Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi artificiali

Mesajde un OM » 26 Mar 2013, 21:40

La vechimea aceasta in bransa ar trebui sa fi stiut ca ai doua optiuni: card cu acoperire pentru stimulente proteice si glucidice, sau cumparare de roiuri. Adeca de fapt o singura optiune : card. Din pacate culesul natural dureaza la noi cel mult 3 luni.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi artificiali

Mesajde catalin_CJ » 26 Mar 2013, 22:53

Va repet mis dragi si imi face placere sa stau in gradina sa ma uit la ele cum muncesc am vrut niste pareri de la apicultori ce fac treaba asta industrial si nu din pura placere ca si mine.Am sai rup in 4 la momentul cind or fi pilini si ioi ajuta iar e restu pina la 40 mai cumpar de la prieteni , cit despre cules dureaza ceva mai mult pina la inceputu lui septembrie ca aci la mine sint o groaza de terenuri ne lucrate si finete naturale pe care nu le prea coseste lumea terenu nui exploatat intensiv pina in anu trecut cind a fost seceta aia grozava io nu miam ajutat familiile cu sirop toamna nici o data nu a fost nevoie.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: roi artificiali

Mesajde bucursorinelionel » 27 Mar 2013, 11:29

Domnule Cătălin_CJ,
Te anunț amical că nu există apicultor care să reziste în timp fără să aibă pasiune pentru albine!
Iar pasiunea pentru albine înseamnă 100% înțelegerea modului lor de viață, cu tot ce se înțelege prin această noțiune, adică, dezvoltare, reproducție, consum de hrană proteică și glucidică, dinamica evoluției funcție de anotimp, cules, factori de mediu..etc..etc.
M-a frapat declarația ta ca ai 30 de ani și lucrezi la albine de la 14 ani..aritmetica zice ca ai 16 ani de experiență...dar impresia mea este că ești un mare visător..și nu prea te-ai grăbit să citești și să înveți din practică..
Ca să îți demonstrez că trebuie să depui mai mult efort în ale apiculturii, te voi ruga să îmi spui; 1) câtă hrană e necesară pentru a crește o larvă de albină în cele 21 de zile necesare pentru eclozionare, 2) câtă hrană consumă o albină de când iese din găoace și până moare, 3) ce consum de polen și miere are un roi de 10 000 de albine (aproximativ =1kg) în fiecare din cele 12 luni din an...
Tu ai întrebat, eu ți-am răspuns!
Acum te-am întrebat eu..Tu îmi vei răspunde oare...??
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: roi artificiali

Mesajde catalin_CJ » 27 Mar 2013, 19:12

DA ave-ti dreptate nu va pot raspunde pentru ca nu stiu cind lipsea ceva familiiei incercam sa le ajut dar fara a le deranja prea tare leam lasat sa se dezvolte cit mai natural.Vam raspuns oare cum ironic pentru ca mi se pareau incredibil de mari cantitatile enumerate de dumneavostra mai sus.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: roi artificiali

Mesajde bucursorinelionel » 27 Mar 2013, 20:25

Domnule Cătălin_CJ,
Nu mă interesează să îmi dai dreptate, cu sau fără ce îmi dai tu (dreptate), eu rămân același...!!Nici mai bun , nici mai rău, nici mai frumos, nici mai deștept...!!
Ideea era să să găsești tu drumul cel bun..., am realizat din puținele tale cuvinte că vrei să faci ceva în sensul dezvoltării stupinei tale dar, presupun, că nu ai mult timp la dispoziție să o dezvolți așa cum îți dorești tu...și știu foarte bine ce înseamnă costurile de întreținere și dezvoltare pentru fiecare familie de albine..cu atât mai mult pentru o stupină de producție..!!
Totuși, intrebările mele rămân valabile, deoarece vreau să te impulsionez să afli mai multe, să poți face singur mai multe, să obții EXPERIENȚĂ !!!
Roiuri poți cumpăra oricând dar un roi viabil trebuie să fie nu pe 3 rame ci măcar cu 2 rame puiet necăpăcit + 2 rame puiet căpăcit+ min. 1 ramă cu albină de acoperire+ 2 rame cu miere și păstură, ca să închizi cuibul stânga -dreapta.Un astfel de roi are șanse 90% să devină familie pănă în august ( min. 8 rame cu puiet), dacă îi asiguri necesarul de hrană atunci când lipsește sau nu e suficient în natură.
Nu te-am întrebat ceva imposibil, acele date le găsești pe forumul acesta, pe cel vechi sau /și pe ”apiardeal.ro”, deci te rog să le cauți, să le scrii pe caietul tău de informații apicole, și să începi să îți pui intrebări asfel încât să răspunzi singur cu cel puțin 2 variante...
Și, chiar te rog să imi răspunzi la ce te-am întrebat...ca să faci dovada faptului că, cel puțin, ai găsit informațiile...dacă le vei și utiliza...avantajul tău..!!!
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: roi artificiali

Mesajde un OM » 27 Mar 2013, 21:24

Nu ma pune sa caut prin carti, dar din amintiri iti spun ca daca de la o familie luam in anumite conditii 30-40 kg. miere marfa, acea familie consuma in medie undeva peste 100 kg. anual. Deci...atentie la furajare.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi artificiali

Mesajde redoo » 16 Apr 2013, 21:13

E devreme pentru roi in momentul acesta?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: roi artificiali

Mesajde un OM » 16 Apr 2013, 22:01

Pentru...cumparare, vanzare, sau divizare?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi artificiali

Mesajde redoo » 16 Apr 2013, 22:09

un OM scrie:Pentru...cumparare, vanzare, sau divizare?


:D divizare....ma tot gandesc la metoda expusa de Janese pe forumul vechi. am vazut ca el a inceput metoda de expunere pe 8 mai.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: roi artificiali

Mesajde un OM » 16 Apr 2013, 22:12

Datele calendaristice sunt...orientative, de la an la an pot aparea diferente. Poti detalia cum arata stupul pe care vrei sa-l divizezi? Ai matca imperecheata? Sau o lasi de salvare si pe parcurs o vei schimba?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi artificiali

Mesajde redoo » 16 Apr 2013, 22:19

duminica incepuse sa creasca fagurasi sub hranitor.i-am dat un fagure crescut la ouat si o foita la crescut.avea atunci 3 rame blanna cu puiet capacit iar pe 4 rame puiet si oua.pe una din ramele marginase ouase printre miere si polen.nu am matca
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: roi artificiali

Mesajde un OM » 16 Apr 2013, 22:34

In cazul acesta, o matca de roire este superioara uneia de salvare. Lasa-l inghesuit, nu-i pune magazie si te faci cu doi roi de cate doua rame de puiet si albina.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi artificiali

Mesajde adriantl » 20 Apr 2013, 13:20

buna ziua.
vreau sa-mi fac 2 roi ,si nu stiu la ce distanta trebuie sa i amplasez de stupi din care o sa iau puiet si miere.
am citit mai multe pareri..(2-3 km) prin stolonare as vrea sa i fac .multumesc
adriantl
 
Mesaje: 25
Membru din: 21 Mai 2012, 11:02

Re: roi artificiali

Mesajde jenica67 » 20 Apr 2013, 21:22

Mai, voi aveti stupii plini, sa va apucati de roi ?? Lasati familiile sa se dezvolte, si dupa le divizati, ca faceti roi care nu sunt viabili si nu obtine-ti nimic. Faceti roii dupa salcam, in perioada in care roiesc albinele, atunci este dezvoltarea de a face roi. Chiar daca nu aveti nevoie de miere, lasati familiile sa culeaga si dati mierea la roi, ca altfel se dezvolta.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi artificiali

Mesajde cucubau » 21 Apr 2013, 08:59

Pentru imultire prin divizare sau stolonare , sau indiferent de metoda , familiile de albine trebuiesc aduse in forma maxima si abia apoi facute operatiile de inmultire. Daca se iau ca puncte de reper , o familie de albine cu sase rame bine populate si alte doua cu cate trei rame bine populate se va observa ca in timp ce prima va ajunge pe 10 rame , celelalte nu vor reusii sa populeze 5 rame .
Adica daca se fac roii foarte devreme , vor fi mai mici si mai slabi decat cei facuti mai tarziu prin divizarea acelor familii. ;)
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: roi artificiali

Mesajde george_nicolau » 24 Apr 2013, 10:58

vin cu o intrebare ,la care nu stiu daca s-a mai raspuns. In acesta perioada, -24aprilie-,in zona in care stau anul asta am si rapita .Familiile( o parte din ele )in urmatoarele saptamani, pana la salcam vor ajunge la dezvoltare maxima. Si ma intrebam daca tinand cont de faptul ca am un cules bun este sau nu indicat sa formez un roi mic dintr-o rama cu puiet +matca si o rama cu miere dela stupii cei mai puternici cu o saptamana inainte de salcam ?? :?: , stiind faptul ca o familie care nu are matca culege mai multa miere si in acelasi timp,ma gandeam eu, familia ramasa fara matca va avea timp pana la tei sa isi traga alta botca pana la tei....Este bine,poate sa ma ajute cineva cu o parere...?
" Eu vara nu dorm.Nici toamna.Am incercat in iarna si nu mi-a iesit "
george_nicolau
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Ian 2012, 14:31
Localitate: Ghermanesti(Ilfov)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori