute la o baterie de masina.In urma procesului larvele si acarienii varroa mor de caldura.Albinele curata celulele si procesul se reia.
http://www.mitezapper.com/How-it-Works_c_19.html

Din pacate lipseste rama STAS Dadant.Cat de curand va fi facuta si aceasta.
http://www.mitezapper.com/Frame-Sizes_c_28.html
Poate ca e de viitor iar eu glumesc.....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde nae » 26 Feb 2013, 19:22

Toate descoperirile sunt senzationale asta nu obliga sa fie si eficiente .
Aceasta rama e tot rama claditoare si pt capcanare trebuie mutata in diverse parti ale cuibului pt eficienta ;acele mutari anuleaza ,prin manopera, eficienta .
In alta ordine ,minunea, nu omoara braula si acarapis wudi(sau cum se scrie ) = un tratament scump si ineficient doar pt varroa .
Pt stuparii care nu trateaza finisorul (ca botca nu-i parazitata ) le recomand minunea . :D
(cred ca am fortat cu braula dar nu am timp sa verific )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde comi » 27 Feb 2013, 01:10

Buna seara.Cu ajutorul si acordul dvs sa incercam sa gasim si sa clasificam medicamentele folosite pt combaterea parazitilor si bolilor de care sufera albinele;
VARROA
-Varachet-Romania
-Varachet forte-Romania
-Perizin-GB
-Bayvarol-GB
-Apistan-GB
-Folbex va-GB
-Taktivar-Cehia
-Gabon pa92-Cehia
-Cekafix-Germania
-Checkmite+-Germania
-Acid formic
-Acid lactic
-Acid oxalic
-Apiguard
-Thimol-gel si cristale
-Thimovar-Elvetia
-Varroa gard powder-GB
NOSEMA
-Fumidil B
-Fumagilin B
-Nozevit
-Thimol
-Oxitatraciclina
-Apiherb
-Vitafeed gold
-Vitafeed green
-Hive alive
ACARAPIS WOODI-TRACHEAL MITES
-Acid formic
-Apiguard
-Thimol
-Camfor
-Mentol cristale
-Folbex va
-Oil of wintergreen(methil salicicat-formula C8H8O5)
LOCA AMERICANA
-Terramycin
-Tylan
LOCA EUROPEANA
-Oxitetraciclina
GASELNITA
-Certan(B401)
SUPLIMENTE
-Dulcofruct
-Apigo
-Beecleanse
-Hivealive
-Neopoll
-Apifonda
-Queen food
-Vita feed gold
-Vita feed green
-Apiherb
Nu am pretentia ca le-am enumerat pe toate si in concluzie lista ramane deschisa pt completare.
Cu deosebita stima si respect pt toti membrii acestui forum
Comi
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde stupul » 05 Mar 2013, 10:55

Astazi am citit ceva interesant in revista "Apicultura " din martie 1956.
Pseudo-scorpionul (chelifer concroides L), o mica insecta asemanatoare scorpionului este dusmanul de moarte al paduchilor albinelor, care constituie hrana lui principala. Marimea ei este intre 1-6 mm, are abdomenul lat si fara coada, iar cu clestele din fata prinde si omoara prada sa. Se pot gasi uneori sub podisor, pe rame, pe pereti, pe fundul stupului, sau oriunde altundeva in stup ( in cazul in care nu au fost omorati de substantele folosite, zic eu).Nu scrie ce culoare are.
Inca din 1956 se discuta ca in viitor, gasindu-se vreo metoda de favorizare a cresterii si inmultirii acestei insecte, sa scapam cu totul de paduchele albinelor ( chit ca era vorba despre braula, cred ca ar avea efecte si la varroa).
Ma gandeam ca , daca aplicam solutii nepoluante pentru a scapa de paduchi ( solutii care ii fac sa cada sub plasa antivarroa), pseudo-scorpionul de dimensiuni mai mari ar avea sansa sa ramana in stup. Asta daca mai exista asa ceva in stupinele noastre , dupa atata amitraz si fluvalinat aplicat!
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde proapis13 » 05 Mar 2013, 11:50

Pseudoscorpion sau chelifer concroides L -
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=& ... 8975,d.ZWU
Din cate am citit consuma cu mare placere atat varoa cat si braula
salve :D
Fişiere ataşate
JLELRZ6L7ZDZPRJZ7RFZKRTZQROZMRFZMRFZZZELIR9LIR9LMRUL3LYZ0RJZERCLHZ6LXRDZJLVLGRTL2R3ZXR3ZRZ.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde stupul » 05 Mar 2013, 12:08

Are cineva asa ceva ?
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde un OM » 05 Mar 2013, 21:45

L-am observat cateodata deasupra podisorului. In stup nu cred ca am avut ocazia sa-l vad. In orice caz nu ma bazez pe el sa ma scape de acarieni.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde horia_ch » 06 Mar 2013, 10:31

Sunt prietenii stuparului!
În stup nu l-am găsit niciodată, deşi mi-aş fi dorit. I-am găsit, uneori, pe lemnele de foc, însă doar puţini. Cei puşi în stupi au rămas doar... puşi. Nu i-am mai văzut, nici pe ei, nici pe eventualii lor urmaşi. Cred că n-aveau cu ce se hrăni. :lol: :lol: :lol:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde akmm » 06 Mar 2013, 12:48

valentin scrie:cit dai pe zahar si munca sa desfaci toti stupii mai bine dai un varachet

Filmul este inomplet.
La terminarea operatiunii, zaharul se cerne printr-o sita foarte deasa care retine acarienii, iar procesul se reia prin adaugarea catorva linguri.
In felul acesta cheltuiala nu e cine stie ce.
Cat priveste varachetul,care nu se da cu una cu doua, aceasta metoda se preteaza in plin sezon cand zaharul nu contamineaza prin prezenta sa.
Pentru cine nu are fund antivarroa construit ca la carte sau are doar o gaura de vazut iarba, metoda este extrem de anevoioasa, ineficienta si da , chiar asa, paguboasa.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde aparul » 06 Mar 2013, 16:05

Stupule(sau mai bine zis d-na)pseudo-scorpionul e oaspete vechi in stupii romanului,dar varroa jacobsoni si varroa destrtuctor au aparut putin mai tirziu(in Europa) pe la sfirsitul anilor '60 si inceputul anilor '70.(incercati cu Wiki ptr a vedea cite ecotipuri sint).
Ar fii prea frumos sa ne putem elibera de acesti oaspeti nedoriti doar cu ajutorul pseudo-scorpionului.
In ce priveste rama claditoare e o GRESEALA sa o muti prin stup,STIIND ca paduchii prefera o zona cu o temperatura nu prea ridicata pentru a se multiplica,si punerea ei la extremitatea opusa puietului da cel mai mare randament.
In ce priveste metoda cu zaharul pudra e buna doar in a constata prezenta acarilor in stup(in momentul cind ii vezi cu ochiul liber =esti mort :lol: ,sau pe aproape )
aparul
 

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde stupul » 06 Mar 2013, 16:24

Proapis tocmai a cautat si a scris ca pseudoscorpionului ii place foarte mult sa pape si varroa .
O singura metoda de lupta nu ajuta, dar combinate mai multe, da.
Am citit despre un experiment cu zaharul pudra, in care au picat 300 bucati varroa. E mult ? E putin ? Si unde mai pui ca poti da de cate ori poftesti fara nici un risc de poluare.
Acuma am citit si eu ce s-a scris pe topic despre zaharul pudra. Vad ca cifra este cea de care stiam si eu. Eu am informatia de pe net, din ceva pagini straine traduse cu google, nici nu mai stiu de unde. Cert este ca sursa de informatie e diferita, deci , creste credibilitatea.
Ultima oară modificat de stupul pe 06 Mar 2013, 16:38, modificat 1 dată în total.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori