Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: EVODIA

Mesajde clucian » 19 Mar 2013, 16:21

Cod: Selectaţi tot
- semintele se tin cam 1 saptamana la apa intrun botrcan din sticla , cu capacul pus , pe pervazul geamului la soare/ .....

Asta e un fel de scarificare pasiva daca pot sa spun asa.
@ State, da mai intai le tin in borcan cu apa apoi le bag in pamant.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: EVODIA

Mesajde liviu1965 » 19 Mar 2013, 20:28

Scriu din experienta anului trecut:

Am pus samanta ca si oricare alta samanta de leguma , intr-un solar improvizat

A iesit in paharel si ...l-am mutat in camp

Cititi si la inceputul postului ca se poate pune si direct in pamant, si era si galben....

Si a iesit.

Bafta
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: EVODIA

Mesajde danipowsoft » 20 Mar 2013, 14:15

si eu am pus semintele simplu:
Puse seara in apa calduta dimineata puse in pamant, nu foarte adanc, la caldura, si daca vreti le puneti o folie pentru microclima
PS: dimineata semintele care plutesc se arunca (sunt seci)
Am pus de mai multe ori si a mers
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

Re: EVODIA

Mesajde ValyMel » 21 Mar 2013, 10:53

eu le am in pahare de unica folosinta din data de 24 ianuarie
sunt ca si cum le-as tine in plic
ValyMel
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Mar 2013, 14:58
Localitate: Raciu, Mures

Re: EVODIA

Mesajde ValyMel » 21 Mar 2013, 10:54

care este durata aproximativa de germinare?
unii spun 40 de zile, altii 60
ValyMel
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Mar 2013, 14:58
Localitate: Raciu, Mures

Re: EVODIA

Mesajde marginean_mihai » 26 Mar 2013, 17:02

ValyMel scrie:care este durata aproximativa de germinare?
unii spun 40 de zile, altii 60
semanate in gradina exact 30 de zile, am semanat in aprilie cand temperatura pamantului era 12 grade.
Fişiere ataşate
Imag135.1.jpg
marginean_mihai
 
Mesaje: 16
Membru din: 03 Iul 2011, 13:07

Re: EVODIA

Mesajde clucian » 26 Mar 2013, 21:08

Pai a germinat ceva ca eu nu vad nimic în poza ?!
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: EVODIA

Mesajde ValyMel » 26 Mar 2013, 21:56

:?:
ValyMel
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Mar 2013, 14:58
Localitate: Raciu, Mures

Re: EVODIA

Mesajde MyBees » 27 Mar 2013, 02:41

Daca a spus ca durata de germinare a fost de 30 de zile, inseamna ca au germinat, nu?
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: EVODIA

Mesajde laura » 27 Mar 2013, 19:17

Nu renuntati. Am pus de cateva ori seminte incepand cu 31.12.2012. La sfarsitul lui februarie inceputul lui martie au inceput sa rasara.
Avatar utilizator
laura
 
Mesaje: 208
Membru din: 30 Oct 2011, 19:04
Localitate: Bucuresti

Re: EVODIA

Mesajde marius_vfp » 27 Mar 2013, 19:23

State scrie:Salut,

Plantarea in pamant si tinerea in borcan sunt doua metode diferite , nu ? Sau intai le tii in borcanul cu apa si apoi le bagi in pamant ? :?


Multumesc domnului Ploesteanu Gheorghe pentru semintele primite ! Sanatate si numai de bine s'aveti parte !



da categoric ca tinerea in borcan si plantarea sunt total diferite , totul pentru a ajuta planta sa se dezvolte cat mai mult pana in toamna cand le cad frunzele ,
anul 2012 , am pus semintele la muiat pe pervazul geamului la soare da era destul de cald afara , nu mai tin minte vremea cand a fost , apoi dupa ce am avzut ca au iesit coltisori am luat semintele incoltite dupa circa 4 zile si le-am pus intr-o ladita cu pamant , nu uitati sa taiati nailonul e necesar sa se scurga apa astfel multe din seminte vor mucegai , ladita sa fie la caldura si soare ,dupa ce au rasarit si au cel putin 4 - 6 frunzulite le repicati si le puneti direct in pamant ca pe ardei la distanta de cel putin 30cm , sa fie udate din belsug si vor creste mari si frumoase , nu le ingropati prea adanc in pamant la repicare , incercati sa udati planta pe jos cat este mica astfel frunzele sa nu ajunga pe pamant sa fie murdarite sau astupate de pamant planta se va dezvolta mai greu . (toate aceste sunt constatarile mele )

anul 2013 inca nu a inceput pentru evodia astept putina vreme mai favorabila poate pe la 10 april

spor la treburi
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: EVODIA

Mesajde marginean_mihai » 30 Mar 2013, 18:04

clucian scrie:Pai a germinat ceva ca eu nu vad nimic în poza ?!
au iesit ,nu asa cum am vrut eu.am sperat sa am cateva mii de puieti ,am ajuns dupa un an cu vreo doua sute.
Fişiere ataşate
Imag047.x.jpg
primele plante rasarite
.139.x.jpg
asta am semanat
marginean_mihai
 
Mesaje: 16
Membru din: 03 Iul 2011, 13:07

Re: EVODIA

Mesajde marginean_mihai » 30 Mar 2013, 18:07

doua randuri au rasarit bine,restul cand si cand cate o planta.
Fişiere ataşate
ABCD0003.x.jpg
evodia
marginean_mihai
 
Mesaje: 16
Membru din: 03 Iul 2011, 13:07

Re: EVODIA

Mesajde marginean_mihai » 30 Mar 2013, 18:09

toamna aveau inaltimi de la 10 cm pana 120 cm.
Fişiere ataşate
ABCD0008.x.jpg
evodia toamna
marginean_mihai
 
Mesaje: 16
Membru din: 03 Iul 2011, 13:07

Re: EVODIA

Mesajde marius_vfp » 30 Mar 2013, 20:55

mihai de ce nu incerci mai intai sa pui semintele in pahare de unica folsinta ca apoi sa vezi ce rasare si ce nu astfel vei acoperi la capacitate suprafata de pamant de care dispui.
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: EVODIA

Mesajde marginean_mihai » 31 Mar 2013, 08:36

marius_vfp scrie:mihai de ce nu incerci mai intai sa pui semintele in pahare de unica folsinta ca apoi sa vezi ce rasare si ce nu astfel vei acoperi la capacitate suprafata de pamant de care dispui.
sunt multe probleme pana la a scoate miere de evodia.Terenul trebuie inchis cu gard din plasa,altfel intra capriori si se freaca cu coarnele de copacei si ii lasa fara coaja,am patit la cei pe care i-am plantat deja, i-au stricat pe cei mai mari si mai frumosi.Trebuie pazit gardul sa nu-l fure magneti. Vine nea ciobanul desface gardul si baga oile, am patit asta la livada.Probabil vor mai fi si alte probleme pe care nu le stiu acum.Daca eram in Canada lui Dan Margarit puneam o sarma,o baterie , un panou fotovoltaic cu 1000 de lei rezolvam problema.Avem o problema de tara pe care nu stiu sa o rezolv.
marginean_mihai
 
Mesaje: 16
Membru din: 03 Iul 2011, 13:07

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori