Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

introducere botci

Mesajde andy » 15 Feb 2013, 16:05

a dat rezultate metoda de altuire de botci in stupi orfani ? la mine nu a dat rezultate si an incercat de 2-3 ori . dar pana la urma am bagat o matca gata eclozionata si am reusit sa il aduc pe drumul cel bun .
andy
 

Re: introducere botci

Mesajde andy » 15 Feb 2013, 16:15

imi cer scuze nu preamadescurc cu postarile astea dar incerc sa fiu mai atent pe viitor
andy
 

Re: introducere botci

Mesajde Dila Daniel » 15 Feb 2013, 16:15

andy,subiectul topicului sa il pui dupa subiectul dezbatut.
Am editat eu titlul aici.
Tu ai deschis 3 topice toate cu titlul "cresterea matcilor".
subiect(dupa cum ai mai fost indrumat)ce este dezbatut.
Foloseste motorul de cautare interna search.php
sau pentru discutii pe forumul vechi http://stuparitul.3xforum.ro/search.php

...te ajuta sa verifici daca ceea ce vrei sa intrebi,nu are deja raspuns...
curaj si da-i bataie!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: introducere botci

Mesajde andy » 15 Feb 2013, 16:23

ma gandeam sa imi cresc singur matcile in felul urmator :
sa imi aleg o matca fb din care sa imi trag botci dar nu as vrea ca folosesc cutia nicot , din stupil cu matca fb sa scot ramele cu oua si sa bag alta pe care sa o oua asa voi fi sigur ca am ouale care imi trebuie pt transvazare . asi face tranzvazarea simpla . dupa ce am recoltat larvele sa bag rama portboci intr-o roinita in care mai pun 2-3 rame cu mancare si ma voi intoarce la familia din care am luat oua sa scutur o rema cu doici in roinita . credet ca e o metoda buna SAU NU? ASTEPT PARERILE ALTORA CU MAI MULTA EXPERIENTA .
andy
 

Re: introducere botci

Mesajde namzeb » 16 Feb 2013, 18:08

Daca vrei sa-ti faci roiuri cu matci numai de la tine si de valoare fara a te mai chinui sa tranzvazezi atunci cind cureti familiile de botci ca sa nu mai roiasca cam pe la sfirsit de aprile-inceput de mai alegi din familia cea mai harnica botcile cele mai frumoase si cu un cutitas bine ascutit le desfaci de pe rama si le altoiesti pe o rama cu putina miere dar cu albina cu care poti realiza un nou roi.La aceasta rama mai adaugi una cu foaie noua si gata. Botcile mai putin dezvoltate le distrugi sau lasi una pe care o introduci intr-o cusca pentru a o schimba pe cea veche daca este batrina.Astfel faci cu toate botcile colectionate si cu un pic de ajutor cu albina de la alte familii poti ajunge cu unii pe 4-5 rame cu care poti intra in iarna.Eu asa procedez si roii care nu sint destul de puternici pina in toamna ii unific iar matcile tinere ramase le schimb pe cele mai batrine din familiile celelalte.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: introducere botci

Mesajde Badea Alin » 26 Feb 2013, 00:32

andy scrie:a dat rezultate metoda de altuire de botci in stupi orfani ? la mine nu a dat rezultate si an incercat de 2-3 ori . dar pana la urma am bagat o matca gata eclozionata si am reusit sa il aduc pe drumul cel bun .

dacă mai bagi botci, protejează-le. Eu la învelesc cu scoci, doar capătul rămîne liber. Albinele le rod doar pe lateral.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: introducere botci

Mesajde andy » 26 Feb 2013, 15:19

multumesc pt sfaturi .
andy
 

Re: introducere botci

Mesajde andrei c-ta » 06 Mar 2013, 20:22

namzeb scrie:Daca vrei sa-ti faci roiuri cu matci numai de la tine si de valoare fara a te mai chinui sa tranzvazezi atunci cind cureti familiile de botci ca sa nu mai roiasca cam pe la sfirsit de aprile-inceput de mai alegi din familia cea mai harnica botcile cele mai frumoase si cu un cutitas bine ascutit le desfaci de pe rama si le altoiesti pe o rama cu putina miere dar cu albina cu care poti realiza un nou roi.La aceasta rama mai adaugi una cu foaie noua si gata. Botcile mai putin dezvoltate le distrugi sau lasi una pe care o introduci intr-o cusca pentru a o schimba pe cea veche daca este batrina.Astfel faci cu toate botcile colectionate si cu un pic de ajutor cu albina de la alte familii poti ajunge cu unii pe 4-5 rame cu care poti intra in iarna.Eu asa procedez si roii care nu sint destul de puternici pina in toamna ii unific iar matcile tinere ramase le schimb pe cele mai batrine din familiile celelalte.Cu respect

sunt incepator si asa vreau si eu sa-mi fac roii anul acesta dar nu este prea devreme la sfarsit de aprilie?
Ma refer la imperecherea matcilor
andrei c-ta
 
Mesaje: 28
Membru din: 07 Oct 2012, 14:49
Localitate: Constanta

Re: introducere botci

Mesajde un OM » 06 Mar 2013, 22:46

Nu.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: introducere botci

Mesajde un OM » 06 Mar 2013, 22:48

Daca temperatura zilei depaseste 20 de grade frecvent nu este nici o problema.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: introducere botci

Mesajde bl3b3a » 28 Apr 2013, 13:39

am format un roi si nu vrea sa bage botci.care ar fi cauza ?k nu imi dau seama.astept un raspuns.multumesc.
bl3b3a
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Apr 2013, 09:17

Re: introducere botci

Mesajde un OM » 28 Apr 2013, 13:51

O fi si matca printre albine...?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: introducere botci

Mesajde thomas » 14 Ian 2014, 22:26

Nu mai creez alt topic, mi s-a parut potrivit acesta, cu toate ca este startat de catre altcineva.
Intrebare: Dupa cat timp de la formarea unui roi se poate introduce o botca capacita si apropiata de eclozionare?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 14 Ian 2014, 22:33

thomas scrie:Nu mai creez alt topic, mi s-a parut potrivit acesta, cu toate ca este startat de catre altcineva.
Intrebare: Dupa cat timp de la formarea unui roi se poate introduce o botca capacita si apropiata de eclozionare?


O poti introduce oricand.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde jenica67 » 14 Ian 2014, 22:48

Nu chiar oricand, ca daca ai format roiul acum, in primele ore, albinele vor ignora botca si risti sa moara neincalzita. Eu o bag deobicei a doua zi dimineata, cand deja au constientizat ca sunt orfane si vor cauta o solutie de salvare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 14 Ian 2014, 22:55

Daca vrei sa fii metodic si exact, introdu-o dupa fix sase ore. O botca inainte de eclozionare nu are nimic daca o neglijeaza albinele cateva ore. Eventual intarzie putin cu eclozionarea.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori