Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2013, 14:56

aparul scrie:astea sint doar ipoteze, stiind la fel de bine ca inceputul pontei la matca vine in mod gradual ,cum e si firesc din aceasta cauza,nu cred in,,clacarea'' matcilor din cauza pasturi

Eu ti-am spus ceva de "schimbarea parului", dar vad ca nu te lasi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 13 Mar 2013, 15:52

aparul scrie:astea sint doar ipoteze, stiind la fel de bine ca inceputul pontei la matca vine in mod gradual ,cum e si firesc din aceasta cauza,nu cred in,,clacarea'' matcilor din cauza pasturi

Eu nu sunt de vina ca multi dintre colegii nostri pleaca pe drumul anevoios al apiculturii cu un bagaj de cunostinte incomplet
Nu sunt vinovat nici de faptul ca unii au ,,invatat meserie'' doar citind forumurile
Am dat un raspuns ce trebuia sa te trimita la citit atat pe tine cat si pe multi altii

Daca pastura de sub miere este indemna pt hrana albinelor de unde puiul ciorii secreta albina laptisorul de matca??
Cand polenul este monoflor si pastura nu este macerata suficient albina refuza sa o consume
De-aia in unele fam de albine startul la puiet se da odata cu prima turta; indiferent cind este data aceasta :!:
Si de unde sa vina ponta gradual cind nema pastura in camara??

Mai baieti mai,cu tot respectul meu,ginditi cind scrieti si nu mai scrieti cum ginditi ;)

ignatov andrei scrie:Pastura de proasta calitate, sau insuficienta, are drept consecita o cantitate mica de laptisor, sau de laptisor necorespunzator! La reactivarea ovarelor, matca face un efort colosal! Daca nu e (nu a fost) hranita corespunzator, clacheaza!


Mersi ,,batrine'' raspuns corect in cartile de pe timpuri se spunea ca regina ,,se constipa'' in astfel de cazuri; nu mai kaka puiet

P.S.Raspunsul este fara ,,adrisant'' chiar daca am citat cele 2 postari
DE CE? -uri sunt multe
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde trantor » 13 Mar 2013, 16:53

Mai corect ar fi ca aparatul reproducator al matcii produce oua si pe timpul iernii, dar sunt resorbite de organism inaite de a ajunge in oviducte. Nu?
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Cristina-Irina » 13 Mar 2013, 22:49

Nu vreau sa-i scuz pe incepatori, dar va spun din proprie experienta ca, chiar daca citesti mult despre albine ai in cap un "talmes-balmes". Am inceput sa citesc din vara lui 2011, mi-am cumparat o gramada de carti. Am vrut sa fiu sigura ca fac fata acestui domeniu. In ianuarie am hotarat sa nu mai citesc nimic o luna de zile, deoarece, fiind foarte multe informatii noi, unele chiar contradictorii, m-am gandit ca ele trebuie sa se sedimenteze. Este ca atunci cand inveti sa conduci o masina. Stii ca trebuie sa apesi pe ambreiaj cand schimbi viteza, dar uiti sa o faci. In cazul albinelor informatiile sunt mult mai multe si este nevoie de timp si experienta sa faci legatura intre informatiile acumulate. M-am gandit ca anul acesta sa mai cumpar 2 roiuri, dar m-am razgandit, pentru ca nu ma simt deloc sigura pe mine.
Vreau sa va spun pe cum am iernat eu albinele, dar mai intai sa va prezint situatia de la achizitionarea lor.
- pe 21 iunie 2012 am cumparat 2 roiuri pe 6 rame Dadant 1/1 ( Stupii mei au configuratia corp 1/1 + 2 caturi 1/2, grosime 25 mm, podisor inalt de 6 cm, capac lemn invelit cu tabla si fund antivarroa)
- in iulie am avut puiet varos- am restrans cuibul, le-am dat sirop invertit, le-am tratat cu un antimicotic bio
- in august le-am facut un tratament antivarroa bio si abia dupa acest tratament am observat o dezvoltare mai substantiala a familiilor
- am facut hraniri de completare, le-am dat si protofil
- in octombrie le-am facut un tratament complet cu VF
- iernarea am facut-o in stil clopot, avand fund antivarroa- folie deasupra si fundul gol
- am restrans cuibul la 7 respectiv 8 rame si am lasat rezerve de hrana cca 14-15 kg respectiv 16-17 kg
- in podisorul inalt de 6 cm am pus o bucata de polistiren expandat de 5 cm si o paturica in spatiul ramas.
- la inceputul lui decembrie, la sfatul unor prieteni am pus o turta de cca. 800 g de apifonda pentru orice eventualitate - mare greseala - noroc ca albinele au fost mai destepte ca mine si nu s-au atins de ea pana in martie
- la sfarsitul lui decembrie am gasit si eu multe albine moarte la urdinis, dar am sperat ca sunt albinele care au intrat mai uzate in iarna
- nu am deschis stupii decat la inceputul lui martie. Iarna am facut doar control auditiv. Am ciocanit usor stupii de 3-4 ori sa vad daca reactioneaza normal.
- pe 9 martie le-am pus 500 g turta apiluk fiecaruia, am observat ca au inceput sa aduca polen crem si portocaliu. Am vrut sa restrang cuibul, dar vazand ca sunt multe albine nu am facut-o. Cred ca am gresit, avand in vedere ca vin cateva zile friguroase.
Postarea lui Proapis13 ca matcile pot muri pana infloresc pomii m-a cam pus si mai mult pe ganduri. Sper sa fie bine.
Va rog sa-mi spuneti ce greseli am facut ca sa nu le repet pe viitor.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mirel » 14 Mar 2013, 01:04

un cuib strans bine primavara conteaza enorm....din ce ai spus tu, consider ca din cei doi stupi mergeau scoase cate 3 rame
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kiloz » 14 Mar 2013, 08:33

-fundurile cu site trebuie inchise,obturate din mijlocul lui februarie,inceputul lui martie ,pastrarea caldurii in cuib,protejarea totala a familiei inpotriva intemperiilor.Este perioada cind familia incearca sa incalzeasca volumul total ce este pusa la dispozitie din stupul respectiv nu numai ghemul.Albinele nu se mai pot baga in celule,fiind ocupate de puiet,si stau numai pe intervale intre rame.Matca este in miscare continue,cautind celule goale,si nu odata incercind sa scimba intervalul de rame iese pina la marginea protejata a cuibului, neprotejata poate sa ramine" blocata "ne mai avind putere de a intoarce in cuib.Soarta lui este moartea.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Cristina-Irina » 14 Mar 2013, 12:41

kiloz scrie:-fundurile cu site trebuie inchise,obturate din mijlocul lui februarie,inceputul lui martie ,pastrarea caldurii in cuib,protejarea totala a familiei inpotriva intemperiilor.Este perioada cind familia incearca sa incalzeasca volumul total ce este pusa la dispozitie din stupul respectiv nu numai ghemul.Albinele nu se mai pot baga in celule,fiind ocupate de puiet,si stau numai pe intervale intre rame.Matca este in miscare continue,cautind celule goale,si nu odata incercind sa scimba intervalul de rame iese pina la marginea protejata a cuibului, neprotejata poate sa ramine" blocata "ne mai avind putere de a intoarce in cuib.Soarta lui este moartea.


Am uitat sa scriu ca am inchis sitele pe 22 februarie. Multumesc mult pentru explicatii.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Cristina-Irina » 14 Mar 2013, 12:54

mirel scrie:un cuib strans bine primavara conteaza enorm....din ce ai spus tu, consider ca din cei doi stupi mergeau scoase cate 3 rame


Multumesc pentru raspuns.
Din pacate nu pot sa ajung la stupi mai devreme de sambata, si atunci sunt preconizate in zona mea (sat Darvari, Comuna Tamadau, jud. Calarasi) cca 5 - 6°C cu soare iar duminica cca. 7°C. Nu cred ca este bine, in aceste condidii sa scot ramele. Crezi ca daca las pe luni sau marti, cand se pare ca se mai incalzeste scoaterea ramelor este prea tarziu? Ce parere ai?
Trebuia sa le scot saptamana trecuta cand erau 18°C.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mirel » 14 Mar 2013, 13:18

trebuia.....cu cat mai devreme cu atat mai bine.....e bine si atunci decat deloc,scoti ce nu are puiet si ce are miere putina, ramele care raman trebuie sa fie bine ocupate de albine, pe toata suprafata lor
bafta!
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 14 Mar 2013, 13:21

trebuia... mare vorba este acest trebuia...
circula o vorba printre stupari... cica in apicultura ce n-ai facut astazi mai apuci sa faci anul viitor pe vremea asta.
si e al naibii de adevarata si de dureroasa !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Cristina-Irina » 15 Mar 2013, 00:49

Multumesc pentru sfaturi. Voi vedea ce voi face, in functie de temperatura.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde balu » 15 Mar 2013, 11:10

alt stupar scrie:trebuia... mare vorba este acest trebuia...
circula o vorba printre stupari... cica in apicultura ce n-ai facut astazi mai apuci sa faci anul viitor pe vremea asta.
si e al naibii de adevarata si de dureroasa !

TARE ASTA !
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 21 Mar 2013, 21:30

Am verificat zilele trecute, pe caldura, familiile de albine. La doua am vazut puiet si oua cam pe trei fete de rame, dar la al treilea deloc. Albinele din acesata erau linistite, faceau mai putine zboruri dar am vazut ca aduceau polen, ba chiar am vazut si pastura proaspata.
Astazi am observat ca familia cu probleme avea un zbor ff. slab, e adevarat ca batea si vantul si era nor.
Are matca probleme, Incepe sa oua mai tarziu sau am pierdut matca?
Cu stima!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde DaniApis » 21 Mar 2013, 22:18

csaa scrie:Am verificat zilele trecute, pe caldura, familiile de albine. La doua am vazut puiet si oua cam pe trei fete de rame, dar la al treilea deloc. Albinele din acesata erau linistite, faceau mai putine zboruri dar am vazut ca aduceau polen, ba chiar am vazut si pastura proaspata.
Astazi am observat ca familia cu probleme avea un zbor ff. slab, e adevarat ca batea si vantul si era nor.
Are matca probleme, Incepe sa oua mai tarziu sau am pierdut matca?
Cu stima!

Salut,a sa am patit-o si eu cu o familie primavara aceasta. Nu efectua zbor de curatire corespunzator, si nici puiet nu prezenta dar se vedea cum "plange albina" si dupa zumzetul pe care il facea in cele din urma am constat ca nu avea matca. Si am unificat-o cu o familiie mai slaba. Sanatate!
DaniApis
 
Mesaje: 77
Membru din: 19 Mar 2013, 21:19
Localitate: Ramnicu Sarat,Jud Buzau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 22 Mar 2013, 12:53

Dar spoken aduceau?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde irina » 26 Iul 2013, 12:28

Cristina-Irina scrie:- in iulie am avut puiet varos- am restrans cuibul, le-am dat sirop invertit, le-am tratat cu un antimicotic bio

imi poti spune cum se numeste?
multumesc
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68, mausica şi 19 vizitatori