Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 24 Sep 2011, 23:51

victor s scrie:bai ce m-ai prins....inca de la prima fotografie am oftat... :lol: :lol: :lol:
sa-i stapanesti sanatos si sa ai satisfactie deplina de pe urma lor !
p.s. si sa traiasca si fabricantul !


Pai ce? crezi ca nu s-a auzit pana la Bucuresti? :) Ca si eu ce mai oftam... :lol:
Sa traiasca sa-nfloreasca! Abia astept sa bem o bere sa-i stropim...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Cristian IONITA » 25 Sep 2011, 06:25

io-te-te .... te pomenesti ca ai castigat procesul cu cel de la Tg. Secuiesc .... sau ti-au schimbat marfa de buna voie
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Adi Hodis » 25 Sep 2011, 10:47

Chiar asa ... care-i situatia cu " procesul " ? ... ca stupii sint convins ca nu ti i-au schimbat.

Despre astia noi, zic atit ... sa-ti fie de folos multi ani si sa-i inmultzesti de sa nu-ti ajunga gradina ... nici butoaiele ;) :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 25 Sep 2011, 23:25

Cristian IONITA scrie:io-te-te .... te pomenesti ca ai castigat procesul cu cel de la Tg. Secuiesc .... sau ti-au schimbat marfa de buna voie


Hai ma... chiar par iesiti din mana ungurienilor?
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde cristi_vidican » 26 Sep 2011, 09:24

Aha, deci tu erai clientul!!! Ca ma tot intrebam ai cui sunt stupii!
Iti doresc sa scoti din ei miere de sa fii disperat ca nu mai ai bidonane goale.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 26 Sep 2011, 12:53

Adi Hodis scrie:Despre astia noi, zic atit ... sa-ti fie de folos multi ani si sa-i inmultzesti de sa nu-ti ajunga gradina ... nici butoaiele ;) :)


Pai i-as inmulti eu, dar am incercat si nu roiesc... :)

Multumesc de urari si tie Cristi. Doamne Ajuta!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 30 Sep 2011, 02:53

E clar, maine trebuie sa bag un FA la crescut :)
Marul, prunul, visinul, salcamul, sunt toate inflorite. Luati o mica baza melifera. Restul mai pun la poze.

Floare de prun, septembrie 2011:

Imagine



Floare de visin, septembrie 2011:

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 30 Sep 2011, 03:04

De vreo doua luni, una din familii se chinuie sa schimbe regina si nu reuseste sa faca ceva satisfacator. Am foarte multi trantori. Desi regina este prezenta, am descoperit(miercuri 28 sept) oua dispuse pe peretele celulei, sau mai multe intr-o singura celula, specifice albinelor ouatoare sau reginelor "grabite"...
Am intentionat sa unific familia mai demult, insa am decis pana la urma sa ii dau o sansa sa schimbe totusi regina, pe principiul ca stiu ele mai bine ca mine ce le trebuie.
Insa timpul trece si se pare ca ceva, ceva trebuie sa fac. Am dat la margine ramele cu puiet de trantor si am introdus o rama goala(stropita in prelabil cu sirop) in speranta ca o va oua corect si ca au reusit sa schimbe regina. Este ultima sansa, apoi urmez sfatul lui Nea Gica si unific. Nu imi dau seama daca regina este tanara, ce parere aveti? Maine cand ajung, sper sa am timp sa o caut si pe cea de-a doua, daca exista.

Regina(observati si proportia de trantori)
Imagine

Oua dispuse pe peretele celulei(centrul imaginii, sau click pe poza si vizualizare eticheta in Flickr) sau mai multe intr-o singura celula.
Imagine
Ultima oară modificat de MyBees pe 30 Sep 2011, 03:32, modificat 1 dată în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 30 Sep 2011, 03:28

Va prezint cele 3 "modele" de capcane pentru viespi, prezente in stupina mea. Toate au cam acelasi randament, deci cuvantul de ordine va fi simplitate.
Continutul(pentru ca am fost intrebat) petului: Sirop de zahar(atractant)+otet(atractant pentru viespi si repelent pentru albinele)+cateva picaturi de ulei(fixativ). Nu folosesc o anumita proportie, pun "la ochi". Cele cateva picaturi de ulei desavarsec capcana aderand la aripile viespilor si impiedicand zborul. Doar cateva, pentru a nu crea pelicula deasupra lichidului atractant.

Model 2010. Prima mea capcana, din 2010 inca rezista si isi face treaba(Poza e facuta la o zi dupa ce am golit/schimbat continutul)
Imagine

Model 2011. Decupajul ar trebui sa impiedice parasirea capcanei, insa se mai intampla cate o eliberare. Si aici apare rolul celor cateva picaturi de ulei.
Imagine

Model 2, 2011. O gaura simpla in partea superioara. "simply the best"
Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde gica » 30 Sep 2011, 09:12

MyBees scrie:De vreo doua luni, una din familii se chinuie sa schimbe regina si nu reuseste sa faca ceva satisfacator. Nu imi dau seama daca regina este tanara, ce parere aveti? Maine cand ajung, sper sa am timp sa o caut si pe cea de-a doua, daca exista.

Asta este cea tanara.La sigur este si batrana.Am si eu o situatie asemanatoare.Am avut si anul trecut.Hai sa zic.Au trecut iarna impreuna si pe la 15 aprilie cea tanara a plecat (roi) cu ceva albina.Inainte cu o saptamana le marcasem cu alb pe ambele.A prins roiul un vecin,mi-a zis de el,i-am spus ca legea pamantului zice ca daca a picat in curtea lui este al lui,a crescut inima in el,m-am oferit sa-l cumpar,nu a vrut,a cerut niste rame,i-am dat 3 rame cu ceva miere si dupa 1 mai nu mai era nimic.Cea batrana baga la greu trantori.Am desfintat.
Mai este un amanunt,un stup din asta unit cu altul reuseste la sigur sa-l distruga pe cel bun.Trebuiesc cautate ambele regine si indepartate.
Sunt si situatii din astea ciudate.Nu aveti idee cat de des se schimba reginele in stupii astia care au cat de cat mai pronuntat fenomenul de anecbalie
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 30 Sep 2011, 12:03

Da Nea Gica, azi ajung la tara si rezolv problema. Nu stiu daca am timp azi, dar maine sigur aplic metoda pe care mi-ai recomandat-o Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde lucky5strike » 30 Sep 2011, 21:49

MyBees scrie:De vreo doua luni, una din familii se chinuie sa schimbe regina si nu reuseste sa faca ceva satisfacator. Am foarte multi trantori. Desi regina este prezenta, am descoperit(miercuri 28 sept) oua dispuse pe peretele celulei, sau mai multe intr-o singura celula, specifice albinelor ouatoare sau reginelor "grabite"...
Am intentionat sa unific familia mai demult, insa am decis pana la urma sa ii dau o sansa sa schimbe totusi regina, pe principiul ca stiu ele mai bine ca mine ce le trebuie.
Insa timpul trece si se pare ca ceva, ceva trebuie sa fac. Am dat la margine ramele cu puiet de trantor si am introdus o rama goala(stropita in prelabil cu sirop) in speranta ca o va oua corect si ca au reusit sa schimbe regina. Este ultima sansa, apoi urmez sfatul lui Nea Gica si unific. Nu imi dau seama daca regina este tanara, ce parere aveti? Maine cand ajung, sper sa am timp sa o caut si pe cea de-a doua, daca exista.


La ora asta, matcile batrane au abdomenul subdimensionat, chiar daca unele mai ponteaza redus. Eu nu as garanta nici ca-i tanara, nici ca-i batrana. Tu atinge-o usor cu degetul pe torace si daca se misca incet, e baba; daca o ia la goana pe rama, e tanara...

Dupa cum arata ouale, sunt depuse de o matca batrana, sau cel putin, una cu probleme. Oua pe peretele celulei pot depune lucratoarele besmetice sau o matca cu probleme, fie prea batrana, fie slab nutrita, sau cel putin cu probleme la geometria abdomenului.

Daca-i tanara, eu as lua regina asta pe 1-2 rame, as face un mic roi cu ea. in 5-6 zile cred ca ar oua.

Apoi faci cu stupul de baza introducere sau unificare...

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde gica » 30 Sep 2011, 22:01

Regina aia e tanara si oua ca rata.Unu azi,unu maine.Nu are nici feromoni.Doar ca e a dracului si o va omori pe cea buna
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde bee - fun & crazy » 30 Sep 2011, 23:00

MyBees scrie:Da, Lucian. Sirop de zahar si otet.

o proportie?
cca 1 lingurita de otet la 200 ml sirop?
mai mult otet?
mai mult sirop?
Ce a trecut a disparut; ceea ce speri este absent; doar prezentul este al tau.
bee - fun & crazy
 
Mesaje: 10
Membru din: 02 Apr 2011, 00:34
Localitate: bacau

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 03 Oct 2011, 20:20

Nu am respectat o reteta... La vreo 7-8 peturi am pus o sticla de otet(cred ca 1litru sau 750 ml, nu mai sunt foarte sigur)
Pui si tu sa miroase bine a otet. Eu cred ca am exagerat, puteam sa pun mai putin, insa anul trecut punand mai putin am avut surprize sa prind mai mult albine...

Cateva picaturi de ulei(nu mult sa nu faca pelicula deasupra pe toata suprafata) ajuta, impiedicandu-le sa mai zboare dupa ce pica in lichid.
La cateva zile capcana trebuie golita de insecte, pentru ca formeaza la suprafata un strat pe care viespile stau lejer si mai mult le hranesti...

In rest... spor la vanatoare!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 05 Oct 2011, 11:22

Materie prima pentru casa noua. Avem de bricolat in aceasta toamna :)

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori