Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BUNKA » 11 Feb 2013, 17:05

BotaPaul scrie:Am o intrebare.. undeva zicea cam asa : drojdia de bere inactiva inlocuieste polenul. As vrea sa aflu niste detalii despre aceasta afirmatie,si inca ceva...daca este buna,cat de buna,si cam ce pret ar avea..un pret normal :) Multumesc,si astept raspunsuri


Vezi ca au la Agsira la un pret foarte bun, cauta cu Gogu...ai si mail si numar de tel si alte info pe situl lor!
De buna e foarte buna..incearc-o si cred ca te lamuresti! Eu le-am dat in toamna si dupa primele zboruri o sa le dau din nou..la mine inca nu au fost conditii de zbor!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde munguriu » 11 Feb 2013, 19:23

Cea mai buna hrana pentru albine in aceasta perioada este hrana data la timp dictata de necesitatile fiecarei familii in parte :shock: :shock:
munguriu
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Ian 2012, 08:13

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde togoepetrica » 23 Feb 2013, 21:07

Pentru mine cea mai buna hrana ptr.albine,in perioada de iarna,este:in ianuarie pana in 15 februarie maxim,turte energetice din miere cu zahar pudra 1/1,iar dupa 25 feb.pana in 15 martie,turte proteice,dupa o reteta veche din 1976 scrisa de ing.prof. MALAIU AUREL,editura Ceres.
Compozitie:zahar-0,650kg.;faina de soia-0,100kg.;lapte praf degresat-0,050kg.;drojdie de bere uscata,deshidratata si inactivata-0,050kg.;protofil-0,020l.;zeama de la o lamaie,sau 1 gram sare de lamaie;suc de ceapa-0,025l.;ceaiuri :coada soricelului,sunatoare,menta,pelin,musetel,tei, maces,infuzie 15 min.
Se amesteca putin cate putin,lichidul se lasa mai la urma si se adauga in asa fel incat sa se faca o pasta consistenta,ca aluatul de paine.Eu folosesc aceasta reteta de peste 5 ani si am avut rezultate foarte bune,matca isi mareste ponta foarte tare,iar albinele sunt sanatoase.Succes !
togoepetrica
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2013, 14:35

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde iulyan_milo » 01 Mar 2013, 11:49

Cunoaste cineva vreu producator de melasa in zana Sibiu, as dori o adresa sau un site daca este posibil. Astept PM.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde Mircea_63 » 01 Mar 2013, 11:53

Producator de melasa...e asa... de fapt se produce zahar. Unde este fabrica de zahar este si melasa. Aveti fabrici de zahar in zona?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 10 Apr 2013, 21:37

Poate o familie de albine in conditiile primaverii acestea capricioase sa se dezv. normal avand ca hrana exclusiva doar polenul pe care il aduce din abundenta,fara niciun fel de rezerva de miere?
Multumesc!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde clncatalin » 10 Apr 2013, 22:08

Desi nu cu foarte mult timp in urma il intrebam si eu pe nea' Gica, Dumnezeu sa-l odihneasca, despre invertirea zaharului si placile candi, azi zic si eu sa incercati sa le dati si miere. S-ar putea sa le placa. :)

Oricum, la cat am vazut eu pe la magazine pretul altor "dulcegarii".... pana acum eu le-am dat doar miere. Anul acesta cred ca le voi da nitel sirop de zahar dupa floarea soarelui, pentru a le stimula putin sa am populatie in toamna. In rest miere.

Stima.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 10 Apr 2013, 22:14

Am pus intrebarea nelegata de stimulare, si nu-i cazul meu, ma gandeam la modul general in special la albinele salbatice ,care, ca oricare familie (si de-a noastra) sa-si epuizeze resursele de miere.La unii dintre ai mei chiar am vazut stropit in rame si azi au avut un cules nebun.Deci?
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde horia_ch » 11 Apr 2013, 09:35

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Poate o familie de albine in conditiile primaverii acestea capricioase sa se dezv. normal avand ca hrana exclusiva doar polenul pe care il aduce din abundenta,fara niciun fel de rezerva de miere?
Multumesc!

Dacă "primeşte" doar polen, nu. Dacă polenul vine de la plante NECTARO-POLENIFERE, "dezvoltarea" nu va fi NORMALĂ. Familia este deja panicată de multă vreme.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stroe » 11 Apr 2013, 21:00

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Poate o familie de albine in conditiile primaverii acestea capricioase sa se dezv. normal avand ca hrana exclusiva doar polenul pe care il aduce din abundenta,fara niciun fel de rezerva de miere?
Multumesc!

Nu cred ca va aduce polen din abundenta daca nu are rezerve de miere sau cules de intretinere acceptabil.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 11 Apr 2013, 21:08

Ietati-ma ! Dar eu cred ca DA! Priviti la insectele campului( bondari si viespiii de tot felul, inclusiv albinutele acele mici salbatice)! E foarte posibil sa gresesc, dar pt ele polenul, chiar si numai el, reprezinta invierea si perpetuarea speciei!
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde clncatalin » 11 Apr 2013, 22:22

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Am pus intrebarea nelegata de stimulare, si nu-i cazul meu, ma gandeam la modul general in special la albinele salbatice ,care, ca oricare familie (si de-a noastra) sa-si epuizeze resursele de miere.La unii dintre ai mei chiar am vazut stropit in rame si azi au avut un cules nebun.Deci?
Sanatate!


Si in salbaticie albinele mor cand li se termina rezervele de miere sau in lipsa unor tratamente adecvate.
Cat despre dezvoltare, fara interventia noastra familiile se dezvolta adaptandu-se la rezervele din stup si la aportul de nectar si polen din natura, avand perioade de dezvoltare puternica si perioade de stagnare sau chiar regres.
Acum, depinde ce intelegem prin "dezvoltare normala". Daca ne referim la adaptarea familiei de albine la rezervele pe care le are si la cules, putem zice ca ele se dezvolta "normal"in fiecare primavara.
Ca apicultori, cred ca incercam sa influentam dezvoltarea prin accelerarea ei, pentru a beneficia de efective numeroase la cele mai timpurii culesuri.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 11 Apr 2013, 22:37

Si pt. ca nu pot sa tin totul pt. mine:
-Un stupar( D-zeu sa-l odihneasca), Cand infloreau pomii scotea cate o rama de pastura din fiecare stup si-o punea unde numai el stia.Si-l intrebam:
-Ce faci mosule cu ele?
Si-mi rspundea autoritar:
-Asta-i painea lor,mai tarziu or s-o caute si n-au de unde s-o gaseasca!
Si ce credeti ca facea cu ele?
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde ves.lucian.zabrani » 11 Apr 2013, 22:39

o punea in mijlocul ghemului toamna oare ??? :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde B.K » 29 Mai 2013, 10:03

Va postez o reteta de sirop din cartea : APICULTURA , de Stefan Lazar si O.C Vornicu

"Sirpul de completare se paote face cu ceaiuri din plante medicinale : izma , sunatoare , tei , musetel , coada soricelului , cimbrisor. Se asociaza cate 3 plante din cele mentionatesi se pun cate 2,5 - 3 g la litru de apa. Cand apa clocoteste se adauga cantitatea de plante si se acopera imediat vasullasandu-l sa se raceasca. Se obtine astfel un extras care se strecoara printr-o sita si se foloseste la prepararea siropului de zahar. Zaharul din sirop nu se fierbe , cand apa e clocotita se da de pe foc si se toarna zaharul amestecand continuu pentru dizolvarea acestuia. Daca fierbe apa cu zaharul , in iarna siropul se va cristaliza pe rame. Se recomanda sa se dea sirop invertit albinelor , in felul asta albinele prelucratoare sunt scutite partial de eforturile glandelor hipofaringiene , care trebuie sa secrete enzima invertaza necesara invertirii zaharozei in glucoza si fructoza. Invertirea se face cu acid citric (sare de lamaie) , recomandandu-se sub un gram la litru de sirop. Daca se da in cantitate mai mare efectul este invers, producandu-se o puternica cristalizare in timpul iernii. Pentru hranirea de primavara se recomanda 1,5 -2 g accid citric , prevenint imbonlavirea de nosemoza"

"Atat in hranirile de completare , cat si in cele de stimulare se adauga 25 g suc de ceapa la 1 litru de sirop. Sucul de ceapa este bogat in fitoncide , vitamine si acizi organici. "


Bafta !!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde Kingraa » 16 Aug 2017, 09:34

Din rețeta postată de B.K înteleg că invertirea se realizează în urma adăugării unui gram de sare de lămâie la litru de sirop, care însă nu se fierbe. E corect acest procedeu?
Din ce știu, din rețetele deja consacrate pe forum, invertirea se face în momentul fierberii, când face acea spumă.
Ce produce invertirea? Fierberea sau gramul de sare de lămâie?
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori