Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde octav88 » 12 Iun 2013, 14:12

dorindafi scrie:salutare octav
teoretic ai dreptate
practic = apicultura nu este shtiintza eczacta precum matematica .

Nu este exacta dar probabilistic poti vedea daca faci greseli. la mine spre exemplu nu am avut mortalitate de matci niciodata si am si de 3 ani.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde octav88 » 12 Iun 2013, 14:13

de ce nu formezi cu matci de roire? dupa mine iti sunt mult mai usor..
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 13 Iun 2013, 13:24

octav88 scrie:de ce nu formezi cu matci de roire? dupa mine iti sunt mult mai usor..

pentru ca nu am avut momentan anul viitor sigur asa se va intampla :D
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde Geany » 23 Iun 2013, 09:25

Deranjez si eu cu o intrebare: am fosrmat un nucleu pe 3 rame ME, una cu miere, una cu puiet capacit si una goala, i-am dat o matca neimperecheata, iar dupa 10 zile am constatat ca nu avea nici matca, nici oua, asa ca am bagat o rama cu oua de o zi in locul celei goale. Dupa 11 zile am constatat ca nu avea nici botci, nici oua, nici matca, iar ouale pe care i le-am dat nu mai existau, celulele erau goale. Ce s-a intamplat oare de nu si-au tras botci?
Geany
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Feb 2013, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 23 Iun 2013, 18:01

Geany scrie:Deranjez si eu cu o intrebare: am fosrmat un nucleu pe 3 rame ME, una cu miere, una cu puiet capacit si una goala, i-am dat o matca neimperecheata, iar dupa 10 zile am constatat ca nu avea nici matca, nici oua, asa ca am bagat o rama cu oua de o zi in locul celei goale. Dupa 11 zile am constatat ca nu avea nici botci, nici oua, nici matca, iar ouale pe care i le-am dat nu mai existau, celulele erau goale. Ce s-a intamplat oare de nu si-au tras botci?

Pe rama care a fost miere la inceput acum mai era???este foarte posibil sa nu fi avut hrana suficienta sa preia rama cu ouale in lucru din cauza hranei pe care deja o consumasera albinele din nucleu
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde Geany » 23 Iun 2013, 20:42

Avea suficienta miere pe o rama, insa nu-mi explic de ce nu mai sunt oua pe rama pe care le-am bagat-o, nu sunt botci si nu este matca...ceva ca in Dosarele X....
Geany
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Feb 2013, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 23 Iun 2013, 22:27

Geany scrie:Avea suficienta miere pe o rama, insa nu-mi explic de ce nu mai sunt oua pe rama pe care le-am bagat-o, nu sunt botci si nu este matca...ceva ca in Dosarele X....

Tare curioasa treaba mai ales ca zici ca nu au luat in crestere nici rama cu larve pe care ai introdus-o :!:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cucubau » 24 Iun 2013, 10:15

de Geany » Ieri, , 09:25

Deranjez si eu cu o intrebare: am fosrmat un nucleu pe 3 rame ME, una cu miere, una cu puiet capacit si una goala, i-am dat o matca neimperecheata, iar dupa 10 zile am constatat ca nu avea nici matca, nici oua, asa ca am bagat o rama cu oua de o zi in locul celei goale. Dupa 11 zile am constatat ca nu avea nici botci, nici oua, nici matca, iar ouale pe care i le-am dat nu mai existau, celulele erau goale. Ce s-a intamplat oare de nu si-au tras botci?

Raspunsul este foarte simplu .Atunci cand ai format nucleul , matca ai introdus-o fara protectie , prima greseala . Dupa zece zile ai introdus o rama cu oua si nu cu larve , a doua greseala.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 24 Iun 2013, 10:24

cucubau scrie:
de Geany » Ieri, , 09:25

Deranjez si eu cu o intrebare: am fosrmat un nucleu pe 3 rame ME, una cu miere, una cu puiet capacit si una goala, i-am dat o matca neimperecheata, iar dupa 10 zile am constatat ca nu avea nici matca, nici oua, asa ca am bagat o rama cu oua de o zi in locul celei goale. Dupa 11 zile am constatat ca nu avea nici botci, nici oua, nici matca, iar ouale pe care i le-am dat nu mai existau, celulele erau goale. Ce s-a intamplat oare de nu si-au tras botci?

Raspunsul este foarte simplu .Atunci cand ai format nucleul , matca ai introdus-o fara protectie , prima greseala . Dupa zece zile ai introdus o rama cu oua si nu cu larve , a doua greseala.

De ce a facut greseala ca a introdus o rama cu oua??
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde olariu cristian » 24 Iun 2013, 11:38

buna ziua sunt nou pe forum,am si eu o intrebare am facut un roi pe 5 rame trei de la familia de unde am luat o singura botca capacita -galbena aproape de a iesi-si 2 rame de la alta famile (nu le-am stropit cu sirop sau tuica)dupa trei zile am desfacut lada sa vad matca si nici urma de matca ,in schimb am vazut ca au luat in crestere alta botca mare care nu cred ca este de salvare in care nu am observat larva sau oul atunci cand m-am uitat de am facut roiul. De ce a disparut matca? au omorat-o albinele de pe celelalte 2 rame?
olariu cristian
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Iun 2013, 20:24
Localitate: la poalele Muntilor Retezat

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde Geany » 24 Iun 2013, 12:47

Raspunsul este foarte simplu .Atunci cand ai format nucleul , matca ai introdus-o fara protectie , prima greseala . Dupa zece zile ai introdus o rama cu oua si nu cu larve , a doua greseala.
Gresit. Cand am format nucleul am introdus matca in colivie cu serbet, dupa 6 ore de la formarea nucleului, dupa 48 de ore am rupt capacelul coliviei ca albinele sa aiba acces la serbet. De ce e gresit ca am introdus o rama cu oua?
Geany
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Feb 2013, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde cucubau » 24 Iun 2013, 18:59

Matca neinperecheata in aceasta situatie probabil s-a pierdut la imperechere . Ouale de multe ori in cazul familiilor orfane sunt distruse de catre albina adulta , numai puietul larvar sau chiar capacit este luat in crestere. As putea da ca exemplu situatia unui nucleu de imperechere cand matca este recoltata dupa ce incepe sa ponteze ,inainte de aparitia puietului . In disperarea lor albinele distrug aproape toate oule iar alt aspect , o parte din albina adulta va dezerta spre nucleele cu matci de preferinta inperecheate sau la stupii din apropiere , nucleul ramanand doar cu o parte din albine ,
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde m.gabor » 24 Iun 2013, 20:11

Furnici ai pe la acel nucleu. Am patit si eu anul trecut, ce e drept erea un nucleu micut dar acele furnici ,carau ouale intro veselie.
Avatar utilizator
m.gabor
 
Mesaje: 15
Membru din: 29 Oct 2011, 21:35
Localitate: darmanesti - Bc.

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde italianu » 24 Iun 2013, 20:56

cucubau scrie:Matca neinperecheata in aceasta situatie probabil s-a pierdut la imperechere . Ouale de multe ori in cazul familiilor orfane sunt distruse de catre albina adulta , numai puietul larvar sau chiar capacit este luat in crestere. As putea da ca exemplu situatia unui nucleu de imperechere cand matca este recoltata dupa ce incepe sa ponteze ,inainte de aparitia puietului . In disperarea lor albinele distrug aproape toate oule iar alt aspect , o parte din albina adulta va dezerta spre nucleele cu matci de preferinta inperecheate sau la stupii din apropiere , nucleul ramanand doar cu o parte din albine ,


dupa 3 zile a iesit la imperechere :lol: :lol: o fii un soi de ,,supermatci".
hai sa citim bine ,dupacare sa si intelegem ce vrea omul
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde alexx » 24 Iun 2013, 21:59

Mai dai o rama de oua de data asta sa contina si larve proaspete si vezi ce se intampla sau poti sa il unesti cu alt roi ;)
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Formare roi pe trei rame

Mesajde marius_vfp » 22 Aug 2013, 20:47

anul acesta am format roi pe 3 rame , 2 cu puiet capacit dar si necapacit larvar , si alta rama cu miere ,la formare dupa circa 4 ore iam bagat o botca gata de eclozionare in bigudiu cu 1 albina insotitoare, dupa maxim o zi am deschis bigudiul , apoi matca a eclozionat si s-a imperecheat , acesti roi i-am facut imediat dupa salcam la sfarsitul lui mai , pana la culesul de floarea soarelui ajunsese cel mai bun roi pe 10 rame , fara stimulare , am introdus treptat 4 rame crescute pentru matca sa aibe unde ponta si 3 rame faguri artificiali.

spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori