Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

crescaturi pe botci

Mesajde eugen5 » 13 Iun 2013, 21:49

daca am crescaturi de faguri pe botci...mai iese matca din ele...?
is destul de mari crescut fagurasi pe ele...astept raspuns...am doar 4 botci la crescut si is facute cu ajutorul cutie nicot...si intre ele is crescuti faguri si pe ele mai iese matca asta as vrea sa stiu? va multumesc
Fişiere ataşate
IMG_8001.JPG
IMG_8001.JPG (209.59 KiB) Vizualizat de 7687 ori
eugen5
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2013, 00:35
Localitate: maramures Tg lapus

Re: crescaturi pe botci

Mesajde Mircea_63 » 13 Iun 2013, 22:41

Da!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: crescaturi pe botci

Mesajde italianu » 14 Iun 2013, 07:18

eugen,ca sa nu-ti mai creasca fagurasi pe botci,pune-le la construit un fag. artificial.in cele mai multe cazuri functioneaza.

P.S. Cu botcile nu poti sa te joci um vrei.
Le poti misca pina intr-a 5 a zi de la translarvare si dupa a 9 a.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: crescaturi pe botci

Mesajde eugen5 » 14 Iun 2013, 20:20

multumesc de sfaturi o sa tin cont de ele! sanatate
eugen5
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2013, 00:35
Localitate: maramures Tg lapus

Re: crescaturi pe botci

Mesajde csaa » 15 Iun 2013, 11:21

italianu scrie:.......
Le poti misca pina intr-a 5 a zi de la translarvare si dupa a 9 a.

De ce nu se pot misca atunci?
Varsta larvei la translarvare nu conteaza? Intreb asta pentru ca unii prefera sa transvazeze ou si nu larva, iar altii (ca mine) nu stiu varsta larvei nici cu calendarul si cronometrul in mana.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: crescaturi pe botci

Mesajde Mircea_63 » 15 Iun 2013, 11:36

In intervalul 5-9 sunt cel mai sensibile.

Nu prea vad cum sa transvazeze oul. Poate cu pensula etc, dar Ruttner recomanda transvazarea larvelor. Cand larva e culcata in laptisor si e de forma unei banane...

Iei o rama cu oua, ii faci semn ca sa o recunosti sigur si chiar daca deranjezi stupul, te uiti la ea in fiecare zi la aceeasi ora sau chiar la interval de 12 ore. Azi e ou, maine-i larva. Ti-ai imprimat in cap imaginea si gata.

Grija la pozitia in care pui larva. Sa fie pe spate, altfel nu poate respira. Ochi buni, lumina, lupa, miscare rapida dar sigura, atentie la temperatura etc

Nici in incubatorul cu oua de pasari nu eclozeaza toate...iar starterul face toti bani ;)

Ruttner merita citit cu atentie!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: crescaturi pe botci

Mesajde iunicu » 15 Iun 2013, 12:00

Mircea_63 scrie: Grija la pozitia in care pui larva. Sa fie pe spate, altfel nu poate respira

Dan Margarit a mentionat in unul din filmele lui, ca larva trebuie asezata fix in aceiasi pozitie din care a fost ridicata din celula. Am inteles din explicatia lui ca nu trebuie tavalita prin laptisor.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: crescaturi pe botci

Mesajde csaa » 15 Iun 2013, 15:28

Folsesc lanteta chinezeasca, deci cum o iau asa o asez, cu laptisorul de matca dedesupt
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: crescaturi pe botci

Mesajde italianu » 16 Iun 2013, 13:50

csaa scrie:
italianu scrie:.......
Le poti misca pina intr-a 5 a zi de la translarvare si dupa a 9 a.

De ce nu se pot misca atunci?
Varsta larvei la translarvare nu conteaza? Intreb asta pentru ca unii prefera sa transvazeze ou si nu larva, iar altii (ca mine) nu stiu varsta larvei nici cu calendarul si cronometrul in mana.



pai nu-ti trebuie calendar sau cronometru :D ,ci numai degetele de la miini ;) .faci tranzlarva azi,si incepi sa calculezi doar de miine,prima zi.
ex. duminica faci translarva.luni verifici acceptarea si incepi numaratoarea
-1 luni
-2 marti
-3 miercuri
-4 joi(daca azi sint capacite-ai luat larve cam ,,babute")
-5 vineri se capacesc
-6----nu se ating
-7----nu se ating
-8----nu se ating
-9----se pot folosi (dar cu multa atentie)
-10 miercuri -OK
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: crescaturi pe botci

Mesajde danman » 15 Iul 2013, 09:03

[/quote]
De ce nu se pot misca atunci?
Varsta larvei la translarvare nu conteaza? Intreb asta pentru ca unii prefera sa transvazeze ou si nu larva, iar altii (ca mine) nu stiu varsta larvei nici cu calendarul si cronometrul in mana.[/quote]


Nu stiu cati "prefera" dar exista metoda de transvazare ou, de fapt se ia celula cu totul fara atingerea oului si se plaseaza in botca sau cupula. Am incercat-o anul acesta in comparatie cu transvazarea clasica sa vad diferentele si am fost surprins: Mi-au acceptat 100%, au crescut botci mai lungi si frumoase, la matci nu percep nici o diferenta, singurul "defect" a fost ca au crescut fagurasi peste ele mai mult decat la cele transvazate normal, fara celula. Asta si pt ca am blindat bine stupul respectiv cu albina si n-am mai avut loc de claditoare, sau poate pentruca cele de care vorbesc au fost doua bari amplasate sus, iar cele transvazate normal au fost amplasate jos (pe rama portbotci).
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori