Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Jean Valjean » 29 Mai 2013, 10:59

Daca nu stiti ce inseamna existentialismul, va sfatuiesc sa va abonati la Cosmote.
In ultima instanta este buna si o cartela.
Sa va povestesc o intamplare pe care tocmai o traiesc cu Cosmote si care ma face sa ma simt ca si cum as fi unul dintre personajele lui Kafka sau Sartre (nu, ca poti sa si innebunesti daca nu esti stapan pe tine).

Saptamana trecuta mi-a expirat contractul de abonament cu Cosmote si cum oferta la cartela este mult mai buna si mai ieftina decat oferta la abonament (de ce? nu stiu, intrebati-i pe ei), am decis sa trec pe cartela.
Zis si facut.
Trec pe cartela si incarc cu 5 euro. Primesc bonus la incarcare 50 de minute in retea. Imi zic, hai sa le vorbesc pe astea si apoi activez o extraoptiune.
Aseara imi bag castile in urechi si sun la numarul de relatii cu clientii si incep sa ascult ce-mi zice robotul: pentru limba romana apasa tasta 1, pentru credit apasa tasta x, pentru asta, aia si ailalta apasa tasta draci laci si tot asa pana nu mai stii de ce ai sunat.
Toate bune si frumoase pana incepe robotul sa o ia razna, sa intrerupa o fraza la mijloc si sa inceapa alta, sa o intrerupa si pe aceasta si sa sara la alta si tot asa pentru ca in final sa-mi spuna ca nu am selectat nici o optiune valabila si se intrerupe legatura. Toate acestea in timp ce eu priveam contrariat la telefon, fara sa apas vreo tasta. Mentionez ca telefonul e cu butoane, cu tastatura qwerty, deci nu e cu touchscreen incat sa spui ca poate am atins eu din greseala ecranul si am selectat fara sa vreau o optiune sau un domeniu de informatii.
Sun din nou la numarul de relatii cu clientii, aceeasi poveste, iar selectie de limba, iar selectie de informatii si iar o ia robotul razna cu fraze neterminate si salt la alte fraze fara ca eu sa apas vreun buton, pentru ca in final sa fiu anuntat ca am activat nu stiu ce extraoptiune si mi s-au retras din cont 4 euro. Mi se ureaza o zi buna si se inchide legatura.
Stupoare.Mi s-a activat o extraoptiune de care eu nu am habar ce contine si pentru care mi s-au luat 4 euro din cont.
Hocus pocus fraieritus.

Sun din nou la relatii cu clientii si iau legatura cu un operator.
Incerc sa prezint situatia cat mai clar si rational cu putinta, constientizand in tot acest timp ca pot fi foarte bine luat drept un tampit sau retardat care habar nu are ce inseamna tehnologia si face prostii jucandu-se cu telefonul:
"- Domnu Xulescu, imi zice operatorul dupa ce ma intreaba cum ma cheama, extraoptiunile se activeaza doar in urma unor combinatii de taste, prin urmare nu avea cum sa se activeze o extraoptiune fara voia dumneavoastra.
- Asta stiu si eu, ii spun incercand sa par cat mai rezonabil cu putinta, tocmai asta e problema, ca eu nu am apasat nici un buton si totusi mi s-a activat o extraoptiune si mi-au fost retrasi 4 euro din cont, poate aveti o problema tehnica, ca nu sunt tampit sau cu ciunga in par sa stau acum sa-mi pierd timpul incercand sa te conving pe dumneata ca n-am apasat nici un buton.
- Daca doriti, zice el, va inregistrez o sesizare in acest sens si veti primi un raspuns.
- In cat timp?
- Termenul maxim este de 30 de zile.
- Domnule, dar e absurd, mi se iau in mod abuziv din cont 4 euro si ma puneti sa astept 30 de zile?
- Bla bla bla, bla bla bla, nu se poate face nimic, trebuie sa asteptati.
- Dar ce optiune am activat, puteti sa-mi spuneti? intreb eu deja cu nervii incordati in sol diez
- Nu pot sa va spun, trebuie sa sunati la numarul de relatii cu clientii ca sa aflati."

Adica, cu alte cuvinte, la acelasi numar la care tocmai ce am avut probleme!!

Nu, ca e absurd, nu e adevarat ce mi se intampla, parca as fi in Procesul lui Kafka. Incepe sa ma doara capul; suma e mica, pana la urma 4 euro nu sunt o avere, incerc sa-mi zic ca sa ma linistesc, dar totusi principialul din mine nu-mi da pace, sunt totusi banii mei care mi se iau cu japca.
Aflu apoi si ce extraoptiune am activat: 2000 de minute in retea si tot atatea SMS-uri. Si extraoptiunea se reactiveaza lunar.
Asta in timp ce mie imi sunt de ajuns 150-200 minute pe luna, ca nu stau la povesti pe telefon.

In dimineata asta am sunat din nou sa vad ce rezolv. Nimic.
Trebuie sa astept rezolvarea sesizarii. In tot acest timp eu va trebui sa vorbesc la un tarif standard in alte retele, pentru ca extraoptiunea activata nu-mi ofera minute in alte retele.
Intreb, cu toate ca stiam raspunsul dinainte, daca mi se vor returna banii acestia cand se va rezolva sesizarea (daca se va rezolva, ca exista mari sanse sa intru la categoria "tampiti care nu stiu sa foloseasca telefonul"). Nu pot sa va dau un raspuns, imi zice operatoarea, dupa ce sunt rugat sa vorbesc mai incet ca ma aude foarte bine (ei poftim!).
........................

In loc de epilog

Sunt la serviciu.
Imediat dupa convorbirea cu operatoarea care face apel la calm.
Incerc sa-i urmez sfatul si sa ma calmez.
Trag aer adanc in piept si iau telefonul de serviciu sa sun un client in legatura cu o comanda.
Formez numarul si astept...
In loc de client imi raspunde o voce de femeie "Buna! Sunt Andreea, consultantul tau Vodafone. Petru limba romana apasa tasta 1...."
Ultima oară modificat de Jean Valjean pe 29 Mai 2013, 12:05, modificat 1 dată în total.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde modigliani » 29 Mai 2013, 11:46

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sa traiesti Jeaneeeee !!! Mersi omule , m'ai distrat teribil !
Acum scriu pe fuga ... Dar diseara va povestesc si eu ceva aproximativ similar ....
modigliani
 

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde Mircea_63 » 29 Mai 2013, 12:45

Jeane, de curand am trecut prin aventuri kafkiene si eu, numai ca al meu este Orange. Plateam la abonament de-mi iesea pe ochii. Vine o baba si ma roaga sa-i activez optiunile -la prepay- ca ea nu stie. Caut pe net si stupoare: la o suma cu muuult mai mica decat abonamentul meu, avea o groaza de minute.

Ca sa scap de abonament...desi nu eram in nici un fel de perioada de gratie, a trebuit sa ii tin cu plata pana a inceput sa ma sune o firma de recuperare. :D Pana la urma mi-au anulat abonamentul, nu inainte de a-mi face tot felul de oferte seducatoare.
-Da de ce mama dracului nu mi-ati facut ofertele pana acum?
Eram pe abonament de 15 ani...

La fiecare oferta trebuie sa activezi tu, altfel...canci. Sunt o multime de oameni care isi iau cartele, momiti de reclamele cu minute fluviu, dar care nu stiu ce si cum cu aceste activari. Nici macar nu stiu ca trebuie sa le faca, darmite sa stie sa le activeze. Daca suni la ei...aceasi nebunie cu robotul care face reclama si stai ca prostul cu telefonul pana iti pica parul din ureche.

Solutia? Intrii pe situl lor si vezi acolo ce si cum. Drept e ca totul e facut cat mai stufos, poate poate greseste omul cu ceva si nu primeste oferta sau primeste ceva ce nu-i foloseste.

Kafkiene erau si discutiile nu recuperatorii, intai ma amenintau ei pe mine, apoi eu pe ei. Erau vorbe goale si ale lor si ale mele amenintari. Hai ca exagerez...discutiile erau un amestec de ridicol, si stupid. Apoi insistentele Orange de a ramane in continuare fraierul lor...jenante. Asa-mi venea sa-i injur de numa numa. De-al dracului le-am zis ca nu mai vreau la ei si oricum trec in alta retea. N-am trecut...ca scapi de dracu si dai de muma-sa. Tot o apa si-un pamant.

Altii cu oferte teribile si dezavantajoase: Romtelecom...am trecut pe RDS. Cu mare greutate am scapat de ei. Tot asa si Romania! Ma bate gandul sa emigrez in Congo, m-am saturat de "Eterna si fascinanta Romania", dar ma tine inima Mioritica de roman fraier.

Pe Cosmote-ul ala, ameninta-i cu Protectia Consumatorului...Vrei sa fii civilizat si vorbesti frumos? E ca si cum ti-ai luat pancarta pe care scrie FRAIER.
Sa-i vezi ce politicosi emit ei amenintarile...si cu cata insistenta. Te suna si de 3-4 ori pe zi. Poti sa-i rogi sa nu mai sune, ca ai inteles...degeaba. Cand le-am spus sa-si bage amenintarile in anus, dar eu i-am zis c*r, apoi le-am spus ca si asa n-au ce sa-mi ia, n-am nici o proprietate, salariu etc, peste cateva zile oricum plec definitiv din tara si "hai pa!", mi-au dat pace.

Factura de 230 lei si am vorbit mai putin decat de pe o cartela de 35 lei? Si pe deasupra car mar cand vreau sa renunt la abonament? Furios am fost de n-am cuvinte.

Multumesc pentru deschiderea subiectului. Mi-ai oferit ocazia sa ma racoresc, desi ma racoream mai bine daca tranteam si niste injuraturi la adresa lor.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde Jean Valjean » 29 Mai 2013, 12:54

Mircea, daca ma apuc acum sa scriu si cum a decurs rezilierea contractului de abonament, ma dau astia afara de la serviciu ca frec menta (apropo, am inteles ca asta este singura frecare care produce racoare).. Povestesc alta data mai pe larg, acum spun doar atat: facusem cerere de reziliere a contractului si operatorul imi zicea sa sun eu mai tarziu sa vorbesc de conditii mai avantajoase.
Ce spui Frantz?! Auzi, sa ma rog eu de ei sa ma aiba de client !!!
Ii cer sa ma directioneze catre departamentul de reclamatii sa fac o reclamatie si el ma intreaba: " Pe ce baza?" (cred ca i-a placut mult Morometii lu' asta)
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde modigliani » 29 Mai 2013, 13:45

Da nene ..... Fiti atenti ( si luati aminte , ca va invat de bine )

Am avut doua numere consecutive la Vodafone . In acelasi contract mai erau prinse telefonul sotiei si al baiatului . Concret , vorbim despre patru abonamente prinse intr'un singur contract . Contractul data din ..... 2002 !
Facturile veneau initial cu valori firesti . Coincideau sumele cu minutele vorbite si cu pretul acestora stabilit in contract . In perioada 2007 - 2011 profesia m-a facut sa depasesc de multe ori minutele . Ca atare cresteau si facturile . Cert este ca mergand treburile bine nu dadeam mare atentie sumelor . Sincer ... mi le permiteam . Dar totusi observam ca de la luna la luna cresc . Intai doua milioane , doua jumate , trei , patru , iarasi trei jumate , cinci , etc . Dupa niste criterii doar de ei stiute .

Se intra in criza , afacerile o iau in jos , facturile Vodafone tot in sus , tot in sus , de ziceai ca le stropeam cu apa vie . Suportam din ce in ce mai greu platile iar acasa se nasteau discutii intre noi vis-a-vis de minutele pe care consideram ca le vorbim in plus . Cumva ajunsesem toti cu nervii la maxim ! Cam prin primavara lui 2012 sumele ajungeau la 7 - 8 milioane . Insa lovitura de gratie vine in Iunie 2012 cand mi se factureaza nu mai putin de ..... 1200 RON !!!

In maxim zece minute de la momentul primirii facturii intram val-vartej in Vodafone sfidand plin de spume biletele alea idioate de ordine . O sarmana idioata de pe-acolo incearca sa ma tempereze si sa ma invete cum ar trebui sa procedez sa mi se aloce atentia necesara . Iar astea in conditiile in care din vreo 4 operatori doar unul era ocupat cu un client . Izbucnesc :

- Vreau sa reziliez contractul !
- Dar cine sunteti dvs ?
- Sunt un tampit care va suporta de mai mult de 10 ani !
- Adica ?
- Adica cum auzi ! Gata , nu ca s-a ajuns la os , ci ati trecut de el . Azi reziliez contractul .

O lamuresc p-aia cine sunt , ii arat aberatia de factura , etc . Este dresata sa faca fata unei atare situatii . Incearca sa faca fata situatiei cu calm . Dar imaginati-va ce-a patit saraca cu mine . Repet , plin de spume totusi , etalam cele mai sarcastice raspunsuri , o atitudine de dilau cu care n-ai cum s-o scoti la cap , un misto cras cu directa referire la lipsita de importanta a pledoariei ei , samd . Sfarseste prin a intelege ca nu are sanse in dialogul cu mine dar ma anunta candid ca cererea mea se poate solutiona in cel putin 30 zile ..... Neavand alternativa accept . Semnez cererea de reziliere pentru toate cele 4 numere , iar pe unul dintre cele doua ale mele cer sa-l portez in Cosmote .... Semnez si plec in aceleasi spume cu care venisem .

Ei bine , in urmatoarele 30 zile singurul care nu m-a sunat a fost probabil directorul general al Vodafone . Zilnic ma sunau tot felul de idioate si de tampiti de la Vodafone incercand sa-mi demonstreze ca alegerea mea , decizia rezilierii , era una gresita si ca viziunea mea asupra situatiei create este total eronata . O vreme am rezistat asaltului telefonic si raspundeam concis dar totusi civilizat . Dar in timp deja sfidam apelurile cu prefix de 0322 ... ... .
La un moment dat , in crize maxime fiind asteptand ziua 30-a ma suna un nr firesc de Vodafone . Raspund

- Da .
- Buna ziua , Florin Georgescu ma numesc . Sunt responsabilul contului dvs la Vodafone .
- Nu pe bune ? Serios ? ..... Unde-ai fost , mah , zece ani ? Ce vrei ?
- V-am sunat sa va propun o noua varianta de contract .
- Nu , mersi . Cand aud de contract cu Vodafone m-apuca nervii de-mi vine sa bat babe pe strada ....
- Stati va rog , calmati-va ....
- Nu vreau !
- De ce ?
- Ca nu vreau !!!
- Uitati , cazul dvs a fost studiat , cererea dvs are temei justificat .
- Spune-mi ceva ce nu stiu .
- Haideti , va rog , n-o luati asa .
- Ca ce ? C-ai sa-mi mai trimiti vreo factura de peste 13 milioane ?
- Uitati , nu d-aia v-am sunat .
- Dracu te-a pus sa ma suni ? Ma doare-n c*r de ce m-ai sunat tu .
- Mda .... vad ca sunteti foarte nervos deci ...
- Tu vrei sa fiu calm ? La 12 milioane factura , la ani de zile de abuz la adresa loialitatii mele , cum ai vrea sa fiu ?
- Stiu , aveti dreptate , dar ....
- Evident ca am dreptate . Iar acum am treaba . Pa .
- O secunda , va rog . Ascultati-ma ....
- .... Zii . Dar repede .
- Multumesc . Uitati , va putem recalcula facturile pe ultimele 12 luni . Veti putea din diferenta rezultata sa beneficiati de serviciile Vodafone gratuit probabil pret de jumatate de an pana se amorseaza diferenta rezultata din recalculare .
- Nu .
- Stati ! Client fidel fiind atatia ani va putem oferi patru telefoane la alegere marcile Nokia si Samsung .
- Nu .
- Avem acum o varianta de contract extrem de avantajoasa pt dvs .
- Nu .
- Stiti , ....
- Mai baiatule , nu ti-e clar ca orice-mi spui tu acum io raspund invariabil cu NU ?
- Vad , dar nu inteleg de unde atitudinea asta a dvs .
- Nu vezi ???
- Nu .
- Inseamna ca esti total tampit ! Am cerut reziliere , aia vreau ! Daca odata mai rostesti CONTRACT m-apuc si te-njur !
- In fine , va simt nervos . Am sa revin maine cu un telefon .
- .... Treaba ta .

.................................................

--- Va urma ---
modigliani
 

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde IonutMioveni » 29 Mai 2013, 17:19

M.am distrat copios pe seama intamplarilor tale modi ...ce-i drept nu-i de ras mai ales ca am trecut si eu acum vreo doua luni prin asa o intamplare, dar cu cei de la orange.
Oricum ai da-o tot o gramada de natarai ce vor sa te jecmaneasca sunt cu totii.
Super tare mi s-a parut raspunsul operatorului de la sfarsitul convorbirii Am sa revin maine cu un telefon ....chiar e tampit tipu :lol:
Nici nu vreau sa ma mai gandesc la momente de genu cand stiu ca mai era putin si n.aveam decat sa ma judec cu prostii pentru un abonament.
In fine totul a ajuns cum am vrut dupa zeci de minute vorbite la serviciul clienti cu mii de draci si pana s.a ajuns la amenintarea cu OPC-ul ...si au cam lasat-o moale baietasii :lol:
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde priest » 29 Mai 2013, 18:03

Tare faza! Eu am fost sunat de catre cei de la Cosmorom dupa sapte ani de reziliere ca mai am de plata vreo 50 de milioane (asta cu tot cu penalitati) si dupa ce i-am umplut frigideru' operatoarei, transmitand "toate cele bune sefului ei" si asta intr-un limbaj super colorat, au trecut alti sapte ani si nu am mai fost sunat!
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde modigliani » 29 Mai 2013, 21:22

IonutMioveni scrie:Super tare mi s-a parut raspunsul operatorului de la sfarsitul convorbirii Am sa revin maine cu un telefon ....chiar e tampit tipu

Stai , ca inca n-ai vazut nimic !

...............................................................................

Dupa ce-mi futizeaza asta nervii raman in atelier comentand discutia cu toti amicii mei . Printre astia-mi calca pragul in acea dupa amiaza Vali Bucoveanu , fost coleg in echipa de arbitraj . Dupa ce-mi vars nadufu' si fata de el il vad zambind ***** . Evident ma enerveaza :

- Tu ce PLM razi , mah ?
- Pai rad , ca sunteti tampiti .
- De ce suntem , mah , tampiti ?
- Dracu va pune sa aveti abonamente la Vodafone ?
- Sanchi , ca tu n-ai abonament ! Toata ziua stai cu telefonu' la ureche .....
- Da , da' n-am abonament . Am cartela .
- Pai si cum PLM vorbesti tu de pe cartela toata ziua ?
- Pai baaaaah , am cartela cu ..... 10 000 de minute in retea si cu 40 in alte retele !!!
- Cum , mah , 10 000 de minute ???????
- Cum auzi ! Sau nu procesezi cifra ?
- Pai si cat te costa , mah , "milioanele" astea de minute ?
- ... 5 euro pe luna .
- Du-te dracu . N-are cum .
- Vrei sa vezi ?
- Da , vreau sa vad !

Formeaza asta *123 # si ii vine cel mai tembel SMS posibil din istoria cunoscuta de catre mine despre telefonie mobila : "La data de 20 Iunie 2012 mai aveti 9735 de minute sau SMS in retea , 35 minute nationale . Mai beneficiati si de bonusul de 25 minute in retea pana la data de 06 Iulie 2012 ."
Vad stele verzi !!! Imi vine sangele pe ochi , m-apuca toti nervii , etc ..... Cum e , mah , posibil ca la 10 000 de minute sa-i mai dea inca 25 drept bonus ??? Ma simt la Camera Ascunsa . Bucoveanu rade cu lacrimi si-mi reaminteste ca-s tampit ..... Din nefericire n-am cu ce-l contrazice . Nu-mi doresc decat sa se faca maine si sa ma sune dobitocu' ala .

A doua zi pe la 10 ma suna idiotu' :

- Buna ziua .
- Zii ce vrei .
- Am spus buna ziua , domnule .
- Iar eu te-am intrebat ce vrei !
- Mda .... Vad ca nu v-ati linistit .
- Da' de ce-ar fi trebuit sa ma linistesc ?
- Pai ieri pareati foarte nervos .
- Nu ! Nu paream ! Chiar eram !!! Eram in spume maxime , dadeam in "boala copiilor" , faceam ca toti dracii , intrasem in "beri-beri" , aveam cate-un accident vascular pe minut , imi bateam cainele , si tot asa . Si pe zi ce trece pana la implinirea acelor nenorocite de trei'jde zile pana la solutionarea cererii mele de reziliere nervii mei cresc intr-un ritm de-a dreptul exponential !
- Va inteleg .
- Ma intelegi pe dracu !
- Serios , va inteleg . Iata ce oferta am pt dvs .....
- Ma p*s pe ea !
- Va rog mult sa ma ascultati pana la capat .
- N-am chef .
- Va rog mult .
- Si ce daca ? N-auzi ca n-am chef ?
- ..... Stiti , totusi este jobul meu sa va contactez . Credeti-ma ca va inteleg perfect , doar va rog sa-mi dati voie sa va prezint o noua platforma de colaborare . Va rog mult .....
- Bine , mah . Zii .
- Multumesc . Deci , ..... va putem reduce abonamentul cu 20 % pentru anul urmator si va putem recalcula facturile pentru ultimul an .
- Nu , mersi . Mai departe !
- Va putem oferi patru telefoane Nokia Touchscreen , cate unul pentru fiecare numar la care face referire contractul dvs cu Vodafone .
- Nu , mersi . Mai departe !
- Chiar nu va tenteaza telefoanele ? Sa stiti ca sunt de ultima generatie .
- Bai trai-ti-ar , cat e un telefon d-ala ?
- In jur de 465 roni .
- Bun ! De banii ce-i economisesc trecand la cartela imi iau cate doua pe luna , oricum ies in castig , si nici n-am obligatii contractuale . Esti de-acord ?
- Da .
- Bun ! Daca esti de acord ramane in picioare varianta in care ma consideri retard si insisti cu dume d-astea de kkt .
- ..... Aveti dreptate .
- Evident ca am dreptate .
- S-o luam altfel .
- Tu ia-o cum vrei , numa' mie spune-mi cand mi se rezolva cererea .
- Dar de fapt raportat la nevoile dvs cam cate minute aveti nevoie sa vorbiti in retea ? Ca va putem oferi o alta varianta de abonament .
- 1 : daca mai rostesti abonament te-njur , 2 : am chef sa sun pe intai dimineata si sa tin telefonu' deschis pana pe 31 seara - baterie sa am si priza la-ndemana - si toata treaba asta sa nu ma coste mai mult de 5 euro pe luna !
- Asta nu cred ca se poate .

Imi vin spumele :

- Bai dobitocule , cum PLM sa nu se poata cata vreme aveti la cartela optiunea 10 000 + 40 ? Bai tembel retardoid , inchide , dracu' , telefonu' ca m-apuc de te-njur "penal" ! Sa te puna Maica Precista sa-mi mai futi nervii cu vreo duma d-asta de fraieri ca te fac varza ! Mars d-aici , idiotule !!!!!

De nervi dau cu telefonul de podea . In mod firesc ar fi trebuit sa ma atac . dar zambesc imaginandu-mi cum imi voi cumpara eu un Touchscreen cu banii economisiti din plata primei luni de dupa trecerea la cartela reincarcabila ......
modigliani
 

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde Mircea_63 » 29 Mai 2013, 21:56

Nenea Pictoruuu, si v-ati luat taciscrin d`ala? :lol:

Ca si io cand m-am lasat de fumat, ca sa prind curaj, ma gandeam cate altele mi-as putea cumpara de banii aia. Si mi-am luat...o lae. :( Ca trag de ei ca de aia a saracului si tot aiaie.

Asa ca io zic sa-ti iei inapoi abonament, ca "taciscrin" tot nu ti-ai luat, iar eu ma duc la aia la interviu sa ma angajeze.

`tz dai seama ce atuu am daca le zic ca te-am adus inapoi? :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde modigliani » 29 Mai 2013, 21:59

Mircea_63 scrie:Nenea Pictoruuu, si v-ati luat taciscrin d`ala?


Sa mor io , mi-am luat . Il mai am si-acuma . E pus bine . E undeva pe fundu' Radacinosului in Mila 23 ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
modigliani
 

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde Mircea_63 » 29 Mai 2013, 22:00

Nah, s-a dus dracu` cariera mea la Cosmote, inainte de a incepe. :cry: :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde Adi Hodis » 29 Mai 2013, 23:06

Ce dreaq dom'le ? ... au luat-o razna astia cu telefoniile lor ?.
Ca si eu am o "aventura" cu cei de la orange ... si am zis ca trec la cosmote.
De vodafone nu vreau sa aud pt. ca am avut necazuri cu ei inainte de a ma abona la astia.

In 3 iun. o sa ma sune ala iarasi ... si o sa auda acelasi raspuns. Adio ... cand expira contractul. :evil:

O sa-mi cumpar telefon ... public.
D'ala cu disc ... :mrgreen:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde ovidiu_78 » 30 Mai 2013, 11:08

s-o zic si eu pe a mea cu Vodafone

acuma 3 ani imi fac si eu un abonament la vodafone,cu 25euro pe luna,avea multe minute internationale incluse,vreo 250 nationale,multe in retea..mai primesc si un tel nokia,ceva ok...bun
prima luna 8 mil,7mil,6mil,cert e ca sub 4mil niciodata nu am coborat,a venit apoi o perioada cand am fost plecat si a venit o factura de 3,5mil,apoi una de 4mil????de unde au aparut astea???am vb cu ei,nici o intelegere,i-am zis ca nu am bani sa platesc acuma ca sa ma mai amane un pic cu plata(sa mai vb si eu gratis un pic daca tot m-au taxat)si in final am ajuns de mi-au inchis nr de tel...apoi telefoane de la ei,m-a cautat pe acasa si ceva avocat de la recuperare,si nestiind cine e am sunat-o caci mi-a lasat nr de tel,apoi intr-una ma suna,deja am ajuns sa zic ca nu sunt eu ca ovidiu a dat nr de tel la un prieten doar ca sa nu ma mai deranjeze...mi-au venit fel si fel de hartii cum ca sunt dispusi sa reesaloneze dobanzile si chiar facturile(o parte din ele),numai sa ajungem la o intelegere,la care am sunat un prieten avocat si i-am zis situatia..mi-a zis ca poate sa ti-o ***** doar atat...am avut si instanta,nici nu m-am dus,habar nu am ce s-a intamplat,dar nici nu ma intereseaza
aceasta e experienta mea vodafone,acuma se intreprinde la orizont alta cu orange
am de ani de zile doar cartela pre pay,mi-a trebuit anul trecut pt iphone un micro sim,merg la un shop sa iau la care o tipa de acolo imi zice ca e gratis daca imi fac minimum 3 luni un abonament cu min,internet,si primesc un samsung gratis,pt 7 euro pe luna,ok zic,renatbil...au trecut cele trei luni sun la ei ca vrea sa renunt la abonament,la care imi zice ca ok si ca ma vor suna in decurs de zece zile sa imi zica ce si cum...lucru smecher ca urma sa se activeze din nou optiunea aia,dar eu nu stiam sigur asa ca mi-am mai bagat in cont inca 7 euro,dupa aia normal s-a activat si am ramas cu cei 7 euro...bun..dupa cateva zile ma suna un tip si imi propune sa rama pe abonament ca imi lasa toate minutele si internet,la un pret de 5 euro,si sa prelungesc la un an abonamentul...ok zic,si mi-au trimis un alt sim care s-a activat la 15 mai,cand sa sun dincolo pe cineva nu ma lasa,sun la ei la orange,imi deblocheaza pt international??dar intreb,bine bine,dar eu am in cont 7 euro,nu vad dc nu puteam suna dincolo,la care imi zice aia ca eu nu am nimica acuma,si ca da am avut dar mi se va scadea de la prima factura,ceea ce a si venit intre timp,dar nici o scadere :roll:
suna apoi pe unul si altul,ca o sa ma sune ,etc,altul dupa ce asteptam minute in sir sa vb ma inchidea,sa scape de mine,numai din astea,in final imi zice un tip ca sa merg sa fac o sesizare in scris la un orange shop si sa iau nr de inregistrare ca asa e mai sigur ca voi primi raspuns,zis si facut,si mi-a venit zilele trecute msg ca raspunsul la sesizarea mea mi-a fost comunicat prin posta???traim in era digitala,am adresa de mail,mai trebuie sa stau dupa posta??azi e ultima zi de plata pt factura emisa,ceea ce nu o voi plati sigur,mai degraba imi schimb nr de tel..plusssss ca am un 1euro cost suplimentar,si m-am uitat pe net la contul meu orange sa vad factura detaliata in format digital,si imi apare msg catre anglia la un nr de tel care eu nu il stiu,iar msg catre anglia nu dau niciodata
ganditi-va ca sa zicem orange are 1milion de abonati,pai daca ii baga la fiecare cate 1 euro pe luna asa la oha...face ceva profit nu???
ramaneti la cartela eu asta va zic

o zi buna tuturor
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde Jean Valjean » 30 Mai 2013, 14:04

Imi expira perioada contractuala cu Cosmote, abonament de 6.20 euro in care aveam 500 de minute in retea si romtelecom si tot atatea sms-uri, 50 minute nationale si 10MB trafic de internet.
Ma aude un coleg (mai destept ca mine, o sa vedeti de ce) spunand ca vreau sa-mi prelungesc abonamentul:
- De ce vrei tu mă sa-ti prelungesti abonamentul si nu treci la cartela? ma intreabă
- Păi, zic, oricum si la cartela tot trebuie sa incarc lunar, ca doar mai am si eu nevoie sa sun, nu doar sa primesc si daca tot incarc lunar asa cum platesc si abonament lunar, macar stiu ca la sfarsitul perioadei de contract am o reducere la achizitie de telefon sau mai stiu eu ce avantaje.
- Ai pe dracu avantaje. Ce primesti mă tu la abonament?
Ii zic ce primesc eu pentru 6,20 euro si -l aud pe asta ca-mi spune:
- Bă, eu pentru cinci euro pe cartela am asa: 4000 de minute in retea si romtelecom, 4000 de SMS-uri, 150 de minute nationale si 100MB de trafic pe internet. Si daca mai dau un euro mai primesc 40 de minute internationale pe fix si mobil si inca 250MB trafic.

Il aud si nu-mi vine sa cred. Dau cautare pe internet si intr-adevar, activezi doua extraoptiuni si ai toate astea.
Bai sa fiu al naibii, dar prost mai sunt! Ma duc si fac cerere de reziliere a contractului.
Ma suna a doua zi o duduie si ma intreaba de ce vreau sa renunt. Uite de-aia, ca mi-am dat seama ca sunt prost si asta e un prim semn de insanatosire.
Pai cum sa nu renunt daca la cartela dau mai putin si am mai mult.
Si incepe nene fatuca asta sa-mi faca la propuneri de nu le mai tin minte, insa toate mai proaste ca la cartela.
Unde mai pui ca incerca sa ma amageasca cu o reducere de care oricum beneficiaza orice abonat care isi prelungeste abonamentul, in timp ce normal mi s-ar parea ca atunci cand pleci sa incerce sa-ti dea ceva in plus ca sa te tina prins. Da' de unde! Nu nene, imi facea reducere cu banii mei la modul: ori telefon mai ieftin, ori minute putin mai multe, ori reducere la factura. Una din ele, nu poti sa le cumulezi.
Nu multumesc, plec la vodafone ca acolo sunt cainii cu covrigi.

A doua zi ma suna alta duduie cu aceeasi placa. Cand ii spun ca m-a mai sunat cineva cu o zi in urma o dau pe spate : "V-a mai sunat cineva ?!!!" Refuz si ofertele ei (aceleasi) si deja ma gandesc ce bine o sa fie la cartela.
Peste cateva ore insa ma suna iar duduia cu care vorbisem cu o zi mai inainte spunandu-mi ca a facut pe dracu in patru si a gasit o posibilitate sa-mi dea si minute si reducere la telefon fara sa-mi creasca pretul abonamentului.

- Vedeti ca se poate, zic eu deja bucuros ca am obtinut o mica victorie. Dar daca tot puteti sa faceti oferte personalizate, v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati lua din minutele in retea ca nu am ce face cu atatea si mi-ati mai da in schimb cateva minute nationale in plus(de genul: ia-mi 200 din retea si da-mi 20 nationale).
- Haideti ca revin eu cu un telefon.
- Ok, dar stiti ca m-a mai sunat cineva mai devreme!
- V-a mai sunat cineva?!!

Imi zic, e clar, astea n-au habar una de alta si degeaba au calculator in fata ca se uita la el ca la televizor.
In fine, trece o zi , trec trei, nu ma suna nimeni.
Zic hai sa sun eu, ca o fi uitat. Imi raspunde cineva si dupa ce stau sa povestesc tot ce se intamplase pana atunci, mi se spune ca voi fi sunat inapoi in cursul zilei.
Nu ma suna nimeni. Peste cateva zile sun eu din nou si iar iau povestea de la capat, de data asta mai lunga, ca vorba aia, se mai adaugase si convorbirea anterioara.
- "Stati linistit, veti fi sunat in cinci minute"
Trec cateva ore si nimic. Nu o sa va vina sa credeti, dar sun tot eu (nu , ca uneori te sperii cat de prost pot fi).
Dupa ce iau din nou povestea de la capat si spun ca nu m-a sunat nimeni desi trebuia sa fiu sunat in cinci minute, o aud ca-mi zice:
- "Sunati dumneavoastra mai tarziu ca sa..."

Nu stiu altii cum sunt, dar mie uneori mi se intampla sa obosesc asa, dintr-o data, sa ma resemnez brusc, sa nu mai am nici cea mai firava putere de a merge mai departe cu un rationament, toata puterea mea de convingere se scurge asaaaa, alene, ca in persistenta memoriei lui Dali.
Asa si acum, cand am auzit-o spunand sa sun eu mai tarziu.
Toate sensurile pe care le-am dat de-a lungul vietii ideii de nesimtire incep sa mi se invarta in cap intr-un ritm ametitor de-a dreptul.
Cu o ultima sfortare, cer sa mi se faca legatura la departamentul de reclamatii, ca vreau sa fac o reclamatie.
Greseala fatala, caci imediat am primit lovitura de gratie:
- "Pe ce baza?"
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde teinegru64 » 30 Mai 2013, 23:13

Jean Valjean scrie:IMa duc si fac cerere de reziliere a contractului.


Cerere???....telefonic nu se poate :o ??
Sa stiti ca sunteti norocosi.la mine telefonul (cosmote)sufera de alzheimer..........niciodata nu il gasesc conectat la retea.Pentru a reusi o convorbire...inchid si deschid telefonul pana fac bataturi.Se pare ca astia mai coc ceva..... mi se intampla doar pe o singura locatie(stupina) unde pana acum doua luni era semnal full.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde kamy » 31 Mai 2013, 06:41

Adi Hodis scrie:Ce dreaq dom'le ? ... au luat-o razna astia cu telefoniile lor ?.
Ca si eu am o "aventura" cu cei de la orange ... si am zis ca trec la cosmote.
De vodafone nu vreau sa aud pt. ca am avut necazuri cu ei inainte de a ma abona la astia.

In 3 iun. o sa ma sune ala iarasi ... si o sa auda acelasi raspuns. Adio ... cand expira contractul. :evil:

O sa-mi cumpar telefon ... public.
D'ala cu disc ... :mrgreen:

ADi avelo grija stii cum se spune fugi de dracu dai de masa!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori