Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde andrei_calinescu » 27 Mar 2013, 14:52

octav88 scrie:Ia cerneti albinele moarte si ce mai aveti pe fundul stupului si pe urma ne spuneti si noua ce gasiti


Nu e nevoie, nu e Varroua. E albina batrana care pe fondul vremii asteia care nu permite schimbul de generatii, si pe fondul de uzura maxima cauzata de incepera pontei, a picat la datorie.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BUNKA » 27 Mar 2013, 15:31

Am vb cu un vecin de bloc care are albine de multi ani si e om serios..a zis ca are si el cativa morti, albina picata toata pe fund, locul in care fusese ghemul se vedea unde consumase, in spre spate aveau miere suficienta...si cu toate astea au murit, problema ciudata e ca au cazut pe fund..normal cand crapa de foame ele raman in ghem intre rame incremenite, unele bagate in celule...l-am intrebat daca nu cumva tratamentul nu a avut efect, de regula la infestatie mare cu varoa pica toata pe fund...a zis ca nu e cazul, tratamentele facute toate la timp si medicamentul nou, numai unii au picat asa..am mai auzit cazul asta pe forum si de asta am zis sa spun treaba asta, daca-mi amintesc bine cine a zis de situatia asta pe forum nu a prea fost crezut.

Se raporteaza pierderi mari...cineva cu 150 de bucati a pierdut atat de multi incat nu a avut curajul sa zica numarul cu care a mai ramas..si ala om care face pastorale, pleaca din nord de la noi tocmai in sud..deci treaba e complicata rau anul asta.
Altii mai au cate o mana de gaza si nu prea mai cred in revigorarea familiilor tinand cont si de vremea asta..sunt cam tristi oamenii !
Trece si povestea asta, important e sa intelegem ceva din situatiile astea complicate din ultimile sezoane !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde irina » 27 Mar 2013, 15:54

Dupa ce ca stau cu inima cat un purece si astept cu nerabdare sa vina .....primavara........ cand tot aud de pierderi....ma apuca groaza.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde andrei_calinescu » 27 Mar 2013, 15:59

"Trece si povestea asta, important e sa intelegem ceva din situatiile astea complicate din ultimile sezoane !"

Pai da Bunka, ar fi normal si necesar, dar am impresia ca nu o facem, caci trecerea timpului nu e garanta maturizarii.
Parerea personala e ca in acesti ani, de vreo 2-3 incoace, sub mirajul inbogatirii din apicultura, s-a facut trecerea de la stupini mici-medii catre stupini mari.
Adica de la o metodologie stricta adaptata Romaniei, intr-un ritm mai "catinel", la "hei-rupul" occidental, adica profit fara conditii.
O fi mergand la vanzari de tenisi si chilotzi. La albina nu e asa.
Principala cauza a situatiilor actuale o vad intr-o coroborare de factori, avand la baza :
1. Lipsa acuta proteica din vara
2. Furajararea in nestire cu siroape a albinei de iarna.

Sunt observatii facute in stupina proprie si la cunoscuti. Albina iernata pe cat mai multa miere , s-a depopulat normal.
Cea trecuta pe siroape s-a depopulat anormal sau a murit.
Cred personal ca aceste siroape cunosc doua etape de prelucrare, una in faza de capacire, dupa administrare, cand produsul respectiv pare ca-i miere , dar nu e.
Si a doua etapa, care e de fapt cea mai nociva, cand albina mai prelucreaza iarna acest sirop, inainte de consum - de unde uzura excesiva care se transforma in mortalitate la o albina vaduvita de corpul gras.

Sunt observatii profane, la nivelul meu, dar incep sa cred din ce in ce mai putin in furajarea albinei. Acest proces o duce la disparitie.
Indiferent ce spun producatorii acestor siroape.

In Franta e jale cu Nosemozele, tocmai din aceasta cauza.
Acolo, in partea mediteraneeana aveau zbor zilnic practic de la 15 ianuarie. Anul asta insa, valul de frig a lovit si acolo, impiedicand albinele sa efectueze zboruri repetate. Se inregistreaza pierderi substantiale.

Inca o data, nu resping ideea de furajare(completare) partiala cu siroape acolo unde e cazul.
Dar o furajare masiva, coroborata cu o lipsa prelungita de masa proteica naturala, inseamna dezastru.
Eu asta retin ca esential, din experienta acestei iernari.

Adica mai plastic spus, sa stai cu gagica pe genunchi cand ea iti face vant cu frunza de filodendron, si sa te mai duci sa arunci o galeata de otrava dulce la proastele alea de albine, nu merge ,Brother.
La albina mierea inseamna muuuulta sudoare. A dracu' de multa. Altfel ar fi ca in proverbu' cu curu' catelei, nu-i asa?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2013, 16:29

andrei_calinescu scrie:"Inca o data, nu resping ideea de furajare(completare) partiala cu siroape acolo unde e cazul.
Dar o furajare masiva, coroborata cu o lipsa prelungita de masa proteica naturala, inseamna dezastru.
Eu asta retin ca esential, din experienta acestei iernari.


Toate cartile despre apicultura scrise mai de multisor la capitolul hrana de completare
fac vorbire despre faptul ca hrana glucidica in lipsa hranei proteice este egala cu zero :!:

In alta ordine de idei,acum,in perioada asta albina hranita numai cu siroape la punga,serbet de zahar sau numai cu turte
gen apifonda chiar daca scrie pe ele ca au zaharul invertit tot acelasi efect il au ca si siroapele de completare date in lipsa polenului :!:

Toate uzeaza albina batrina ce nu ajunge sa acopere puietul depus iar puietul proaspat eclozionat nu se poate dezvolta si ramane debil

salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde andrei_calinescu » 27 Mar 2013, 16:35

"Toate cartile despre apicultura scrise mai de multisor la capitolul hrana de completare
fac vorbire despre faptul ca hrana glucidica in lipsa hranei proteice este egala cu zero "

Proapis, legat de ce spui aici, observatiile mele sunt ca efectele nocive ale furajarii sunt vizibile si pe stupii care au avut aport de polen natural toamna.
Cauza cred ca vine de la faptul ca siroapele sunt procesate de 2 ori, odata la depunerea in celule coroborata cu capacirea toamna, si a doua oara iarna, inainte de consum, ceea ce duce la o uzura excesiva a albinei hivernale, cand aceasta trebuie sa fie ferita de eforturi glandulare/digestive.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2013, 17:17

Perfect de acord insa in majoritatea zonelor din tara unde anul trecut a fost o perioada prelungita de seceta poenul a devenit nociv
Posibil ca si la tine in zona sa fie acelasi lucru,degeaba a ajuns albina la coronita de miere, nu o poate consuma din instinct,simte ca
pastura de sub coroanele de deasupra puietului este nociva
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BUNKA » 27 Mar 2013, 17:28

Concluziile voastre sunt si ale mele..eu am sesizat inca o treaba despre care am mai scris...siroapele astea se pare ca nu prea sunt capacite in totalitate si posibil ca tocmai asta duce la problemele cu diaree/nosema...se altereaza in cursul iernii si albina consumand asta se duce naibii..sau daca evita sa consume portiunea descapacita sare peste ea si ajunge imediat la coronitza adica sub speteaza superioara, acolo consuma putin si apoi...crapa de foame.
Sunt probleme grave cu siroapele...eu nu mai dau, neam...am bagat Dulcofruct in toamna si..nu mai bag nici de asta !!
Mai bine dai zahar neinvertit cu ceaiuri si ceapa cum se faceau odata in septembrie...asa s-a iernat zeci de ani in Romania si nu au fost pb astea...iar cu proteina treaba oricum e maronie ca toamnele sunt din ce in ce mai sarace in polen...trebuie sa luam masuri si pe partea asta.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BotaPaul » 27 Mar 2013, 18:08

baga si aici reteta ,daca tot ai zis ca ai ceva reteta buna :) scz de off topic
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde mirceahvn » 27 Mar 2013, 18:29

Cred ca alta este cauza mortalitatii ,eu nu folosesc sirop sau alte siroape cum le ziceti voi niciodata ,inca de cand m-am apucat acum 20 de ani de apicultura si iernez numai pe miere capacita si 50% cel putin este de salcam ,pastura din primavara capacita cu miere de salcam ,strans cuib la maxim (5-6 rame familii puternice ), tratamente la zi,cu toate astea in ultimii 3 ani mi-a murit cate o familie sau doua puternica (din 20 stupi) si am gasit albinele pe fund ca si in cazul de mai sus fara a avea nosemoza si cu rezerve de miere la indemana (fara miere de mana),e altceva la mijloc ceva care cred ataca sistemul imunitar al albinei ,poate e legat de plantele modificate genetic,de stropiri sau alte substante.(pana acum 4 ani nu am avut deloc mortalitate).Eu unul nu inteleg cum poti fi apicultor sau agricultor si acum cand exista substante bio(si a aparut si informatie in acest domeniu) mai sunt stropiti pomii si campurile cu tot felul de substante chimice ,asta arata ca nu suntem deloc cunoscatori ai naturii sau ai albinei(sau ne intereseaza doar banii ) si nici nu facem nimic in acest sens .Deci domnilor este momentul unei modificari de constiinta a oamenilor in toate domeniile ,o orientare pozitiva si stiintifica catre natura si spiritualitate si atunci inclusiv albina va simti asta si va avea o sansa in viitor ,altfel in orice tara te-ai afla nu cred ca exista scapare.Multa sanatate !
mirceahvn
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Ian 2013, 11:36

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde topy » 27 Mar 2013, 19:09

marian sima scrie:A avut si un avantaj e singur cu stupi in zona lui si albina nu a avut concurenta la polen .


cum se poate calcula incarcatura de stupi la ha. in functie de polenul din zona?
am un prieten cu stupi in stationar care e mai izolat. cand trece de 70 de stupi, i se intampla sa ramana peste iarna cu jumatate din ei.apoi iar merge totul bine cateva sezoane pana trece de 70.nu umbla cu proteina de nici un fel. sirop doar cand nu au rezerve suficiente pt. iarna.
oare „reglajul” nr. de stupi pe vatra respectiva nu il face polenul?
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde FLORINELU » 27 Mar 2013, 20:01

eu zic ca incarcatura de stupi la hectar nu e prea corect spusa,dupa mine corect ar fi numarul de stupi pe vatra,tinand cont de raza de zbor de 3 km.
din experienta mea si dupa cate am citit si auzit nr. de stupi ideal pe o vatra ar fi de 30-40.eu am avut si mai multi si a fost munca in zadar. aici mai conteaza mult si zona melifera.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BUNKA » 27 Mar 2013, 20:17

FLORINELU scrie:eu zic ca incarcatura de stupi la hectar nu e prea corect spusa,dupa mine corect ar fi numarul de stupi pe vatra,tinand cont de raza de zbor de 3 km.
din experienta mea si dupa cate am citit si auzit nr. de stupi ideal pe o vatra ar fi de 30-40.eu am avut si mai multi si a fost munca in zadar. aici mai conteaza mult si zona melifera.


Se simte clar cand sunt prea multi..intra in competitie pt hrana intre ei, eu am avut si 75 dar cu pastoral facut..daca-i tineam pe loc sigur era jale..si asa toamna cand ai aduceam pe vatra era pb cu polenul.
Eu cred ca maxim maxim 40 pe o vatra..la mine mai sunt colonii si prin vecini si e greu..nu multe dar se aduna !
Sper ca planul meu de a-mi face niste minicontainere de cate 40 de bucati sa rezolve problema asta..se vor putea deplasa si imparti pe zone functie de resursa nectaro-polenifera intr-un anumit moment si intr-o anumita zona..se castiga si in mobilitate.
Sper sa ma ajute Dumnezeu sa fac niste containere, macar unul la inceput si sa-mi populez Delonii....problema polenului toamna e reala si sunt zone sarace in polen asa cum sunt si zone unde mai exista polen in cantitati suficiente..toamna va fi nevoie sa transportam stupii in zone bune de polen daca mai vrem sa avem albine pe fondul anilor din ce in ce mai secetosi.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde janese » 27 Mar 2013, 20:27

zone bune de polen toamna si calduroase
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 27 Mar 2013, 21:31

proapis13 scrie:iar puietul proaspat eclozionat nu se poate dezvolta si ramane debil

din pacate da, aceasta este durerea "la ordinea zilei"
Albina batrana se sfarseste ca i-a trecut vremea, albina eclozionata zilele astea ( sunt mai bine de trei saptamani de la explozia de polen si ponta aferenta de la inceputul lunii ! ) vine pe lume intr-o lipsa crunta de pastura. Cat de viabila este ? Teoretic, ce eclozioneaza acum ar trebui sa prinda salcamul I. Teoretic.
In realitate, in actuala foame proteica , sa ne bucuram daca va reusi sa creasca o noua generatie macar...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 27 Mar 2013, 21:32

Multumim! Foarte interesant!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori