Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde horia_ch » 08 Apr 2013, 14:46

pab scrie:Pentru alde Toma necredinciosu, care cred ca nu se poate face treaba cu carpatina, am o dedicatie: un filmuletz de la niste prieteni apicultori modesti care fac apicultura romaneasca, traditionala, fara fitze.
Situatie la zi:

Ieftin şi bun! Şi nu este tot ce poate rasa asta.
Carpatina are potenţial. Doar că ÎNCĂ acesta nu este pe deplin scos la lumină, ceea ce dă, oarecum, dreptate celor care spun că nu îşi permit să trăiască de pe urma ei.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde janese » 08 Apr 2013, 15:20

problema se pune asa...la aceeasi stupina,sunt linii, (rase) altele decat carpatina, care pot da cu 10% ,20% mai mult per sezon , cu aceeasi adaptabilitate la clima,relief,boli,etc???
bineinteles ca si carpatina e buna,... ca doar se mananca miere de mii de ani de pe urma ei pe plaiurile mioritice!!!dar este alta care o intrece???
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde andrei_calinescu » 08 Apr 2013, 16:04

pab scrie:Pentru alde Toma necredinciosu, care cred ca nu se poate face treaba cu carpatina, am o dedicatie: un filmuletz de la niste prieteni apicultori modesti care fac apicultura romaneasca, traditionala, fara fitze.
Situatie la zi:


Da Bogdan, frumos. Se pot trage facil cateva concluzii.
Baietzii nu au multi stupi(cel putin pe vatra asta) - deci se ocupa cu "aplecare" de albina.
Pregatire ireprosabila de la 1 august.
Sunt curios pe ce au hranit albina de iarna(ceva imi spune ca nu cu siroapele miracol).
Vatra ireprosabila cu aport proteic in august-septembrie.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde 7Rame » 09 Apr 2013, 23:02

pab scrie:Pentru alde Toma necredinciosu, care cred ca nu se poate face treaba cu carpatina, am o dedicatie: un filmuletz de la niste prieteni apicultori modesti care fac apicultura romaneasca, traditionala, fara fitze.
Situatie la zi:

Ce vad eu:
Vatra: ireprosabila, polen toamna/primavara, e clar
Stupii probabil iernati pe cel putin 7-8 rame, deci temele facute cum trebuie din august. Tinand cont de vremea asta, sustinere mare de la matci, 6 Rp acum, in aceste conditii, greu gasesti, chiar si la o acoperire buna
Putin cam largi, dar dupa 7 rame nu mai e o problema deosebita asta, trebuie lasat loc de joaca la matca.
Cam slab pe mancare, dar in asa familii se merita bagat acum oricat.
Daca nu ma insel domnii au mai postat un film cu o stimulare cu miere cristalizata direct pe rame, nu gasesc acum link-ul.
Daca 75-80% din stupiana care se vede arata asa...sigur selectie riguroasa pe matci. Treaba este de nota maxima, sa nu uitam ce primavara avem.
Domnii sunt modesti, putini incepataori pot gestiona asa o stupina, chiar daca au natura de partea lor. repet, in toamna 2012 si primavara asta nu prea a fost de partea apicultorilor, polen slab toamna, primavara (sau iarna, cum sa-i zic) lunga si rece.
domnii inteleg deasemenea ca in august-septembrie se fac stupii. Se vede asta. Si in mai reginele. Restul..e Can-can

Felicitari!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde ignatov andrei » 14 Apr 2013, 10:18

Nu cred ca albina ramaneasca trebuie sa "ajunga din urma Europa" - cum afirma Dani Popovici - ci apicultorii! Albina carpatina este si va ramane cea mai buna rasa, pentru noi! Nu vreau "imbunatatiri" rezultate din "sudoarea nemtilor"! Nu sunt deacord cu "conufanica", deoarece, din comparatiile facute, se vede ca-i place sa joace sah sau table, singur!
As dori expuneri care sa dovedeasca si faptul ca stim ce este - macar - BUNUL SIMT! Nu cred ca am nevoie de "beneficiile" pe care mi le aduce un "apicultor european fruntas", care isi amplaseaza stupina in zona mea, fara sa ma "bage in seama", doar pentru faptul ca eu sunt un "taran nestiutor" ce se "chinuie" cu rasa carpatina, obtine ca "vai de el" productii mari si care "va muri prost" daca nu "tine pasul cu Europa"! Oare stim cu adevarat ce inseamna termenul COSMOPOLIT?!? Sa nu confundam rasele de albine cu crescatorii de matci! In Europa sunt crescatori mai seriosi, obtin matci de calitate, care se apropie de potentialul maxim al rasei respective, pe cand la noi... multi "crescatori", foarte putini seriosi! Daca citim printre randuri postarea lui Ioan Guist, observam ca ar cumpara si (numai) matci "albastre cu 8 picioare", numai sa fie productive! Asta ar trebui sa ne faca sa intelegem ca un apicultor producator de talia lui chiar doreste CALITATE si nu se joaca cu cuvintele!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Daniel Popovici » 18 Apr 2013, 23:42

ignatov andrei scrie: ... Albina carpatina este si va ramane cea mai buna rasa, pentru noi!


Perfect adevarat, cu o mentiune - si sura de stepa, si vacile de carne, si vacile Holstein, tot din bour provin; si porcul Landrace, si Mangalita, si Pietrain tot din mistret provin.
Meritul mistretului - "este si va ramane cea mai buna rasa"

Problema reala este omul - selectioneaza cu adevarat sau MINTE !?

ignatov andrei scrie:...Daca citim printre randuri postarea lui Ioan Guist, observam ca ar cumpara si (numai) matci "albastre cu 8 picioare", numai sa fie productive! Asta ar trebui sa ne faca sa intelegem ca un apicultor producator de talia lui chiar doreste CALITATE si nu se joaca cu cuvintele!


Pana la urma pe domnul Ioan Guist il luam ca exemplu bun de urmat sau de criticat (din punctul dumneavoastra de vedere)?, ca nu inteleg.

Stiti ce rasa foloseste domnul Ioan Guist? Oare cine a facut selectie pentru materialul pe care il foloseste dumnealui?
Oare cat de serios? Oare de cati ani? Oare a meritat? Oare se poate (chiar e adevarat)?

Pana la urma cum mai e si Carpatina asta? ce puncte tari si ce caracteristici principale are? Ca atat e de heterogena incat eu nu-mi dau seama. (am cumparat o serie de matci de la ICDA si se dezvoltau extrem de lent - credeam ca am dat de Caucasica - daca aveam mai multe ratam 3/4 din productia de la salcam.

Singura diferenta o poate face testarea:

1. in scop de selectie si ameliorare a rasei folosite (locale sau importate) - pentru eliminarea genelor nedorite
2. in scop de lamurire - se iau cateva bucati matci nemtesti (rasa pura, nu hibrid), se exploateaza 1 an in conditii identice cu Carpatina - dupa 1 an se trag concluzii.
ALTFEL VORBIM IN GOL.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde horia_ch » 20 Apr 2013, 06:59

Daniel Popovici scrie:2. in scop de lamurire - se iau cateva bucati matci nemtesti (rasa pura, nu hibrid), se exploateaza 1 an in conditii identice cu Carpatina - dupa 1 an se trag concluzii.

Nemţii nu au fost niciodată mulţumiţi, nici pe departe, cu rasa lor. De aceea au căutat timp îndelungat un "ersatz". Se pare că până la urmă Karl Kehrle l-a găsit. Doar că ăsta e... instabil.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 20 Apr 2013, 07:42

Da-i in colo de nemnti.Nemultumiti si neimpliniti pe veci.Niste lacomi si fixsisti.
Sa revenim la ale noastre.

Eu o vad asa:
De ce 80 % din tara conducce o masina straina? De ce 90% din camioane si utilaje destinate in constructii sunt importate?
Si Romania a avut productie pe camioane si autoturisme.Ca a fost lasata ...dusa de izbeliste , asta e.
Cum si-a revenit nitel, cum se vede in tara.Vorbesc de Logan si fratii.

Nu este cel mai potrivit exemplu.Stiu.Sa nu uitam insa ca noi oamenii , asa functionam.Suntem in cautare sa ne implinim dorintele, sa acoperim hibele, sa rezolvam cat mai eftin si mai repede neajunsurile.

De cate ori suntem intr-o discutie pe aceasta tema,(rase si cu ce lucram in apicultura) degetele incep sa arate catre importatorul palmas de rase.Ce traba are el? El tre' sa dea de mancare la copii lui.El nu importa!! El doar rezolva o problema.E prost si inapoiat.Nu stie decat ca tre' sa manance si gura lui ceva.
Ca au fost si importatori de rase din cercul celor cu halat alb, e alta mancare.

Luati-va degetele si aratati in alta directie! Nu se rezolva absolut nimic prin incriminarea celor de jos, de la shaiba adica, ce nu fac altceva decat sa-si rezolve problemele.Cauta solutii, dau cu capul.
Pentru starea actuala a Carpatinei, altii e de vina!Focusati energii catre directia corecta.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde italianu » 20 Apr 2013, 16:21

Ioane ,nu te supara ,da chestia cu nemtii nu-i buna pentru moralul nostru.
Adica ,cum eu trebuie sa ma multumesc cu o regina care-mi produce ,sa zicem ipotetic, 2 kg de miere / an,cind pot sa am una care-mi da 4 sau chiar 5.
Povestea mea,in '93 am luat stupii -2 la nr.- de la unu' care nu a reusit decit dupa multi ani sa-si umple pavilionul(îl avea tot timpul numai pe jumate plin),iti dai seama ce productii faceam.
Acum am ocazia sa merg pe o rasa testata -de altii-si sa pun o bucata de ,,salam” în afara pîinii,in fata copiilor pe masà,si cineva da tare cu ,,patriotismul”.
Hai sa fim seriosi!
Mie imi plac albinele,si le îngrijesc cum stiu eu mai bine,dar la urma-urmei toti urmarim un singur lucru--SÃ FACEM MIERE MARFÃ-!

În legatura cu nemtii ,eu zic ca avem numai de invatat de la ei
Numai bine!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde kamy » 20 Apr 2013, 21:47

no, hou ca va pre adancati!italiene io unu n-am obtinut inca cu hibrid ce-am obtinut cu mult barfita matca batraneasca romaneasca!
in 99,cu 50 de lazi am scos la fs 3,6 to de miere adeca 72 de kile pe lada,lada de 20 de rame cu 10-13 rame de puiet.
io-s hotarat sa demonstrez faptul ca nu conteaza atat de mult soiul ci prostul din spatele soiului!saptamana asta am fost oaspete la pensionu guvernului ceea ce ma face sa mai vad si altfel lucrurile si anume :ce te faci daca tre sa lipsesti din stupina o luna de zile,de cand cu hibrizi tre sa stai cu nasul in dosul lor sa nu ramana fara mancare sa nu se autodistruga,la albina noastra poti sa fii lipsa,am un vecin cu 100 de familii care spune ca de cand e el n-o dat mancare la albine pana anu trecut!
hibrizii intr-adevar depun oua cu mitraliera da baiu-i ca depun in nestire nesimtind la fel schimbarile de vreme,sant de altfel si nitel mai turbo,dau productie cu ceva mai buna,dar daca tii cuibul plin de rame cu puiet nu conteaza tidula matcii,socoata e simpla rama de puiet in cuib=rama cu miere in magazie,roitul se cam sterge cu selectia si transvazatul ba in primul an nici matcile din roire(cele tinere)nu roiesc.
ase ca axioma me e ,,mult si prost>sau=decat putin si bun,,!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 20 Apr 2013, 23:08

vorbim ....discutii.
Se da urmatorul caz: Tanar apicultor de pe 141 sau 112.Sau, cu bani primiti de la matusa Tamara.Nu conteaza.
Omul se apuca de apicultura,Se apuca ca sa traiasca din chestea asta.Inseamna ca-si face regini si ca bate campii dupa floare prin toata tara.
Cum o face? Da... cu ce?
Trage o fuga cu trenul la ...janese? La Andrei Ignatov? LA cine???

In tarile ce nu au avut pauza pe selectie , lucrurile sunt clare.Italia are ligustica.Spania pe iberica ,Gemania merge pe Carniola (nigra fiind neproductiva)Balcanii merg pe Karnica.Austria pe Guido Sklener iar nord europa merge pe bukfast.
Noi mergem pe ....Capra vecinului.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 20 Apr 2013, 23:20

Vrem Carpatina?? Vrem sigur chestia asta?? Sau vrem doar o chestie patriotarda?
Atunci , daca vrem, sa ne apucam de treaba!! Nu merge cu bla- bla in economia de piata.Ori ai rezultate nationale ori ai doar....o lege
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde nellu.ar » 21 Apr 2013, 00:14

Fratilor,pentru Carpatina e deja prea tarziu,singuri care ar fi putut face ceva pentru ea au fost inaintasii nostri,care nu au asudat prea mult in a selectiona si a crea linii pe albina existenta in zona noastra. Asa cum ARO nu afost omorat dupa 90 ci cu mult inainte,prin calitatea si fiabilitatea oferita. Cine a avut ARO si acum are altceva simte diferenta, la regine se simte aceeasi diferenta........
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde ignatov andrei » 21 Apr 2013, 06:27

"Fara cuvinte".... pentru cei care au postat impotriva carpatinei!
Andrei Ignatov e in Siberia, iar Janese, in Patagonia...! Tot "Jermanica" e mai aproape...!

Daniel Popovici scrie:

Perfect adevarat, cu o mentiune - si sura de stepa, si vacile de carne, si vacile Holstein, tot din bour provin; si porcul Landrace, si Mangalita, si Pietrain tot din mistret provin.
Meritul mistretului - "este si va ramane cea mai buna rasa"

Problema reala este omul - selectioneaza cu adevarat sau MINTE !?
ALTFEL VORBIM IN GOL.


Chiar ca unii vorbesc in gol! D-le Popovici... am vazut ca sunteti un om respectat si ca ati scris si o carte...
Asa ca... va urez mult succes, si poate ne vom mai auzi...!
Ca amintire... o..."prapadita de carpatina"!
Fişiere ataşate
Fotografie0157.jpg
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 21 Apr 2013, 08:05

nellu.ar scrie:Fratilor,pentru Carpatina e deja prea tarziu,singuri care ar fi putut face ceva pentru ea au fost inaintasii nostri,care nu au asudat prea mult in a selectiona si a crea linii pe albina existenta in zona noastra. Asa cum ARO nu afost omorat dupa 90 ci cu mult inainte,prin calitatea si fiabilitatea oferita. Cine a avut ARO si acum are altceva simte diferenta, la regine se simte aceeasi diferenta........


Contrazic.
Nu este tarziu.Selectia pe Carpatina se face.Se face de catre apicultori cu ...aplecare pe problema.Apare insa o ...fractura.
Apicultorii astia sunt cu experienta si deci , destul de inaintati in varsta.Daca mergi la el sa-ti vanda un F.0. te cam flituie.Si pe buna dreptate.
Nu poate sa-si vanda munca de o viata pe ...trei lei.

Anarz acrediteaza doar pe cei ce au matci din linii de la institut.Foarte bine.Este un inceput.Am inteles ca sunt destul de multe stupini acreditate.O sa avem o oferta de material selectionat de calitate. :roll:

Eu arat cu degetul spre asociatie.Spre Institut.Spre Anarz.Spre minister.
Astia sunt groparii fermelor de mere, de pere, de varza si de rasa Carpatina.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 21 Apr 2013, 08:12

ignatov andrei scrie:"Fara cuvinte".... pentru cei care au postat impotriva carpatinei!
Andrei Ignatov e in Siberia, iar Janese, in Patagonia...! Tot "Jermanica" e mai aproape...!

Daniel Popovici scrie:

Perfect adevarat, cu o mentiune - si sura de stepa, si vacile de carne, si vacile Holstein, tot din bour provin; si porcul Landrace, si Mangalita, si Pietrain tot din mistret provin.
Meritul mistretului - "este si va ramane cea mai buna rasa"

Problema reala este omul - selectioneaza cu adevarat sau MINTE !?
ALTFEL VORBIM IN GOL.


Chiar ca unii vorbesc in gol! D-le Popovici... am vazut ca sunteti un om respectat si ca ati scris si o carte...
Asa ca... va urez mult succes, si poate ne vom mai auzi...!
Ca amintire... o..."prapadita de carpatina"!


Cei Domnule Andrei ? Cum adica fara cuvinte?
Ori dezbatem ...ori tacem.Adica ...musai sa laudam? Sa fim pe acelasi calapod cu totii?
Am lucrat cu Carpatina.Inca mai am in curte.Si e ... o linie destul de stabila.Dar...

Apropos de poza.Reusita.Cortul Iglu, de unde la-ti cumparat? :lol:
Cat despre familia carpatina expusa.Faceti o poza cu 500 de astfel de colonii, duse la cules an de an.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori