Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI INTALNIRI APICULTORI - CALATORII

Intalniri apicultori, comentarii despre targuri, calatorii .In aceasta sectiune se pot introduce si poze sau filmulete etc.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde catalin.profiri » 08 Mar 2013, 00:20

Hello,

Sambata si Duminica, 9-10 Martie 2013 in parcarea Iulius Mall, dl. Sebastian Ciocan organizeaza a V-a editie a Targului Apicol.

Pana acum, stiu sigur ca vine Lucian Avram, Livas si Alecs.
Cine mai vine?
Doriti sa ne intalnim undeva?
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde liviu1965 » 09 Mar 2013, 21:39

Buna Cataline,

Am fost azi , e ok, e mai ok decat anul trecut

Unde ne intalnim?

Plateste d-l Ciocan?

La cati expozanti sunt..... s-au strans ceva banutzi.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde mavro » 10 Mar 2013, 17:02

am fost si eu la targ,.. am facut ceva cumparaturi...
preturile au fost acceptabile...
Fişiere ataşate
100_1512.JPG
ALBINA E CUMINTE CÎT AI MINTE
Avatar utilizator
mavro
 
Mesaje: 34
Membru din: 10 Mar 2012, 22:26
Localitate: barlad

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde doruuu » 10 Mar 2013, 21:19

Mai multi expozanti decat anul trecut . Am avut de unde alege. Multumesc organizatorilor !
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde conufanica » 10 Mar 2013, 22:48

Zgarcitilor! Puneti si voi poze, postati impresii! Ne ajutati si pe noi cei ce nu am putut ajunge sa va fim alturi la aceasta reuniune a familiei apicultorilor. Prietenul meu Sorin, de la Constanta, mi-a spus la telefon ca a fost multumit de organizarea acestui targ.
Nu va sfiiti! Postati fratilor cateva poze macar!
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde catalin.profiri » 11 Mar 2013, 20:05

Imi pare rau, eu nu am aparat. Am stat cat am putut de mult pe langa Livas si Apyvam.
M-am mai salutat cu Genutzu, Bunka, Alecs si Nicolai Victor.
Cleolin m-a ajutat si la inceput si la sfarsit la carat mesele. Multumesc de ajutor.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde Aurel1959 » 12 Mar 2013, 17:03

Parerea mea este ca fata de 2011-2012,tirgul a fost mai slab reprezentat la unele produse ,chiar si ca numar de expozanti mi s-a parut mai slab.Asta am constatat eu in prima zi intre orele10-14.De exemplu oferta de stupi a fost sub nivelul de anul trecut ca si calitate si modele.In final am luat doi stupi pentru cineva care a mers cu mine special pentru asta.
A lipsit cu desavirsire semintele de plante si butasii de arbusti meliferi si ar fi bine ca cei ce organizeaza tirguri pe viitor sa aiba in vedere acest aspect. Altfel totul a fost aceptabil.
Alta lipsa pe care am remarcato, a fost cea a profului " on line",lucru ce la dazamagit pe prietenul ce ma insotit.Iam promis ca va avea onoarea sa-l cunoasca dar na fost sa fie.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde valter » 12 Mar 2013, 19:21

Aurel1959 scrie: Alta lipsa pe care am remarcato, a fost cea a profului " on line"...


Regretabil este ca noi i-am simtit presenta(insipida si ostentativ atotstiutoare) la Ghiroda.
De draci pe el...am sezut departe de explicatiile lui...sa nu cumva sa mi se puna pata neagra.
Altfel , a avut auditoriu rezonabil de bun si apa multa de ploaie pe standul de presentare.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde catalin.profiri » 12 Mar 2013, 20:47

Aurel, respect parerea ta dar eu vad lucrurile altfel:
Lipsa profului a fost un beneficiu. A fost anul trectut si nu mi-era dor de el deloc. Cine are timp si bani de pierdut sa il urmareasca.
Cat despre comparatia cu anii trecuti cred ca este una rautacioasa. Cine a dorit sa cumpere a avut ce, si de unde. Am fost in targ la orele mentionate de tine si toate standurile erau pline de oameni, trebuia sa te inghesui ca sa ajungi sa cumperi ceva.

A fost apipuisorul: daca doreai sa intrebi ceva, sigur ar fi raspuns.
A fost apyvam: daca doreai sa intrebi ceva, sigur ar fi raspuns.
a fost Livas: daca doreai sa intrebi ceva, sigur ar fi raspuns.
A fost si bunka pe acolo si alecs si Liviu1965 si Rascanu de la Apisrom. Pana si cei de la Kurtos erau apicultori. Si tu il plangi pe profu online? Mi-e rusine...
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde Alecs » 13 Mar 2013, 10:46

Din copilarie m-au fascinat targurile, de orice fel. Fiecare targ are farmecul sau. Mi-le amintesc pe cele din tinerete, cu marfuri expuse peste tot dar care mai de care mai ochioase, mai frumoase , mai mici sau mai mari, mai colorate de-ti luau ochii. Comercianti de toate felurile care te imbiau sa le cumperi marfa uneori cu acele strigate de se auzeau cum te apropiai de targ. Si aglomeratieeeeeeeeeee...... te frecai unul de altul. Unii veniti la targ cu interese, altii printre care de multe ori ma numaram si eu , veniti doar asa ....de guracasca... doar ca sa se intalneasca cu amici sau cunostinte mai vechi, asa, la un mic si-o bere.Mai incoace, s-a schimbat infatisarea targului dar, tot targ ramane cu acelasi farmec ( dincolo de interese ) Daca m-as referi doar la cele apicole, n-ai cum sa nu admiri fel de fel de produse expuse frumos in standuri, comercianti care de care mai politicosi si amabili, si care folosesc in locul strigarilor de odinioara, RECLAMA. Fiecare vrea sa te convinga ca marfa lui e de cea mai buna calitate si dupa ce faci o vizita fugara prin tot targul le dai dreptate fiecaruia. Produsele apicole ambalate si etichetate frumos, fel de fel de obiecte necesare lucrului in prisaca, stupi, rame, faguri ...pe toate ai vrea sa le ai. Ici o cunostinta, colo alta, mai incolo un grup care discuta aprins dar vesel ( despre ce or fi vorbind ? ), imbratisari, strangeri de mana, barbati incarcati cu materiale cumparate pe care le transportau in afara targului,doamne care intorceau marfa pe toate fetele interesandu-e de calitate, pret, lumeee, lumeee... Asa a fost prima zi de targ la Iasi. In ziua a doua m-am nimerit in perioada cand stuparii ,au devenit trantori ( cum le zic eu in gluma ) si erau la sedinta unde din lipsa de timp nu am participat, iar in targ mai putina lume ca in prima zi. Felicitari d.lui doctor SEBASTIAN CIOCAN si colaboratorilor care s-au ocupat de organizare.Tinet-o tot asa. Vreau sa mai vin la Targul apicol de la Iasi inca vre-o cati-va ani buni :D Doamne ajuta !
PS. Regret ca nu am luat anul acesta nici o imagine din targ desi aveam la mine si camera video si camera foto. Printre altele am intentionat sa rezolv o problema de anul trecut pe care am considerat-o o greseala dar care s-a dovedit a fi de fapt o TEAPA, lucru care m-a mahnit si nu am mai avut chef de poze. Poate la anul...
Alecs
 
Mesaje: 166
Membru din: 23 Feb 2011, 14:19
Localitate: Iasi

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde Aurel1959 » 15 Oct 2013, 10:05

catalin.profiri scrie:Aurel, respect parerea ta dar eu vad lucrurile altfel:
Lipsa profului a fost un beneficiu. A fost anul trectut si nu mi-era dor de el deloc. Cine are timp si bani de pierdut sa il urmareasca.
Cat despre comparatia cu anii trecuti cred ca este una rautacioasa. Cine a dorit sa cumpere a avut ce, si de unde. Am fost in targ la orele mentionate de tine si toate standurile erau pline de oameni, trebuia sa te inghesui ca sa ajungi sa cumperi ceva.

A fost apipuisorul: daca doreai sa intrebi ceva, sigur ar fi raspuns.
A fost apyvam: daca doreai sa intrebi ceva, sigur ar fi raspuns.
a fost Livas: daca doreai sa intrebi ceva, sigur ar fi raspuns.
A fost si bunka pe acolo si alecs si Liviu1965 si Rascanu de la Apisrom. Pana si cei de la Kurtos erau apicultori. Si tu il plangi pe profu online? Mi-e rusine...

Catalin, scuze !
Abia astazi am citit postarea ta .De acord cu tine, cu o singura precizare .Nu plang pe nimeni.Nu am de ce. Dimpotriva.Asta ai inteles tu? Daca asta ai inteles ,greseala e a mea.Am dorit sa fiu un critic fin dar probabil nu am reusit .Imi pare rau!
Bafta!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Targ Apicol Iasi 2013

Mesajde Aurel1959 » 15 Oct 2013, 10:21

Observatiile mele cu privire la targ nu au fost sub aspectul strict critic.Au fost niste pareri .
Chiar daca cineva le priveste ca si critice, eu zic ca nu trebue sa deranjeze.Criticile totdeauna sant bune si pe cei destepti ii ajuta.
Bafta la toti!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani


Înapoi la INTALNIRI APICULTORI - CALATORII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 36 vizitatori