Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde paul » 17 Iun 2013, 23:50

proapis13 scrie:Da,da,da....numai ca pe rama aia cu botca necapacita daca mai si scuturai doica de pe o rama cu puiet larvar faceai numai bine :!:
Nu-i rau,numai sa fi fost botci de S.L. daca regina nu intrerupe ponta in urmatoarea saptamina
dupa capacirea urmatoarelor botci poti sa i le mai ,,castrezi ''inca odata :lol: - pe bune
salve :D

Mariane, sa traiesti !!!
Pai, era putin puiet larvar...Mai mult era capacit. Rama care avea botca necapacita avea si ceva larvar pe ea. Bineinteles ca am luat-o cu tot cu albina acoperitoare .
Daca mai face botci am sa continui sa castrez, mai ales ca am o familie care are puiet varos si vreau s-o desfiintez !Regina varoasa ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde B.K » 18 Iun 2013, 11:25

Am 2 familii puternice care au intrat in frigurile roitului , in sensul ca au tras botci in josul ramei. La una destul de multe iar la cealalta mai putine. Le-am rupt toate botcile in ideea de a mai trage putin de timp deoarece urmeaza sa se desfaca floarea la FS si in afara de asta astept sa-mi vina matcile fecundate cu care vreau sa fac roiuri din cele 2 familii. Am rugamintea sa-mi spuneti daca am procedat bine , tinand cont ca in cateva zile incepe culesul la FS si totodata astept saptamana asta matcile fecundate. N-as vrea sa fac roiuri cu matci de roire daca tot am comandat matcile fecundate.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde aliuta2000 » 19 Iun 2013, 11:45

eu as face roiurile deja ..
albinele vor continua pe botcile lor , si in momentul in care am matcile fecundate , rup toate botcile (urmarind atent sa nu scap niciuna ) si apoi dau matcile conform procedeului de acceptare introducere , cu cusca transp 48 ore si apoi cu posibilitate de acceptare .
In acest timp , probabil ca toate sansele de a mai trage botci de slavare / roire se vor risipi si vor trebui sa accepte macile date de tine .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde B.K » 19 Iun 2013, 12:13

aliuta2000 scrie:eu as face roiurile deja ..
albinele vor continua pe botcile lor , si in momentul in care am matcile fecundate , rup toate botcile (urmarind atent sa nu scap niciuna ) si apoi dau matcile conform procedeului de acceptare introducere , cu cusca transp 48 ore si apoi cu posibilitate de acceptare .
In acest timp , probabil ca toate sansele de a mai trage botci de slavare / roire se vor risipi si vor trebui sa accepte macile date de tine .

Le-am rupt toate botcile momentan pentru ca se pare ca nenea la care am comandat matcile nu mai e de gasit , mai sunt si asemenea elemente printre noi. Treb sa comand la altcineva. Ms de sfat !!!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde aliuta2000 » 19 Iun 2013, 13:14

daca nu ai matcile comandate si ai rupt toate botcile sa sti ca nu ai facut chiar bine .....

lucrul acesta il faci cand ai siguranta ca matcile tele vin in 1-2 zile sigur la tine ... daca gasesti matci cumpara-le , dar asigura-te ca ajung la tine sigur si la timp , pentru ca altfel le lasi asa cum au inceput ele ... pe salvare , si cand faci rost de matci fecundate si de calitate inlocuiesti ce au tras ele de slavare .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde B.K » 19 Iun 2013, 21:55

Faza e ca nu aveau botci capacite , nici macar ouate si nici nu erau foarte multe.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde Mircea_63 » 19 Iun 2013, 23:13

BeeeK scrie:Am 2 familii puternice care au intrat in frigurile roitului , in sensul ca au tras botci in josul ramei. La una destul de multe iar la cealalta mai putine.


BeeeK scrie:Faza e ca nu aveau botci capacite , nici macar ouate si nici nu erau foarte multe.


Radio Erevan:
- Este adevarat ca cetateanul `63 a castigat o masina la loto?
-Adevarat, doar ca nu era o masina ci o bicicleta si nu a castigat-o ci i-a fost furata.


Pana acuma ne zapaceai cu botcile tale destul de multe...care nu sunt botci ci potirase si erau putine. Maine poate ne spui ca nici stupi nu ai ci doar ai vrea sa-ti cumperi. :lol: :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde popik50 » 19 Iun 2013, 23:18

Cred ca erau botci de schimb linistit ,asta daca zici ca nu erau asa multe. Cand familia intra in friguri face botci aproape pe toate ramele si sunt de ordinul zecilor.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde popik50 » 19 Iun 2013, 23:21

Sau poate erau doar potirase goale... asa e cand nu ai habar de apicultura ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde B.K » 20 Iun 2013, 09:58

popik50 scrie:Cred ca erau botci de schimb linistit ,asta daca zici ca nu erau asa multe. Cand familia intra in friguri face botci aproape pe toate ramele si sunt de ordinul zecilor.

Nici chiar asa :))...............am specificat ca la unul erau foarte multe ....in rest .Observ ca interpreteaza fiecare cum vrea. Multumesc de sfaturi domnilor !! Sanatate !!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde B.K » 20 Iun 2013, 10:02

popik50 scrie:Sau poate erau doar potirase goale... asa e cand nu ai habar de apicultura ;)


Mdaa...nasol !!! Nu erau potirase , de fapt nu vreau sa mint , sunt si potirase dar aia e cu totul altceva. Succes !!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde ignatov andrei » 21 Iun 2013, 21:18

johny77 scrie:buna ziua.
am gasit la un familie puternica, 4 botci, una necapacita si 3 capacite, una la mijlocul ramei in margine, si restul in partea de jos a ramei.
am impartit stupul in 2, lasand intr-unul matca si o botca, si in altul doar o botca.
am 2 intrebari:- erau botci de roire sau de schimbare linistita?
- oare o sa roiasca unde am lasat matca si o botca?
multumesc


Botcile (botca) de la marginea ramei, pe linia mediana, nu inseamna ca erau (era) la MIJLOCUL ramei! Se "cheama" ca sunt (este) pe MARGINEA ramei! La tine erau botci de roire! V-ati imbolnavit cu aceste "schimbari linistite"! A "plouat" pe undeva cu "anecbalie"?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde kamy » 21 Iun 2013, 22:10

Plus de asta am un roi din neamu lu creanga cu matca imperecheata proaspat si are deja bsl,asa ca nu tat ce zboara si e bsl e neaparat valoros!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde davcosti » 21 Iun 2013, 22:15

Cel mai bine dacă vrei să le bagi Mătci cumpărate fecundate-împerecheate,mai întâi să intri în posesia Mătcilor și după ce le ai acasă intri în stupină,la stup și distrugi toate botcile din stup, apoi îl lași 6 ore, rupi siguranța coliviei unde avenit Matca și poți s-o introduci liniștit între rame. Nu te interesază de care Botci erau dacă le băgai Matcă împerecheată și voiai să ți-o accepte. Eu așa am făcut și după 4 zile l-a control am găsit matca la lucru și colivia goală!
foto 1-Ramă cu boclie rupte înainte de introducerea Mătcii cumpărate!
foto 2-Colivia cu matcă cumpărată introdusă între rame
foto 3-Rezultatul-Matcă acceptată și trecută la treabă!
Fişiere ataşate
Ramă cu albine după divizare.jpg
Colivia cu Matcă băgată între rame.jpg
Matca-1.jpg
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde Mircea_63 » 21 Iun 2013, 23:45

Nu stiu daca cineva a precizat acest aspect, batranii in mod sigur fac diferenta -exact asta sugereaza d-l Ignatov- si anume:
Exista doua motive de schimbare linistita!

Una este efectul anecbaliei si cealalta este rezultatul "rascoalei" albinelor, care dintr-un motiv sau altul vor sa schimba matca, dar nu vor sa si roiasca. Fie ca nu sunt multumite de rezultatele ei, fie nu le place cum pute sau nu le place culoarea ochilor, vor alta. Tot SL linistita este, dar n-are legatura cu anecbalia mult dorita de stupari.

In acest al doilea caz, caracterul roitor se pastreaza si cu prima ocazie cand au indeplinite conditiile de roire, creanga e a lor.

LE. Prin "batrani", nu ma refer la varsta, ci la vechime si experienta intr-ale albinei. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde razvan.razvan » 06 Apr 2014, 22:58

sunt incepator si am nevoie de niste informati m-am uitat astazi intr-un stup si am vazut pe PENULTIMA rama o botca in partea de sus a ramei astept informati ..
razvan.razvan
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Apr 2014, 22:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori