Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde Dragos2006 » 10 Apr 2013, 23:29

Stuparul respectiv a facut doua greseli :
1 stupii de vedeau din DN2
2 avea gard doar la sosea , prin spate stupii nu erau ingraditi sau paziti.

la noi in zona toti care pun stupii la DN2 daca nu sunt atenti obligat sunt calcati de hoti .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde CristiTm » 11 Apr 2013, 00:24

Donbazil scrie:Sal'tare!
Am fost anuntat de colegul Adrian B. care are stupina in Romanesti - Comuna Tomesti Jud Timis, ca i-au fost furate douazeci de familii tinute in zece lazi orizontale ( cate 2 in lada).
Daca cineva poate da relatzii sa sune la tel. 0730331746 - seful de post de la Tomesti, domnul Vinculescu.


Nea Vasile cand am plecat cu nea Adi de la targ de la Faget sa vedem stupina am gasit beleaua asa e cate 2 erau intr-o cutie si doar orizontalii din spate i-au furat
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde horia_ch » 11 Apr 2013, 09:58

Dragos2006 scrie: la noi in zona toti care pun stupii la DN2 daca nu sunt atenti obligat sunt calcati de hoti .

Ăsta este un lucru bun, dacă vrei să scapi de hoţi. Se pot organiza curse, pentru prinderea hoţilor în flagrant. Zona poate fi curăţată, trebuie doar să se vrea asta (autorităţile locale, nu pumnul şi ghioaga).
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde Gabysgg » 11 Apr 2013, 10:15

octav88 scrie:Este foarte adevarat ce se spune, dar unde este constiinta celui care cumpara familii de albine(de hotul vanzator nu se mia pune problema) pe te miri ce doar pentru pretz stiind ca ele ...........................este cert nu ar fura nimeni daca nu ar avea cumparatori, daca nu ar avea ce face cu ele. Albinele nu sunt lucruri asa pe care le furi le pui bine ca le vinzi tu... totul merge pe comanda

Cumparatori???? Toti suntem o apa si un pamant si uneori vrem inbogatire peste noapte ,si daca se poate cu munca cat mai putina, fara CONSTIINTA,gandestete ii aranjaza putin macar vreo 20-25 kg de miere tot scoate un roi sau chiar doi ,si la toamna vezi ca vinde" Familii pregatita de iernat , nu stiu cata miere pret bunicel"" si toate intr-o jumatate de an, mai calculam profitul?!?!? Si toate asteain deficitul unui amarat de om care si-a luat si painea de la gura copiilor ca sa puna o turta la albine sau iau iesit ochi muncind la ei .
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde Mircea_63 » 11 Apr 2013, 11:58

Nu stiu daca asta consoleaza pe cineva, dar am vazut pe forumuri de apicultura din Anglia ca si acolo se fura stupii.

Cineva recomanda o teava batuta in panat si lant solid care sa asigure stupii. Nu e neaparat o piedica de netrecut, dar le face "munca" mai grea, ori treburile astea se fac cat mai rapid. Cat de cat, poate ii descurajeaza.

O pancarda cu "zona supravegheata video"? :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde ovidiu_78 » 11 Apr 2013, 15:28

Am vazut in anglia si camere video pt supraveghere false,cu led si senzori de miscare la cateva lire
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde ionut vlv » 11 Apr 2013, 18:21

[quote="Mircea_63"]Nu stiu daca asta consoleaza pe cineva, dar am vazut pe forumuri de apicultura din Anglia ca si acolo se fura stupii.

Cineva recomanda o teava batuta in panat si lant solid care sa asigure stupii. Nu e neaparat o piedica de netrecut, dar le face "munca" mai grea, ori treburile astea se fac cat mai rapid. Cat de cat, poate ii descurajeaza.

problema e ca la noi fura prima data teava si lantul si apoi stupul! :lol:
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 11 Apr 2013, 22:26

Fara niciun fel de falsa modestie: acum vreo 5-6 ani vine cineva la mine(parca era sofer de tir), necunoscut si ma intreaba direct(in mijlocul stupinei mele):
-Popo ai ma bani? Vreo suta de milioane?
-De ce? (intreb indignat)
-Va aduc 100 (o suta!!!) de stupi cu miere in ei ( undeva de la TG. Mures), la banii astia , de la cineva care nu mai poate sa-i lucreze!
Ii raspund:
-La bani astia iti fac o bai de albine in curul gol intre ei desfacuti , sa vezi ce inseamna munca unui om cat i-a crescut!
A plecat......in alta parte... cu un zambet nonsalant, si mai ales umilitor.Era undeva prin iulie, daca tin bine minte.
Si-ntreb in smerenia mea:"pinguinii, si simpli si super, sau cum vreti dvs, sunt manageri de albine sau...antreprenori?
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde balanciprian » 11 Apr 2013, 22:45

in Teleorman com Talpa azinoapte au rupt gardul de la sosea(10 scanduri) si au luat 4 cutii. nu stiu care a fost stilul in car eau actionat dar alti 3 ia gasit pest esosea vis a vis in trifoi. unul din cei 3 avea fundul detasabil si probabil sa desprins abea cand a ajuns in lanul de trifoi si cred ca iau atacat si au abandonat. politia a venit dimineata(pe bicicleta) si au luat la cunostinta si ceva poze. sa gasit urme de adidasi urme de roti de masina o manusa si hartie igienica. intelegeti, lau furat din sat?!ii are de 20 de ani si iarna nu sta nimeni acolo(poate dau idei...) si nu au fost probleme,acum cu el acasa.....este vorba de tatal meu
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 11 Apr 2013, 22:59

Mai stiu si eu un caz din Teleorman, parca acum 2-3 ani:
S-au furat stupii primarului cam 12 la nr.
Iar primarul a zis: n-am simtit cand i-au furat, dar daca nu-i aduc inapoi , cum i-au luat, eu tot o sa-i prind si n-au sa mai iasa din puscarie toata viata! Ca-i cunosc pe toti!
La trei zile: stupii pe aceasi rampa in aceeasi gradina, cu acelasi cantar(Il luasera cu totul), Fara nici cel mai mic zgomot!
Pana si primarul a fost impresionat, nu de autoritatea cuvantului sau, ci de frica supusilor sai!!!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde balanciprian » 12 Apr 2013, 10:27

de ar fi fost si tata primar!....e la pensie si abea merge in baston. da totusi daca i prind pe aia de au furat le tai degetele! daca ii aduc innapoi scapa mai ieftin.
:)
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde alt stupar » 16 Apr 2013, 22:08

am fost sunat de un coleg apicultor din jud. Timis, Lucian RĂBAN, caruia i s-au furat zilele trecute 20 de stupi.
In urma telefonului, transmit din partea dansului urmatoarele:

Buna ziua,
Doresc sa va instiintez un furt de familii albine (stup cu rame dadant si material biologic). Stupii erau vopsiti in verde deschis (ca in poza de mai jos), albastru deschis (ca in poza de mai jos) , albastru inchis. si galben. Stupii erau pe 10 rame. Stupii o parte sunt cu funduri antivarooa.
In noaptea de duminica spre luni (14 spre 15 aprilie 2013) in localitatea IZVIN s-au FURAT un numar de de 20 familii de albine .
Un numar de 13 aveam crotalii , (la restul nu aveau pentru ca faceam igienizarea de primavara).
Pe rame exista elemente de identificare scris cu marcarul: RC , RI , RLI , I si anul (de ex.: 2010, 2012 , 11). Acestea sunt initialele proprietarilor si anii cand au fost ramele facute , chiar daca intretimp am pus foite pe ele. Ramele sunt insarmate cu sarma din inox.
Hotii au actionat la comanda sau impreuna cu un apicultor, imi justific afirmatia prin urmatoarele:
- Au avut bucata mare de burete la ei si au rupta atat burete cat trebuia pentru fiecare urdinis,
- Au luat familii de albine bine dezvoltate, 7-10 rame cu albina si puiet, le-au incercat dupa greutate, cele pe 3-4 rame le-au lasat pe loc (le-am gasit miscate si infundate cu burete).
- Podisorul unui stup a fost gasit in strada (posibil sa fii plecat cu el desfacut , s-au au plecat din sat pe timpul zilei, timp in care albinele deja au iesit la zbor), drept pentru care am avut albine care s-au intors la familiile ramase.
Am anuntat politia din Izvin , au facut poze si un process verbal.
Nu s-au luat amprente de nici un fel, chiar daca talpa piciorului hotilor era bine vizibila pe teren arabil si lucrat. Amprenta cauciucului de la masina la fel … dar nu s-au luat nici un fel de masuratori.
Pagubitii sunt Lucian RABAN si Constantin RABAN .
Pentru eventualele informatii sau sugestii ma puteti contacta la numarul de telefon : 0766810720. Sau pe e-mail : raban_lucian@yahoo.com
Se pare ca unii din colegii nostrii apicultori umbla cu “ciora vopsita”, deci fiti atenti …. iar daca la cineva a aparut stupii descrisi mai sus si ii recuperez… sunt dispus sa platesc recompensa celui care imi poate oferi informatii pentru recuperarea lor.

Data: Cu stima,
16.05.2013 Ing. dipl. Lucian RĂBAN


o sa revin cu poze din stupina colegului :shock:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde Dragos2006 » 16 Apr 2013, 22:35

In urma cu cateva zile va semnalam furtul de la Rm. Sarat , proprietarul a pus un premiu de peste 1000 euro pe capul hotilor ! Trebuie sa luam masuri dure si sa intelegem ca daca nu ne aparam noi nu are cine sa ne apere.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde jiji » 16 Apr 2013, 22:49

treaba cu recompensa e buna dar mai trebuie sa stie so lumea de ea , nu numai noi dupa forum.

iti chinui mintea in fel si chip cum sa faci sa nu ti i fure si nenorocitii tot gasesc o cale .pana la urma o sa si faca fiecare tipul lui de stup.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde cantemir » 16 Apr 2013, 23:00

alt stupar scrie:Am anuntat politia din Izvin , au facut poze si un process verbal.
Nu s-au luat amprente de nici un fel, chiar daca talpa piciorului hotilor era bine vizibila pe teren arabil si lucrat. Amprenta cauciucului de la masina la fel … dar nu s-au luat nici un fel de masuratori.
:

Au ignorat probele fizice de la fata locului ???
Cine are interes ca ele sa nu mai existe?
Daca urme n-au prelevat, poze de ce-au mai facut? Asta intra in sarcina procuraturii, sesizata la randul sau de catre ...fotografii amatori!
D'aia Justitia apare legata la ochi: n-o intereseaza pozele!
P.S.
Dati data din postare, cu o luna in urma! Altfel, va banuim de anticipare unui furt necomis inca! :D :D :D
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde Donbazil » 16 Apr 2013, 23:18

Sal'tare!
Azi am discutat cu Dl. Ciublea Dan - vicepresedinbtele de la Timis ( si director APICOLA) si mi-a zis de furtul de la Izvin de la colegul Luci Raban. L-am rugat sa faca in numele asociatiei o adresa la I.P.J. Timis, - ca la controalele in trafic sa se ceara celor ce transporta stupi si Carnetul de stupina.....Ramane de discutat......
Am sa discut si eu cu fostii colegi ( sa vad pe care mai gasesc) - poate poate reusim sa facem ceva.....
Macar unul sa fie prins ......Si-l las pe mana lui Bataran...... :cry: :cry: :cry:

Totusi cred ca sunt inca si colegi stupari care stiu si chear tolereaza astfel de fapte......Nu se gandesc ca EXISTA UN DUMNEZEU!.....
Sal'tare!

P.S. Pentru colegul CANTEMIR: Amice daca nu stii - taci!.....Daca ai chef de mistocareala , cand e vorba de o treaba deosebit de grava esti neserios. De unde stii tu ce-au facut politistii?....Ce cunosti tu despre ce constitue o proba, valoarea de probatiune si alte chestii d'astea?.....Sau, vorbim doar ca sa nu tacem?.....Omu-i necajit. A scris si el ce i-a venit si ce a inteles, dar oare politistul care face o ancheta explica fiecarei parti vatamate toate detaliile?....Hai sa fim seriosi si sa avem speranta ca se va rezolva cazul.....Dar cu fitile......
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori