Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

THYMO VARO SAN

Mesajde conufanica » 08 Mar 2013, 09:35

Din primavara aceasta atunci cand lucrez cu albinele pun afumator cate o pastila de THYMO VARO SAN .

Aveti aici prospectul:
THYMO VARO SAN „


NOUTATE în lupta cu Varroa


Tabletă ecologică pentru calmarea albinelor şi împotriva acarienilor de albine

Compoziţie 100% naturală din conifere, ulei de pin, timol, eucalipt, tămâie, lavandă, plante aromatice şi medicinale.


Apicultori! Nu vă chinuiti pe voi şi nu chinuiti albinele!
Acţionaţi preventiv, antiseptic şi terapeutic!


Este compus din masă bio şi timol. Timolul este un ingredient natural din plante medicinale şi melifere cum ar fi Cimbru (Thimus serpyllum), Cimbrişor (Thymus vukgaris) şi altele la care albinele vin bucuroase şi le culeg nectarul din flori. Sunt de un miros puternic şi plăcut. Se folosesc în medicina tradiţională şi alopată. O substanţă antiseptică desăvârşită. Este dovedită acţiunea sa împotriva Varroa. Este adoptată şi recomandată în Uniunea Europeană şi în întreaga lume în lupta cu Varroa. Este produs după inovaţia şi tehnologia specială a inventatorului dr.prof. Costadin Trichkovich.

Mod de întrebuinţare:

Tabletele comprimate se aprind cu flacără deschisă. Se aşteaptă până se aprind bine. Fumul rezultat va fi unul cu miros puternic şi plăcut de timol. Puneţi tableta într-un afumător mic sau unul obişnuit. O tabletă fumegă timp de 15 min şi dă în jur de 600 de jeturi de fum. Pentru un tratament pe perioada de vară introduceţi 30 de jeturi de fum. Eficienţa maximă se obţine când toate albinele sunt în stup (seara). Fumul injectat va umple în întregime stupul şi va acţiona asupra tuturor albinelor prezente.

Nu este toxic nici pentru oameni, nici pentru albine. Nu sunt necesare nici un fel de măsuri de precauţie/protecţie. Nu lasă reziduri în produsele apicole sau poate doar neînsemnate cantităţi de timol. Eficacitatea timolului este dovedită de nenumăraţi autori şi apicultori din întreaga lume.

Notă:

Perioada de valabilitate este nelimitată (dacă este în folie). Nu rezistă la impact şi presiune. Folia se taie cu foarfeca şi se scoate tableta.

Testat de Institutul de Sănătate Publică şi Institutul Veterinar de specialitate din Niş.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde stupul » 08 Mar 2013, 10:06

Singurul incovenient este pretul.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde delorin I » 08 Mar 2013, 11:11

Este chiar atat de astronomic?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde stupul » 08 Mar 2013, 11:36

Am vazut candva pretul la asa ceva si mi s-a parut mare. Nu stiu exact cat era, dar poate ne spune conufanica.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde conufanica » 08 Mar 2013, 12:57

stupul scrie:Am vazut candva pretul la asa ceva si mi s-a parut mare. Nu stiu exact cat era, dar poate ne spune conufanica.

Pret de lista 31 lei cutia. E mult, e putin, judecati raportul calitate pret.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde delorin I » 08 Mar 2013, 13:02

Cate pastile are cutia?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2013, 13:16

Cu 60 de lei cumpar o sacosa de tutun uscat. Stiu ca trateaza doar braula, dar daca mai bag ceva conuri de brad, si alte componente oare ce tratez?
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde conufanica » 08 Mar 2013, 13:17

delorin I scrie:Cate pastile are cutia?



Doua zeci de pastile contine cutia.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde conufanica » 08 Mar 2013, 13:22

conufanica scrie:
delorin I scrie:Cate pastile are cutia?



Doua zeci de pastile contine cutia.



Cereti detalii prietenului nostru din serbia referitor la acest produs pe http://vasilieradut.sunphoto.ro/
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde stupul » 08 Mar 2013, 13:54

balasbebe scrie:Cu 60 de lei cumpar o sacosa de tutun uscat. Stiu ca trateaza doar braula, dar daca mai bag ceva conuri de brad, si alte componente oare ce tratez?

Si mie imi trebuie . De unde cumparati tutunul uscat ?
Puneti muguri de brad , cimbrisor-cimbru ( contine chiar timol), pelin, menta ...pe langa tutun.

Doua zeci de pastile contine cutia.


S-ar merita!
Cred ca nu este descris complet tratamentul. 30 de fumuri am inteles. Dar:
- cat timp se tine inchis urdinisul?
-cate tratamente se fac si la ce intervale?
-se poate trata inainte si in timpul culesului? Mirosul de timol intra in miere.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2013, 15:08

Daca este miere din sac sau butoi si se pun conuri de brad iese miere de munte.

Tutunul se cumpara din Carei, ocazional de pe marginea soselei. Cu 60 kilu este acum, dar in sezon iesi mai ieftin. Eu am facut rost de cocenii de tutun. Iese un fum clasa intaia.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde stupul » 08 Mar 2013, 15:16

balasbebe scrie:Daca este miere din sac sau butoi si se pun conuri de brad iese miere de munte.

Tutunul se cumpara din Carei, ocazional de pe marginea soselei. Cu 60 kilu este acum, dar in sezon iesi mai ieftin. Eu am facut rost de cocenii de tutun. Iese un fum clasa intaia.


Cam departe Careiul de mine. In Salaj, Cluj nu se gaseste ?
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde conufanica » 08 Mar 2013, 21:08

Mai freci o foita de ziar pa genunchi si pui de-o chiparoasa, alaturi de bunelu meu,
d-zeu sa-l odihneasca :D :) :D :lol: :lol: .
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde IGNITE » 10 Iul 2013, 15:24

trebuie închis urdinişul?
de câte ori trebuie să dai cu fum? adică de câte ori trebuie repetat.
eu nu am nici o posibilitate de a verifica câţi acarieni mor după un astfel de tratament...m-ar interesa să ştiu de câte ori folosesc la ce interval.

de mirosit mierea nu miroase, chiar dacă dai câteva seri la rând şi chiar dacă depăşeşti cele 30 de fumuri.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde stupul » 13 Iul 2013, 09:55

Eu as proceda in felul urmator :
Se micsoreaza urdinisul la 1 cm, se distanteaza ramele si se acopera crapaturile.
Cu ajutorul afumatorului, se introduc pe la urdinis mai multe valuri de fum ( as incerca cu 15), se astupa urdinisul, se revine dupa 2-3 minute, se da din nou aceeasi doza de fum,din nou se inchide urdinisul, apoi, dupa 10 min.se deschide.Tratamentul se repeta 3 zile la rand, apoi din 10 in 10 zile pana la disparitia completa a parazitului.
Obligatoriu fund antivarroa .
Nu as face tratament in timpul culesului.

Acest tratament se aplica in cazul fumigatiilor cu plante , dar cred ca se poate aplica si la acest produs.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde cristi_vidican » 17 Iun 2014, 12:30

A mai folosit cineva THIMO VARO SAN?
Pare interesant
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori