Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Paulownia

Mesajde proapis13 » 27 Sep 2011, 16:34

Ailanthus altissima - cenuser, fals otetar
Arbori si arbusti | Magnoliopsida
1
0
Dupa cele descrise de tine iata ce ai tu in gradina;

Denumire stiintifica - Ailanthus altissima

Denumiri populare – cenuser, otetar fals, tree of heaven, China sumac.

Distributie si Habitat – areal natural in China si Coreea, la 0-2000 m altitudine. In Europa a fost introdus in 1740, in Paris, de catre un misionar iezuit. In Philadelphia a fost introdus de catre William Hamilton in 1784.

Descriere – arbore inalt de 12-15 m, coroana rotunda in tinerete, rara, apoi latita; tulpina scurta, cu putine ramuri groase, ascendente. Scoarta neteda, bruna, cenusie, subtire, fin crapata. Mugurele terminal este absent; mugurii laterali au 3 mm lungime, rotunzi, bruni, pufosi. Lujerii tineri sunt grosi, fini parosi, galben-bruni, cu lenticele mari. Frunzele alterne, imparipenat-compuse, 40-60 cm lungime, cu 13-25 foliole, petiolate, lanceolat ovate, de 7-12 cm lungime, pe dos albastrui, glabre; petiol neted, rotund, umflat la baza. Florile galbene-verzui, mici, poligame, de 0,7-0,8 cm diametru, in panicule terminale, lungi de 10-20 cm; 3-5 sepale; 5 petale; 10 stamine in florile barbatesti , 2-3 in florile hermafrodite; 5-6 carpele; ovar superior. Infloreste in iunie-iulie. Fruct samara, 3-5 cm lungime. Samanta comprimata, centrala, au culoarea rosu-brun; raman pe arbore si in timpul iernii.
Lemnul alb galbui, desi se lucreaza bine, are utilizari limitate, fiind moale, putin durabil si casant.
Specie melifera, avand un potential de productie de 300 kg/ha/an.

Prin zdrobire frunzele emit un miros neplacut.Asta e

Prin zdrobire frunzele emit un miros neplacut.
Fişiere ataşate
aial3048.jpg
aial3048.jpg (32.98 KiB) Vizualizat de 13696 ori
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 27 Sep 2011, 17:28

alin m scrie:imi dau seama ca la 28 de copaci nu faci productie . care e atunci logica cultivarii lor?


Logica este simpla: daca n-o sa plantezi niciodata, n-o sa ai niciodata nimic in jurul tau. Acuma dupa ce spui tu, daca nu plantezi cu hectarul, nu se merita. Eu nu sunt de acord cu asa ceva.
Este laudabila initiativa multora dintre noi care se straduiesc sa faca macar putin sau atat cat le sta in puteri.
Albinele sunt sigur ca vor aprecia cei 28 de copaci ai lui Echo atunci cand vor ajunge la maturitate.
Daca mai punem la socoteala si raspandirea semintelor prin intermediul pasarilor, s-ar putea ca in 10-12 ani sa asistam la o "explozie" de arboret Evodia, ceea ce nu poate fi decat benefic pentru albine.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 27 Sep 2011, 20:43

Deacord cu Mircea, tin sa precizez ca fructele de evodia sunt cautate de pasari. Am fost la cules de seminte evodia saptamana asta au inceput sa se coaca esalonat, altele sunt crude, altele coapte gata.

Am o intrebare pentru echo de ce nu incearca sa ierneze afara paulownia, are deja 2 ani cred iar radacinile sau fixat bine deja, astfel daca ierneaza afara planta se caleste si obinuieste cu iernile. Se stie ca paulownia isi revine in primavara repede dupa unele ingheturi mai severe.

Ofer seminte de evodia culese din arbor de evodia din Bucuresti contra seminte Paulownia.
Fişiere ataşate
2011-09-15_20-00-52_624.jpg
fructe evodia necoapte poza septembrie 2011
Ultima oară modificat de clucian pe 27 Sep 2011, 20:54, modificat 1 dată în total.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde liviu1965 » 27 Sep 2011, 20:52

Cu tot respectul ptr. colegii de forum care au postat pe acest topic
Este un plus ptr. gradina noastra si s-au punctat avantajele ptr. albinutele noastre.
Ca si Gigi Contra ( sa ma scuze colegii Gigi ) nu este mai simplu un salcam rosu? Este aclimatizat..... si infloreste....cam tot timpul, nu vorbesc de..... nectar....
Ce-i drept inteapa.... si-i urat ca si copac, ca si frunza... da' nu ingheata iarna .....

PS Imi place Paulownia dar ptr. ca si planta/arbust/copac exotica.Daca e sa fac o plantatie de Paulownia strict ptr. albinute..... din cate stiu mai vin si altele, nu numai ale mele. Ma gandesc ca ma duc la o bere cu un prieten...si mai vin cativa care nu-i cunosc si vor si ei bere.... Eu ma rezolv, da' albinuta mea nu cred...

Din cate stiu, regulamentul forumului permite exprimarea de idei si in acest sens mi-am exprimat punctul de vedere

PS2 Sper ca nu am fost copaconationalist
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Paulownia

Mesajde liviu1965 » 27 Sep 2011, 20:54

Stiu ca am sa mi-o iau....
ok , dar nu sterg postarea.... este pct-ul meu de vedere.
Si va asigur ca va respect si pe al dvs.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Paulownia

Mesajde 4nissan » 27 Sep 2011, 21:16

liviu1965 scrie:Stiu ca am sa mi-o iau....
ok , dar nu sterg postarea.... este pct-ul meu de vedere.
Si va asigur ca va respect si pe al dvs.

Buna seara In orasul in care locuiesc TULCEA sunt cateva exemplare mari de paulownia drept sa spun am remarcat doua probleme: una il afecteaza gerul si la mine in zona rar scade sub -20 si a doua nu am remarcat un interes sporit al albinelor(aevarat miroase f bine floarea dar zbor slab) acum sunt al doilea Gigicotra
4nissan
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Aug 2011, 20:31

Re: Paulownia

Mesajde alin m » 27 Sep 2011, 23:27

4nissan scrie:
liviu1965 scrie:Stiu ca am sa mi-o iau....
ok , dar nu sterg postarea.... este pct-ul meu de vedere.
Si va asigur ca va respect si pe al dvs.

Buna seara In orasul in care locuiesc TULCEA sunt cateva exemplare mari de paulownia drept sa spun am remarcat doua probleme: una il afecteaza gerul si la mine in zona rar scade sub -20 si a doua nu am remarcat un interes sporit al albinelor(aevarat miroase f bine floarea dar zbor slab) acum sunt al doilea Gigicotra


Eu sint doar 1/2 Gigicotra.
Dc tot e sa fie zona cu copaconationalisti sint pt evodia si da sa-si puna si vecinul care are si el stupi.
E greu tare cu vecinii astia. Am unu care nu pune nici apa la albine ca zice el ca sint dresate si se duc la riu cind de fapt vecinii lui nu mai lasa apa in teica la animale din cauza albinelor lui.
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 28 Sep 2011, 07:47

Hai mai Aline ca doar nu ti-ai dresat albinele sa se duca numai in copacii si pomii din curtea ta !!!!!! :lol: :lol: :lol:
Asta este sindromul "capra vecinului".
Ce-ar fi daca s-ar apuca si vecinii sa ne ceara taxa pentru "drept de uz si servitute" pentru ca le zboara albinele prin gradini si prin pomi ?! :shock:
Si-apoi daca ala este nebun, trebuie sa te iei si tu dupa el ??!
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde gabi bee » 28 Sep 2011, 08:26

rezistenta scazuta la ger a paulowniei seamana cu rezistenta smochinului . eu sunt in al treilea an de cand am plantat 12 smochini si cu toate ca i-am infasurat iarna , cu coceni , cu folie etc au degerat absolut toti. primavara dau iar din radacini si cresc pe timpul verii cam 1,5 metri , fac cateva smochine apoi vine iarna si degera iar si tot asa . eu daca a-si avea spatiu mai mult a-si alege din prima sa plantez 28-50 de tei sau salcami , ori combinati . pomii sunt rustici , foarte rezistenti si foarte meliferi deci numai avantaje si fara emotii ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 28 Sep 2011, 09:28

clucian scrie:Ofer seminte de evodia culese din arbor de evodia din Bucuresti contra seminte Paulownia.


Cand or sa fie coapte si semintele de Paulownia - inca nu sunt - promit ca o sa-ti dau eu. O capsula contine intre 1500 si 2300 de seminte (sunt foarte mici), asa ca una iti ajunge sa infiintezi o cultura destul de zdravana. Restul depinde de atentia acordata plantelor. Adica de tine.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde alin m » 28 Sep 2011, 15:37

Mircea77 scrie:Hai mai Aline ca doar nu ti-ai dresat albinele sa se duca numai in copacii si pomii din curtea ta !!!!!! :lol: :lol: :lol:
Asta este sindromul "capra vecinului".
Ce-ar fi daca s-ar apuca si vecinii sa ne ceara taxa pentru "drept de uz si servitute" pentru ca le zboara albinele prin gradini si prin pomi ?! :shock:
Si-apoi daca ala este nebun, trebuie sa te iei si tu dupa el ??!


Nu e sindromul capra vecinului.
Albinele fac un serviciu prin polenizare atit ale mele cit si ale respectivului iar vecinii oricum nu aduna nectarul ca sa le fac paguba cu albinele.
Si daca e vorba de nebunie se poate spune ca eu sint nebun pentru ca daca nu stau linga albine eu platesc cu miere, bere, niste banuti un om sa puna apa zilnic la ale mele. Iar el e zilnic acolo.
Deci odata ce as pune evodia care mai si infloreste cind nu mai e cules ar fi albinele lui in curtea si copacii mei. Are niste albine violente si predispuse f rapid la furtisag, pt ca are lazile gaurite. Sint atit de vechi ca au fost cumparate SH de tatal sau acu niste 25 -30 de ani.
Asta a fost si unul din motivele pt care mi-am mutat lazile mai departe de el in alta curte cu chirie. Am depistat ca nu erau ale mele dupa directia de zbor si cu faina.
Asa ca... capra vecinului sa pasca iarba stapinului.

Si totusi ma gindesc sa pun :roll:
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 28 Sep 2011, 15:44

Deci...........mai bine gandeste-te la avantajele produse albinelor tale. Ala o sa piara pe limba lui, mai devreme sau mai tarziu. N-ai cum sa cureti padurea de "uscaturi" oricat de mult ai vrea tu, dar asta nu te impiedica sa-ti sporesti baza melifera.........exista multe metode prin care poti sa i-o tragi peste bot !!!!!!!!
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde alin m » 28 Sep 2011, 16:15

Mircea77 scrie:exista multe metode prin care poti sa i-o tragi peste bot !!!!!!!!

una din ele ar fi....
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Paulownia

Mesajde proapis13 » 28 Sep 2011, 16:25

Ma,nana,maaaa.....
Cand o inflori pomul ala vin albinele si de la 3km
Ce o sa faci atunci??
Gandeste-te ca numai un pom daca sadesti copilul tau v-a respira un aer mai curat
Nu te gandi exclusiv la albine iar cu apa e discutabil
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Paulownia

Mesajde alin m » 28 Sep 2011, 16:33

proapis13 scrie:Ma,nana,maaaa.....
Cand o inflori pomul ala vin albinele si de la 3km
Ce o sa faci atunci??
Gandeste-te ca numai un pom daca sadesti copilul tau v-a respira un aer mai curat
Nu te gandi exclusiv la albine iar cu apa e discutabil
salve :D

pentru copil am pus meri , caisi, pruni. mai dau miere la vecina si da gutui. deci doar pt albine mai ramine de facut ceva
Ultima oară modificat de alin m pe 28 Sep 2011, 22:11, modificat 1 dată în total.
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Paulownia

Mesajde pin » 28 Sep 2011, 20:08

Eu am pus paulownia si pentru ca alunga tantarii.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori