Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 09 Iun 2013, 16:53

Salut..acum 4 zile am format 4 roi pe 3 rame in felul urmator o rama la margine de miere +pastura o rama puiet capacit si una cu larve si oua in toate fazele roiurile le-am format seara si am pus apa in hranitoare si am micsorat urdinisurile la 1 cm.Chestia intereseanta e ca ies doar cand e soare si in rest decat foarte putin o sa ma uit daca au tras botci de salvare sa le rup ce cele capacite si sa le las pe cele necapacite.O fi normal sa fie albinele asa fara :chef: ca sa zic asa? :?:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde clabescu.marius » 09 Iun 2013, 16:57

Sunt asa deoarece tu nu ai culegatoare,ele sau intors in stupul din care ai facut roiul si aceasta este motivul pentru care tu nu vezi albina lucrand.Oricum de preferat era sa fi avut macar o botca coapta cel putin din roire deoarece cele obtinute din botci de salvare sunt slabe calitativ.
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 09 Iun 2013, 22:55

Stiu cu botca de roire era ok dar daca nu am aşta solutie nu am ce face si asa le rup pe cele care sunt primele capacite si le las pe cele necapacite 2-3 botci :D
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde tiby visan » 09 Iun 2013, 23:05

rupi toate botcile capacite si lasi una care este mai mare si mai lasi una necapacita in caz ca se pierde prima,iese cea dea doua.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 09 Iun 2013, 23:10

tiby visan scrie:rupi toate botcile capacite si lasi una care este mai mare si mai lasi una necapacita in caz ca se pierde prima,iese cea dea doua.

Pai poate cea dea doua numai apuca sa iese pentru ca prima imediat o roade...sau mai bine le las pe toate ele stiu ce sa aleaga cu conditia sa le rup pe cele mici
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 09 Iun 2013, 23:20

Inainte sa faci roiurile ,te orientezi pe rama la celulele cu oua de maxim 2-3 zile! insemnezi zona si de acolo opresti eventualele botci care normal ar tebui sa fie capacite dupa 7-8 zile!
Dar... pt ca albina le va lua in crestere mai tarziu se vor numi tot matci de salvare, pe care le vei schimba cat mai curand!
Foarte important este sa le stimulezi in cele 7-8 zile ca sa fie hranite bine!!!
Si eu am facut roi pe 3 rame cu botci cei drept de calitate, dar cu stimulare si atentie o sa reusesti!
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde pngflorin » 10 Iun 2013, 08:25

Roii eu ii fac intotdeuna pe 2 rame, miere+pastura si o rama cu puiet capacit.Insa intotdeuna fac roiul cand am botca sau matca cumparata sau produsa de mine .Hranitor plin permanent, iar cand incepe matca sa poneze, schimbate ramele cu puiet necapacit cu capacit de alti stupi.
Reusita>80%.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 10 Iun 2013, 15:28

Eu anul acesta am facut roiuri numai prin botci de salvare...si stiti ce surpriza intr-o saptamana o matca de salvare a ouat doua rame si a inceput a 3 rama deci sunt foarte bune si prolifice bine 1 an 2 dupaia trebuie schimbate :?
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde octav88 » 10 Iun 2013, 20:42

Si din iarna cum ies? Adica din 10 matci sau n cate ai tu... cate cad in primavara sau peste iarna?
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde dorindafi » 10 Iun 2013, 21:11

salutare octav
teoretic ai dreptate
practic = apicultura nu este shtiintza eczacta precum matematica .
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 10 Iun 2013, 21:24

...merg si la anul dar nu mai mullt de 3-4 rame de puiet, asa ca miere...!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 12 Iun 2013, 08:45

octav88 scrie:Si din iarna cum ies? Adica din 10 matci sau n cate ai tu... cate cad in primavara sau peste iarna?

Scuza-ma dar orice matca e posibil sa cada in iarna indiferent cum e ea formata aici e mai presus puterea familiiei
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde Mircea_63 » 12 Iun 2013, 09:15

alexx scrie:
octav88 scrie:Si din iarna cum ies? Adica din 10 matci sau n cate ai tu... cate cad in primavara sau peste iarna?

Scuza-ma dar orice matca e posibil sa cada in iarna indiferent cum e ea formata aici e mai presus puterea familiiei


Nu uita ca puterea familiei este data chiar de matca. In aceleasi conditii de cules si ingrijire, matca face diferenta.

Cand ai ocazia sa ai mai multi stupi pusi in linie si ingrijiti la fel, vei vedea ca unul nu e ca altul.
Pe forum ai ocazia sa inveti, dar daca o tii una si buna ca matca de salvare e buna, desi atat cartile cat si oamenii cu experienta spun altfel...treaba ta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde proapis13 » 12 Iun 2013, 09:22

alexx scrie:Eu anul acesta am facut roiuri numai prin botci de salvare...si stiti ce surpriza intr-o saptamana o matca de salvare a ouat doua rame si a inceput a 3 rama deci sunt foarte bune si prolifice bine 1 an 2 dupaia trebuie schimbate :?

Una e sa oua pe 2 rame si sa se mute pe a treia si alta e sa-ti oua 2 rame si sa se mute pe a treia :?
Daca ti-a ouat 2 rame si s-a mutat la a treia inseamna ca acolo ai scapat din greseala babaciunea :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 12 Iun 2013, 11:57

proapis13 scrie:
alexx scrie:Eu anul acesta am facut roiuri numai prin botci de salvare...si stiti ce surpriza intr-o saptamana o matca de salvare a ouat doua rame si a inceput a 3 rama deci sunt foarte bune si prolifice bine 1 an 2 dupaia trebuie schimbate :?

Una e sa oua pe 2 rame si sa se mute pe a treia si alta e sa-ti oua 2 rame si sa se mute pe a treia :?
Daca ti-a ouat 2 rame si s-a mutat la a treia inseamna ca acolo ai scapat din greseala babaciunea :lol:

Nu pentru ca matca batrana ponteaza in continuare in stupul cel vechi chiar am vazut-o inainte sa eclozioneze matca de salvare din roi
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 12 Iun 2013, 12:00

Mircea_63 scrie:
alexx scrie:
octav88 scrie:Si din iarna cum ies? Adica din 10 matci sau n cate ai tu... cate cad in primavara sau peste iarna?

Scuza-ma dar orice matca e posibil sa cada in iarna indiferent cum e ea formata aici e mai presus puterea familiiei


Nu uita ca puterea familiei este data chiar de matca. In aceleasi conditii de cules si ingrijire, matca face diferenta.

Cand ai ocazia sa ai mai multi stupi pusi in linie si ingrijiti la fel, vei vedea ca unul nu e ca altul.
Pe forum ai ocazia sa inveti, dar daca o tii una si buna ca matca de salvare e buna, desi atat cartile cat si oamenii cu experienta spun altfel...treaba ta.

Asta sa intamplat in cazul meu sa intamplat sa fie buna posibil si din faptul ca am rupt primul rand de botci capacite pentru ca erau din larve mai batrane...in fine chiar sunt aici sa invat ;) Sanatate
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori