Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:39

mirsv scrie:Introducerea matcii cu botca artificiala


Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:41

cornelioandanciu scrie:Dupa cate vad eu omul introduce matca imperecheata in botca pentru a fi acceptata usor de noua familie . Nu inteleg limba, daca ar fi cineva care stie limba(ploneza?)si sa traduca, i-as multumi de pe acum.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:43

valter scrie:Candva...si nu demult prezentam cu titlu informativ eclozarea dubla, pentru matcile virgine.
Uite polonezul inventiv si face eclozarea dubla cu matca fecundata.
Sistemul Nicot are botci din plastic destinate special eclozarii duble.

''... va prezinta introducerea DUBLA a matcii virgine :
-sunt situatii in care graficul de lucru nu ne permite sa recoltam botcile mature si preferam sa punem bigudiuri pentru izolarea matcilor virgine eclozate;
-cunoscand de la andrei_calinescu ca botcile sunt acceptate cu mai multa usurinta trecem la dubla eclozare,cum?
-firma franceza NICOT ofera botci din plastic care imita perfect botca matura, botca din plastic avand varful retezat;
-se introduce matca virgina, scoasa din izolatorul cu bigudiu, in botca de plastic, se prinde o foita fina de ceara in capul botcii, se introduce in nucleu pentru eclozarea dubla;
-de aici totul este usor de inchipuit ce se intampla;ros, eclozat dublu; lins; acceptare 99%''.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:45

balasbebe scrie:Aceea botca falsa trebuia sa fie putin mai lunga.
Asa cum este ea, jos am inteles cum se face. Dar sus, cu ce se acopera? Daca punem matca imperecheata?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:47

un OM scrie:In clipul prezentat mai sus botca este destul de mare .
La capatul superior se aplatizeaza marginile de ceara si se infige un betisor pentru fixarea pe rama .
Ce nu am inteles este ce fel de "lichid" pune in botca pentru eclozionare dubla inainte de a introduce matca fecundata ?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:49

valter scrie:De la regula, matca virgina manca miere sau inlocuitori iar matca fecundata se hraneste doar cu laptisor de matca.
Putem doar presupune ca este vorba de laptisor de matca, usor diluat.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:52

mirsv scrie:Buna ziua
este vorba de introduce matci neimperechate /in polonia sent mult
crescatori care vind matci virgine pretur este 1/3 din pretu matci
imperechiate/ in film baiatu spuni ca botca trebuje se fi mai subtire
ca matcha sa nu fi in stare se intorce ce senteplat lui in capat
botci introduci picaturi de miere pura
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:55

copos scrie:Am si eu 4 botci de plastic cumparate de la vecini nostri bulgari ,anul acesta am incercat si reusit sa introduc o matca fecundata intro familie careia iam inlocuit matca .
Eu am stropit cu tuica albinele am bagat matca in botca cu foita de ceara sus si jos si am prinso pe o fagure ,in partea de jos am gaurit foita cu un ac .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:56

balasbebe scrie:Daca noi punem in colivie obisnuita o matca imperecheata si aceasta nu este eliberata de albine moare de foame?
Pe timpul transportului cu posta albinele insotitoare hranesc matca cu laptisor?
Iarna matca cu ce se hraneste?
Multumesc
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 13:58

valter scrie:Descapacirea unei botci coapte (recte botca construita de Nicot si sigilata de Valter) in situatia in discutie se
va produce in maximum 60 minute.
Bebe crezi ca-i mult, daca-i ung Nicotul cu un pic de laptisor?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 14:02

balasbebe scrie:Pe mine m-ai pus pe ganduri. Se stie ca uneori matca este mai greu de acceptat.
Poate cu laptisor sa fie acceptata mult mai usor.
Botca din plastic daca se cufunda in baie de ceara nu este mai usor de folisit?
Nu stiu daca vorbim de aceeasi botca.
Eu am primit in colet un altfel de protector de la Ovisan, poate de aceea nu stiu cum arata cel folosit de tine.
Fişiere ataşate
ok_138801.jpg
Ceva asemanator doar si mult mai simpla :
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proba - Introducerea matcii cu botca artificiala

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 14:06

andrei_calinescu scrie:Dl Bebe, asta e din complexul JZ-BZ american care mai cuprinde printre altele o cutie cu 20 de custi speciala pentru transport.
Aia e pentru protectia botcii date catre eclozionare.
Botca artificiala e ca un degetar cu peretii mati si deschisa in capat (capatul care se obtureaza cu ceara mierata).
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


cron