Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Marcare matci

Mesajde victor s » 25 Mai 2013, 23:48

macko2001 scrie:Oare ce s-a putut intampla cu matca marcata?

De la atata curatat de catre albine, s-a stes marcajul.
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Marcare matci

Mesajde eugen5 » 28 Mai 2013, 22:53

am o intrebare va rog sa imi raspundeti repede daca se poate,am cumparat un marker de culoare rosie de la un magazin apicol si vanzatorul a zis ca ebun pt marcat matcile da scrie pe el OIL BAse. e bun de marcat va rog sa imi raspundeti urgent daca se poate va multumesc
eugen5
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2013, 00:35
Localitate: maramures Tg lapus

Re: Marcare matci

Mesajde Florin Dobre » 28 Mai 2013, 23:24

Daca l-ai luat din magazin apicol, eu zic ca-i bun. Important acum este ce dexteritate vei avea la marcatul matcilor.
Eu am marcat anul asta(inainte de pomii fructiferi) toate matcile...cu galben(culoarea anului trecut). Am vrut sa am un punct de plecare in a stii ca tot ce va fi nemarcat sunt de anul asta. De acum incolo vreau sa am evidenta.
Atentie cum manuiesti matca si markerul...sa nu lezezi matca sau s-o naclaiesti in vopsea. Ca apoi te trezesti cu schimbari linistite in masa.
Mie mi-a iesit giorno din prima. La prima matca am incercat cu cerculetul ala de plastic cu fire de nailon cu care imobilizezi matca pe fagure dar nu mi-a placut procedeul. Asa ca restul le-am marcat culegandu-le de pe rama. Le-am prins usor de aripi cu doua degete si le-am asezat pe aratatorul mainii stangi. Le-am prins 2 picioruse cu degetul mare al mainii stangi fixandu-le astfel pe aratator si apoi le-am dat drumul la aripioare. Apoi usor tamponate pe torace cu markerul. Cateva clipe tinute asa si dat drumul incetisor pe fagure. Totul a fost in regula.

Bafta!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Marcare matci

Mesajde cristi_vidican » 29 Mai 2013, 14:52

Pentru cei care dați cu marker pe bază de ulei, e indicat să băgați matca într-un bigudiu, o cușcă etc 1-2 minute până se evaporă mirosul vopselei.
Procedura descrisă de Florin Dobre la marcare o folosesc și eu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde MyBees » 22 Iun 2013, 12:59

Ieri am vandut niste roi carora nu am apucat sa le marchez reginele. Inainte sa ajunga cumparatorul, intarziind peste ora stabilita, am purces sa i le marchez pana se facea seara. Pentru marcare am folosit marker uniPosca si dispozitiv din acesta http://www.stuparitul.com/imaginiapic/marcator1.jpg)
Toate bune si frumoase pana cand dupa marcare una din regine a ramas inerta in tub. Ziceai ca e moarta de o saptamana... Am asteptat cateva secunde, tot intrebandu-ma cu ce am gresit, dupa care am decis sa o las pe rame, apoi dupa un timp sa unific roiul.

Mai tarziu, sosind cumparatorul si povestindu-i de intamplare, am vrut sa ii arat impricinata. Cand colo, ce sa vezi... Regina se plimba fara nicio treaba printre albinele sale. Nu mai avea nimic.

Acum nu stiu ce sa cred, a patit ceva la marcare si si-a revenit ulterior, o forma de narcoza, un soc, ceva... sau pur si simplu a fost o metoda de aparare, facand pe moarta[cam cum facem noi cu ursul : )]

Ati patit asa ceva? care credeti ca e motivul.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Marcare matci

Mesajde proapis13 » 22 Iun 2013, 13:21

Am patit ceva asemanator anul trecut
Am avut surpriza ca in ziua in care ajutam un prieten sa traga mierea sa asisist la eclozionarea unor regine
Nu am avut in ce sa le introducem si am folosit acele cutiute de plastik in care se introduc fagurii cu miere pt vinzare
Cutiutele le-am tinut la umbra intr-o magazie dezafectata pina cind am tras mierea si am facut roii
La ultimele cutiute am avut surpriza sa constatam ca erau...moarte
Le-am dat drumul cu gindul sa recuperam cutiutele si in timp ce sotia prietenului le misca cu un bat de colo-colo
si le apasa sa le vada acul,una dintre ele s-a cabrat brusc si a incercat un zbor timid timp in care am prins-o
Am recuperat 3 iar una a murit
Posibila explicatie este ca acel plastik alimentar emana in prezenta razelor ultraviolete ceva cu efect narcotizant
Este parerea mea posibil sa li se mai intamplat si altor colegi si sa fi renuntat la regine crezind ca sunt moarte
Mama natura stie ea cum sa le randuiasca....posibil ca din instinct sa faca pe moartele :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Marcare matci

Mesajde cristi_vidican » 22 Iun 2013, 15:58

La mine n-a mai mers ca la voi.
Pe lângă că mi s-au împerecheat puține regine anu ăsta și am avut probleme mari la roi (vina mea), am vrut să marchez una care oua de câteva zile.
Am marcat-o ținând-o între degete. Nici o problemă!
Am băgat-o într-un bigudiu să se usuce vopseaua și am pus-o pe capacul întors (deci nu pe tablă, ci pe osb) și am lăsat-o cel mult 2 minute până m-am mai uitat prin cuib. Afară era cald. De regulă las bigudiul pe rame, dar acum l-am lăsat în capac.
Când să pun matca la loc, era țeapănă. :o cu picioarele puțin desfăcute. Încă mai mișca puțin în zona unde avea acul.
Suflu..., mă rog..., îmi vine să-mi smulg părul din cap. Îmi aduc aminte de alte povești de genul acesta dar cu final fericit.
Pun bigudiul pe rame, închid stupul, mai controlez alți roi, mă mai rog între timp. Revin la stupul cu pricina și regina era tot moartă. :(
O mai las până termin cu toți stupii și ... la fel.
Am pus repede peste roi un nucleu pe 3 rame cu matcă fecundată și astfel am reparat greșeala.
Posibil s-o fi afectat faptul că am lăsat-o la soare, deși zona unde stătea nu era caldă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde kamy » 22 Iun 2013, 18:42

Puneti matca cu bigudiu in jeb si n- o sa pateasca nimic,niciodata nu le puneti pe tabla ca ramana impaiate,am luat si io un marcher unul singur dupa care am revenit la lacul de unghii,matca o marchez intre degete!rezista dublu decat marcheru!
Anu asta a fost timp frumos din 10 iunie da am roi naturali fara matci,la succesuri pana acum e frate geaman cu anul trecut!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Marcare matci

Mesajde dicu.ion57 » 22 Iun 2013, 19:39

cristi_vidican scrie:La mine n-a mai mers ca la voi.
Pe lângă că mi s-au împerecheat puține regine anu ăsta și am avut probleme mari la roi (vina mea), am vrut să marchez una care oua de câteva zile.
Am marcat-o ținând-o între degete. Nici o problemă!
Am băgat-o într-un bigudiu să se usuce vopseaua și am pus-o pe capacul întors (deci nu pe tablă, ci pe osb) și am lăsat-o cel mult 2 minute până m-am mai uitat prin cuib. Afară era cald. De regulă las bigudiul pe rame, dar acum l-am lăsat în capac.
Când să pun matca la loc, era țeapănă. :o cu picioarele puțin desfăcute. Încă mai mișca puțin în zona unde avea acul.
Suflu..., mă rog..., îmi vine să-mi smulg părul din cap. Îmi aduc aminte de alte povești de genul acesta dar cu final fericit.
Pun bigudiul pe rame, închid stupul, mai controlez alți roi, mă mai rog între timp. Revin la stupul cu pricina și regina era tot moartă. :(
O mai las până termin cu toți stupii și ... la fel.
Am pus repede peste roi un nucleu pe 3 rame cu matcă fecundată și astfel am reparat greșeala.
Posibil s-o fi afectat faptul că am lăsat-o la soare, deși zona unde stătea nu era caldă.

Domnule Cristi va urmaresc de ceva timp ,raspunsurile dv date la colegi care intreaba anumite probleme si am vazut in aceste raspunsuri,corectitudine si competenta in cea ce spuneti.Sincer va felicit pentru eleganta cu ,care reusiti sa contracarati anumite discutii in care sinteti atras si daca uni colegi rastalmacesc cuvintele dv ,de fiecare data aveti un cuvint bine ales care calmeaza spiritul mai agresiv al unor persoane.Vad in dv un partener de discutie serios si cu experienta ,care putem avea un dialog civilizat care putem sa ne spunem parerea despre anumite probleme apicole.Vreau sa-mi spun si eu parerea in legatura cu marcarea matcilor.Cind am inceput si eu sa practic apicultura marcarea matcilor se facea sporadic si nimai cei expermentati marca cite unul matcile ,iar culorile nu se folosea diferit pentru ficare an ,ci le marca cu doua culori ,ca nu tineau matcile mai mult de doi ani iar daca se intimpla sa le tina mai mult apicultorul respectiv avea un caiet unde tinea evidena ficarei fam,si stia ce virsta are reg .Nu m-am lasat nici eu mai prejos si am inceput sa marchez si eu matcile ,dar acuma deja iesise pe piata diferite ustensile care usurau mult munca.Mi sa intimplat sa ma probleme si cu marcatul dar si cu matci omorite ,care la prima vedere pareau moarte , dar in realitate erau doar lesinate.Doresc sa spun colegilor incepatori sa aiba mare grije cum prinde reg .Nu trbuie strinsa prea tare intre degete ,ca atunci cind o prindem ea se zbate si noi fara sa ne dam seama o stringem prea tare, ca sintem concentrati cum so marcam mai repede ,neglijind strinsura.In momentul in care este strinsa prea tare de abdomen.i se opreste respiratia pentru un timp intrind in starea de lesin momente in care noi credem ca este moarta,dar chiar poate muri daca este strinsa prea tare.Poate muri si din cauza sresului.Am practicat citiva ani marcarea matcilor dar dupa un timp am renuntat din motive obiective atit pentru mine cit si pentru reginele reslective.As vrea sa argumentez cu probe practice de ce am luat acesta hotarire.
In primul rind o munca stresata atit pentru mine cit si regina respectiva care din nefericire se mai intimpla si accidente
O alta problema ca opinie personala o spun nu cred ca regina se simte bine tot restul vieti cu vopseaua aceia uscata pe ea, indiferent de natura vopselei s-au markerului folosit,de multe ori se intimpla ca sa fie agresata de albine,si chiar in timp sa fie schimbata linistit de fam respectiva
Singurul avantaj cre il prezinta marcarea este acela ca stim virsta matci,dar se poate intimpla ca stupul sa rioasca si atunci pierdem matca marcata daca nu recuperam roiul si iarasi ne chinuim sa marcam alte matci.Daca apicultorul este atent si tine evidenta stupinei marcarea matcilor nu are nici un rost,doar atit sa parem mai profesionisti ,si da bine la vinzarea matcilor,ca daca sint marcate nu stiu ce calitati are.Domnule Cristi cred ca si dv ca multi alti ati marcat si cred ca marcati reg.ma intereseaza daca a spotit cumva cantitatea de mire s-au alt produs al stupului,s-au va adus alte avantaje marcarea reg,in afara ca stim anul de cind este in stup.
Personal am considerat ,ca pentru un singur avantaj sa fac o munca in plus din care sa rezulte de multe ori si pierderi am renuntat la acest lucru ,si am cistigat mai mult in vederea matcilor.Ma dat peste cap intrun an cind aveam matcile marcate iar spre toamna o mare parte din stupi si-au schimbat matcile ,iar cind i-am strins pentru iernat nu mai stiam ce este acolo ,si toata munca si stresul cu marcatul a fost in zadar.Rog cititori sa nu ia ca recomandare ,s-au ca as fi inpotriva metodei de marcat reg .am spus doar din experienta mea si nu putina ,recomand chiar sa faca fiecare cum crede de cuviinta si cum il avantajeaza mai bine.Nu uitati pata de vopsea de pe reg poate constitui pentru fam respectiva un handicap si in scurt timp s-o schimbe.Eu va urez succes si pentru ca se apropie culesul la floarea soarelui va doresc miere multa.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Marcare matci

Mesajde kamy » 22 Iun 2013, 20:08

Nea ioane io am matci si asa si asa si e chin cumplit sa cati matca intr-un stup in care lipseste festeala pe matca,am marcat si taiat ambele aripi la care nu- mi placea cum misca-n front si totusi nu au schimbat-o decat dupa ceva timp,altele dupa un an!E mult mai usor de lucrat cu matci marcate si cam scapi de multa contabilitate!parerea me!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Marcare matci

Mesajde cristi_vidican » 22 Iun 2013, 20:59

dicu.ion57 scrie:Domnule Cristi cred ca si dv ca multi alti ati marcat si cred ca marcati reg.ma intereseaza daca a spotit cumva cantitatea de mire s-au alt produs al stupului,s-au va adus alte avantaje marcarea reg,in afara ca stim anul de cind este in stup.

Vă mulțumesc pentru complimente. Fiecare avem de câștigat mult mai mult dacă discutăm civilizat.
Legat de marcarea mătcilor ...
Până anul acesta n-am marcat mătcile. Am vorbit cu un prieten la tel și a rămas aproape șocat că eu nu marchez mătcile.
Așa că am decis să le marchez pe toate, și pe cele bătrâne.
Am evidența în caiet cu vârsta fiecăreia, marcarea o fac strict ca să o găsesc mai repede la control când trebuie musai să o găsesc.
Greșeli am făcut la marcarea din vina marcherului. Nu marca nimic și apăsam mai tare pe capac sau pe ceva și când puneam pe matcă, efectiv îi făceam baie în vopsea. Dar, n-am omorât nici o matcă prin marcarea propriu zisă.
Însă, am avut ceva pierderi la mătci anul acesta, dintre cele marcate de mine: unele au dispărut pur și simplu din stup. Nu pot da vina 100% pe matcă, dar am vagi bănuieli.
Oricum, eu voi continua să marchez, mai ales că deja mi-am făcut dexteritate. Am început pe trântorii unui stup, care apoi i-am găsit în mai mulți stupi :lol:
Vă salut!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde alt stupar » 22 Iun 2013, 21:09

MyBees scrie:Ieri am vandut niste roi carora nu am apucat sa le marchez reginele. Inainte sa ajunga cumparatorul, intarziind peste ora stabilita, am purces sa i le marchez pana se facea seara. Pentru marcare am folosit marker uniPosca si dispozitiv din acesta http://www.stuparitul.com/imaginiapic/marcator1.jpg)
Toate bune si frumoase pana cand dupa marcare una din regine a ramas inerta in tub. Ziceai ca e moarta de o saptamana... Am asteptat cateva secunde, tot intrebandu-ma cu ce am gresit, dupa care am decis sa o las pe rame, apoi dupa un timp sa unific roiul.

Mai tarziu, sosind cumparatorul si povestindu-i de intamplare, am vrut sa ii arat impricinata. Cand colo, ce sa vezi... Regina se plimba fara nicio treaba printre albinele sale. Nu mai avea nimic.

Acum nu stiu ce sa cred, a patit ceva la marcare si si-a revenit ulterior, o forma de narcoza, un soc, ceva... sau pur si simplu a fost o metoda de aparare, facand pe moarta[cam cum facem noi cu ursul : )]

Ati patit asa ceva? care credeti ca e motivul.

Cine n-a patit ? :lol: De prima data te cam trece un fior de necaz ca a dat coltul :lol: desi poate tu sti ca nu i-ai facut nici un rau
Doua posibilitati: ori matca disimuleaza ori are epilepsie. :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Marcare matci

Mesajde alt stupar » 22 Iun 2013, 21:13

Cristi, uneori se intampla de nu curge vopseaua, e necesar sa agiti markerul.
Ok, insa inainte de a marca matca iti marchezi de proba o unghie si te asiguri ca este in regula. Ca unghia se poate curatza :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Marcare matci

Mesajde cristi_vidican » 22 Iun 2013, 21:31

alt stupar scrie:Cristi, uneori se intampla de nu curge vopseaua, e necesar sa agiti markerul.
Ok, insa inainte de a marca matca iti marchezi de proba o unghie si te asiguri ca este in regula. Ca unghia se poate curatza :lol:

Te salut Adi!
Cam așa am făcut. Știi cum e, întâi dai cu capu apoi știi ce să faci ca să nu mai dai cu capu.
Dar, s-a întâmplat nu o dată ca să lase urmă pe daltă (makerul), dar când il puneam pe matcă nimic :o
Învățăm mereu câte-ceva. Cu cât ne doare mai tare, cu atât învățăm mai bine.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde dicu.ion57 » 22 Iun 2013, 21:52

kamy scrie:Nea ioane io am matci si asa si asa si e chin cumplit sa cati matca intr-un stup in care lipseste festeala pe matca,am marcat si taiat ambele aripi la care nu- mi placea cum misca-n front si totusi nu au schimbat-o decat dupa ceva timp,altele dupa un an!E mult mai usor de lucrat cu matci marcate si cam scapi de multa contabilitate!parerea me!

Domnule Kami va dau perfecta dreptate ca se gaseste mai usor matca marcata ,dar daca aveti peste 100de stupi si catati matca la fiecare va dati seama cit timp va ia ? Daca aveti mai putini si neaparat vreti sa o vedeti atunci facetiva placerea si marcati reginele,dar daca verificati un stup si ati vazut oua proaspete nu vad rostul sa pierdeti timpul sa cautati regina.totul ramine la aprecierea dv ,oricum ma bucur ca putem schimba informatii dar va sfatuiesc totusi sa aveti un caiet unde sa notati starea fiecrei familii ca va ajuta foarte mult.Eu am caietele de peste 30de ani ,si acuma cind citesc pe ele ,ma apuca nostalgia acelor ani,cind se facea apicultura cu adevarat,iar nepotul care imi calca pe urma ,nu se mai satura citind pe ele.Faceti cum v-ati obisnuit dar in timp o s-mi dati dreptate.Va urez numai bine si cit mai putine greseli care sint inerente.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Marcare matci

Mesajde dicu.ion57 » 22 Iun 2013, 21:59

cristi_vidican scrie:
dicu.ion57 scrie:Domnule Cristi cred ca si dv ca multi alti ati marcat si cred ca marcati reg.ma intereseaza daca a spotit cumva cantitatea de mire s-au alt produs al stupului,s-au va adus alte avantaje marcarea reg,in afara ca stim anul de cind este in stup.

Vă mulțumesc pentru complimente. Fiecare avem de câștigat mult mai mult dacă discutăm civilizat.
Legat de marcarea mătcilor ...
Până anul acesta n-am marcat mătcile. Am vorbit cu un prieten la tel și a rămas aproape șocat că eu nu marchez mătcile.
Așa că am decis să le marchez pe toate, și pe cele bătrâne.
Am evidența în caiet cu vârsta fiecăreia, marcarea o fac strict ca să o găsesc mai repede la control când trebuie musai să o găsesc.
Greșeli am făcut la marcarea din vina marcherului. Nu marca nimic și apăsam mai tare pe capac sau pe ceva și când puneam pe matcă, efectiv îi făceam baie în vopsea. Dar, n-am omorât nici o matcă prin marcarea propriu zisă.
Însă, am avut ceva pierderi la mătci anul acesta, dintre cele marcate de mine: unele au dispărut pur și simplu din stup. Nu pot da vina 100% pe matcă, dar am vagi bănuieli.
Oricum, eu voi continua să marchez, mai ales că deja mi-am făcut dexteritate. Am început pe trântorii unui stup, care apoi i-am găsit în mai mulți stupi :lol:
Vă salut!

Domnule Cristi continuati cum va cade dv bine .Eu mi_am spus o parere am trecut prin fazele care treceti dv ,nu spun ca este ceva rau ,aveti din partea mea tot respectul si consideratia pentru munca din stupina ,iar de marcat tot pe trintori am invatat si eu.Va doresc sa aveti un cules bun.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori