Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: fundul antivarroa

Mesajde jenica67 » 06 Sep 2011, 22:12

gabi bee eu am la toti stupii find AV, cu sita pe tot fundul, mai putin un sector lateral de 60 de mm, dar nu am vazut nici o data cea ce spui tu, dar adevarul este ca ii am pe lazi de plastic. Dar ce am observat, este ca, daca latimea scandurii urdinisului este prea ingusta, albinele cand vin incarcate, rateaza pista de aterizare si cad sub. Cand se ridica, probabil la tine, nimeresc sub sita fundului. Deci eu asi zice sa incerci, sa maresti latimea scandurii de zbor.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: fundul antivarroa

Mesajde gica » 06 Sep 2011, 23:03

Jenica,am vrut sa descopere el cauzele ca sunt mai multe.Stupii pe pamant sau pusi prea jos,stupii in soare,urdinisul mic.
El a sezizat efectul -albina care ventileaza,albina pe sita incercand sa obtureze caile de iesire a aerului rece introdus in stup pentru racirea cuibului.Ca asta este,plus ceva populatie ingramadita pe acolo.Mai are o solutie dar lasa-l ca-i prea mic
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 07 Sep 2011, 08:22

din ce ati scris si din pozele lui adi si jimm am tras unele concluzii care ar trebui aplicate la constructia viitorilor stupi . fiecare din cauzele pe care le-ati enumerat poate sa duca la strangerea albinelor sub sita si trebuie aleasa o configuratie la constructia fundului care sa rezolve problema . pe langa toate astea eu ma gandesc la inca o chestie care cred ca ajuta la rezolvarea problemei si nu am mai vazut-o aplicata de cineva . nu va spun nimic pana nu o fac [maxim 2 saptamani] si apoi vin cu pozele si o luam la criticat . sper sa imi iasa . ;) :D
nea gica, ce solutie ar mai fi ? :idea: :?:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde liviu1965 » 07 Sep 2011, 09:14

Tot nu te-ai lamurit cu "inventiile " ?

Sunt apanajul seniorilor.......

Vrei sa le faci concurenta?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: fundul antivarroa

Mesajde proapis13 » 07 Sep 2011, 15:06

gabi bee scrie:. nu va spun nimic pana nu o fac [maxim 2 saptamani] si apoi vin cu pozele si o luam la criticat . sper sa imi iasa . ;)
nea gica, ce solutie ar mai fi ? :idea: :?:


Maaaaa,in 2 saptamani se raceshte vremea iar daca inventzia ta e mai buna decat a noastra
noin cand mai avem timp sa o aplicam ca vine toamana???????
Dai bataie ca suntem numai ochi si urechi numai tu sa-i faci poze bune si din toate partzile sa-ntzelegem despre ce e vba ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 07 Sep 2011, 15:19

asa o sa fac . nu e inventie ci e o modificare . eu o sa o fac la un stup , o pozez si discutam . oricum acum vine frigul si cred ca e valabila pt la anul ! insa eu sunt hotarat sa fac din toamna asta la toti stupii , ca am doar 12 ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde gica » 07 Sep 2011, 18:31

Mai Gabi,lipeste o coala de hartie alba pe fata insorita a cutiei si poti sa lasi urdinisul exact ca si pana acum.Problema pentru care te pregatesti sa faci inventii va disparea complet.
Mai omule,pana si fundul asta antivaroa e inventat de cel putin 100 de ani.Numai ca-i zicea altfel.
Ia viteza,pune hartia aia si spune-ne si noua.
Si ca sa stii,la o anume varsta toti sunt hotarati sa schimbe lumea.Eu zic sa te potolesti ca-i mai ieftin.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 07 Sep 2011, 21:20

bine nea gica , daca zici matale fac si experimentul asta , vineri cand merg la stupi si apoi vedem ce iese ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 15 Sep 2011, 13:55

am facut modificarea de care va spuneam la un stup si cred ca aceasta modificare poate fi de folos si vara si iarna . vara se poate tine deschis doar subarul mic , si fiind in spate nu se vor aduna albine pe plasa . la nevoie se trage subarul mare . iarna se poate ierna doar cu subarul mic tras si nu mai sufla vantul chiar asa direct . se pastreaza toate avantajele subarului dinainte de modificare [ transport , tratament etc] . astept parerile si criticile voastre, bineanteles ! numai bine ! ;)
Fişiere ataşate
Picture 012 (Copy).jpg
Picture 011 (Copy).jpg
Picture 010 (Copy).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 15 Sep 2011, 13:57

decupajul este de 35 /10 cm iar stupul este de 12 rame !
Fişiere ataşate
Picture 015 (Copy).jpg
Picture 014 (Copy).jpg
Picture 013 (Copy).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde amadeusmbi » 15 Sep 2011, 17:58

Cred ca fereastra de sita doar in zona din spate nu poate fi decit benefica (iarna se formeaza un mic curent de aer intre urdinis si aceasta fereastra, exact pe sub rame, in felul acesta primenindu-se foarte elegant aerul in cuib). Insa daca tot te-ai apucat de facut modificari (apropo, ai lucrat foarte frumos) mai bine iti faci fund cu fereastra in spate (cred ca ar trebui putin mai mare) si colector de polen in fata, sau scandura de zbor sa fie de fapt un colector de polen, eventual detasabil.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: fundul antivarroa

Mesajde liviu1965 » 15 Sep 2011, 19:23

Gabi, subar la subar..... te-ai muncit oleaca. Felicitari ptr. " mana " . ( adica lucrezi ingrijit si precis ) . Na, ca te-am si laudat.
Cu albinele cum mai stai? Ca la mine numai intr-un stup am vazut larve , in rest.... se umplu ramele goale de la puiet cu miere de la siropul a la nea Gica. 1,4l / 2 zile sug fetitele mele. Sa nu fie de deochi... grasanele lu' tata
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 15 Sep 2011, 21:34

multumesc de aprecieri ! sper sa-mi fie de folos aceasta modificare atat mie cat si celor care o vor incerca . rezultatul e bun dar cere ceva timp de manopera . o solutie ar fi simplificarea sinelor de glisare dar asta pe viitor ,mai vedem . am totusi o intrebare legata de sita din subar : daca iernez in stil clopot este oare suficienta aerisirea prin sita mica , in combinatie cu urdinisul deschis de tot ?
la albine merg maine dar deja de saptamana trecuta se redusese ponta aproape de tot la unii roi ! numai bine ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde liviu1965 » 16 Sep 2011, 19:51

Gabi, daca te-ai suparat pe mine, scuza-ma, nu a fost cu intentie.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: fundul antivarroa

Mesajde gabi bee » 18 Sep 2011, 19:04

liviu1965 scrie:Gabi, daca te-ai suparat pe mine, scuza-ma, nu a fost cu intentie.

liviu, la ce te referi , de unde ai scos supararea ? :lol:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: fundul antivarroa

Mesajde liviu1965 » 19 Sep 2011, 09:23

Ei,...... prima fraza.....
E bine cand se termina cu bine.

Spor
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori