Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

parafinarea lazilor

Mesajde liviu1965 » 24 Sep 2011, 18:11

Incerc sa gasesc o solutie ptr. dezinfectia si izolarea crapaturilor la stupi, toamna . Aici ma refer la cei ca mine, hobby-sti ( stupi putini, la stationar )

Importante sunt costurile / eficienta

Varianta 1: vopsire sau lacuire , ptr. izolare pluviala si " flambat " lada ptr. igienizare
varianta 2: parafinarea

Ce nu stiu .... parafinarea rezolva toate problemele?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: parafinarea lazilor

Mesajde gica » 24 Sep 2011, 20:48

liviu1965 scrie:Ce nu stiu .... parafinarea rezolva toate problemele?

Da,in 2-3 ani alta lada.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: parafinarea lazilor

Mesajde paul » 24 Sep 2011, 21:40

gica scrie:
liviu1965 scrie:Ce nu stiu .... parafinarea rezolva toate problemele?

Da,in 2-3 ani alta lada.

De ce nene Gica ? Va rog sa detaliati .Daca nu ma inseala memoria (prea tare ),pe forumul vechi ,Andrei Calinescu parca ,prezenta parafinarea lazilor la francezi si parca am retinut ca se mai face odata (parafinarea ) la ... multi ani !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: parafinarea lazilor

Mesajde gica » 24 Sep 2011, 22:48

Hai sa parafrazez:
Usor bagi puricele in cojoc,greu il dai afara.Asa-i si cu parafinarea asta.Am vazut destui stupi putreziti de timpuriu pe chestii din astea.Acum 30 de ani am vopsit niste stupi la 2 straturi cu vopsea alchidica.Au ras cei batrani de mine.Au avut dreptare.Dupa 5-6 ani au putrezit.Altul (tot incepator) a fost si mai cu mot.I-a vopsit si la interior.Ai lui au putrezit mai repede.Am corpuri nevopsite de 30 de ani si mai tin 30.
Cu parafina e la fel.Vine iarna,vine -20 de grade,scade umiditatea relativa.Lemnul lucreza,apare o fisura in stratul de parafina si totul se duce.Din interior intra umezeala,daca apare la exterior primavara la fel,de iesit iese foarte greu,mai vine un ger,se mai dilata si asta este.Mucegaiul albastru abia asteapta.
Acelasi lucru e cu butoaiele.Vopsiti-le si ramaneti fara ele.
Puteti sa dati cu parafina si cu vopsea care face film ce vreti dar nu butoaiele si stupii.Pentru astea sunt vopsele pe baza de ulei de in.Asta face pori mici care ajuta.
Pe Andrei Calinescu nu-l contrazic.In Franta in zonele unde se ierneaza stupi putine sunt iernile unde scade temperatura sub -5 grade.Si mare minune sa scada umiditatea sub 50%. La noi azi la ora 10 umiditatea era de 9%.Asa ceva nu am vazut de cand fac masuratori.Acum (ora 22.40) sunt 21 de grade si 23% umiditate.
Voi faceti ce vreti,sunt banii vostrii.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: parafinarea lazilor

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Sep 2011, 23:06

Am mai scris si in vechi despre parafinare. Eu folosesc parafinarea. Sunt multumit! De ce?
Pai este ieftina? Da - cu 6 lei, un brat de lemne si 5 minute(exagerat!!!)/lada completa, rezolvi cam 4 stupi.
Pai este buna ca protectie? Da - din experienta, este cel putin la fel de buna ca cea mai buna vopsea.
Pai rezolva si dezinfectia? Da. 1 minut la 170 grade Celsius cred ca este mai presus decat spalarea cu soda si flambarea.

Si hai sa fim seriosi! Cati dintre noi vosesc stupii in fiecare an? Niciunul! Cati dintre noi schimba familiile in lazi curatate si dezinfectate? Multi!
Cat dureaza sa iei lada, sa o speli cu soda, sa o parlesti cu arzatorul?

Nu e mai simplu sa o scalzi intr-o baie de parafina sau ulei de in cine isi permite sau parafina cu sacaz sau ceara, etc.

O singura conditie! Lemnul din care este facut stupul sa fie uscat. Deci USCAT :!: :!: . Uscat inseamna 12% umiditate, maxim! Asta se poate face doar in uscatoare, sau la uscare naturala respectand regula: pentru rasinoase, foioase: 1/2 ani pentru fiecare cm de grosime a lemnului(scandura, dulap) si conditii de depozitare corespunzatoare.

Atentie! Am avut anul asta o surpriza! Un prieten a venit la mine cu niste lazi din tei(panou din tei lipit) sa i le parafinez. L-am lasat sa si le faca singur. A doua zi am vazut ce a facut si am constatat ca omul a cam exagerat cu mentinerea in parafina fiarta si o parte din panourile de tei s-au dezlipit. :(
Sunt multe de spus aici!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: parafinarea lazilor

Mesajde Cristian IONITA » 25 Sep 2011, 06:39

pai .... Adi .... ai vazut ce-a spus nea Giga .... la noi sunt de temperatura si umiditate in timpul unui sezon ..... eu pe vatra am in fiecare an si -25 si plus 50 .....

Tu ai folosit aceasta metoda in RO sau in alta parte? ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: parafinarea lazilor

Mesajde Adrian Galofteanu » 25 Sep 2011, 10:10

Cristian IONITA scrie:pai .... Adi .... ai vazut ce-a spus nea Giga .... la noi sunt de temperatura si umiditate in timpul unui sezon ..... eu pe vatra am in fiecare an si -25 si plus 50 .....

Tu ai folosit aceasta metoda in RO sau in alta parte? ....

Cred ca am lasat impresia ca lucrez prin alte tari......nici vorba. Cand m-am hotarat sa ma (re)apuc serios de apicultura am facut vreo doua vizite prin Europa sa vad cu ce se mananca apicultura pe la altii. De asta am impartasit din experientele mele vazute si palpate pe acolo. Dar de lucrat, lucrez efectiv in Romania. Mi-am propus sa ma prezint mai in amanunt cand voi avea o mica ferma la care visez inca.......

Lazile mele le-am aratat pe aici si le mai pun si acum:
Fişiere ataşate
Fotografie0025.jpg
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: parafinarea lazilor

Mesajde echo » 15 Oct 2011, 09:46

Domnul Galofteanu,
intentionez sa bag la parafinat niste lazi la inceputul sezonului viitor. Am deja tot, parafina, sacaz-ul, in cantitati indestulatoare.
Singurul lucru care nu il stiu cu precizie este proportia parafina / sacaz. Puteti spune ceva in privinta asta??
Ce am auzit eu pana acum este de 1:1..
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: parafinarea lazilor

Mesajde Adrian Galofteanu » 15 Oct 2011, 20:49

Nu am folosit sacâz. Eu am folosit doar parafina moale(cu grad ridicat de ulei). Am pus 10 cm de apa la fundul cazanului ca sa nu se arda parafina, am ridicat temperatura pana la fierbere si am imersat fiecare lada cam 2 minute si apoi scurgerea tot intr-o zona calda ca sa nu se solidifice straturi groase de parafina pe suprafata stupului. Nu am lucrat iarna. Cred ca ar fi bine sa se lucreze intr-un spatiu bine incalzit.

Asta e tot ce fac eu si sunt multumit!

Atentie! Parca am mai scris asta dar daca da, ma repet! Stupii facuti din panouri lipite si din lemn uscat natural(umiditate peste 12%) sunt in pericol sa se descleieze la imersarea in parafina! :!: :!:
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: parafinarea lazilor

Mesajde echo » 15 Oct 2011, 22:23

Ca sa sintetizez ce stiu eu din cele citite / vazute pana acum:
    un ameste de 50-50 parafina / sacaz
    teperatura pentru impregnare - 150-180 C
    doua impregnari - una 180 sec
    a doua, dupa cateva minute de repaus - 8 secunde


amestecul 50/50 il stiu de pe forum din discutii
temperatura, cred ca de la Andrei C
doua impreganari - de la filmul lui Lewis, dar nu a vrut sa spuna compozitia, desi am vorbit, doar s-a minunat ca filmul lui este discutat in RO :)


Cam asta stiu eu. Acum ma gandesc asa:
sacazul se adauga pentru a creste punctul de topire al parafinei + este o rasina
ridicand totusi prea mult punctul de topire, intervine ceea ce explica nea Gica (temp cu - = crapare)
dar "imbaindu-le" in fiecare an, primavara, oare asta nu se remediaza?? nu ii dau in gura la' mucegaiu' albastru de fiecare data?? Plus ca astup fiecare fisura aparuta?? Nu stiu - intreb si eu ..

mai ascutl pareri, ca iarna nici nu a inceput :)

Compozitia ma intereseaza in mod special.. plus : cat, cum, temperatura, timp....
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: parafinarea lazilor

Mesajde echo » 15 Noi 2011, 13:54

Nea Gica, ati postat asta pe pagina lui Bunka:

gica scrie:
jadx scrie: ......Totusi eu sunt de parere ca mare parte din condensul din scorbura este absorbit de copacul care gazduieste albina prin efectul de capilaritate lucru care nu se poate spune si despre stup unde ar trebui sa existe o modalitate de eliminare a surplusului de umezeala......
Bafta.

Colegule,am fost convins de cele scrise de matale mai sus peste 20 de ani.Sunt pline cartile de prostia asta si prin repetitie a convins lumea.
Pana cand am citit ceva simplu apoi mi s-au deschis ochii.
Colegule,si stupul si scorbura sunt propolizate si ceruite aproape 100%.Deci canci capilaritate si absortia umezelii.
Convinge-ma ca ai o parere justificata macar cu un argument.



indirect mi-ati dat un raspuns la o alta intrebare ce ma framanta, respectiv ce se intampla umiditatea din intrior daca parafinez stupii... Deci, din punctul asta de vedere nu se intampla nimic si va multumesc mult pt informatie!!.

Am inteles si restul referitor la felul cum lucreaza stupul in diferite anotimpuri, crapat parafina iarna si altele care le-ati explicat, dar ma gandesc ca pot contracara chestia asta prin imbaiere anuala in parafina + sacaz atunci cand fac curatenia de primavara, in felul acesta facand si dezinfectia corpurilor. In timp, lemnul se va imbiba adanc cu parafina si nu se va mai intampla chestia asta... Eu incerc, sa imi aduceti aminte peste vre-o 20-30 ani sa va spun cum a iesit !!
(da sa stiti ca eu atunci o sa scriu o carte sa le spun "alora mici" - ba, faceti cu parafina, sau nu faceti cu parafina!!) :lol:

Mersi
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: parafinarea lazilor

Mesajde andreipurcarea » 29 Noi 2011, 17:06

salut. sunt nou pe acest forum chiar daca va urmaresc de ceva timp. as vrea sa stiu care sunt motivele pentru care nu se pot folosi substantele de protectie a lemnului (pt exteriorul stupului) cum ar fi uleiul de motor ars? (sper sa nu fi pus o intrebare tampita dar am citit acest subiect si vreau sa stiu cam care ar fi "contraindicatiile" acestei substante...

(mentionez ca nu detin stupi, vreau in schimb sa-mi achizitionez vreo 3-5 asa pentru ca imi place ideea asta de perfectiune a naturii incadrata intr-o fiinta asa de mica)

multumesc
andreipurcarea
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Noi 2011, 16:15
Localitate: plosca, teleorman

Re: parafinarea lazilor

Mesajde jenica67 » 29 Noi 2011, 21:59

In primul rad, majoritatea aditivilor din ulei, benzina, motorina sunt oravitori. Umblii des la albine, te manjesti de catraneala de pe lada si dupa bagi mainile in stup. La albine te-ai gandit cum se vor simtii ? Cred ca sunt alte solutii, mult mai indicate.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: parafinarea lazilor

Mesajde Badea. claudian » 29 Noi 2011, 23:59

liviu1965 scrie:Incerc sa gasesc o solutie ptr. dezinfectia si izolarea crapaturilor la stupi, toamna . Aici ma refer la cei ca mine, hobby-sti ( stupi putini, la stationar )

Importante sunt costurile / eficienta

Varianta 1: vopsire sau lacuire , ptr. izolare pluviala si " flambat " lada ptr. igienizare
varianta 2: parafinarea

Ce nu stiu .... parafinarea rezolva toate problemele?

Domn Liviu ...parerea mea ( si cred ca este o parere de loat in seama ) nici varianta 1 si nici 2 nu pot fi o solutie buna ....de ce? ...
La varianta 1 in afara de vopsire care este recomandata de tota literatura de specialitate ... lacuirea nu are ce cauta aici ... stupul trebuie sa " respire "in momentul in care am pus lac pe el iam taiat respiratia ... si nu este bine .... la igenizare nu se foloseste flambarea !!! ... pentru igenizare stupul se curata prin razuire cu dalta apicola de resturile de ceara si propolis dupa care se sterge cu o carpa moale si umeda ... apoi crapaturile se astupa cu chit de lemn procurat din comert sau daca nu aveti putem folosi aracet amestecat cu rumegus fin dupa care putem sa vopsim stupul .... aceiasi chestie si lavarianta 2 .
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: parafinarea lazilor

Mesajde akmm » 30 Noi 2011, 09:52

Cine foloseste vopsea alchidica universala sau cum i-o zice, nu procedeaza corect.
Am mai spus.Stupii se vopsesc doar cu email alchidic.Emailul este destinat conditiilor exterioare.Adica are o pelicula mai flexibila pe strat lucrand impreuna cu materialul.Este si rezistent la soare.Fara un suport prealabil de ,,Grund pentru binale'' produs de K...r, aplicat direct pe lemn, nu are efect.
Crapaturile le umplu cu silicon.Cand se desprinde, pun altul.Fundul de stup il vopsesc si pe interior.In acest fel, cumulat cu faptul ca e lasat pe fata, stupul nu retine umezeala prelinsa din interior.De unde umezeala?De acolo unde nu ar fi trebuit sa fie....
O imagine cu un fund de stup Dadant si cu ce e vopsit.›
(1 strat grund alb şi un strat exterior din latex)
https://www.cibees.com/?page_id=26&cate ... duct_id=51
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: parafinarea lazilor

Mesajde florinapi » 30 Noi 2011, 13:53

Eu am lazile parafinate de 2 ani.Au trecut doua ierni cu familii de albine in ele.Lazile au fost propolizate normal,nu au aparut crapaturi,deci....
Despre cum vor arata peste 20 de ani,vorbim atunci.
Fiecare lada am fierto 20 de minute in parafina.Parafina opaca cu punct termic ridicat.Nu a cedat nici o lada la lipituri(lazi Teclem Prod)
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori