Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Mircea_63 » 05 Iun 2013, 19:45

priest scrie:Seara buna! Am un stup vertical, opt rame in cuib, o diafragma si un hranitor. Cand pot adauga Cat-ul pentru a depune miere sus? Credeti ca ar fi indicata folosirea gratiei Haneman intre cuib si Cat? Cu multumiri!


Foarte bine zice Cornel V., insa eu nu inteleg de ce mai tii ocupat locul din cuib cu hranitorul si diafragma, iar cuibul cu doar 8 rame?

Catul il poti pune de cand iti permite temperatura de afara. E cam rece acum, dar ce mai... e vara. Cand s-a umplut cuibul, pui catul. Scoate de acolo diafragma si hranitorul, apoi pune cele 2 rame lipsa. Daca vrei neaparat hranitor, pune-l in cat.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 05 Iun 2013, 20:17

M-am gandit sa intercalez ramele din cat si sa nu mai folosesc gratia.Adica sa pun intre ramele de cuib ramele Cat-ului,
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde CORNEL V. » 05 Iun 2013, 21:24

Si ce-ai rezolvat?...nimic
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 05 Iun 2013, 21:30

Ma gandesc ca asa nu mai oua matca in Cat.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Mircea_63 » 05 Iun 2013, 22:22

Priest...pentru umor, esti de nota 10. Nu mai pune dom`le catul si intradevar, matca nu mai oua in Cat.

Ai si varianta de a o cauta si sa-i sucesti gatul. Sigur nu mai oua nici in Cat, nici in Dog, nici in alta parte.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 05 Iun 2013, 22:27

Si atunci pentru ce se pune gratia intre cuib si cat? Cred ca am ales bine sectiunea "incepatorii intreaba"...
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Mircea_63 » 05 Iun 2013, 22:42

Ce intelegi prin a "intercala"... si "Adica sa pun intre ramele de cuib ramele Cat-ului" ?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 05 Iun 2013, 22:47

Mircea_63 scrie:Ce intelegi prin a "intercala"... si "Adica sa pun intre ramele de cuib ramele Cat-ului" ?

Adica intre cele 10 rame din cuib (pe cat deasupra) sa pun opt...corespondent spatiilor dintre ramele cuibului. Bineanteles cu diafragme la capet. Ca socoteala imi iese la inceput de cat o diafragma de 18 mm (36 mm, avand orama normala).
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 05 Iun 2013, 22:49

Ideea este de a depozita numai miere in cat si de a nu afecta in vreun fel albinele.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Mircea_63 » 05 Iun 2013, 23:01

Tu ai fabrica de diafragme sau depozit? La ce sa mai pui diafragmele alea pe capete, in cat?

Ca sa fii cat de cat sigur ca nu se apuca matca sa oua si in cat, pune doar 9 rame in cat, dar cu distanta intre ele, adica nu le lipi una de alta. Daca totusi urca...ce mare bai?

Ti-am mai spus mai sus...scoate din cuib hranitorul si mai ales diafragma. Baga alea doua rame care lipsesc si ai cuibul pe 10 rame. Vrei musai hranitor? Pune-l in cat. Daca e nevoie scoate 2 rame ca sa-i faci loc.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 05 Iun 2013, 23:16

Mircea_63 scrie:Tu ai fabrica de diafragme sau depozit? La ce sa mai pui diafragmele alea pe capete, in cat?

Ca sa fii cat de cat sigur ca nu se apuca matca sa oua si in cat, pune doar 9 rame in cat, dar cu distanta intre ele, adica nu le lipi una de alta. Daca totusi urca...ce mare bai?

Ti-am mai spus mai sus...scoate din cuib hranitorul si mai ales diafragma. Baga alea doua rame care lipsesc si ai cuibul pe 10 rame. Vrei musai hranitor? Pune-l in cat. Daca e nevoie scoate 2 rame ca sa-i faci loc.

Deci sa sparg cuibul cu 2 rame necladite sau sa le pun la capat in loc de diafragma si hranitor?
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Mircea_63 » 05 Iun 2013, 23:51

Nu stiu ce ai in cuib, dar daca le pui penultimele, stanga dreapta, sigur nu faci rau.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde BotaPaul » 06 Iun 2013, 08:16

de facut rau sigur nare ce sa fac...numai ca i le va strica daca nu are cules puternic si albina pe masura :)
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde MariusDuca » 06 Iun 2013, 09:46

priest scrie:
Mircea_63 scrie:Tu ai fabrica de diafragme sau depozit? La ce sa mai pui diafragmele alea pe capete, in cat?


Deci sa sparg cuibul cu 2 rame necladite sau sa le pun la capat in loc de diafragma si hranitor?


Ma bag si eu ca mararul in ciorba chiar daca sunt incepator eu spun ce am facut eu, eu cuibul il am plin, 10 rame dintre acestea pe 7-8 am puiet iar pe capete rame cladite unde a pus miere la rapita si salcam, acum vreau sa schimb niste rame si de ceva vreme am bagat rame noi la cladit pe pozitia 2-3 in cuib iar in cat am rame cladite, din ce am citit ramele la cladit se pun in cuib pe pozitia 2-3, asa cum spunea cineva si aici, nu am hranitor si cu atat mai mult nici diafragma ca nah eu zic ca este cald, nopti ceva mai reci dar nui' bai, cred.
Eu unul am pus catul de la rapita si chiar pe mine unul nu ma deranjat ca am avut puiet si in cat cu atat mai mult am divizat 1 stup cu puietul din cat si astfel puietul din cuib a ramas acolo si am un stup divizat si in cuib 7-8 rame puiet....vrei miere curata in cat lucreaza cu magazii de 1/2 sau 3/4 si am inteles ca vei avea in cat "miere curata" cum parca ai spus mai sus....
Imi cer scuze pentru cei cu experienta ca m-am bagat dar astfel iata am expus modul meu de lucru in stup si daca am gresit poate ma ajuta cineva sa remediez...:D
MariusDuca
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mai 2013, 14:53

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde priest » 06 Iun 2013, 10:29

Cu 3/4 lucrez in cat. Ideea este in felul urmator: nu vreau sa folosesc gratia Haneman pentru ca 20 % din miere se pierde si albinele au de suferit. De aceea, pentru a evita ca matca sa depuna oua in cat, intre spatiile ramelor din cuib, vor veni ramele de 3/4 din cat. Acum, o rama avand dimensiunea de 36mm (grosime-in sectiune ma refer), am inceput cu jumatate sectiune de rama adica 18mm sub forma de diafragma,rezultand exact ce am spus anterior: ramele de 3/4 sunt intre spatiile ramelor din cuib.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde aliuta2000 » 06 Iun 2013, 14:51

vad ca ti se raspunde in peri...
Nu are nici un rost sa faci ceea ce vrei tu.... sa intercalezi ramel de cuib cu cele de cat din mai julte motive
1. nu obtii nici un beneficiu .
2 . chair daca ramele tale de cat sunt 3/4 si cuibul 1/1 albinele vor mai construi si sub leatul de jos atat cat simt nevoia
3. matca ta va oua si in aceste rame fara nici un fel de jena

ca sfat iti zic sa mai adugi ramele necesare 1-2 poate necrescute , langa cuib , si daca ele au putere lasi si catul , daca nu scoti catul..

Unele matci se oua si in cat .!!!si doar gratia hanneman le impiedica de acest lucru
daca nu ai rame de cat cosntruit , bagi rame de cat imediat langa cuib , si cand ele se apuca de crescut , si ajung la peste 50% rama construita , atunci scoti pe aceea si bagi alta in acelasi loc , si asa pana iti faci 2-3 rame si apoi pui catul al cules buna si intercalezi ramele crescute partial cu rame cuFA si albinele vor creste la inceput pe cele incepute si apoi vor trece pe cele cu FA .
Bafta
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori