Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde delorin I » 03 Iun 2013, 09:55

Desteapta chestie...deci matca va cauta sa umple acele spatii din care abia a iesit puietul...nu am mai intalnit asta pana acum! Multumesc!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde un OM » 04 Iun 2013, 22:59

Cand simte mirosul fumului, ca orice albina si matca este intr-o stare de agitatie. Am gasit matca pe pereti, rama cu miere, puiet capacit, larve, oua, sau chiar pe rama cu pastura 99 %.
Nu cred ca exista reteta perfecta.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 10 Iun 2013, 23:54

Va spun un mare secret pe care vad ac niciunul din marii apicultorii(care acum sunt ocupatii pana peste cap si treb. sa-i intelegem), nu l-au spus!
Mai fratilor , cand deschidem un stup, o facem cu mare grija, ca sa nu tulburam familia care lucreaza pt. noi.daca avem sita sau podisor complet, deasupra ramelor , dupa ce am desfacut acesta de corp, de regula se aude o plesnitura, atunci cand sparge propolisul, se lasa vreo 10 secunde, daca nu mai bine ca albina sa se linsteasca, pt. ca ea atunci se agita, cand ii umbli in scutece, desfacandu-i cuibul! La fel si la podisor cu scanduri: umblati cu mila!
Iar cand aveti toate ramele in deplinatatea lor aerisite, plimbati ,incet, in sens circular , degetul aratator de la mana cu care lucrati , pe deasupra ramelor.Acolo de unde va sari albina de pe rama respectiva, pe mana ta , acolo va fi si matca, pt ca aceea este garda ei care o apara!!!
Este adevarat ca matca sta pe ramele cu puiet crud sau cu ouale depuse de curand. dar in inspectia ei asupra stupului, poate fi surprinsa si pe ramele de aur, marginase ,cat si pe peretii supului, sau pe puietul capacit, ca doar dansa e sefa, sii verfica fiecare celula a stupului!
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde delorin I » 11 Iun 2013, 00:32

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Iar cand aveti toate ramele in deplinatatea lor aerisite, plimbati ,incet, in sens circular , degetul aratator de la mana cu care lucrati , pe deasupra ramelor.Acolo de unde va sari albina de pe rama respectiva, pe mana ta , acolo va fi si matca, pt ca aceea este garda ei care o apara!!!
!


Multumim! Deci pana la urma nu e un subiect nici pueril, nici prost pus, chiar sunt lucruri si tehnici care nu se gasesc in alte parti!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 11 Iun 2013, 00:41

Cinste tie prietene!!!! Si multa...
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde marian67stroe » 11 Iun 2013, 20:45

Am observat la mai multe familii care si-au tras botci ,ca matcile batrane
, sau cele deja eclozionate stau la panda pe langa botcile care urmeaza sa eclozioneze iar din cand in cand se opresc din mers si canta ca niste ratuste.
Matcile nefecundate se pitesc chiar si pe peretii stupilor, asa ca mai bine renuntati sa le mai cautati pana cand se vor fecunda . dupa care este mai simplu sa le gasiti cautand ramele :idea: de oua proaspete. :arrow:
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde nelutzu-api-cool » 12 Iun 2013, 02:32

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Va spun un mare secret pe care vad ac niciunul din marii apicultorii(care acum sunt ocupatii pana peste cap si treb. sa-i intelegem), nu l-au spus!
Mai fratilor , cand deschidem un stup, o facem cu mare grija, ca sa nu tulburam familia care lucreaza pt. noi.daca avem sita sau podisor complet, deasupra ramelor , dupa ce am desfacut acesta de corp, de regula se aude o plesnitura, atunci cand sparge propolisul, se lasa vreo 10 secunde, daca nu mai bine ca albina sa se linsteasca, pt. ca ea atunci se agita, cand ii umbli in scutece, desfacandu-i cuibul! La fel si la podisor cu scanduri: umblati cu mila!
Iar cand aveti toate ramele in deplinatatea lor aerisite, plimbati ,incet, in sens circular , degetul aratator de la mana cu care lucrati , pe deasupra ramelor.Acolo de unde va sari albina de pe rama respectiva, pe mana ta , acolo va fi si matca, pt ca aceea este garda ei care o apara!!!
Este adevarat ca matca sta pe ramele cu puiet crud sau cu ouale depuse de curand. dar in inspectia ei asupra stupului, poate fi surprinsa si pe ramele de aur, marginase ,cat si pe peretii supului, sau pe puietul capacit, ca doar dansa e sefa, sii verfica fiecare celula a stupului!
Sanatate!


Foarte interesant! Multumim! Treanuie inercata metoda.. ;)
Vreau ca tot omul să priceapă
Această diferenţă mare:
Albina moare când înţeapă
Iar el, de nu înţeapă, moare!


http://nelutuapicool.sunphoto.ro
Avatar utilizator
nelutzu-api-cool
 
Mesaje: 386
Membru din: 01 Iun 2013, 08:51
Localitate: Lancram, Jud Alba

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde 7Rame » 12 Iun 2013, 14:31

Interesant subiect.
Personal: inainte de toate atentie la deschiderea stupului. Atentie la fum. (si asta de fiecare data, nu numai cand umbli "express" sa cauti matca-daca acceptati exprimarea). Dai cu fum se stie: familia ascunde cea mai importanta piesa. Sta in garda, e deranj, albina nu e asezata, linistita, etc, lucru valabil si atunci cand se rup podisoare cu propolis sau mai stiu eu ce vibratii (in special). Acest fapt ingreuneaza observarea matcii.
Apoi, nu zice nimeni de perioada in care se vrea a se face observarea. In lunile timpurii, sau tarzii ale anului...se stie unde o gasesti. Glumea cineva aici, eu zic imparti cuibul cu ruleta la jumate', desparti usor ramele, si acolo dai de dansa.
In sezon activ, de regula in rama cea mai disponibila la ouat, cu culoarea de sezon. Daca stii sa deschizi stupul, o poti vedea chiar cum sta pe scaun, si oua linistita. Si daca totusi esti prea insistent, si te simte, o s-o vezi cum pleaca cu garda pe fata inversa a ramei, daca intorci rama, revine dincolo samd, ceea ce-ti spune ca te-a simtit si se ascunde.
In afara situatiilor cand e marcata, si e vizibila net situatiei inverse, ca sa vezi matca...FOLOSESTE matci de valoare, o sa-ti sara in ochi, o sa te sperii ca ai bondar in stup, nu regina. O sa fii mai atent cand apropii ramele, cand le manevrezi, ca ea este...foarte mare, hranita bine si iti va umple stupul de goanga. :d O vezi si fara sa scoti rama din stup, burta iti abdomenul imens iti sare in ochi.
Fiind regina, si inspectand familia permanent, teoretic in sezon activ poate fi oriunde, in cat, pe lada, si in alimentator, sau..oriunde, nu vad o regula aici.
Si-apoi..daca nu o cauti s-o schimbi...de ce sa dai ochi cu ea cand tot ce trebuie sa vezi...vezi la urdinis si sus...la sita (sau podisor, ce ai acolo..) :D
La imperecheri, te intereseaza sa fie in nucleu, desigur, chiar cand nu prea trebuie deranjat acesta. Si mai risti, e drept, dar la fel de atent si usor. Dar acolo, in putina albina o vezi imediat, deci ai noroc! :D Sau daca vezi ceva oua...ce-ti mai trebuie de fapt?
Cateodata mai gasesti matca si pe....urdinis, asa cum am facut-o de multe ori, unde albina aglomereaza, protejeaza si ghideaza matca recent...dezverginata. Ca doar e in euforie, si trebuie ajutata. Da, pe urdinis, sau in fata stupului, si o iei pe deget si dai cu ea unde trebuie, de unde crezi ca lipseste.
Si chiar asa, problema e cand nu o vezi, dar mai ales vezi probleme, grave, alytele, in stup...atunci nu mai are rost s-o cauti, te-a scutit de acest lucru. :D
Sa aveti matci la fel de bune cum mi le doresc si eu!!! Si la fel de greu de gasit!!!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde italianu » 12 Iun 2013, 20:55

dimineata o gasesti in partea calda a stupului,de la amiaza ,ai sanse f. bune s-o gasesti pe rama de trîntori.
Timpul de vizitare a unei familii e de 4,5 pînà la 7 minute,dupacare incep sa se ....miste.
Fumul trebuie dat cu...chibzuinta,cit trebe si unde trebe(degeaba afumi albinele ce sint deasupra ramelor daca nu dai si-n lada).
Azi dim pe la 7,30 am descchis un stup(primul),oh mama credeam ca retraiesc un cosmar de prin 2002,cind am intrat in contact cu africanizatele,l-am domolit si am terminat vizita normal.
Al doilea,numai ca nu torcea si-i desparteau 5 cm.
In concluzie ca sa gasesti matca trebuie sa :
-te misti rapid,dar delicat
-ai formata in memorie imaginea reginei
-le vopsesti-reginele-
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde alexx » 25 Iun 2013, 10:22

Eu din experienta mea cand caut matca ma uit prima data pe rama cu oua proaspete puse vertical cam in 80% din cazuri merge dar faraaa fum deloc ca apoi se agita si sare dupa o rama pe alta
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde victor s » 03 Iul 2013, 20:23

Interesant topicul dar totodata trebuie sa recunoastem cu totii ca nu prea exista reguli pentru gasirea reginei in stup. Ideea este ca aceasta trebuie marcata si sarcina de a o gasi devine o chestie de secunde (sau nu...) :lol: !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde CORNEL V. » 03 Iul 2013, 20:40

Cand e sa nu o gasesti,poate sa fie si marcata
Tin minte,acum doi ani eram la nea Gica in stupina...Dumnezeu sa-l odihneasca...imi arata ceva roiuri
Eu tineam cu tot dinadinsul sa gasesc matca....si caut ,si caut vreo 10 minute,de am luat toate ramele la mana de trei ori...pauza :evil:
Vine nea Gica...imi zice "da-te Cornele ca o gasesc eu ,ca este marcata cu alb"
Dupa inca zece minute,ne-am dat batuti
Am luat pauza de doua pahare de bere :D si am reluat cautatul,ne enervasem amandoi...am dat podisorul la o parte si in secunda doi am si gasit-o :)
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde alexx » 03 Iul 2013, 20:58

de se mai baga si ea intr-o celula mai pe fundul stupului mai pe perete dar pana la urma tot o vedem :lol:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde italianu » 03 Iul 2013, 21:47

nu ma mai repet :lol:
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde duma » 11 Iul 2013, 00:10

Mircea_63 scrie:La stupii cu urdinisul pe centru, matca nu poate fi gasita. ;)

Dupa cum stim si din politica, exista centru dreapta si centru stanga. Centru-centru, inca nu a aparut!

Matca poate fi gasita si cu ajutorul radiesteziei. Se traseaza pe o hartie harta ramelor si se atarna de un fir tesut cu aur, un cristal, preferabil de cuartz cat mai pur si se plimba usor deasupra hartii. Cand ajunge cristalul deasupra ramei ce intruchipeaza rama cu matca, va incepe sa vibreze puternic. Daca acesta metoda nu da rezultate, se trece la varianta de rezerva:
Se trage un sut puternic stupului sau mai sigur bateti toba cu pumnii in capacul stupului. Asteptati pret de un minut, apoi deschideti stupul si veti gasi matca cu maxima usurinta, deoarece va fi aproape singura in stup.

Daca aveti indoieli, va rog sa verificati! ;)

:lol: :lol: :lol:
Astăzi după o zi cumplita la serviciu ...după această metodă de a găsi matca mi-a dat lacrimile din cauza rasului!
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde giovanni » 12 Ian 2014, 17:54

delorin I scrie:Fiindca tot am dat acestui topic un titlul comercial...si tocmai am gasit un secret sau mai degraba o tehnologie de introducere a matcii in cuib - chiar daca nu are legatura cu ideea de baza a acestui topic nu pot sa nu o introduc aici desi poate ca nu e locul
"- We first remove a queen from a bee colony, then immediately sprinkle the hive thoroughly with lukewarm water and whilst doing this we introduce the new queen." Deci se scoate matca veche si apoi se stropeste stupul cu apa calduta dupa care se introduce imediat matca noua! Aplica cineva la noi aceasta tehnologie? Oricum asta inseamna ca nu mai tinem matca intr-o cutiuta mica timp de 48 de ore si ea se va simti ceva mai confortabil inca de la inceput! Citatul de mai sus este dintr-o lucrare din 2003, The carniolan bee in Slovenia, primul dintre autori este Janez Gregory!

La pagina 40 din lucrarea sus citata, trecuta ca metoda directa de introducere a matcii, procedeul de introducere a matcii prin spray-ere cu apa calduta este dezvlotat ceva mai mult! A slightly unusual, but still successful method of introducing queens into modern hives is with the aid of a garden hose with a spray in which there is slightly stale and not too cold water. The queenless hives are opened in fine weather and the queen is released in the centre while the cell surface, where there are the most bees, is sprayed. During the spraying, which signifies for the bees something similar to strong rain, they withdraw with the queen among the combs. The hive is closed, the water runs from the hive at the entrance, and we mark on the hive that it has a new queen.

Si o alta metoda, indirecta de aceasta data, i-as spune metoda introducerii prin intermediul unei pungi de hartie, pg. 41- In cases in which introduction is not in question, everything can be simplified. For introducing queens, we use apaper bag, about 7 x 7 cm in size. It is prepared from softened newspaper, and glued with natural glue (flour and water). The bag is pierced several times with a thin pin, and the lower corner slightly squeezed to extend the bag.The queen is placed in the bag, and it is then folded twice at the top and attached to a sealed brood comb with a drawing pin, where there are the most young bees. The workers liberate the queen, so that it is not necessary to do more than remove the drawing pin during a later. GAsesc ca e o metoda absolut originala! Nu am intalnit-o in alte lucrari!
inspection of the colony.


Am si indrodus dupa ce am salvat cu apa calda cateva matci la indroducere dircta,libere pe faguri dar nu tine la toate cel putin la mine ,poate mi a scapat ceva,nu stiu de metoda care o descrii, dar cine incearca apa sa fie la36 ,daca este rece ori moare ori nu va mai da randament.Dar un lucru este cert: daca nu sunt indeplinite si celelalte conditii, poate sa cuga apa ca pe streasina ele tot o sugruma,o spun din exp.

O metoda folosita mai putin,recunosc,este aceea a simularii roiului natural pe creanga , tot fara pierderi am efectuata.

UNA din metodelecfolosita cu acceptare LA MINE pana in prezent este prin formare roi uri s au familii cu regina libera /o rama p toate varstele intr 2 cu ceva rezerve si pregatite ptr insamantat , o folosesc numai cand fac 1-10 roiuri s au familii intr o zii.
Metoda cea mai sigura este in roi nou format sub colivia tip capac.
Metoda 100% sigura este introducerea in roiuri in curs de eclozioarea albinei
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori