Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: New world carniolan

Mesajde cristi_vidican » 01 Apr 2013, 23:24

italianu scrie:puietul város se eliminà 100% prin schimbarea matci(nu din aceasi familie,e o boalà a màtci)

Cu o conditie: ca matca noua sa nu aiba sensibilitate la PV. Am inlocuit 2 matci din stupi care aveau PV si in scurt timp au facut si cele noi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: New world carniolan

Mesajde ionel07196555 » 04 Apr 2013, 19:04

cornelioandanciu scrie:
kiloz scrie:.

Cred ca asa au gandit si cei care impoziteaza apicultura, din pacate asa si unii cu supercalitati or sa dispara mai repede.Doar doi-trei ani consecutivi asa cum a fost cel de anul trecut !

AS dori ca cei ce au viteza la scris si debit verbal sa combata asa gindire.
Eu zic doar atit ; au trecut citiva ani de cind ma uit la turnuletele unora si va mai trece ceva pina voi avea si eu asa ceva .
Tu nu vei avea niciodata cu gindirea asta.
Tot ce ne inconjoara se modifica se adapteaza [ uni mai greu alti mai usor] cind privim trebue sa gindim nu sa stam doar cu ochi deschisi.
Aceasta zisa nu vreau sa fi luata ca un atac la persoana e doar o constatare . . .[ nu ma adaptez la nou "trend" voi disparea ]
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: New world carniolan

Mesajde genesys » 05 Apr 2013, 08:46

Pana acum , mai nimic despre new world carniolan , in afara de domnul Guist , care spune cate ceva printre randuri .
Aveti idee daca in Europa e folosita ?
genesys
 
Mesaje: 31
Membru din: 06 Noi 2012, 20:08
Localitate: Urlati , Prahova

Re: New world carniolan

Mesajde jenica67 » 05 Apr 2013, 09:47

ionel07196555, la un stup cu o singura marca, pentru ce are nevoie de mai mult de 2-3 magazii, care utilitatea turnului ala ?? Sa-l vizitezi primavara si toamna sau ... ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: New world carniolan

Mesajde italianu » 05 Apr 2013, 14:42

genesys scrie:Pana acum , mai nimic despre new world carniolan , in afara de domnul Guist , care spune cate ceva printre randuri .
Aveti idee daca in Europa e folosita ?


Genesys,in europa este folosita sub numele de ,,carnica" si dupa cum am mai scris,este o linie selectionata prin imperechere controlata

P.s. genesys sublineaza-mi si mie paragraful unde ioan guist vorbeste de NWC(printre rinduri ,binenteles :D )
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: New world carniolan

Mesajde genesys » 05 Apr 2013, 20:42

Ioan Guist scrie:
Pana la acest nivel , investitia in rase de "fitze" e un moft.Rasa locala, albina din zona , este cea mai potrivita alegere.


Sa ne ocupam de introducere de rase pe care nu le stim si nu le intelegem este ...o "sinucidere".Adica ucidem ce este mai frumos in inceputul apiculturii.Descoperirea problemelor (roire,lipsuri,explozie de puiet, agresivitate blocare de polen etc etc) si rezolvarea lor.

Cine nu trece, nu vrea sa treaca prin scoala asta, sa se lase (oricum se va lasa) de apicultura.


OK, sa facem comentariu literar . :) :

Domnul Guist mi se adreseaza mie , incepatorului , si ma sfatuieste sa "ma bucur" , "sa gust" din plin din placerea descoperirii problemelor (roire,lipsuri,explozie de puiet, agresivitate blocare de polen etc etc) si rezolvarii lor , probleme cu care rasa locala e cea mai potrivita sa ma fericeasca (si ii dau perfecta dreptate ).
Daca aveam ghinionul sa incep cu albine "de fitze" totul era pierdut pentru mine , nu mai aveam ce sa invat : nu tu roire , nu tu agresivitate , nu tu blocare , etc...
Cunoscand parerea domnului Guist despre rasa locala pe care imi amintesc ca o compara cu o Dacia 1300 in fata unui Mercedes , nu imi ramane decat sa concluzionez ca rasa de care vorbesc (NWC)e foarte buna . Celelalte sfaturi le apreciez , sunt de acord cu ele , reprezinta chiar calea pe care o urmez , dar au mai putina legatura cu discutia generala , sunt mai mult sfaturi pentru mine , personal , sau pentru cei aflati in situatia mea .
genesys
 
Mesaje: 31
Membru din: 06 Noi 2012, 20:08
Localitate: Urlati , Prahova

Re: New world carniolan

Mesajde genesys » 05 Apr 2013, 20:51

Cred ca am gresit ceva... Daca imi amintesc bine , domnul Guist spunea mai demult ca albina Carpatina e in stadiul de Dacia 1100 si inca nu are echivalentul Daciei 1300... :?
genesys
 
Mesaje: 31
Membru din: 06 Noi 2012, 20:08
Localitate: Urlati , Prahova

Re: New world carniolan

Mesajde ionel07196555 » 05 Apr 2013, 20:56

cornelioandanciu scrie:Nu doresc nimanui sa dispara dar unii se vor lasa, in special cei care pana la fonduri nu au avut nici o tangenta cu apicultura.Astora le-ar trebui o noua rasa de albine, pentru ca si ei sint o noua rasa .La astia ma refeream in mod special.

SCUZE......
ma indoesc de multi ca ar cumpara la minim 17 E o matca dar la 400 ?????
de pierdut nu au pierdut nimic au castigat ceva ???? '' experentza '''''''
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: New world carniolan

Mesajde andrei_calinescu » 05 Apr 2013, 21:13

Genesys, imi place nickul tau caci e al unui grup britanic care inseamna mult pentru mine, numai ca ei se scriau "Genesis".
Da-mi voie fara sajignesc in vreun fel, sa iti spun cateva vorbe.
Cred ca esti acum ca un tanar indragostit de o tipa superba, pe care o iubeste pentru imaginea pe care si-a construit-o el in mental, si nu pentru cum e fata respectiva.

Ce vreau sa spun de la inceput e ca sunt pro-aducerii altor rase cu anumite conditii.
Ca paranteza, eu am vazut Buckfast la lucru in stupini mari si am vazut-o si la mine, asa ca sunt pro-Buckfast. Am inchis paranteza, ca sa realizezi ca nu sunt rasist.

Acum ca i-ai interpretat literar sau cum ai vrut tu cuvintele d-lui Guist, cred ca ce nu trebuie ignorat din discutie e conduita apicultorului respectiv(Guist) cu rasa respectiva.
Adica conduita in luna august, primavara, inaintea culesurilor mari, in pastoral(succesiune de culesuri), import de matci, tehnici de furajare , iata cateva aspecte care sunt inevitabile in evaluarea ta.

Si apoi evaluarea trebuie facuta pe un lot martor in comparatie cu ce ai tu in stupina, fam cu aceiasi parametri(puiet, cantitate albina, furajare, oferta proteica, vatra, adica conditii similare.

Uite eu am o interogare la care poate nu o sa am raspuns.
Le-am administrat Apiinvert la toata stupina, pentru completari. La carpatine rata de depopulare a fost mult mai mare decat la Buckfasturi. Amavut si cateva mortalitati numai la roi carpatini.
Deci e o problema. Eu imi asum totul, dar totusi faptul ca Buckfastul a iesit cu fruntea sus , dupa o furajare similara ma face sa imi pun intrebari si sa reactionez in consecinta - asta ma priveste.

Desi omul are memoria scurta, ca altfel nu am face razboaie ca idiotii, intamplarea face sa imi aduc aminte cum erau stupii cand i-am cumparat, caci am achizitionat stupina undeva intre 10-15aprilie 2012. Familiile aveau aceeasi putere ca acum(3-4-5) rame. Ale naibii tot Buckfasturile erau mai sus si atunci. Alea la salcamul 1 care a inflorit fix pe 1 mai, si fara rapita inainte, au primit al doilea cat.
Deci sunt inste observatii, niste aspecte, care daca devin recurente, trebuie sa te faca sa reactionezi.

Asa si tu, trebuie sa-ti iei cateva Carnice, faci un lot martor si vei afla mai multe decat poate oricine sa-ti impartaseasca.
Ca idee si sfat, desi e usor sa dai sfaturi, eu as fi preocupat in primul si in primul rand de aspectele rezistenta la boli si instinct de igienizare ale rasei, oricare e ea. Restul vine de la sine, daca aspectele astea sunt OK.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: New world carniolan

Mesajde Ioan Guist » 05 Apr 2013, 21:20

genesys scrie:Cred ca am gresit ceva... Daca imi amintesc bine , domnul Guist spunea mai demult ca albina Carpatina e in stadiul de Dacia 1100 si inca nu are echivalentul Daciei 1300... :?


Interesant comentariu...literar. :D
Genesys, in general, "ma dau" cu parerea spontan cum o simnt.Adica sincer si ...prezent.
Aducerile aminte (le recunosc si le sustin) ma bucura.
Raman in nota automobilistica ce se pare ca a prins in timp.Astazi, Dacia 1100 este cel mai bun proiect ce poate pune utilizatorul in postura de musai in a invata mica mecanica.Ai in masina o cheie de 13 si un patent? ai rezolvat orice problema.Ai notiuni minime de mecanica ? te descurci.Inveti si stapanesti notiuni de baza.Rococo-urile vin d'paia.
Cand bagi in curte un Citroen sau o Land Cruiser, se schimba.Ai nevoie de o trusa de chei si doua aparate de masura.

Personal m-as da cu Dacia 1100 toata viata.Numai ca deocamdata, pe autostrada, ma clancsoneaza toti nebunii si toate tirurile.Politia ma opreste la fiecare colt de strada.
La batranete o sa-mi iau o dacie 1100.O sa o aduc la zi.O sa-i bag piese originale.Si ma voi da cu ea pe strazi de tara. Voi fi multumit si incantat.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: New world carniolan

Mesajde ionel07196555 » 05 Apr 2013, 22:00

jenica67 scrie:ionel07196555, la un stup cu o singura marca, pentru ce are nevoie de mai mult de 2-3 magazii, care utilitatea turnului ala ?? Sa-l vizitezi primavara si toamna sau ... ??

NU la misto dar as numara mai usor pina la 40 de turnuri decit 100 de cuti si toamna bagi 40 si si 90% ca scoti 40 primavara
ar fi multe de zis si facut dar nu aici si acum
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: New world carniolan

Mesajde andrei_calinescu » 05 Apr 2013, 23:00

genesys scrie:Cred ca am gresit ceva... Daca imi amintesc bine , domnul Guist spunea mai demult ca albina Carpatina e in stadiul de Dacia 1100 si inca nu are echivalentul Daciei 1300... :?


Genesys, astea cu Dacia 1100 si Dacia 1300 sunt pentru...unele fetite. Unele se vand si pentru o 1100 altele si pentru o pereche de blugi.

Uite un aspect.
Avem primavara asta de cacao. 5 zile cu ploaie, una cu o gura de polen printre...picaturi.
Avem doua loturi rasiale.
Familii cu acelasi aspect , nr de intervale de albina si varsta matca.
Avem 3 zile consecutive cu polen(la mine au fost 30 martie - 2 aprilie).
La un lot rasial matcile incep si oua , si observ puiet pe max 2 rame, pe fiecare rama cam 40% spre 50%
La celalalt lot, matcile CONTINUA sa oua si observ puiet pe 3 rame , unele cu inceput spre 4, acoperirea celor 3 , mult peste 50%.
Treaba asta e recurenta la majoritatea familiilor din ambele loturi rasiale, deci nu e o chestiune aleatorie.
Ce concluzie pot trage? Cine va culege la rapita sau...paducel chiar?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: New world carniolan

Mesajde jenica67 » 05 Apr 2013, 23:09

ionel07196555 scrie:
jenica67 scrie:ionel07196555, la un stup cu o singura marca, pentru ce are nevoie de mai mult de 2-3 magazii, care utilitatea turnului ala ?? Sa-l vizitezi primavara si toamna sau ... ??

NU la misto dar as numara mai usor pina la 40 de turnuri decit 100 de cuti si toamna bagi 40 si si 90% ca scoti 40 primavara
ar fi multe de zis si facut dar nu aici si acum

Nu te supara, dar nu esti la subiect cu raspunsul. Ce te intreb eu si ce raspunzi tu ? Ce daca ai 40 de turnuri, tu le bagi in iarna asa cu toate corpurile ? Nu crezi ca trage curent in ele ??
Intrebarea oricum era, la ce iti folosesc mai mult de 2-3 magazi vara, nu iarna ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: New world carniolan

Mesajde genesys » 05 Apr 2013, 23:30

Aveti dreptate , domnule Calinescu . Dan Margarit ne-a sedus , asa cum a facut-o odata si Ioan Guist ... ;)
genesys
 
Mesaje: 31
Membru din: 06 Noi 2012, 20:08
Localitate: Urlati , Prahova

Re: New world carniolan

Mesajde genesys » 05 Apr 2013, 23:37

andrei_calinescu scrie:[
Uite un aspect.
Avem primavara asta de cacao. 5 zile cu ploaie, una cu o gura de polen printre...picaturi.
Avem doua loturi rasiale.
Familii cu acelasi aspect , nr de intervale de albina si varsta matca.
Avem 3 zile consecutive cu polen(la mine au fost 30 martie - 2 aprilie).
La un lot rasial matcile incep si oua , si observ puiet pe max 2 rame, pe fiecare rama cam 40% spre 50%
La celalalt lot, matcile CONTINUA sa oua si observ puiet pe 3 rame , unele cu inceput spre 4, acoperirea celor 3 , mult peste 50%.
Treaba asta e recurenta la majoritatea familiilor din ambele loturi rasiale, deci nu e o chestiune aleatorie.
Ce concluzie pot trage? Cine va culege la rapita sau...paducel chiar?

Buckfast ? :roll:
genesys
 
Mesaje: 31
Membru din: 06 Noi 2012, 20:08
Localitate: Urlati , Prahova

Re: New world carniolan

Mesajde andrei_calinescu » 05 Apr 2013, 23:53

Eu am vrut sa punctez un aspect care va trebui sa te intereseze daca vrei sa compari Carniola cu Carpatina, spre ex.
Adica pe penurie de polen, cam orice rasa se comporta oarecum similar, unele blocheaza complet ponta, altele o reduc semnificativ.
Dar ceea ce conteaza e cum da familia inainte cand apare sursa naturala proteica.
Caci in exemplul meu ambele matci oua, totul depinde insa de regularitatea si ritmul pontei. Deci exista nuante lacare se merita sa reflectamsi sa fim foarte atenti in analizele noastre.
Imi aduc cu placere despre faptul ca domnul Guist spunea ca e vesnic preocupat de matca ideala. Asta se intampla prin 2005 sau 2006. Lucrurile nu s-au schimbat, asta trebuie sa ramana preocuparea primordiala.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori