Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde ignatov andrei » 24 Mai 2013, 09:15

dicu.ion57 scrie:Domnule Delorin incerc cu modestele mele cunostinte sa va dau un raspuns cit mai apropiat de adevar ,referitor la "Recunoasterea virstei botcilor" care este un subiect foarte interesant ,si contronversat.Virsta apropiata a botcilor nu o poate sti cu exactitate,decit apicultorul care creste matci folosind cutia Nicot sau Jenter ,care are controlul exact asupra larvelor .Aceste doua cutii ,sint larg folosite de apicultori amatori dar si profesionisti care vor sa creasca matci de buna calitate si sa stie exact virsta materialului biologic.Prin celelalte metode de crestere :Taierea in arc a fagurelui cu oua sau prin transvazare nu se poate aprecia cu exactitate virsta botci mature


Cu scuzele de rigoare, "cunostintele" d-voastra nu sunt chiar "modeste", daca sustineti cu tarie ...ceea ce sustineti!
Va intreb, totusi, cum reusesc cei din statiunile ICDA, sau crescatorii cu experienta, care folosesc "metode invechite" de crestere sa stie "la ora si minut" cand eclozioneaza matcile?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde cucubau » 24 Mai 2013, 16:34

Domnule Delorin incerc cu modestele mele cunostinte sa va dau un raspuns cit mai apropiat de adevar ,referitor la "Recunoasterea virstei botcilor" care este un subiect foarte interesant ,si contronversat.Virsta apropiata a botcilor nu o poate sti cu exactitate,decit apicultorul care creste matci folosind cutia Nicot sau Jenter ,care are controlul exact asupra larvelor .Aceste doua cutii ,sint larg folosite de apicultori amatori dar si profesionisti care vor sa creasca matci de buna calitate si sa stie exact virsta materialului biologic.Prin celelalte metode de crestere :Taierea in arc a fagurelui cu oua sau prin transvazare nu se poate aprecia cu exactitate virsta botci mature pentru in ultimile doua cazuri putem sa transvazam si larve mai batrine ,sau la taierea in arc albinele ia in crestere si larve mai batrine ,si in final putem fi dusi in eroare.Botca se dezvolta normal daca in stup este temperatura optima 34-35 degrade.Daca starterul unde crestem matcile este slab,la variatii de tempertura nu poate asigura caldura necesara ,si atunci durata de eclozare intirzie ,si din nou sintem in impas cu aprecierea virstei ,desi noi am notat in caietul de notite toti pasi facuti.DE asemenea nu se poate aprecia virsta unei botci capacite.Eu la botcile mature gata de eclozare ma ghidez dupa o regula simpla ,dar acesta depinde de experienta apicultorului si cit de mult lucreaza la cresterea matcilor.Eu imi dau seama ca regina este gata de eclozare cind capul botci isi schimba culoarea in maro inchis,si devine mai poroasa.Atunci noi batrini spunem ca botca este coapta,si in mazim 2-3 zile reg eclozeaza.Crestere matcilor este o munca,care implica rabdare,cunostinte aprofundate a biologiei albinelor dar cel mai important este dragoste si pasiunea pentru albine
Metoda enumerata de d-voastra ( cutia jenter sau Nicot ) lasa loc de interpretare tot atat cat poate un apicultor cu experienta sa evalueze varsta unei larve. O matca introdusa intr-o cutie Nicot sau Jenter va depune oua de nevoie nici decum de drag pe parcursul unei zile in nici un caz instantaneu in toate celulele. Deci varsta viitoarelor larve va fi decalata intre ele cu 12 pana la 24h . Un apicultor cu experienta niciodata nu va gresii varsta cu mai mult de 12h .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 24 Mai 2013, 19:06

Ce ar putea lipsi ca o botca sa nu dea nastere unei matci? Caldura familiei? Momentul de manevrare neprielnic conform graficelor de mai sus?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde ignatov andrei » 25 Mai 2013, 20:27

delorin I scrie:Ce ar putea lipsi ca o botca sa nu dea nastere unei matci? Caldura familiei? Momentul de manevrare neprielnic conform graficelor de mai sus?


Racirea botcilor este unul din principalele motive. Apoi, manevrarea botcilor capacite in primele 5 zile de la capacire, cand o simpla intoarcere poate produce moartea nimfei. Cine stie bancul cu papagalul, nu va ridica "patura" timp de 10 zile de la transvazare, sau nu va deranja inutil familia care vrea sa roiasca, atunci cand urmareste sa faca roi artificiali, cu botci de roire!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Florin Dobre » 25 Mai 2013, 20:35

Multumim de raspuns domnule ignatov.
E insa imposibil sa nu ne bagam nasul in ei...sa vedem noi domle ce si cum. Siguranta vine o data cu trecerea anilor.
Dumneavostra, la inceput, aveati rabdarea care o aveti acum? Eu si cand dorm imi visez stupii.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde ignatov andrei » 25 Mai 2013, 20:42

Florin Dobre scrie:Multumim de raspuns domnule ignatov.
E insa imposibil sa nu ne bagam nasul in ei...sa vedem noi domle ce si cum. Siguranta vine o data cu trecerea anilor.
Dumneavostra, la inceput, aveati rabdarea care o aveti acum? Eu si cand dorm imi visez stupii.


Da, am avut rabdare, pentru ca 2 ani am facut (1984 si 1985, daca nu gresesc) ucenicie la Statiunea ICPA Poieni - Iasi, iar acolo nu puteam umbla decat conform caietelor de evidenta! In stupina proprie, eram deja obisnuit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Florin Dobre » 25 Mai 2013, 20:45

Frumos.
Deci vi s-a impus rabdarea prin fisa postului.

Cand nu ai pe nimeni sa te traga de maneca, esti in stare sa bagi capul si in botca, sa vezi daca are tot ce-i trebuie. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 20:47

:)) Corect!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde ignatov andrei » 25 Mai 2013, 21:09

"Propria experienta" este cea mai valoroasa! Daca nu aveti rabdare, va recomand:
- la o familie comportati-va cu NERABDARE;
- la alta familie... cu RABDARE!
O sa vadeti diferenta!
Bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Mircea_63 » 25 Mai 2013, 21:51

:lol: Andrei, hatru mai esti!

Stii si tu ca scoala costa bani! Unii inteleg asta cum ca cu bani poti face scoala. Ntzz... dupa ce suporti cateva greseli pe pielea ta, abia atunci le bagi bine la cap. Cu cat doare mai tare cu atat le inveti mai bine.

Pai nu spunea nea Gica -D-zeu sa-l ierte- ca stupul nu-i butoi cu varza, sa umblii toata ziua in el?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 25 Mai 2013, 22:00

:)) Da, dar universitatea vietii costa uneori cateva experiente nefericite!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Florin Dobre » 26 Mai 2013, 00:06

Mircea_63 scrie::lol: Andrei, hatru mai esti!

Stii si tu ca scoala costa bani! Unii inteleg asta cum ca cu bani poti face scoala. Ntzz... dupa ce suporti cateva greseli pe pielea ta, abia atunci le bagi bine la cap. Cu cat doare mai tare cu atat le inveti mai bine.

Pai nu spunea nea Gica -D-zeu sa-l ierte- ca stupul nu-i butoi cu varza, sa umblii toata ziua in el?


Si mare dreptate avea. Odihneasca-se in pace!

Numai ca asta e valabil din perspectiva unui apicultor cu ceva ani de experienta. Un incepator daca nu umbla la butoi, gaseste apoi butoiul gol.

Aveti dreptate domnule Mircea.
Poti sa citesti zeci de carti in domeniu. Pana nu ajungi sa legi teoria de practica, e timp pierdut de pomana. Bineinteles ca un novice va face o sumedenie de greseli astfel. Dar cel mai bine bagi la cap cand te doare.
Sunt putini aceia care au avut pe bunicu' sau pe unchiu' cu stupina in familie. Si cum bine stim, in acest domeniu secretomania e regula de baza. Dichisurile rar se divulga, pentru ca tine de secretul meseriei. Nimeni nu doreste sa incurajeze concurenta si pana la un punct e si normal.

Cand e vorba de matci, primul sfat este: cumpara o matca imperecheata. De parca matca de 50-70 de lei ar fi de pe alta planeta...matca bionica. Tot respectul pentru crescatorii de matci...necesita multa munca, timp, bani si mai ales...experienta. Dar acestia nu se incurca cu 5 matci-10 matci...douazeci de bani. Ei colaboreaza cu meseriasii care fac miere si nu mai au timp si de matci. Raman la convingerea ca 20-30 de matci si le poate face orice incepator in stupina proprie. Nu vor rupe cantarele ca alea cu pedigree dar stupina se dezvolta si incet-incet incepe si selectia proprie.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde ignatov andrei » 26 Mai 2013, 02:21

Toti pomeniti de "secretomanie"! Tu, Florine, fa un efort si citeste toate postarile mele. Ai sa vezi ca am "divulgat" toate "secretele" in ceea ce priveste relatia dintre apicultor si familia de albine! Daca le vei "traduce" si intelege, vei vedea ca am spus tot ce inseamna - din punct de vedere biologic - aceasta relatie (apicultor - albina). Voi vreti sa invatati repede, pomeniti de "secrete", dar de fapt urmariti niste "chichite tehnologice", adica niste "pseudosecrete", necesare doar in "pseudoapicultura"! Daca s-ar putea ca intr-o luna sa aveti vreo 5 sezoane...!!!
De unde crezi ca am invatat, eu si cei ca mine?!? Muncind si citind. Cand eram tanar, la moda erau pionierii si utecistii, nu forumistii! Aceleasi carti le aveti si voi la dispozitie, dar dureaza prea mult sa le cititi.... De aici si graba voastra, cautand raspunsuri din interpretarile apicultorilor, cand cel mai simplu este sa cititi cu atentie cartile aparute!
Nu veti reusi nimic "peste noapte". Poti sa ai cea mai mare experienta, tot doua sezoane iti trebuie sa verifici "la sange" un lot de matci de calitate! Nu vreti sa intelegeti ca sunt lucruri care nu se pot face "mai repede", ci doar "mai bine" sau "mai rau"!
Credeti ca noi nu am vrea... "mai repede"?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Florin Dobre » 26 Mai 2013, 08:43

Buna dimineata!
In primul rand, domnule Ignatov, imi cer scuze daca s-a interpretat ca v-am acuzat pe dumneavostra de secretomanie. Nu am avut nici cea mai vaga intentie. Va citesc cu interes postarile pentru ca este de invatat de la dumneavoastra. Voi face un efort si va voi citi toate postarile...sunt convins ca voi iesi castigat.
Este doar o concluzie pe care am tras-o dupa cca. 6 ani in care am incercat sa aflu cat mai multe in domeniul acesta. Majoritatea celor cu care am avut contact in acesti primi ani au aceasta tendinta, de a parea ca sunt neshte dichisuri domle, neshte secrete foarte importante. Era doar o usoara ironie la adresa celor cu acest tip de atitudine.
Aveti dreptate 100% in ce spuneti. La inceput toti doresc sa arda etape. Sa ajunga mai repede la performanta celor din fata.
Sunt carti extrem de valoroase care abunda in informatie. Numai ca, la inceput, sari peste lucruri scrise acolo care par a fi detalii. Si tocmai acele detalii fac diferenta.
Acesta este plusul acestui forum. Aici vine Gogu cu problema direct si are raspunsul(corect sau nu ;) ). Si a rezolvat chestiunea fara sa mai citeasca o carte din scoarta in scoarta. Plusul asta nu l-au avut generatiile anterioare. Problema este ca un incepator vorbeste o limba si un greu in domeniu vorbeste alta limba(diferenta de experienta).
Sunt ferm convins ca nu se poate reusi peste noapte, mai ales in relatia cu albina. Ma minunez cand vad cati bani baga unii in cutii, familii de albine, matci, supercentrifugi, scule, etc. Cand o face un meserias e o treaba, ii va mari eficienta. Dar cand o face un novice, sunt bani aruncati. Experienta nu se poate cumpara(poate pe bani grei). Si atunci tot arsenalul a fost achizitionat degeaba.

Din punctul meu de vedere postarea dumneavoastra este adevarata 100%. Si inca o data, imi cer scuze daca v-am suparat cu ceva. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Florin Dobre » 26 Mai 2013, 08:55

ignatov andrei scrie:tot doua sezoane iti trebuie sa verifici "la sange" un lot de matci de calitate!


Daca sunteti amabil, ati putea sa argumentati un pic?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde ignatov andrei » 26 Mai 2013, 09:15

Florine, eu am vorbit la "modul general"! M-am referit la faptul ca multi apicultori (si eu) raspund la obiect, dar si mult mai multi intorc pe toate fetele acel raspuns, chiar daca nu stiu despre ce este vorba! Vine un incepator, cu dorinta clara de a invata, iar cand vede ca toate se bat intre ele, pleaca bulversat cu si mai multe necunoscute!
Daca "prinde ceva", inseamna ca a "prins un secret" si il tine numai pentru el! Iluzie desarta!
"Apicultura", ca si "soferia" se invata foarte repede!
Ai sau nu scoala, daca ai facut 30 de ore de conducere si ai luat categoria "B", te poti angaja pe post de "calificat"!
Daca te-a intepat o albina si ti-ai murdarit manusile cu propolis... esti APICULTOR si poti sa-ti dai cu parerea!
Asa ca... iti dau dreptate si am stiut ca nu la mine te-ai referit!

Obtin matcile in 2013, luna mai. Le plasez la familiile pregatite, dar acele familii au alta albina, de la alte matci, albina care va convietui cu matca timp de 25 zile, iar apoi va convietui cu matca si progeniturile ei inca... zile, pana va muri. Asta inseamna cam 45-50 de zile, pana ce voi avea doar albina de la matcile obtinute. Pana sa devina "culegetoare cu statut", mai trec 5-10 zile si asa vad ca s-a terminat sezonul! Daca am mai pus si puiet la formarea familiilor, creste perioada de convietuire.
Ma pregatesc pentru iernare. Am o imagine gresita (incompleta) asupra familiei si asupra matcii (matcilor) respective, asa ca voi astepta sezonul urmator. Vad cum au iernat, cum "pleaca" primavara, cum valorifica oportunitatile create si... a trecut si al doilea sezon!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori