Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Albinel » 17 Mar 2013, 21:48

albina-i ca si un copil ..l-ai scapat din mana se pot intampla multe si urate..
toate bune si tie si sper ca nu te-ai suparat !! ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 20 Mar 2013, 21:17

Dupa acest val de frig, astazi am constatat cu stupoare ca un roi de anul trecut pe 5 rame (3\4) cu puiet pe 3 rame, cam 1\2 cele marginase la interor(impachetat la 8 martie),a ''inghetat'' la 2-3 degete de miere!N-am crezut ca se poate asa ceva cu toate ca auzisem de la stuparii in varsta.N-am mai gasit decat puiet capacit cam o palma. Mi-a atras atentia agitatia albinelor la urdinis, venisera hoatele la furat. Cum pot scoate albina intrata in celulele goale?
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde paul » 20 Mar 2013, 21:33

Parinte ... albinele moarte in celule, vor fi scoase de alte albine . Cand largesti cuiburile baga si cate o rama care are albine moarte in celule .
Raportez si eu ... Din 18 bagati in iarna , 6 morti , 1 regina moarta ... 5 din ei au murit in intervalul 10-19 martie . Fac precizarea ... MORTI DE FOAME !!! Cu turta-n cap !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 20 Mar 2013, 21:44

Cand am vazut cate grade avem duminica m-am dezumflat de tot.E drept ca stupii ii numaram la 1 aprilie,dar azi am vazut la ctaeva familii (cat am putut umbla) un consum enorm de miere ,dupa ce ii stransesem pana la 8 martie, pe ramele de langa puiet. Eu n-am mai pus turte anul acesta , pt ca am iernat pe foarte multa miere. Ieri la zborul de curatire am vazut albine care ejectau mizerie din polenul adus cu o sapt. inainte.Astazi au bagat din nou polen cat le-a permis vantul. Am fost in zavoi(la cules de urzici) si am vazut ciucuri de arin uscati, cazuti pe jos de la frig.Ramele cu albina in celule:nu se intampla cu ele nimic pana le bag la curatat?
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 20 Mar 2013, 22:03

paul scrie:Parinte ... albinele moarte in celule, vor fi scoase de alte albine . Cand largesti cuiburile baga si cate o rama care are albine moarte in celule .
Raportez si eu ... Din 18 bagati in iarna , 6 morti , 1 regina moarta ... 5 din ei au murit in intervalul 10-19 martie . Fac precizarea ... MORTI DE FOAME !!! Cu turta-n cap !

Nu.
Morti de epuizare.
Gaz... cine zicea mai asta-toamna ca ii trece iarna chiar de-ar fi sa-i bage sub pat in dormitor ? :oops:
Nu era mai bine zece pusi la iernat - zece bagati in salcam ?
Paul... sper din suflet ca ai inteles ce trebuia cu privire la iernat.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde paul » 20 Mar 2013, 22:22

Adrian , am inteles ! Posibil unii din cei 6 morti de epuizare .Dar, din cei 6 , 4 erau buni . 3 erau stransi pe 5 rame si unul era pe 4 rame. Albina suficienta. Rezerve ... nexam . Doar ramele marginase . In rest ... aproape uscat. Ceva miere cam cat diametrul unei mingi de tenis ,in partea din spate a ramei .
Aceeasi situatie am intalnit-o si la cei ... inca vii . Am bagat cam 2 rame cu miere si sirop aproape la fiecare ...
Apropos ... trabantul pe 2 rame, traieste . Drept e ca nu se simte prea bine . L-am unificat ieri cu albinele carora le-a murit regina .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 20 Mar 2013, 22:25

trabantul nu traia... se taraia spre nicaieri... programul rabla scria pe el.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 20 Mar 2013, 22:34

Eu mai am un singur roi de rezerva, rama 1\1, cu care nu pot pleca in pastoral(numai cutia goala are 20 kg.)Rame de miere rezerva 3\4 nu mai am , decat vreo 15-20 de 1\1.
Cum sa fac sa-l mut in cutie 3\4? Sa tai ramele cu albina pe ele nu cred ca-i indicat, pt ca are puiet pe 3 rame destul de bun.Trebuie sa-l mut in cutia celui gasit mort.Ce sa fac?
Va multumesc!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde bostina constantin » 20 Mar 2013, 22:45

Azi am ,,stat'' acasa [75% salariu], si am lucrat in gradina, dar am urmarit si comportarea albinelor la urdinis si in zbor.
Toate coloniile sunt prezente, si foarte active , cu exceptia uneia careia i-a fost furata matca la sfarsit de vara, dar si ea lupta [cara polen din troaca], si are toate conditile sa se faca mare ;)
Seara la ora 18 albinele, din doua colonii, plecau si veneau parca era cules intens din natura.
Sigur nu aduceau apa [nu mai era nicio albina pe folia din care au carat toata ziua, inaltimea de la care aterizau era mare, nu sunt alti stupi in zona] :?:
Ce-o fi :?
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 20 Mar 2013, 23:01

Cred ca simt presiunea atmosferica fara sa se uite la prognoza meteo!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BotaPaul » 21 Mar 2013, 09:23

deaceea nu este bine sa lasati peste iarna alte rame in plus...strict cele cu mancare pe care e format cuibul.. am avut si eu o problema cu un roi ,i-am lasat 3 rame dupa diafragma ,rame care au fost cu miere in toamna pentru rezerve de iarna si sa mutat pe ele. un risc foarte mare ca roiul/fam respectiva sa moara de foame .daca nu se intervine corespunzator
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cris202 » 26 Mar 2013, 00:52

Buna seara
Help !!!
In iarna asta din 18 stupi am ramas fara jumate din ei.Nu-mi dau seama care este motivul, hrana au avut, frig nu a fost asa tare, si ce ma inebuneste cel mai tare ca au fost si stupi f puternici.Ae trebui sa fac niste analize la albinele moarte???? Dati-mi va rog idei .
cris202
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mar 2013, 00:35

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde 7Rame » 26 Mar 2013, 09:35

cris202 scrie:Buna seara
Help !!!
In iarna asta din 18 stupi am ramas fara jumate din ei.Nu-mi dau seama care este motivul, hrana au avut, frig nu a fost asa tare, si ce ma inebuneste cel mai tare ca au fost si stupi f puternici.Ae trebui sa fac niste analize la albinele moarte???? Dati-mi va rog idei .

Vjno si tu cu poze, descrieri etc. de unde sa stie omul asa, din 2 vorbe??
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jenica67 » 26 Mar 2013, 10:52

Pune-ti si localitatea, sa vada colegii ce clima ai, ca altfel vor privi imprejurarile.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde octav88 » 26 Mar 2013, 13:26

Ia cerneti albinele moarte si ce mai aveti pe fundul stupului si pe urma ne spuneti si noua ce gasiti
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde 7Rame » 27 Mar 2013, 14:49

Dupa cum se vede treaba la meteo, cu inca o repriza de vreme rea, incepand cu 2 aprilie...anul asta se pare ca stupii "se numara" dupa 15 aprilie.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 10 vizitatori