Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albinele vor sa omoare matca abea fecundata.DE CE?

Mesajde badguy_goodguy » 13 Iun 2013, 15:27

Sau poate noua matca nu e inca imperecheata iar albinele vor s-o forteze sa iasa afara. Cu cele neimperecheata se comporta agresiv, le prind de picioare, le trag,etc. Pana cand se imperecheaza.

Mai sunt si familii....care toata vara isi tot schimba linistit matca...
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Albinele vor sa omoare matca abia fecundata.DE CE?

Mesajde yokoz777 » 14 Iun 2013, 12:18

Dar pontase,avea oua..si nu numai ca o trageau de ce apucau dar vroiau sa o si intepe.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Albinele vor sa omoare matca abea fecundata.DE CE?

Mesajde Trantorul@ » 16 Iun 2013, 20:11

yokoz777 scrie:Da clar nu mai aveam matca ramasa in stup :cry: din cele doua rame bagate au inceput sa isi traga botci..ce pacat.Acum matca am pus-o intr-o roinita,ar fi culmea sa inceapa sa oua si sa fie o matca de elita ca si maicasa..Oricum ciudat comportamentul lor.shimbare linistita si apoi dupa imperechere vor sa o linseze :!:


Tu esti de vina aici nu mai cauta tapi ispasitori , cand ai deschis stupul matca chiar daca sa imperecheat si ponta sa speriat si albinele au inhatat-o , am patit la fel si eu asa ca matcile tinere chiar daca sau imperecheat e bine sa fie deranjate cat mai putin.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Albinele vor sa omoare matca abia fecundata.DE CE?

Mesajde victor s » 16 Iun 2013, 20:39

Salutare !Uite ce-mi spunea cu ceva timp in urma raposatul nea Gica la o problema identica sau aproape identica cu a ta...

gica scrie:
victor s scrie:banuiesc ca a fost vina mea, dar i-ti garantez ca am umblat extrem de usor.
nu a avut motive sa se sperie si sa fuga ca apucata (banuiesc ca acesta a fost motivul pentru care a fost agatata).
exista cumva si alt motiv nea Gica???................

Victor,hai sa-ti mai zic una ca se potriveste:
- ceace este,este urmarea a ceace a fost.Ceace va fi este urmarea a ceace este.
Vezi ca asta se potriveste manusa la stuparit unde dezastrele si belelele nu vin din senin.
Acum ca sa n-o mai dau dupa leustean priveste atent la cele doua poze cu regina moarta puse de tine.Este o regina tanara care era imperecheata de cateva zile si abia incepuse ouatul.Astea sunt foarte sperioase si de multe ori vei pati la fel cu ele daca umbli brutal in stupii cu regine tinere.
Cu cea batrana ce-ai facut?
Nu ai observat ca stupul bate pasul pe loc in primavara asta.
Ai accidentat-o tu sau regina avea ceva boala de au schimbat-o acum.Schimbarea linistita se face in iulie.
Cam asa le vad eu ca le-am patit.La mine reginele sunt marcate asa ca nu am dubii.

In mare cam asa stau lucrurile si chiar de umbli usor si atent tot se poate intampla !
Sanatate si toate cele bune !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Albinele vor sa omoare matca abia fecundata.DE CE?

Mesajde yokoz777 » 19 Iun 2013, 21:59

Maca am bagat-o in alt stup si a fost acceptata.Azi cand m-am uitat avea deja doua rame cu puiet!si ouata iata rama de sus pana jos,mitraliera!Sunt foarte multumit de ea si dezamagit tot odata de celelalte care au atacat-o si chiar tinuta in cusca nu au vrut sa o mai accepte.Este probabil sa se fi intamplat cum spuneti voi.
Alta treaba interesanta este ca azi mi-a roit un stup,am gasit roiul pe o floareasoare ,l-am bagat in stup si cand am ajuns acasa,caci nu prea voiam sa il las unde aveam supii ca sa nu pierd din albina,ca sa nu se mai traga din albina in stupul din care a venit,caci ea asa este orientata,(asa am gandit eu..este bine?)am vazut ca am doua matci!Si deja una din ele era facuta ghem de albina asa ca am bagat-o in alt stup fara matca.Acum va intreb de erau doua matci in acest roi?Si culmea nici o matca din cele batrane marcata..amandoua sunt tinere!
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Albinele vor sa omoare matca abia fecundata.DE CE?

Mesajde aliuta2000 » 20 Iun 2013, 08:27

yokoz777 scrie:Maca am bagat-o in alt stup si a fost acceptata.Azi cand m-am uitat avea deja doua rame cu puiet!si ouata iata rama de sus pana jos,mitraliera!Sunt foarte multumit de ea si dezamagit tot odata de celelalte care au atacat-o si chiar tinuta in cusca nu au vrut sa o mai accepte.Este probabil sa se fi intamplat cum spuneti voi.
Alta treaba interesanta este ca azi mi-a roit un stup,am gasit roiul pe o floareasoare ,l-am bagat in stup si cand am ajuns acasa,caci nu prea voiam sa il las unde aveam supii ca sa nu pierd din albina,ca sa nu se mai traga din albina in stupul din care a venit,caci ea asa este orientata,(asa am gandit eu..este bine?)am vazut ca am doua matci!Si deja una din ele era facuta ghem de albina asa ca am bagat-o in alt stup fara matca.Acum va intreb de erau doua matci in acest roi?Si culmea nici o matca din cele batrane marcata..amandoua sunt tinere!

pot sa fie si mai multe .... in roiurile secundare , tertiare ...
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Albinele vor sa omoare matca abia fecundata.DE CE?

Mesajde CristiTm » 22 Iun 2013, 11:16

am prins unul exact in frigurile roitului plin de botci am rupt cateva si reginele se pregateau sa iasa maxim 1-2 zile se vedeau ca incep sa roada botcile i-am rupt gatul la aia batrana ca oricum era tot dintr-un roi de anul trecut prins in pom si am lasat 2 botci mai zdravene dupa o saptamana am verificat era ok si 1 rama oauata, cel mai simplu verifica atent ramaele din cuib sa bezi daca nu ai botci mai multe roase iti dai singur seama daca ai mai multe refina si mai si macaitul ala daca i prinzi direct in fapta, se aude macaitul si fara sa deschizi stupul daca il asculti atent e foarte interesant si cum face matca aia pe rama , doamne ce frumoasa e apicultura daca ai putina rabadre.
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Albinele vor sa omoare matca abia fecundata.DE CE?

Mesajde adriantoma » 23 Iun 2013, 21:07

salutare tuturor albinarilor cu acceptatul matcilor eu am facut un experiment si mi-a mers 100 la suta am bagat matca in bigudiu la-m lasat 1 zi dupa care am stropit ci vin tot stupul,si pe matca nefecundata si am eliberato chiar eu am urmarito si a esit fara ca albinele sa-i faca vreun rau cand s-au trezit din betie aveau mama misto nu bafta tuturor
adriantoma
 
Mesaje: 13
Membru din: 13 Apr 2013, 14:37
Localitate: iasi

Re: Albinele vor sa omoare matca abia fecundata.DE CE?

Mesajde adriantoma » 23 Iun 2013, 21:10

ba chiar am si marcato pe loc si dupa o saptamana am verificat si era superba si ouat 3 rame pline asta ma facut la divizat 6 stupi cica se pune si tuica sau ceapa taiata marunt nu ma-m complicat cu vinut e ok orcum daca matca nu de samanta buna albinele stiu asta si de aceia se comporta agresiv mai ales daca ai albina batrana,dar daca nu are botci nu are speranta si accepta cei dai
adriantoma
 
Mesaje: 13
Membru din: 13 Apr 2013, 14:37
Localitate: iasi

Re: Albinele vor sa omoare matca abia fecundata.DE CE?

Mesajde alexx » 23 Iun 2013, 22:31

adriantoma scrie:ba chiar am si marcato pe loc si dupa o saptamana am verificat si era superba si ouat 3 rame pline asta ma facut la divizat 6 stupi cica se pune si tuica sau ceapa taiata marunt nu ma-m complicat cu vinut e ok orcum daca matca nu de samanta buna albinele stiu asta si de aceia se comporta agresiv mai ales daca ai albina batrana,dar daca nu are botci nu are speranta si accepta cei dai

Pai practic e normal sa nu accepte matca daca au botci"sperante"de o noua mama
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Albinele vor sa omoare matca abia fecundata.DE CE?

Mesajde adriantoma » 08 Mar 2015, 11:51

dar cu colegu care albinele voiau sa omoare matca era sigur inca cel putin 1 sau 2 matci tinere debia iesite si albinele stiu cel mai bine mai ales cele batrane ce este bun si ce nu este exact ca la noi oamenii daca nu ti place ,nu iti place accepta doar in momentul in care nu au ce face toamna tarziu si primavara dupa aia o hacuesc sau daca le inbeti cu rachiuas de 30 grade eu am experimentat si merge suta la suta un timp o accepta si daca nu are ponta buna o rezolva si trag botci imediat,,,depinde de agresivitatea stupului dar cel agresiv e si cel care da miere,nu cum spun unii stupari care vand familii cica blande albino batrana e agresiva cea doica are alta treaba decat sa intepe
adriantoma
 
Mesaje: 13
Membru din: 13 Apr 2013, 14:37
Localitate: iasi

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori