Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 15 Mar 2013, 22:29

ai un mesaj ..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde pescador » 16 Mar 2013, 20:25

Buna si eu sint apicultor am la activ vreo 20 ani. dar pot sa spun cu mina pe inima ca am invatat meserie si mai invat si acum, f.f.multe secrete de la profesorul meu care la rindul lui a putut sa arate maiestrie, pricepere,si dragostea,fata de albine si tot ce eczista in apicultura. bravo lui ALBINEL VA SALUT ;)
pescador
 
Mesaje: 9
Membru din: 15 Feb 2013, 21:38

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 16 Mar 2013, 21:56

Salut !! las-o mai moale prietene..ca te citesc unii si chiar te cred.. :lol:
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 17 Mar 2013, 00:04

Albinel scrie:
lucky5strike scrie:1.Daca avem mai multa albina decat in toamna, acolo e vorba de familii care s-au populat in dauna altora. E perfect posibil sa se intample la zboruri daca avem familii prea apropiate.
2.Sunt vetre si vetre, dar pana la urma, sunt cam greu de gestionat familiile prea restranse, cand ai de-a face cu efective mari.
3- matca va ocupa prea repede ramele cu puiet, apoi va soma
4- familia poate sa nu aiba resursele sa duca o cantitate mare de larve in scurt timp.
5- mai putine rame in cuib ne obliga sa avem rame cu coroane deosebite primavara.
6- hranitul nu are nicio relevanta fara un cuib cu pastura suficienta.
7- 4 rame inca nu dau o configuratie buna pastrarii caldurii.
8.Cel mai important e sa readucem in cuib rame cu miere capacita dinspre margini, iar cele uscate sa fie scoase, pana nu se extinde mult puietul. O familie, si pe 10 rame de-ar fi, lasata natural, nu demareaza bine cresterea puietului pana cand nu se stabilizeaza media vremii la 9-10 grade, ceea ce vine din aprilie.
9.Dezvoltarea mai inceata, dar cursiva, ne va aduce mai mult decat dezvoltarea in salturi.

lucky5...nu pot sa fiu de acord cu ce spui aici..sa o luam punctual :
1.albinele mai gresesc urdinisul dar nu la orice vreme si doar in anumite conditii sunt si acceptate de celelalte famili..la vremea asta am si eu anumite familii in care am foarte multa albina tanara ..
2.nu vad de ce ar fi asa de greu de gestionat familiile restranse chiar si la un numar mai mare al familiilor..??
3.va ocupa ce-i drept foarte repede ramele cu puiet si care-i problema ?? nu asta urmarim cu totii ?? cum sa someze ?? poi noi nu trebuie sa-i asiguram spatiul necesar pontei si conditii prielnice ??
4.inadmisibil asa ceva ..daca dormim si asteptam albine fara sa-i acordam sprijin ..putem sa ajungem si acolo unde spui..
5.mai putine rame (coroane deosebite) ?? probabil ai vrut sa spui deosebit de subtiri si full de puiet..
6.haranitul are INTOTDEAUNA relevanta cu si fara pastura..desigur ca este nevoie de pastura si ea exista chiar in fagurii capaciti..dar sa nu anulam definitiv valoarea hranirilor proteice care sunt foarte importante in perioada asta
7.pot fi chiar doua rame ..daca duduie de albina ,cu folie sus si lateral ,cu turta proteica deasupra si miere descapacita in cuib sau dupa diafragma ..la timpul asta canta puietul.. ;)
8. "pana nu se extinde mult puietul. " cu asta-s de acord..
9.suntem la jumatatea lunii martie..la o medie de un fagure pontat la saptamana pana la inceperea salcamului vom avea aproximativ 6 faguri cu puiet plus ce avem acum ..dezvoltarea mai inceata de primavara este total contraperformanta ..
-asa stiu eu ca stau lucrurile ..toate bune !!


lucky5..postarea asta-i de aseara si n-ai vazut-o ..ce ai de zis ?? :roll:
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde lucky5strike » 17 Mar 2013, 00:19

Am vazut-o, dar tu alegi pe ce drum o iei cu apicultura.

Familia de albne se face "acordeon" dupa puterea ei, in ritmul ei.

E bine sa o ajutam, dar e rau sa o fortam!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 17 Mar 2013, 00:35

nu pot fi de acord absolut deloc cu tine..
daca nu fortam ,atunci nu ne numim apicultori..albina e facuta de Dumnezeu sa munceasca si sa daruiasca maxim..daca n-o fortam devine puturoasa (intra in friguri si zace )..daca-i furam surplusul ..nu mai pleaca si se pune cu burta pe munca ..asta-i menirea ei ..asta-i menirea noastra a crescatorilor ..sa obtinem de la ea tot ce se poate ..in timp ce-i oferim toate cele strict necesare..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Geocrin » 23 Mar 2013, 21:31

[quote="lucky5strike"]

9.Dezvoltarea mai inceata, dar cursiva, ne va aduce mai mult decat dezvoltarea in salturi.

[quote="Albinel"]

9.suntem la jumatatea lunii martie..la o medie de un fagure pontat la saptamana pana la inceperea salcamului vom avea aproximativ 6 faguri cu puiet plus ce avem acum ..dezvoltarea mai inceata de primavara este total contraperformanta

Trebuie sa recunosc ca de cind am citit prima data am fost nedumerit: care este ceea mai buna varianta ? ...si acum cind vremea este cum este cred ca pot sa intreb in felul urmator:datorita temperaturilor scazute care dintre cele doua variante se potriveste cel mai bine si de ce?
Salutare ;)
Vincit omnia veritas-Adevarul invinge totul
Avatar utilizator
Geocrin
 
Mesaje: 109
Membru din: 08 Sep 2012, 17:21
Localitate: Medias

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Geocrin » 31 Mar 2013, 11:00

M-am hotarit dupa multe calcule sa merg pe o dezvoltare cit mai rapida pentru a avea rezultate cit mai mari.In consecinta voi incepe sa largesc cuibul si sa stimulez cu sirop 1/1. chiar de azi avind in vedere temperaturile anuntate.Regina debia asteapta sa -si faca treaba :)
Salutare ;)
Vincit omnia veritas-Adevarul invinge totul
Avatar utilizator
Geocrin
 
Mesaje: 109
Membru din: 08 Sep 2012, 17:21
Localitate: Medias

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde alt stupar » 31 Mar 2013, 11:04

asa... si ce ti-ai zis... daca tu te-ai hotarat inseamna ca obligatoriu cuibul e blocat cu puiet si trebuie largit :D
mai... o doare-n cot pe albina de ce " ne hotaram noi" !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Geocrin » 31 Mar 2013, 11:11

alt stupar scrie:asa... si ce ti-ai zis... daca tu te-ai hotarat inseamna ca obligatoriu cuibul e blocat cu puiet si trebuie largit :D
mai... o doare-n cot pe albina de ce " ne hotaram noi" !


Ca o doare sau nu e treaba ei, eu vreu sa ii dau de lucru!!!!
Salutare ;)
Vincit omnia veritas-Adevarul invinge totul
Avatar utilizator
Geocrin
 
Mesaje: 109
Membru din: 08 Sep 2012, 17:21
Localitate: Medias

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde jenica67 » 31 Mar 2013, 12:43

Cred ca e mult prea devreme, sa treci la sirop 1:1, mai ales ca se anunta temperaturi scazute, in urmatoarele 20 de zile. Acolo este necesara ventilatie, si daca sti de la fizica, evaporarea produce scaderea temperaturii locale. Deci mai multe belele acumulate : cresterea umiditatii, scaderea temperaturii, albina se chinuie sa tina temperatura sus, crezi ca se apuca de ventilat ? :o
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde cristi_vidican » 31 Mar 2013, 14:20

Dacă nu intră polen susținut de afară, degeaba stimulăm.
Nu știu cum se comportă stupii care au primit turtă proteică, dacă în cazul lor s-a menținut ponta, că acolo unde nu a intrat polen pe urdiniș, nici puiet alb nu există.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde badguy_goodguy » 31 Mar 2013, 15:09

jenica67 scrie:Cred ca e mult prea devreme, sa treci la sirop 1:1, mai ales ca se anunta temperaturi scazute, in urmatoarele 20 de zile. Acolo este necesara ventilatie, si daca sti de la fizica, evaporarea produce scaderea temperaturii locale. Deci mai multe belele acumulate : cresterea umiditatii, scaderea temperaturii, albina se chinuie sa tina temperatura sus, crezi ca se apuca de ventilat ? :o


Ha?! din ce cauza atunci iarna e bine sa punem apa cu sare pe calorifer? sau din ce cauza vara aerul conditionat scoate umezeala afara din camera cand raceste? de ce simti ca te sufoci la 25 grade daca aerul e mult prea umed, dar la 25 grade daca dezumidifici aerul cu AC incepi sa tremuri?
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde clabescu.marius » 31 Mar 2013, 17:03

Eu sunt la inceput in aceasta indeletnicire si nu am decat 5 familii care cu ajutorul lui Dumnezeu au iesit cu bine din iarna,si astazi la control am observat o scadere drastica a pontei fata de controlul efectuat la stramtorarea cuiburilor,chiar si stimulate cu sirop cu protofil si startovit in punga si rezultatele sunt foarte slabe.Sunt de acord cu ceea ce spune cristi_vidican si anume ca sa cam simtit lipsa caldurii si polenului.Tin sa va mai spun ca puiet capacit am pe cate o rama ici colo cateva celule,puiet larvar deloc si ouale de o zi le pot numara pe degete,reginele fiind de anul trecut. :|
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde cristi82 » 31 Mar 2013, 17:39

Nici la mine nu am gasit puiet larvat, doar spontan pe unele rame, in schimb am gasit pe 1-2 rame puiet capacit, moativul e clar la noi aici in zona maramures de 2 saptamani ploua intruna si temperaturi mici, lipsa calduri a dus la lipsa puietului larvat.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde joohny » 31 Mar 2013, 18:05

Va salut.Eu nu am restrins cuibul,insa am obs. ca unii il largesc deja.Chiar acum am fost la stupi si pot sa va spun ca au facut zbor de curatire insa pt. largirea cuibului probabil pe saptamina viitoare,daca vremea se mentine bine,in schimb restingerea cuibului nu cred ca mai este cazul in aceasta perioada.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori