Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde gica » 19 Sep 2011, 22:40

Mircea77 scrie:P.S. Aparentele sunt inselatoare de multe ori..........ce sa fac daca la origine sunt buzoian, albinele le am in Teleorman si serviciul in satu' ala mare ?! :lol: :lol: Se cheama ca sunt bucurestean ?! Neahh............... :mrgreen:

Exact,o situatie asemanatoare la mine,ginerele din Focsani,fie-mea cu 24 de masele si prazul bobinat bucurestean.
Numai asemanari. :lol: :lol:
Cu intalnirea,sa vina oltenii de pe campiile intinse,a termine cu treburile si gataaaaa - A treia mare intalnire a oltenilor.
Avem ceva promisiuni in Banie.
Da-i bataie cu reteta.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde CORNEL V. » 19 Sep 2011, 22:43

Ma facusi curios , nea Gica cu a treia intilnire.
Unde , ce ,cand? :roll:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde gica » 19 Sep 2011, 22:58

e la mare secret nene Cornele.De moment stiu eu,D.D. si inca doi domni.
Toate la timpul lor.Sa vedem cu sala.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde MyBees » 20 Sep 2011, 00:43

Daca puneti paznici vigilenti la usa, musai sa ne facem "mutatie" de Calafat, Caracal, Targu Jiu, ceva... :D
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde paul » 20 Sep 2011, 13:40

Uitati cum facem! Eu ma voi risca cu o familie.Ii pun sub rame o hartie alba,il impachetez bine cu folie,fac jar in afumator ,ii pun pelin uscat si ii dau fum pe urdinis pana iese prin folie,dupa care ii obturez urdinisul 20 min .Dupa 48 de ore scot hartia si numar paduchii cazuti si va voi tine la curent!!!Sper sa sa nu numar albinele cazute!!!!!Daca se va intampla asa,si din cele 3,14 familii de albine pe care le am, pierd una,sa faceti bine si sa puneti mana de la mana (unul o rama ,altul o matca etc.)si sa mi le donati pt.ca nu vreau sa scad nr.de familii sub 3,14 (5 cutii cu 7 rame full cu albine).Nene Gica fac "ispirimentul"pe ala supernervos.Doamne ajuta,...vedem ce iese!!! :roll: :roll: :roll:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde liviu1965 » 20 Sep 2011, 20:17

Dumnezeu sa le ierte.
Si pe tine, tinere crestin.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde paul » 21 Sep 2011, 07:25

liviu1965 scrie:Dumnezeu sa le ierte.
Si pe tine, tinere crestin.

Si daca nu va fi cazul???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde liviu1965 » 22 Sep 2011, 20:16

Asta e vrerea domnului.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde liviu1965 » 22 Sep 2011, 20:17

Hai ca am glumit.
Bafta cu ecsperimeenttul...
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde gica » 22 Sep 2011, 20:29

paul scrie:Si daca nu va fi cazul???

Sa dai doua trei fumuri bune si gata.Ca se pot asfixia usor.Nu zic de otravire ca nu stiu.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde paul » 23 Sep 2011, 09:51

gica scrie:
paul scrie:Si daca nu va fi cazul???

Sa dai doua trei fumuri bune si gata.Ca se pot asfixia usor.Nu zic de otravire ca nu stiu.

Diseara am programat "operatiunea" .Doamne ajuta !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde gica » 23 Sep 2011, 20:10

Zii ceva ca stam ca pe plita incinsa
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde daniela » 23 Sep 2011, 20:13

gica scrie:Zii ceva ca stam ca pe plita incinsa

Mare curiozitate!
daniela
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Aug 2011, 10:19

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde MyBees » 23 Sep 2011, 21:58

Paul, nu cumva ai tras si tu cateva fumuri de nu mai zici nimic ? :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde gica » 23 Sep 2011, 22:15

Lucru dracu.E de jale.O fi si planta asta pe lista aia de vise frumoase ? :shock:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PELINUL-TRATAMENT NATURAL CONTRA VAROOZEI???

Mesajde paul » 24 Sep 2011, 00:07

SCUZE !SCUZE!SCUZE! Nici o presupunere de a voastra nu a fost corecta!A fost vorba de un fapt mult mai prozaic :nu mi-am luat laptopul de la serviciu .Poate ca nu ati observat, dar eu postez pana la ora 18.Ajugand acasa, dupa orele 20, am vazut uitandu-ma pe P.C.-ul sotiei ca asteptarea este mare si am luat legatura cu un coleg de serviciu pe care l-am rugat sa il aduca.De 15 min sunt in posesia lui asa ca,sa incepem.Va spun de la inceput pt.ca va stiu nerabdatori ca AM FACUT-O!!!! Am incercat sa introduc sub rame o coala alba format A4 ,lucru care nu prea l-am reusit (aprox.jumatate ).Am facut foc in afumator ,am lasat sa se faca jar dupa care am pus pelinul (taiat cu foarfecele ) aprox.1/4 .Stupii erau impachetati cu folie foarte bine izolati si am trecut la atac !!!Nene Gica te rog sa nu ma certi ,dar nu te-am ascultat si le-am dat fum,pana cand nu mai avea loc in stup ,adica pe urdinis il bagam si incepea sa iese inapoi tot pe acolo.Acela a fost momentul in care am considerat ca este suficient si am blocat urdinisul.Am asteptat fix 20 min. pe ceas dupa care am deschis ...si ...surpriza ...:fetele au inceput timid mai intai ,cu curaj mai apoi sa iese la o gura de oxigen ...Dupa vreo 30 min.dupa ce le-am deschis urdinisul ,nu m-a rabdat inima si am ridicat capacul sa le vad ce fac ,prin folie.In afara de o agitatie mai mare desupra ramelor (lucru care m-a bucurat nespus),nu am sesizat nimic in neregula, ba pt.cateva secunde ,am scos si blocul de urdinis sa vad daca sunt albine moarte pe fundul stupului ,si nu erau.Acum va rog dati-va cu parerea si puneti intrebari !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori