Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 08 Mar 2013, 22:34

Culoarea culturii sau a lanurilor de cultura(agricola)! Probabil!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde alt stupar » 08 Mar 2013, 23:16

Mircea_63 scrie:
stoenescu gheorghe-gabriel scrie:


Si la cei cu o cultura mai modesta, spre ce culoare tind matcile?

ei si tu Mircea... pai la asa cultura - asa recolta ( de matci, specific clar... sa nu trec in offtopic :D )
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde LUCIAN AVRAM » 08 Mar 2013, 23:17

:lol: :lol: :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde balasbebe » 09 Mar 2013, 22:37

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Totusi inclin sa cred ca si zona sau clima,poate si cultura, de ce nu pot influienta culoare matcii.De regula in zona mea ies matcile de o culoare negru-lucios,iar cand ies in pastoral la fl, soarelui sunt galbene din oua de la cele negre.

Poate sa fie coloarea si de la trantori din anul in care a fost imperecheata mama reginei.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 09 Mar 2013, 23:24

Bine ca nu le imperechem la Pasti!!!!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde vasea57 » 11 Mar 2013, 20:46

buna seara vin si eu cu o problema la care nu-i gasesc raspuns (il loc sa ma gandesc cum sa fac sa imi inmultesc nr de famili ca doar sunt incepator)
daca matca oua in botcile construite de albine -la o schimbare linistia-oua fecundate si in celulele de trantor oua nefecundate . cum face ea matca deosebirea adica cred eu ca celulele de trantor -ca marime- botcile sunt mai mari
un raspuns desi nici eu nu il cred ar fi pozitia in timpul pontei verticala la botci si orizontala la trantori dar nu ma multumeste deci mai caut dar pana gasesc distrativa pe seama mea si dati-mi un raspuns va rog
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stelica » 11 Mar 2013, 20:56

Vreau sa inserez un mesaj si imi spune ca extensia doc nu se poate
Cum transform un fisier PDF sau numai citeva pagini in jpeg care e permis
stelica
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Mar 2011, 00:15
Localitate: Beius

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 12 Mar 2013, 07:49

vasea57 scrie:buna seara vin si eu cu o problema la care nu-i gasesc raspuns (il loc sa ma gandesc cum sa fac sa imi inmultesc nr de famili ca doar sunt incepator)
daca matca oua in botcile construite de albine -la o schimbare linistia-oua fecundate si in celulele de trantor oua nefecundate . cum face ea matca deosebirea adica cred eu ca celulele de trantor -ca marime- botcile sunt mai mari
un raspuns desi nici eu nu il cred ar fi pozitia in timpul pontei verticala la botci si orizontala la trantori dar nu ma multumeste deci mai caut dar pana gasesc distrativa pe seama mea si dati-mi un raspuns va rog

Va salut! Iata parerea mea;
-Matca nu oua in botci crescute de albine.
-Albinele construiesc botcile in jurul oului sau larvei alese tot de ele.
-De cele mai multe ori marimea botcii este data de modul cum a fost hranita acea larva-cantitatea de laptisor si pastura pusa in acea celula.
-Nu intotdeauna din botcile mari ies reginele la fel,iar marimea acesteia de multe ori nu demonstreaza prolificitatea ei, sunt unele(tinere de regula), mai mici si mai iuti, care alearga mai repede pe rama cautand celula de depus.
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kamy » 12 Mar 2013, 09:20

vasea 57 daca tat ne-ai imbiat sa ne dicstram pe marginea intrebarii tale apoi hai vbs-o facem:io zic,matca ca un mester bun are metru la ea,cum dealtfel il au toate albinele dimensiunea celulelor sant aceleasi de fo cateva mii de ani,sau poate sistemu de masurare e in coti da mai sigur in picioare ca de-alea au de le prisosesc!mai departe ca la masura pentru oua celula mica ou fecundat butonul rosu,celula mare butonul negru ou nefecundat,cum le deosebeste matca celulele,incerc cu o intrebare poti sa deosebesti fara metru o femeie inalta de una scunda?
matcile depun oua in celulele facute speisal de albine in cazul roirii cand ramane fara matca atunci albinele construiesc botca in jurul oului,larvei dupe caz.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde vasea57 » 12 Mar 2013, 13:16

totul a inceput sambata la targul apicol dela iasi la o discutie intre prieteni
eu sustineam ca matca nu ponteaza in botca ci albinele cladesc botci in jurul oualelor acu problema e ca trebuie sa le dau o explicatie care sa stea in picioare eu as avea una dar nu stiu cat e de buna
eu tot ma leg de marimea mai bine zis diametrul celulei botci care nu ar permite ponta matci dar nu stiu daca e asa
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kamy » 12 Mar 2013, 15:26

cea mai simpla cale e sa le spui c-ai inteles gresit,si ai transmis mai departe ce tu ai inteles,sau poti sa vii cu o minciuna la care iti mai trebuie o duzina s-o faca credibila pe ultima,sta in puterea ta!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ovidiu_78 » 12 Mar 2013, 15:37

e omenesc sa mai gresim,si nu da nimeni cu parul daca si recunoastem ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kamy » 12 Mar 2013, 16:34

ovidiu_78 scrie:e omenesc sa mai gresim,si nu da nimeni cu parul daca si recunoastem ;)

cea mai simpla cale e recunoasterea faptului ca am gresit, restul e alpinism sporturi extreme!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 12 Mar 2013, 21:22

Va salut! Iata parerea mea;
-Matca nu oua in botci crescute de albine.
-Albinele construiesc botcile in jurul oului sau larvei alese tot de ele.
-De cele mai multe ori marimea botcii este data de modul cum a fost hranita acea larva-cantitatea de laptisor si pastura pusa in acea celula.


Iarta-ma parinte,da ai c-am dat pe alaturi,si explic si unde:
--"Matca nu oua in botci crescute de albine"-FALS,matca oua in botci[nu s-a intimplat niciodata sa vezi potirasul facut de albine(in perioada roitului) fara nimic in el?] Albinele depun putin laptisor ca sa atraga matca,care vine,maninca/inspectioneaza botca si depune oul!
Ideiile alea care le-am citit pe la cineva ,cum ca albina duce oul in botca,sint numai prostii!
--"De cele mai multe ori marimea botcii este data de modul cum a fost hranita acea larva-cantitatea de laptisor si pastura pusa in acea celula.-Botca nu vine hranita cu pastura,ci numai cu laptisor (in afara celor de savare)
aparul
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 12 Mar 2013, 21:27

A fost parerea mea! Asa invatam unii de la altii si nu treb. sa ne fie rusine cand gresim. Va multumesc!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 12 Mar 2013, 21:28

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:
vasea57 scrie:buna seara vin si eu cu o problema la care nu-i gasesc raspuns (il loc sa ma gandesc cum sa fac sa imi inmultesc nr de famili ca doar sunt incepator)
daca matca oua in botcile construite de albine -la o schimbare linistia-oua fecundate si in celulele de trantor oua nefecundate . cum face ea matca deosebirea adica cred eu ca celulele de trantor -ca marime- botcile sunt mai mari
un raspuns desi nici eu nu il cred ar fi pozitia in timpul pontei verticala la botci si orizontala la trantori dar nu ma multumeste deci mai caut dar pana gasesc distrativa pe seama mea si dati-mi un raspuns va rog

Va salut! Iata parerea mea;
-Matca nu oua in botci crescute de albine.
-Albinele construiesc botcile in jurul oului sau larvei alese tot de ele.
-De cele mai multe ori marimea botcii este data de modul cum a fost hranita acea larva-cantitatea de laptisor si pastura pusa in acea celula.
-Nu intotdeauna din botcile mari ies reginele la fel,iar marimea acesteia de multe ori nu demonstreaza prolificitatea ei, sunt unele(tinere de regula), mai mici si mai iuti, care alearga mai repede pe rama cautand celula de depus.
Sanatate!



Iarta-ma parinte,da ai c-am dat pe alaturi,si explic si unde:
--"Matca nu oua in botci crescute de albine"-FALS,matca oua in botci[nu s-a intimplat niciodata sa vezi potirasul facut de albine(in perioada roitului) fara nimic in el?] Albinele depun putin laptisor ca sa atraga matca,care vine,maninca/inspectioneaza botca si depune oul!
Ideiile alea care le-am citit pe la cineva ,cum ca albina duce oul in botca,sint numai prostii!
--"De cele mai multe ori marimea botcii este data de modul cum a fost hranita acea larva-cantitatea de laptisor si pastura pusa in acea celula.-Botca nu vine hranita cu pastura,ci numai cu laptisor (in afara celor de savare)
aparul
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori