Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2013, 12:14

Adica Guist, prin diplomatia de care da dovada, spunea ca "pana la 120 de familii" mai "putem" face si prostii, pentru ca apoi sa avem timp sa le reparam! Dar cand numarul lor trece de...si ajunge la...., nu prea mai ai timp de "reparatii"!
Daca ne obisnuim sa avem tot timpul o "imagine globala" a stupinei, chiar daca numarul lor este n(n+1), n(n+2)...s.a.m.d.,
ne va fi mult mai usor cand vom avea n(n+n)!
Raul ce mai poate fi facut:
- desfacem, la fiecare interventie, cuibul;
- ridicam rama cu rama - daca se poate - la 3 metri deasupra cuibului.
Nu vrem sa invatam ca si la familiile de albine este valabila "chestia" de 14-21, cu toate ca la jocul de carti si "babaroaze" suntem asi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde pin » 15 Apr 2013, 13:33

ignatov andrei scrie:Rau le fac (imi fac) daca ma cramponez de o rama cu foarte putin puiet si nu largesc cuibul.


Te rog sa detaliezi putin deoarece nu cred ca te-am inteles.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2013, 13:47

pin scrie:
ignatov andrei scrie:Rau le fac (imi fac) daca ma cramponez de o rama cu foarte putin puiet si nu largesc cuibul.


Te rog sa detaliezi putin deoarece nu cred ca te-am inteles.


Mai Pin, mai traiesti, sau stai "la cotitura" si joci rolul lui Newton?!?
Nu consider acea rama ca si importanta, avand astfel "curajul sa "trag" cuibul, obtinand avantaje mai mari decat daca acel puiet ar raci (riscul controlat face parte din regula jocului).
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde pin » 15 Apr 2013, 13:56

Scrie tu aici linistit ca eu traiesc si va citesc zilnic. Unde nu inteleg intreb. Deocamdata nu sunt in masura sa dau sfaturi. La mine ieri era puiet pe 3 rame (nu 3 rame cu puiet). Avand in vedere ca anul trecut m-am chinuit cu oprirea roitului si pastoral nu fac, cred ca e bine. Nu vreau sa se dezvolte prea tare ca n-am scara asa inalta.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 15 Apr 2013, 14:06

Primul pe care il aud ca nu vrea dezvoltare! Perfect, suntem on topic. ;)

Andrei, cu pomicultura (sau cu fizica?) nu stai bine. Ala al lui Newton era mar. :roll:

Pin, daca stai slab cu populatia si nu-ti permite sa largesti cuibul, iar acolo ai o rama cu putin puiet, dar lipsita de celule goale, sacrifici rama. Bagi una goala sa o insamanteze matca in voie. La bilant iesi pe plus.
Nici nu-i musai sa o sacrifici...poate mai ai si alti stupi...ideea era ca acea mana de puiet sa nu te tina in loc cand e nevoie de spatiu pentru ouat.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde pin » 15 Apr 2013, 14:15

N-am zis ca nu vreau dezvoltare ci ca nu vreau sa patesc ca anul trecut cand am stimulat si am fost campion la rupt botci.
Am vazut un filmulet postat de cineva din Tunari (aproape de mine) cu 5-6 rame pline cu puiet si am zis sa scriu si eu care e situatia la mine in conditiile in care nu am stimulat. Iernarea a fost OK. Au iesit cu rezerve mai mult de jumatate din cat au avut la intrarea in iarna. Chiar am mai scos rame cu miere cand am restrans.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 15 Apr 2013, 14:41

Multumesc frate Pin :D

Acuma, daca tot am lamurit cat de cat cum le putem ajuta sau zdruncina existenta albinelor in perioada asta, multumesc colegilor care mi-au bagat "strambe" in topic!

Pai eu vreau sa vad cum le pot face mai mult rau si...mai nimeni sa ma ajute. Cand o iau pe aratura si sunt off topic, adica scriu despre cum sa le ajut, hop si ei. :lol:

O buna metoda de franare, ca sa revin on topic, incercata si de mine in situatii de forta majora, a fost ruperea botcilor. Adevarat ca n-am avut lazi, dar numai stupar n-am fost la faza asta. Adi Hodis m-a prevenit, dar n-am inteles la vremea aceea.
Ruperea botcilor doar in speranta opriri roirii, este o buna metoda de a tine stupii numai asa, de hobby, dar nu pentru dezvoltare sau productie. Odata intrate in frigurile roitului, nu le mai scoti cu una cu doua.
Uneori, un cules abundent iti strica planurile de a le face rau si vor iesi singure din friguri, dar ...asta se intampla mai rar. Daca ai si "norocul" sa scape o botca neobservata, e perfect. Vor roii. Daca nici nu esti in zona in jurul orei 11 am, ora lor preferata...s-a dus roiul.

Nu stiu sigur daca informatia este corecta, dar am citit afirmatia ca roii se duc spre vest.

Daca totusi vrei dezvoltare, in situatia ca ai ajuns la botci, trebuie sa "roiasca". Ori faci roi artificiali, ori incerci sa simulezi roirea. Manopera multa, dar operatiunea poate fi interesanta.
Oricum familia aceea nu va mai face treaba pana nu se lecuie de roit. Cu cat le divizezi mai repede, cu atat mai bine.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde jenica67 » 15 Apr 2013, 14:47

Daca si roii se duc spre vest... , inteleg de ce toata romanica, se indreapta spre acea destinatie. :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 16 Apr 2013, 10:58

Mircea63, spui tu ca-i mar, dar nici "pin" nu-i "natafleata"! E un "hot de crapa pielea pe el", dar e modest si baga repede la cap!
Iata cum mai poti face rau:
Daca roim o familie, ca e sau nu in friguri, roii se fac cat mai slabi si se lasa de izbeliste, mai ales cand sunt calduri mari si lipsa cules!
Stupii nu se acopera cu burieni sau iarba cand la nivelul capacului e cald de poti face ochiuri!
Nu se pun adapatori in stupina, mai ales cand seceta si caldura isi fac de cap!
Sub nicio forma nu se stropeste seara printre stupi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde TmZ » 16 Apr 2013, 11:25

se tin stupii la umbra nucilor,atentie,in apropiere sa fie si cateva musuroaie de furnici sa le ajute la dezvoltare,zilnic sirop cu ceai intr-o cutiuta la urdinis(50 de ml zilnic),nu se fac tratamente pana nu apar probleme,nu tineti ramele apropiate(distanta 3-4 centimetri intre rame),bagati zilnic cate 2 foite de ceara la crescut....samd
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde octav88 » 16 Apr 2013, 11:32

ignatov andrei scrie:Mircea63, spui tu ca-i mar, dar nici "pin" nu-i "natafleata"! E un "hot de crapa pielea pe el", dar e modest si baga repede la cap!
Daca roim o familie, ca e sau nu in friguri, roii se fac cat mai slabi si se lasa de izbeliste, mai ales cand sunt calduri mari si lipsa cules!
Stupii nu se acopera cu burieni sau iarba cand la nivelul capacului e cald de poti face ochiuri!
Nu se pun adapatori in stupina, mai ales cand seceta si caldura isi fac de cap!
Sub nicio forma nu se stropeste seara printre stupi!

1.Da de ce sa nu le acoperi cu buruieni capacele? ca sa ai cat mai mult albina ocupata cu ventilatul
2.De ce sa nu pui adapatori pe timp de seceta
3. cu stropitul intre stupi nu inteleg... stropit cu ce cu apa?
Cu stima,
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 16 Apr 2013, 11:39

Va rog, precizati daca sfatul vostru e on topic, adica de a face rau albinelor, sau off topic, adica de a le face bine.

Poate intra cineva mai neatent -la titlu- pe topic si n-as vrea sa-i stricam socotelile.

octav88 confirma ca n-a observat titlul topicului. Multumim! Sau poate cere doar detalii...

Va mai rog -la urma urmei scrie fiecare cum doreste- sa explicati putin si mecanismul, logica gen cauza-efect a celor prezentate.
Va multumesc!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Jean Valjean » 16 Apr 2013, 12:17

7Rame scrie:Descapacirea coronitelor mari de pe ramele cu miere (asta daca nu e zona cu celule de trantor, deci rame frumoase).
Extinzi spatiu ouat fara a largi cuibul.
Inlocuirea ramelor de prisos, de ex laterale full de miere, sau polen, cu rame de ouat cu coronite corespunzatoare. Usor descapacit dupa D.
Iar saptiu fara a largi cuibul.
Rama goala dupa D, in cazul in care stupul este semiblocat cu mancare, rama unde albina cara "afara" surplusul, si face loc de ouat, exact asa cum si vat are nevoie. Asta la familii care acum sunt pe cel putin 7 rame, populate.
Plimba mancare in stup, scoti din cuib, descapacesti dupa D, si tot asa, mierea este repozitionata pe coronite discrete, cu loc mare de ouat. In plus stimulezi. Si nu uzezi. Normal, iti trb 2 oameni la 100 de stupi cu furculita in mana...si timp, si vreme. Si albina cuminte, sa nu o necajesti prea tare.
Ochii pe regina! Daca nu convine, nu pierde timpul. Lucrezi degeaba, daca nu ai de schimb, pune-l pe lista! Cum oua, cat de ordonata e, ce volum, etc.
Atentie la acoperire: nu trebuie extrem de strans, mai larg, pt a se evita blocaj cu miere/sirop din stimulare si cu polen. Dupa ce ajungi la 6-7 rame de puiet...il lasi asa, nu mai ai ce cauta, iese puiet, regina oua..si tot asa. Care-s Feti-Frumosi se duc si pe ultimele si sus..deci se descurca.
Nu sparge inutil cuibul, acolo unde nu e putere. Bagi diafragma direct in cuib!! si iti stagnezi dezvoltarea.
Tratament, trebuie facut acum.



Seven Frames, eu din cele de mai sus nu inteleg daca vrei sa le faci rau sau bine.
S-ar parea ca bine, dar vreau sa fiu sigur.
Si nu inteleg ce vrei sa spui cu asta: "extinzi spatiu de ouat fara sa largesti cuibul" - adica cum, ca nu inteleg, fii mai explicit.
Multumesc
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 16 Apr 2013, 12:35

Jean Valjean, spatiul de ouat este...spatiu de ouat, iar cuibul inseamna toata sandramaua de rame! Intotdeauna cuibul este mai mare ca spatiul de ouat, logic...nu?!?

Octav88, alea erau metode de a le face rau. E bine, daca ai posibilitatea, sa pui seara - cand caldurile sunt mari - furtunull cu apa prin stupina.

Continuam cu "metodele":
- Stimularea famiilor de albine se face incepand cu 1 august si se continua pana pe 1 octombrie!
- Completarea rezervelor pentru iarna se face cu sirop de zahar 1/1, incepand cu data de 1 octombrie!
- Efectuarea tratamentelor sufera amanari, iar tratamentele se fac cat mai tarziu, sau deloc!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 16 Apr 2013, 13:05

Jean Valjean, seven_frames a scris acolo niste chestii pe care -personal- le consider de finete in ceea ce priveste dezvoltarea cuibului si stimularea dezvoltarii. Acolo am deviat de la "Cum putem face mai mult rau...", dar observatiile lui sunt foarte bine-venite.
Ma voi stradui sa nu mai existe neclaritati, iar topicul sa fie cat mai util!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 16 Apr 2013, 13:25

TmZ scrie:se tin stupii la umbra nucilor,atentie,in apropiere sa fie si cateva musuroaie de furnici sa le ajute la dezvoltare,zilnic sirop cu ceai intr-o cutiuta la urdinis(50 de ml zilnic),nu se fac tratamente pana nu apar probleme,nu tineti ramele apropiate(distanta 3-4 centimetri intre rame),bagati zilnic cate 2 foite de ceara la crescut....samd


Tmz, precizeaza te rog, tu sau alcineva care stie, ce e rau in umbra nucului? Eu nu stiu, mi-a scapat.

Alte precizari:
- Musuroaiele de furnici sunt un potential pericol, sursa de furnici ce aproape sigur vor ataca stupii si se vor servi cu ce considera ele ca este bun de mancat. Pot face mult rau.

- Siropul cu ceai, pus la urdinis, poate declansa furtisagul, ceea ce duce chiar si la distrugerea familiei de albine. Totusi, nu cred sa faca cineva chiar asa. :shock:

- Tratamentele se fac preventiv, este mult mai eficent. Odata afectate de o boala sau parazit, mult mai greu se trateaza, iar un stup afectat, pe langa ca e o sursa malefica pentru ceilalti stupi, nici nu produce si nici nu se dezvolta, ba chiar poate roii, dar nu neaparat in scopul inmultirii ci isi poate parasi "locuinta".

-Ramele prea indepartate pot duce la o crestere prea mare a fagurelui, iar fundul matcii nu ajunge pana la fundul celulei, astfel se impiedica ponta. Metoda este folosita cu rezultate pozitive in magazinele de miere, pentru a obtine faguri numai cu miere, deci pentru a impiedica matca sa depuna acolo.

- Sa bagi zilnic 2 foi de ceara... :? No comment
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori