Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 11 Apr 2013, 11:59

Salut! Am zarit pe net o carte despre tipuri de polen! E in engleza! Nu stiu daca o are cineva. Mi s-a parut un subiect interesant mai ales ca identifica tipuri de polen in functie de culoare ci dimensiuni. In conditiile in care se pare ca fiecare tip de polen poate trata o anume afectiune va invit sa discutam- poate este cineva care are si acea carte, despe culori de polen si intrebuintarile lui!
De pilda albinele mele - in conditiile in care nu au inflorit inca copacii, nici macar cornul- cara polen galben si rosu! Ar putea fi de la arini?

Asta e cartea pe care mi-as dori-o! A cumparat-o cineva?
http://www.thorne.co.uk/index.php?route ... uct_id=174
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde horia_ch » 11 Apr 2013, 12:27

Ce am găsit la repezeală:
Culori polen de vara 1.jpg
Polenuri de vară

Nu ajută prea mult, dar e un început.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 11 Apr 2013, 12:40

Excelent..intre timp am mai gasit trimiteri catre 2 carti cu acest subiect!

http://www.amazon.com/Pollen-Spores-Pic ... 19-0407024

http://www.amazon.com/An-Introduction-T ... im_sbs_b_2

Sunt convins ca trebuie sa existe apicultori care fac diferentierea. Pot sa accept ca cei care vand polen la Olanesti de pilda cu diverse etichete - polen de papadie de pilda - bun pentru ficat- pot sa vanda orice de fapt, dar exista cu siguranta si aici persoane care fac diferentierea. Oricum ceea ce ai pus Horia este mai mult decat exceptional. Gasim oare si pentru restul sezoanelor? Putem aplica la speciile locale? Atatea carti si discutii despre apicultutra si totusi nu am gasit ceva clar in aceasta privinta pana acum in literatura de la noi!


Se pare ca acea lucrare - Introduction to pollen analysis este o reproducere dupa o carte veche. Se pare ca se paote descarca de aici- http://archive.org/details/introductiontopo029798mbp vechimea cartii scotand- o in afara drepturilor de autor!

Exista cateva referinte si la diagramele de polen facute in Romania, dar asta la nivelul anului 1943

Rumania:
First diagrams published by PETERSCHILKA (1928) and SOLACOLI
(1928). Chief contributions made by POP (since 1929; cf. particularly
POP 1932).

Asta sunt cartile romnanesti citate!

POP, E , 1929 Pollenanalyse emiger Moore der Ostkarpathen (Dorna-Lucma) (Bui Grad.
Bot Cluj, vol IX)
___ IOj 2 Beitrdge zur quaternaren Ptlanzengeschichte Siebenburgens (Ibid , vol XII)


PETERSCHILKA, F , 1928 Pollenanalyse emiger Hochmoore Neurumamens (Ber Deutsch
Bot Ges , vol XLVI)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde Jean Valjean » 11 Apr 2013, 13:12

delorin I scrie:cara polen galben si rosu! Ar putea fi de la arini?


Si la mine baga la fel.
Parerea mea este ca cel galben este de la salcie iar cel rosu carmin cred ca este de la lamium purpureum.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 11 Apr 2013, 13:33

Aici http://www.seillevalley.com/IdentifyingPollen.htm o discutie si poze despre diferite tipuri de polen si diverse adaptari la mediu- de la polenul de pin la polenul de lime...ok...nu si pe la noi:) De asta va trebui sa adaptam ce gasim acolo unde e cazul!

Am gasit un calendar zewa pentru cei care au alergii la polen...interesanta imaginea si buna pentru debutantii in apicultura!

Aici http://www.bristolbeekeepers.org.uk/# exista un inventar de culori ale polenului si plantele apartinatoare, grupate pe antotimpuri! OAre am putea face si noi asta? Se pare, dupa cei din Bristol ca polenul de ghiocel este portocaliu! Merita acest site vizitat!

Folositi butoanele de anotimp, alegeti culoarea pe care o cautati si o sa vedeti si poza cu planta careia ii apartine nu doar denumirea!
Fişiere ataşate
Calendar-de-polenuri-mare-RO.jpg
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 11 Apr 2013, 14:16

Cred ca am putea aduna informatii de pe net si cu ajutorul cuiva am putea face un progamel asemanator celor din Bristol adaptat la flora noastra! IN care fiecare culoare de polen sa aiba drept corespondent o fotografie. Ce ziceti aducem apicultura romaneasca in secolul XX? XXI nu stim inca ce va aduce? E un pic de bibilit...dar nu cred ca nu gasim pe cineva printre noi!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde ovidiu_78 » 11 Apr 2013, 15:17

delorin I scrie:Salut! Am zarit pe net o carte despre tipuri de polen! E in engleza! Nu stiu daca o are cineva. Mi s-a parut un subiect interesant mai ales ca identifica tipuri de polen in functie de culoare ci dimensiuni. In conditiile in care se pare ca fiecare tip de polen poate trata o anume afectiune va invit sa discutam- poate este cineva care are si acea carte, despe culori de polen si intrebuintarile lui!
De pilda albinele mele - in conditiile in care nu au inflorit inca copacii, nici macar cornul- cara polen galben si rosu! Ar putea fi de la arini?

Asta e cartea pe care mi-as dori-o! A cumparat-o cineva?
http://www.thorne.co.uk/index.php?route ... uct_id=174


Am mai intrebat si eu asta :)

viewtopic.php?f=4&t=3555&p=122081&hilit=Polen+2013#p122081
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 11 Apr 2013, 17:11

[quote="ovidiu_78]

Am mai intrebat si eu asta :)

viewtopic.php?f=4&t=3555&p=122081&hilit=Polen+2013#p122081[/quote]



Atunci sa facem un singur topic...scuze nu am urmarit acel subiect! Intre timp a descoperit si la noi o tentativa de a arata tipurile de polen pe culori!
http://www.proapicultura.ro/centrul_statistic/polenul.htm
ideea mea ar fi sa ducem mai departe ce au facut cei de pe siteul englezesc si sa adaptam daca nu am fost capabili sa facem asta primii la flora noastra! Mai ales ca pe piata nu doar se vinde polen de diverse plante, dar cineva in principiu il si selecteaza...Oare?:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 11 Apr 2013, 17:13

ovidiu_78 scrie:
delorin I scrie:Salut! Am zarit pe net o carte despre tipuri de polen! E in engleza! Nu stiu daca o are cineva. Mi s-a parut un subiect interesant mai ales ca identifica tipuri de polen in functie de culoare ci dimensiuni. In conditiile in care se pare ca fiecare tip de polen poate trata o anume afectiune va invit sa discutam- poate este cineva care are si acea carte, despe culori de polen si intrebuintarile lui!
De pilda albinele mele - in conditiile in care nu au inflorit inca copacii, nici macar cornul- cara polen galben si rosu! Ar putea fi de la arini?

Asta e cartea pe care mi-as dori-o! A cumparat-o cineva?
http://www.thorne.co.uk/index.php?route ... uct_id=174


Am mai intrebat si eu asta :)

viewtopic.php?f=4&t=3555&p=122081&hilit=Polen+2013#p122081
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde jenica67 » 11 Apr 2013, 22:25

Dar astea in romana le-ai citit ??
Fişiere ataşate
Valoarea dietetica a polenului - 17 pag.jpg
Polenul_-_Dr.M.Ialomiteanu_-_1978_-_161_pag.jpg
Polenul - Alin Caillas - 1975 - 84 pag  1.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Tipuri de polen!

Mesajde jenica67 » 11 Apr 2013, 22:37

Mai este o carte unde arata forma granulelor de polen la microscop si identificarea dupa forma, a plantelor din care provin, dar imi scapa acum. Si in alte carti trateaza polenul ca identificare : de ex in Bioecologie si tehnologie apicola - Stefan Lazar - 2002 - 464 pag. de la pag - 415
Fişiere ataşate
Pages from Bioecologie_si_tehnologie_apicola_-_Stefan_Lazar_-_2002_-_464_pag.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Tipuri de polen!

Mesajde ovidiu_78 » 12 Apr 2013, 04:11

Aveti un pdf ceva?!
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 13 Apr 2013, 09:29

jenica67 scrie:Mai este o carte unde arata forma granulelor de polen la microscop si identificarea dupa forma, a plantelor din care provin, dar imi scapa acum. Si in alte carti trateaza polenul ca identificare : de ex in Bioecologie si tehnologie apicola - Stefan Lazar - 2002 - 464 pag. de la pag - 415



Ai reusit sa iti aduci aminte acea carte? Oare nu avem printre noi nici un expert in web design sa facem si noi precum cei de aici http://www.bristolbeekeepers.org.uk/# tabul de polen? Sa punem poze cu specia cu denumire stiintifica si populara si culoarea de polen aferenta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 24 Apr 2013, 07:55

Revin la subiectul polen si profit de faptul ca in lucrarea Dr. Ioalomiteanu - Polenul. Aliment- Medicament, Apimondia 1978 pg. 31-32 se citeaza din Carnu, o carte pe care nu o cunosc, aparuta la Editura Ceres- Plante melifere ,unde se dau mai multe date despre culorile polenului cel putin la cateva specii! Le voi relua in cele ce urmeaza! Cred ca ele pot fi un bun punct de plecare pentru un proiect asemanator cu cel citat mai sus! Macar daca am colora numele speciei cu culaorea polenului tot ar fi un inceput!Inca nu stiu daca spectrul de culori al forumul va permite asta!

Astfel:

Salix alba - salcia alba- infloreste in luna III-IV, productivitate foarte buna de polen care are culoare galben lamaie!
Salix cinereea- zalog - III-IV, F.B,culoare galben lamaie
Salix caprea - salcia capreasca -III-IV, F.B., culoare galben lamaie

Lamiun purpureum- planta prost famata :D III- V nu stiu productivitatea dar se pare ca este titulara acelui faimos polen rosu(n.a. -sursa Stuparitul)

Prunus avium- cires - IV-V, F. B, galben cafenie
Prunus cerasus- visin?- IV-V, F. B, galben cafenie
Malus Domestica - mar- IV-V F.B. galben deschis
Pirus Communis - parul IV-V, F.B.-galben deschis
Brasica napus- rapita IV-V, F.B- galben lamaie
Taraxacum Officinale - papadia- IV-X, galben inchis
Acer tartaricum- artar V-VI, F. B. galben
Papaver rhoeos - macul rosu V-VI, maron inchis
Sinapsis alba - mustarul albV-VI,galben lamaie
Amorpha fruticosa- salcia mica????- VI- VII, F.B. galben portocaliu
Rubus idaeus - zmeurul VI -VII, F. B. cenusiu deschis
Onobrychis viciaefolia- sparceta V- VII F. B, galben lamaie
Koelreuteria paniculata- clocotisul VI-VIII, F. B. galben portocaliu
Polygonium fagopyrum - hrisca - VI-IX, FB, galben
Curcubita sp- dovleac- VI-IX, FB galben portocaliu
Zea mays - porumbul VI- X - FB, galben
Asclepias syriaca- ceara albinei, VII-VIII, FB, galben
Sorghum vulgare- sorg VII- IX FB, galben deschis
Dahlia sp. - ghergina VIII-IX, FB, portocaliu
Helleborus purpurascens- spanz, IV-VI, FB, galben deschis
Prunus spinosa- porumbar IV-VI, FB, galben
Centaurea cyanus - albastrita- IV- VIII, FB, galben lamaie
Cornus - corn- IV-VII, FB, galben
Echinops- maciuca ciobanului, IV-VII, FB, galben lamaie
Vaccinium myrtillus -afin, FB, galben inchis
Calluna vulgaris - iarba neagra, IV-VIII, FB, galben

Categoria productivitate de polen buna!


Alnus sp.- aninul, III-V, B, cafeniu deschis
Crocus moesiacus- brandusa galbena, B, galben
Ulmus campestris- ulmul, III-IV, B, galben verzuie
Betula alba- mesteacanul, IV-V, B, galben
Prunus cerasifera- corcodus, IV, B, galben deschis
Cydonia japonica- gutui IV-V, B, galben inchis
Rosa canina- macesul IV-V, B, galben inchis
Quercus sp. - stejar -V? (eu am vazut deja stejar cu flori- deci si luna aprilie) B, galben verzui
Fagus silvatica- fag, V-VI, B, galben
Aesculus hippocastanum- castan salbatec V-VI, B, galben deschis
Phacelia tanacetifolia- facelia V-X, B, cafeniu inchis
Trifolium repens- trifoi alb, V-X, B, cafeniu inchis
Trifolium hybridum - trifoi hibrid, V-X, B., cafeniu inchis
Melilotus albus- sulfina alba, VI-IX, B., galben
Aster amellus- steluta de toamana VIII-X, B. cafeniu inchis
Tilia platifolia- tei cu frunza mare??- V-VI B, galben
Robinia pseudoacacia- salcam, V-VI, B, galben deschis
Salvia pratensis- salvia, IV- V, B, galben lamaie

Va astept si pe voi - daca sunteti interesati, sa adaugam alte culori de polen pentru ca in final sa identificam o soutie de a reda in culorile specifice speciei intr-un tabel - eventual cu poza pentru identificarea plantelor.
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 14 Mai 2013, 11:06

Salut! Pana voi afla solutia construirii unui document electronic in culori si nuante, pe categorii de plante si cu o poza specifica fiecarei specii, continui aici sa adaug informatii despre polen!
Astfel conform autorului Gheorghe Salajan- Tratat unic privind polenul de porumb si poliflor, pg. 14 - grauncioarele de polen cu diametrul cel mai mic se intalnesc la Nu-ma-uita iar cel mai mare la polen. Tot in aceasta lucrare se face o impartire a polenului in functie de culori rezultand:
-galben deschis - la salcam, corcodus, spanz, castan salbatic, mar, sorg
-galben lamaie - la sparceta, salvie, albastrita, rapita, mustar, maciuca ciobanului- Echinops, zalog, salcia alba
-galben verzui - la ulm si strejar
-galben propriu-zis la iarba neagra, ceara albinei, hrisca, sulfina alba, brandusa galbena, porumb, artar, porumbar, fag, mesteacan, tei, corn
-galben portocaliu la clocotis, dovleac, gherghina
-cafeniu deschis la arin
-cafeniu inchis la trifoiul alb, la trifoiul hibrid, steluta de toamna si facelia
-culoarea cenusiu deschis la zmeur
-brun cu nuante verziu la artar

Vrea cineva sa colaboram la alcatuirea unul document- fie si pdf , referitor la aceste culori de polen?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 26 Noi 2013, 12:28

Are cineva noutati despre materiale ce se refera la polen? Consider ca acesta este un aspect important al apiculturii!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Următorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori