Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Dragos2006 » 09 Iun 2013, 21:56

In manualele serioase de apicultura scrie ca la fiecare doua colonii de albine trebuie sa ai un metru patrat de suprafata construita . Exact asa este si in practica apicola corecta . Cand va puneti sa bagati banii in asemenea constructii sa va ganditi la doua aspecte :
1) cheltuiala cat mai mica pt. ca s-ar putea sa nu fac apicultura toata viata sau nu la nivel de 200 familii.
2) daca tot faci o constructie sa te gandesti sa poti sa-i dai si alta destinatie in caz ca te lasi de stupi.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde LUCIAN AVRAM » 09 Iun 2013, 21:59

Eu unde ma incadrez? :?
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde modigliani » 09 Iun 2013, 22:18

cristi_vidican scrie:Ca și material pentru pereți, cred că mai ieftin și rapid sunt pereții pe structură din lemn, cum se fac casele în America. la mijloc rigle, la exterios osb placat cu polistiren (de la 3 cm grosime în sus), la interior osb sau labriuri de pvc la camera de extracție.


Isopanul "face legea" .

Evident , imi veti raspunde ca-i scump . Insa raportati pretul acestuia pe mp la orice alta varianta de perete . Si aici nu ma refer "la rosu" . pentru ca orice alta varianta de perete presupune finisaje . Atat exterioare cat si interioare . Faceti un calcul elementar care sa cuprinda toate preturile si materialele si manoperele necesare pana la finalizare si-mi veti da dreptate . despre timp , recte viteza de realizare nici nu ma apuc sa scriu . Banuiesc ca este limpede tuturor care-i cea mai rapida dintre acestea .

Mai mult , cu un sudor dibaci care sa execute scheletul halei ai scapat de toate manoperele pe care le presupune finisajul oricarei alte variante de perete . Mai ai doar de aplicat isopanul in autoforante pe structura . Si pana termini doua beri ..... e gata !

Insa cel mai bun lucru din acest tip de constructie este faptul ca are statutul de "modular" . Oricand ai nevoie sa muti o usa , sa implementezi o noua fereastra , sa extinzi constructia . o poti face cu un minim de efort si/sau deranj .

Nu in ultimul rand ganditi-va la intretinerea peretilor . Spalare , igienizare , mergand pana la respectarea normelor igienice impuse de lege .

........................................................

Cristi , placarea OSB-ului cu polistiren NU ARE , tehnic vorbind , O TEHNOLOGIE SAU MODALITATE pusa la punct . Evident , suntem romani si "inventam stiinte" . Chiar si eu personal am placat candva OSB cu polistiren . Crede-ma pe cuvant c-a fost "sport extrem" iar acum , dupa 3 ani de la executarea respectivei lucrari , intre OSB si polistiren cuibaresc tot soiul de ganganii .
Concret : nu exista adeziv compatibil cu ambele materiale ( orice ti-ar inventa ca explicatii vreun producator sau comerciant )
modigliani
 

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde cristi_vidican » 09 Iun 2013, 22:54

modigliani scrie:Cristi , placarea OSB-ului cu polistiren NU ARE , tehnic vorbind , O TEHNOLOGIE SAU MODALITATE pusa la punct . Evident , suntem romani si "inventam stiinte" . Chiar si eu personal am placat candva OSB cu polistiren . Crede-ma pe cuvant c-a fost "sport extrem" iar acum , dupa 3 ani de la executarea respectivei lucrari , intre OSB si polistiren cuibaresc tot soiul de ganganii .
Concret : nu exista adeziv compatibil cu ambele materiale ( orice ti-ar inventa ca explicatii vreun producator sau comerciant )

Apreciem intervenția ta aici.
Cred că citești tot ce se scrie de 20 de ori, doar să te poți lega de ceva :lol: măcar de-un cuvânt :lol:
Hai că știu că știi de glumă
Din câte știu, adezivul poliuretanic pentru polistiren face priză bună între polistiren și OSB.
Nu am pretenția la adevărul absolut în acest domeniu.
Ce prețuri are isopanul la mp?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Ioan Guist » 09 Iun 2013, 23:08

"Isopanul face legea"
Cine e isopanul asta?? De unde din congo e? si ce grade are la ...m patrat?

E prima oara cand aud si pe goagle nu dau asta seara.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Dragos2006 » 09 Iun 2013, 23:14

LUCIAN AVRAM scrie:Eu unde ma incadrez? :?

la baieti destepti ! :D
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde modigliani » 10 Iun 2013, 05:41

cristi_vidican scrie:Apreciem intervenția ta aici.
Cred că citești tot ce se scrie de 20 de ori, doar să te poți lega de ceva :lol: măcar de-un cuvânt :lol:
Hai că știu că știi de glumă
Din câte știu, adezivul poliuretanic pentru polistiren face priză bună între polistiren și OSB.
Nu am pretenția la adevărul absolut în acest domeniu.
Ce prețuri are isopanul la mp?

:lol:
Asa cum tu stii ca eu stiu de gluma ... asa stiu eu ca tu stii deja cand fac misto si cand nu . ;) In afara de cafenea ati vazut bine ca nu intervin decat daca o pot face pertinent sau in cunostiinta de cauza . Ca in cazul asta . Si da , este perfect adevarat , citesc absolut tot ce se scrie in forum . Dar din alte considerente .

Mai departe , deci , la subiect :
- adezivul poliuretanic pentru polistiren face priza cu OSB-ul , este adevarat , insa doar la momentul aplicarii si ulterior doar pentru un timp scurt . Doi-trei ani . Inca odata-ti spun , lasa ce spun producatorii . Intreaba meseriasii sau beneficiarii acestei aplicari .
- Isopanul il poti gasi la diferite preturi , intre 18 si 40 E/mp , depinzand mult de producator , de grosime ( il gasim prezent cu grosimi de la 3 la 20 cm ) , de grosimea tablei din care este confectionat , de interiorul acestuia care poate fi din : spuma poliuretanica , polistiren extrudat , polistiren expandat , chiar vata minerala .
Dar mai poate fi gasit .... Second hand . Ultima oara am gasit Isopan SH de 4 cm cu 8 E/mp ( !!! )
Retine , oricare ar fi pretul , oricat ar costa , este pretul pe mp de perete ... FINIT !

Mai merita amintit aici un avantaj al Isopanului : Usor fiind rezulta o constructie usoara ce exercita o presiune mica asupra fundatiei . Ca atare , raportat la oricare alta varianta de constructie , necesita fundatia cea mai usoara .

Evident , are nevoie si de schelet metalic . La o micro hala de 100 - 200 mp este suficient lucrul cu rectangular de 80x80 mm - pentru pereti - si de 50x50 mm - pentru invelitoare ( executat in ferme zabrelite ) . Caroiajul vertical nu are nevoie de-o dispunere mai deasa de 2 x 2 m . ( doar daca raportezi consumul de teava la o structura de lemn - cu contravantuiri , cu alea-alea , cu tot dichisul - vei descoperi ca ..... aproape tot acolo ajungi . La care adaugi manopera unei echipe de dulgheri ) .

Concret : fundatia usoara , structura metalica , pretul Isopanului / mp , eliminarea multor alte materiale aferente celor doua fete - interior / exterior , implicit al preturilor manoperelor pt astea , facilitatea cu care se pot executa instalatiile in interior , rezulta IN FINAL cea mai ieftina varianta . Si repet , cea mai rapida .

Are si un mare dezavnataj . Nu are deloc inertie termica . Pe cat de repede se incalzeste o asemenea constructie , pe atat de repede se raceste .

Nelu scrie:"Isopanul face legea"
Cine e isopanul asta?? De unde din congo e? si ce grade are la ...m patrat?

E prima oara cand aud si pe goagle nu dau asta seara.


Uite-l Nelule :
- http://www.adeserv.ro/
- http://www.isopan.ro/
- http://www.romcadgrup.ro/ .... Si mai sunt . E netu' plin .

Iata si surse SH :

- http://www.piataveche.ro/ferme-metalice ... 03-101111/
- http://www.hollandexpres.ro/index.php?titlu=hale_second
- http://www.practicmagazin.ro/cautprodus ... aiova.html

.........................................................................

p.s. Mai mult decat mine va poate spune Los Angeles . De ce nu-l "corupeti" la discutie ? :lol:
Fişiere ataşate
Hala-metalica_2871931_1277151518.jpg
4f2fd80c71a6d7b9b369bc7e0.jpg
modigliani
 

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde modigliani » 10 Iun 2013, 05:43

Si iata una ce-ar putea - ca dimensiuni - satisface un apicultor ( cred eu ) :
Fişiere ataşate
1.jpg
modigliani
 

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Bambucha » 10 Iun 2013, 22:17

In principiu structura metalica inchisa cu isopan (panouri sandwich) este cu circa 15-20 % mai scumpa decat structura de beton + o inchidere oarecare. La nevoile noastre nu avem sarcina prea mare pe fundatie, deci am mai putea economisi aici facand-o de tip caciula ( umplutura de pamant cu balast ).

Putem sa cantarim mai departe avantaje-dezavantaje, si as incepe cu dezavantajele isopanului fara izolatie; metalul stiut fiind ca are conductibilitate ridicata, asta insemnand o temperatura foarte variabila in interiorul halei zi-noapte vara-iarna. Conditii improprii de exemplu de stocare a mierii in cazuri de urgenta. Eventual s-ar putea amenaja si un beci (ceea ce ar spori evident costul constructiei).
Un alt dezavantaj ar fi ca o data finalizata constructia pe panouri-sandwich aceasta va arata a hala industriala. Pentru unul ce pleaca de la 200-300 cu aceasta investitie este no problemo, insa pentru altul care e la inceput de drum si pleaca de la ZERO, aceasta constructie este o faza tranzitorie pana cand va avea finalizate celelalte prioritati (dezvoltarea stupinei, vetre, teren suplimentar, logistica, mijloace de transport etc).. ca sa nu mai zic ca mai trebuie impacata si nevasta care vrea sa stea la o cafea la "terasa halei". Deci aspectul halei ar trebui sa arate si a locuinta in cazul in care se ia decizia mutarea geshaeftu-lui pe o parcela ceva mai mare! Adica ceva adevar este si la nenea Dragos2006.

Avantajele panourilor pe structura metalica ar fi multe, insa cele mai importante ar fi dupa mine lejeritatea asamblarii/dezasamblarii lui, sarcina mica cu aproape nici un spatiu mort in interior (stalpi/pereti de sustinere in cazul betoanelor/zidariei/lemnariei).

LUCIAN AVRAM scrie:Eu unde ma incadrez? :?
La asa DA! 8-)
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde gabi bee » 12 Iun 2013, 01:03

eu am lucrat personal acum 3 ani la ridicarea si asamblarea a doua constructii [ hale compartimentate ] din panouri sandwich , am parcurs toate operatiile si stiu cam ce probleme sunt cu ele ! una din probleme este ca la imbinarea de la colturi se folosesc niste profile [coltare] ce nu etanseaza intotdeauna si de aici mai multe probleme ! jos la imbinarea peretelui cu pardoseala iar nu se face o trecere perfecta, asa cum se face la un perete de zid cu o pardoseala de gresie ! in functie de grosimea tablei din care sunt construite , la o lovitura se deformeaza sau chiar se strapunge tabla ! nu cred ca sunt potrivite , pt ca nu se poate face o igienizare sigura a imbinarilor si colturilor ! si nu da bine in curte si nu sunt compatibile cu peisajul naturii ! in rest sunt bune ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Ioan Guist » 12 Iun 2013, 07:37

Toata lumea vrea ...sa fie hala lui...beton.
Mai trebuie tinut cont si de buget.
Ai nu ai cascaval , trebuie musai depozit.Pai pe o placa de beton , pui 6-10 stalpi de lemn (cade padurea pe noi) vi cu caferi si capriori sa coperi.Te duci si iei OSB si iarna asta nu te trage vantul.La anul sau peste 2, izolezi sau nu sau schimbi sau refaci.Ai rezolvat problema.Nu suntem prima generatie ce depozitam-construim -lucram sub sindrila.

Panouri implica tehnica si acareturi de imbinare ce au costul lor.Si daca tot o faci din panauri , apai sa fie ...gigea.Deci cost initial destul de mare.Cine are banii sa faca hala din panouri si e pe viata.Si eu vrau.
Cine are nevoie musai dar banii vin pe 4 ani, sa-si faca din materiale autohtone, din zona lui si sa-si rezolve problema.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde Dragos2006 » 12 Iun 2013, 18:52

Eu cand am inceput sa construiesc am plecat de la urmatoarele principii :
- mana de lucru e foarte scumpa asa ca trebuie sa fac din ceva care sa nu imi ceara meseriasi supercalificati . Am optat pentru constructii cu fundatii din beton armat si in rest lemn ,OSB, tabla cutata , rigips , polistiren.
- nu am asa de multi bani incat sa fac o hala mare , am facut in timp constructii separate care nu cer sume mari de bani din prima , pana acum am ridicat laboratorul , depozitul si acum incep la locuinta de serviciu .
Pretul pe mp. se ridica undeva la 60 euro . Cu aprox. 12000 euro reusesc sa fac un laborator , un depozit si o locuinta de serviciu compusa din doua dormitoare , bucatarie si baie. Mai intra 8000 euro la alte alea . Deci cu 20000 euro ai o dotare suficienta pentru o stupina medie.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 14 Iun 2013, 16:59

Interesant si util post. am vrut sa pun si eu la un moment dat ceea ce am facut, pentru inspiratia altora, dar nu stiam unde. Uite ca a venit timpul :)

Din ceea ce am citit mai sus revin cu cateva corectii:
- tamplaria + sala de extractie, clar separat ! pot fi sub acelasi acoperis, ca si hala, dar aici se termina totul. trebuie sa aiba intrari strict separate, poate si pe alta latura.
- almasel a dat ceva informatii folositoare in ceea ce priveste procesul de certificare, multumiri, de notat. Totusi cred ca e o greseala - grupul sanitar care da in sala de extractie - nu are cum !! Din contra, grupul sanitar NU trebuei sa dea in sala de extractie, trebuei sa fie o incapere tampon. Exeplu: WC-ul in camaruta din spate, cu usa independenta, apoi alta sala tampon in care este chiuveta pentru spalat pe maini (eventual vestiar) si abia dupa aia sala de exptractie sau, mai bine, hol, etc.

- Adi, ai zis despre container TIR - nu se merita, am investigat aceasta posibilitate deja anul trecut. POATE doar daca il iei gratis de undeva sau la un pret insignificant. Altminteti, un contianer SH, scos din circuit, costa intre 800 si 1800 eur, in functie de starea lui . Am pe undeva o oferta primita anul trecut cand aveam nevoie de spatiu de stocare.
Pe langa asta, pentru transport iti trebuie camion (flat-bed) si macara. transportul cu camionul este cam 2 eur / km, macaraua se inchiriaza cu ora. Mutarea presupune aceleasi cheltuieli.

Gabi Bee - vorbeai despre tencuiala, gresie, etc... daca ai in vedere certificarea poti sa uiti... Nu iti va permite nimeni folosirea gresiei si a faiantei. Materialele pentru finisare sunt genul de pardoseala epoxi, din genul celor din Metro (ca si exemplu), dar, atentie - colturile de jos (imbinarea cu peretii) trebuiesc sa fie rotunzi si finisajul respectiv se ridica si pe perete (nu mai retin inaltimea). Asta pentru a putea fi spalat si pentru a evita acumularile de resturi in spatii mici inchise.
Materialul cel mai folosit este un linoleum special, care intre el (latimea foliei) se imbina cu acelasi material topit. Il puteti vedea in orice clinica madicala mai noua. La fel, am pe undeva prin mail salvata o oferta de asemenea linoleum, daca o gasesc o sa o postez ca am salvat-o special pt folosire viitoare.

In ceea ce priveste structura, trebie sa aiba 3 spatii distincte: receptia, procesarea, depozitarea. Au fost descrise anterior. Ultimile doua (procesarea si depozitarea) intra sub normele DSVSA cu privire la procesarea si stocarea produselor de origine animaliera. Apoi vin cele adiacente - toaleta, vestiar, spatii de stocare, etc, etc. Fluxurile de la intrare produs brut (magazii sau rame) pana la iesire produs finit )miere la borcan sau butoi) nu trebuie sa se intersecteze. Nu uitati de fluxurile secundare - magaziile goale, ceara, gunoiul, etc.

Chestia de baza inainte de constructie este ca proiectul sa fie aprobat de DSVSA pentru ca tot ei vor fi cei care ii vor face receptia si respectiv certificarea. Deci asta este de baza. Conditiile si pretentiile pot varia de la un judet la altul, in functie de cunostintele "omului cu creionul rosu" (ca si chestie separata - daca sunteti in Giurgiu - sunteti mancati !! :lol: )

Medicii veterinari dintre noi (si sunt cativa) pot veni cu completari punctuale si concrete precum si cu referinte stricte la cadrul legislativ.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 14 Iun 2013, 17:09

trecand mai departe, in ceea ce priveste constructia, cred ca ar trebui separata constructia in sine intr-o parte (sa zicem la nivel de "magazie"), explorand diverse materiale de cosntructie (o sa revin cu solutia adoptata de mine), apoi cu finisajul (aici nu prea sunt multe variante, depinde foarte mult de ceea ce "aproba" "omul cu creionul rosu" cum am mai spus) si .. utilarea. Ultima faza intra mai putin in discutie sau afecteaza mai putin procesul de certificare.

Suprafata - cat mai mare cu atat mai bine. Oricat ar fi de mare va veni oricum momentul in care nu va fi indeajuns. Asta se aplica in special asupra spatilor de stocare atat a materiei brute cat si a celei finite. Plus spatii secundare - magazii, rame, ceara, butoaie goale, recipiente, etc, etc.
(un prieten mi-a spus odata - "daca tot faci efortul sa gandesti ceva, de ce nu il gandesti la scara mare? " Pe de alta parte sotia spun ca eu sunt "rus" - totul sa fie mare la mine :lol: :lol: )

Sala de extractie in sine, este un compartiment intermediar si nu variaza prea mult in functie de numarul de stupi. Bineinteles ca este o diferenta intre a avea 50 stupi caz in care iti sunt ideajuns 4 mp pt centrifuga, furculita de decapacit si butoiul cu miere si cazul in care ai multi stupi si te gandesti la ceva extractie mecanizata. Vorbind de acest ultim caz, diferenta nu este prea mare indiferent cati stupi ai avea, chiar si pentru prestari servicii. Liniile de extractie automate variaza de la cele mai mici la cele mai mari undeva de oridinul catorva metrii, nu multi. Deci strict pt spatiul de extractie un 6 x 4 (8x5) ar fi arhi-suficient. Diferentele stau mai departe in spatiile de stocare, acestea se dimensioneaza in functie de numar de stupi etc...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 15 Iun 2013, 15:03

Nu reusesc sa gasesc fotografiile dint timpul cosntructiei...
Dar pun cateva cu "produsul finit"

Deci acum 1 an am facut magazia de care vorbeam mai sus, si inca una mai mare (15 x 5 m)pe aceeasi "tehnologie" :)
- Panouri pe lungimea dorita, din grinzi de 8x8 cm, la distanta intre centrii de 1250 mm + 8 mm - rost de dilatare pentru placile de OSB. Nimic complicat - batute in cuie, placile de OSB initial in capse (fixare rapida) si apoi tot in cuie. Unghiul corect al panoului ti-l da foaia de OSB, fiind taiata la 90 din fabrica, deci merge repede.
- am adoptat modelul "intr-o apa" - spre spatele baracii. La baraca mai mica am facut peretele din fata la 2.5 m inaltime (inaltimea data de lungimea placii de OSB) iar in spate 2.2 m. Pe o latime de 4 m, panta de 20 cm este arhi-suficienta. La baraca mai mare am facut peretele din fata de 3 m si cel din spate de 2,5 m.
- acoperisul l-am facut din grinzi de 15x7,5 (niste ramasite) puse la 60 cm distanta, scanduri si carton asfaltat lipot cu flacara. La baraca mare am pus grinzi de 8x8 cm (greseala - pe 5 m latime cam fac burta, voi fi nevoit sa le pun cat de curand niste popi in interior).
- la ambele am placat la exterior OSB-ul cu polistiren de 20. Rolul polistirenului nu este de isolat termic ci de protejare a OSB-ului de intemperii. Lipirea polistirenului se face cu adeziv special (tip mortar - la sac) pentru lipirea polistirenului pe OSB - Il contrazic pa Modi cum ca nu exista - am folosit personal si gasiti la orice magazin de cosntructii mai serios - special OSB-Polistiren. Apoi plasa de fibra de sticla, 2 maini de vopsea lavabila si gata.

O sa pun mai jos fotografiile pe care le-am putut gasi pana acum...

Asta este magazia cea mica, la "gata" , deja vopsita.
Image1553.jpg



Iar asta este cea mare, doar la .. "galben" :D

Clipboard01.jpg
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Magazia sau hala apicultorului

Mesajde echo » 15 Iun 2013, 15:55

Mai departe fiecare poate pleca dupa cum are nevoie. Daca vrei sa fie doar magazie sau atelier, etc, ramane asa cum este. E perfecta. !!

Daca vrei sa faci sala de extractie si etc, umpli la interior spatiile dintre stalpi cu vata de sticla (eventual tii cont inca de la inceput pentru a-i pune un polistiren mai gros pt izolatie) si plachezi peste cu rigips. Tavan fals, compartimentare interioara pe aceeasi "tehnologie" si ... gata. Poi apoi sa vii cu sapa in functie de necesitati, curent, apa, etc, etc...

Amandoua magaziile sunt puse pe o placa simpla din beton armat minimal , cu grosimea de 12-15 cm . Daca anticipezi incarcari mari per mp, o fundatie contur, cat de mica, nu ar strica.

Ca recomandare, cred ca ar trebui considerata o protectie la apa capilara, prin punerea a 8-10 cm de pietris pe pamant apoi o folie anti-vapori peste care se toarna placa de beton. Daca avem in vedere o camera izolata termic atunci asta trebuei aplicatasi podelei camerei respective, fie printr-o sapa cu granule de polistiren, fie prin folosirea polistirenului extrudat de 20 mm peste folia de care vorbeam anterior, apoi se toarna betonul, pentru izolatia podelei. Eu astea nu le-am facut, dar la mine nu am alta folosinta decat spatiu de depozitare (deocamdata).

Pun mai jos fotografiile din timpul constructiei.

100_1424.JPG


100_1425.JPG


100_1426.JPG
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori