Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde daniela » 16 Sep 2011, 22:29

Un stupar batran,din zona Galati, a ras de mine cand i-am spus ca tratez cu varachet forte si mavrirol contra varoozei,si mi-a spus ca el ...de cand se stie face fumigatii cu pelin!!! Este posibil asa ceva??
daniela
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Aug 2011, 10:19

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde amadeusmbi » 17 Sep 2011, 06:11

1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde paul » 17 Sep 2011, 13:16

amadeusmbi scrie:http://stuparitul.3xforum.ro/post/1939/1/tratament_fara_antibiotice_pt_loca_si_nosemoza/
si mai cauta pe forumul vechi

Scuze amadeusmbi dar cred ca topicul postat de Daniela se refera la folosirea pelinului in prevenirea sau "tratarea"varoozei.Trimiterile tale fac referire la nosemoza,loca... :?:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde amadeusmbi » 17 Sep 2011, 19:13

Asa e Paul, eu am citit pe forumul vechi acele discutii mai demult si m-am grabit sa-i raspund, fara sa fiu atent si la ce boli se refera daniela. In consecinta am dat search pe google dupa: "pelin varooza" si primul link gasit:
viewtopic.php?f=8&t=533&start=36
unde nea gica spune:
"Este adevarat,pelinul este una din plantele minune folosite in acest scop.
Folosit in celebrul preparat KAS-81 (sovietic) si omologat in 1986 face minuni in tratarea varoozei."
E un punct de plecare...
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde paul » 17 Sep 2011, 20:07

amadeusmbi scrie:Asa e Paul, eu am citit pe forumul vechi acele discutii mai demult si m-am grabit sa-i raspund, fara sa fiu atent si la ce boli se refera daniela. In consecinta am dat search pe google dupa: "pelin varooza" si primul link gasit:
viewtopic.php?f=8&t=533&start=36
unde nea gica spune:
"Este adevarat,pelinul este una din plantele minune folosite in acest scop.
Folosit in celebrul preparat KAS-81 (sovietic) si omologat in 1986 face minuni in tratarea varoozei."
E un punct de plecare...

DA ESTE UN PUNCT DE PLECARE.Mai ales daca vine din partea lui nea Gica.Sa-l rugam frumos poate vine cu ceva detalii
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde gica » 19 Sep 2011, 11:37

Mai colegi.Am fotogafiat si pun aici ceva.Este de la un stupar cu vreo 10 ani mai in varsta decat mine.
Este un paragraf dintr-o carte pe care am citit-o acum 4-5 ani.Cartea a fost la vanzare la Targul de la Faget.Am dat-o si nu mai stiu cui.
Fişiere ataşate
SAM_0427 (Large).JPG
SAM_0429 (Large).JPG
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde gica » 19 Sep 2011, 11:39

Daca vreti mai multe detalii aveti pe acest forum ... fara numar.
http://www.pchelovod.info/index.php
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde pin » 19 Sep 2011, 14:18

Esti pus pe glume nea gica. Bine ca nu ne-ai dat un link in chineza.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde CORNEL V. » 19 Sep 2011, 14:25

Baga traducere si o sa intelegi
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde paul » 19 Sep 2011, 18:13

Prima data,multumesc frumos nene Gica pt.postare.Super interesant si...DE INCERCAT!!! In schimb ,limba lui Dostoievski... :roll: . .... :lol: :lol: :lol: .Nene Gica te rugam pune-ne o pila la nea Janese poate se indura de noi,macar...partial.Respectele mele nea Janese!!! :roll:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde gica » 19 Sep 2011, 19:52

Pin-ule,esti superficial ca toti cei din satul ala mare de unde se da ora exacta.E normal,am stat si eu pe acolo.
Paul,nici eu nici Janese nu stim limba asta a lui Tolstoievski.
Avem un coleg pe forum,Alexei.E rus,este apicultor si in iarna il rugam sa ne ajute.
Eu ma descurc mai bine folosind translatia in franceza decat cu cea in romana.
Pentru cei care stapaniti engleza este probabil mai usor.
La munca nu fiti lenesi :D :D :D
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde teinegru64 » 19 Sep 2011, 20:22

Și eu am fost bucuros cand a aparut Alexei.Raman la convingerea ca rușii sunt cei mai buni.Sunt multe de invațat de la ei.Poate pe timp de iarna va fi mai activ.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde Mircea77 » 19 Sep 2011, 21:33

Nea Gica, in momentul de fata fac parte din populatia care ocupa vremelnic satul cel mare.......ala cu ora exacta.
Mi-au placut dintotdeauna limbile straine (pe vremea celalalta invatasem bulgareste binisor numai uitandu-ma la televizor la Studio X si alte cele !!!).
Informatiile gasite acolo sunt valoaroase pentru ca ofera o alta perspectiva asupra problematicii.
Acuma doar n-o sa spui ca si oltenii sunt toti la fel !??!?!?!?
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde gica » 19 Sep 2011, 22:04

Mircea77 scrie:Acuma doar n-o sa spui ca si oltenii sunt toti la fel !??!?!?!?

Mai coltatule :lol: :lol: :lol:
Abia 10% din populatia satului in care locuiesti are 4 generatii de inaintasi nascuti acolo. Restul,moldoveni,olteni,ardeleni,tigani si altii.
In Oltenia (Gorj) exista un municipiu cu 5% localnici,restul moldoveni (Motru)
Oraselul in care stau eu are 10% localnici restul veniti din lumea larga.
Se pare ca toti suntem la fel. :lol: :lol:
Acum lasand gluma sa sti ca e ceva cu pelinul acesta.Exista o reteta cu pelin si altele care vindeca de toate locile.Am doar ceva amintiri vagi despre ea de la un stupar batran.Aveam vreo 20 de ani cand am auzit de ea si am raspuns ca locile se trateaza la sigur cu antibiotice.
Asta a fost.Si tanar si cu minte in cap rar de tot.
Trebuie sa fie ceva si pe forumul acela in sensul asta.
Reteta asta ma bantuie de vreo 6 ani.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde Mircea77 » 19 Sep 2011, 22:19

Ei atunci hai sa facem o conventie intre parti:
1) eu ma apuc sa caut reteta asta sau una asemanatoare (adica naturala si la indemana oricui), prin cartile vechi, forumuri externe etc;
2) matale promiti ca organizezi o intalnire de gradul 3 astfel incat sa pot afla mici secrete din experienta personala - legata de albine. Eu promit ca ma prezint.

P.S. Aparentele sunt inselatoare de multe ori..........ce sa fac daca la origine sunt buzoian, albinele le am in Teleorman si serviciul in satu' ala mare ?! :lol: :lol: :lol: Se cheama ca sunt bucurestean ?! Neahh............... :mrgreen:
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde amadeusmbi » 19 Sep 2011, 22:34

Cred ca pt prevenire e buna solutia pe care o face domnul Varganici Costica pe forumul vechi:
"Inainte de a extrage mierea pregatesc intr-o oala mai larga 1kg de pelin alb maruntit in 10 litri de apa fiarta si racita.Dupa ce scot fagurii din centriuga ii cufund in preparatul de mai sus si ii scurg putin si ii pun in roinite.Seara ii dau la stupi in spatele diafragmelor.
toamna ,in luna septembrie cand albinele inca mai culeg cat de cat,iau rame cu faguri claditi si goi si ii cufund in acest fel de preparat.Dupa ce ii scurg putin ii pulverizes cu sirop de zahar(cam 50ml de fiecare rama;1 litru la 20 rame)si dau cate 1 rama dupa diafragma la fiecare stup seara.inseara urmatoare schimb aceste rame cu altele preparate la fel .fac asa cam 8-10 zile.preparatul de pelin il fac mereu cu 24 de ore inainte"
Cit despre fumigatii cu pelin eu inca nu am gasit nimic scris dar cred ca am fi cu totii interesati de metoda (nu cred ca vrei sa experimentezi pana gasesti cantitatea corecta). Daca ai infestare mare cred ca ar trebui sa mergi pe medicamente deocamdata si apoi pe prevenire/tratare naturala.
Bineinteles ca natura are solutii mult mai bune decit noi oamenii (noi incerca sa extragem o singura substanta si sustinem sus si tare ca ea rezolva problema, natura iti da un complex de substante, fiecare cu efectul ei bine stabilit). A se vedea basina calului (sau a porcului sau a cui o fi :) ), plantele ce intra in ceaiul pt protofil, usturoiul (zilele trecute dadea cineva o reteta cu usturoi pt stimularea pontei acum in toamna) si mai sunt multe, cu siguranta! Din pacate toate aceste solutii naturale si sanatoase se pierd pe masura ce ne pierdem batranii si nimeni nu le scrie nicaieri.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori