Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde badguy_goodguy » 26 Iun 2013, 01:15

Crestem matci in micronuclee. Micro, nu pe 3 rame 1/2 , ce micro:

Imagine

Descoperim intr-o zi oua de la matca. Recoltam matca... insa ce procedeu urmam cand dorim sa introducem o alta matca virgina in micronucleu? sau se introduc doar botci?
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde Mircea_63 » 26 Iun 2013, 01:33

Niciunul...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde italianu » 26 Iun 2013, 05:37

prinzi matca virgina si o trintesti intr-un borcan cu miere sa se naclaiasca bine. dupa, o pescuiesti si o dai la micronucleu(sau cauta documentarul pe youtube,,bienen ein folk und seine königin)dar fii atent la ce face tipa la un moment dat
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde Mircea_63 » 26 Iun 2013, 08:57

Daniele IT, colegul intreaba altceva!

Vrea sa ia matca imperecheata din micronucleu si sa puna acolo alta matca. Or aceasta operatie nu se face, cel putin daca vrei sa lucrezi cu grija. Albinele alea au imbatranit intre timp...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde italianu » 26 Iun 2013, 13:56

Mircea ,am înteles perfect ce a intrebat,si am raspuns la obiect.
Cauta pe youtube,,Bienen-ei volk und seine königin”de la zdf austria.
O sa vezi ceva fain,dar fii atent la toate detaliile,mai ales la chestia cu „altoitul” matcilor neimperecheate(am probat si functioneaza)
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde italianu » 26 Iun 2013, 14:19

italianu scrie:Mircea ,am înteles perfect ce a intrebat,si am raspuns la obiect.
Cauta pe youtube,,Bienen-ein volk und seine königin”de la zdf austria.
O sa vezi ceva fain,dar fii atent la toate detaliile,mai ales la chestia cu „altoitul” matcilor neimperecheate(am probat si functioneaza)
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde badguy_goodguy » 26 Iun 2013, 15:46

faza cu micronucleii este ca le dau matci virgine din bidighiu de 2-3 zile, nu botci. unele matci oua dupa cateva zile. nu are rost sa schimb albjna asa de repede. puietul ala poate fi folosit t. cel putin doua serii...



in fine... cat timp sa las micrinucleul fara matca?
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde badguy_goodguy » 26 Iun 2013, 17:15

ok... am incercat sa le pub o matca virgina imbibata in miere....
dula o ora a trebuit sa caut matca in ghemul format s-o omoare
si dupa ce am luat matca incpa era ghemul....
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde csabio » 26 Iun 2013, 17:43

Eu anul trecut am pus doar botci in nuclee si le-au acceptat fara probleme, cu matci eclozate nu am incercat.Sunt foarte populate nucleele tale cred,fiindca cu albine mai putine nu ar face figurile astea.Poate dupa o pauza de 8-10zile dupa ce le-ai distrus eventualele botci de salvare ar accepta-o fara probleme. Dar asa nu ar fi eficient din cauza timpului de asteptare. Sunt si eu curios cum fac profii.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde Ioan Guist » 26 Iun 2013, 18:10

Decat sa pun bigudiuri pe botci, sa le pun hrana, sa le naclai cu miere cand le bag in nuclei , mai bine imediat dupa ce recoltez matcile, dau botci.
Daca avem calendarul cu sarjele de botci, stim cu exactitate ziua de recoltare matci si imediat (1-2 ore) bag botcile gata de eclozat.

Adaug si faptul ca pe un leatz cu botci (la mine) , intra 14 botci.Nu mai este loc si de bigudiuri.Am gandit-o fara bigudiuri , pentru mine fiind mai comod sa bag botcile la eclozare in nuclei.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde badguy_goodguy » 27 Iun 2013, 08:12

si nu rod botcile?
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde csabio » 27 Iun 2013, 09:11

Daca astepti pana isi trag din puietul existent vre-o botca de salvare sunt sanse sa le roada pe cele altoite.Daca altoiesti una in momentul recoltarii nu tre sa fie probleme.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde alexx » 27 Iun 2013, 12:30

csabio scrie:Daca astepti pana isi trag din puietul existent vre-o botca de salvare sunt sanse sa le roada pe cele altoite.Daca altoiesti una in momentul recoltarii nu tre sa fie probleme.

Dar sunt si sanse sa nu le roada ;) .De ex eu la un stup nu am avut nici botca nici matca si au tras botci de salvare doar doua si am mai pus o botca de la altul care intrase in friguri si surpriza a iesit matca exact din botca pusa de mine si celelalte doua....dead :lol:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde italianu » 27 Iun 2013, 12:47

Nu-i nici o surpriza ,de multe ori din cauza disperarii trag botci de pe trintori,asa ca celelalte 2 nu trebuie socotite
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde italianu » 27 Iun 2013, 12:57

Ioan Guist scrie:Decat sa pun bigudiuri pe botci, sa le pun hrana, sa le naclai cu miere cand le bag in nuclei , mai bine imediat dupa ce recoltez matcile, dau botci.
Daca avem calendarul cu sarjele de botci, stim cu exactitate ziua de recoltare matci si imediat (1-2 ore) bag botcile gata de eclozat.

Adaug si faptul ca pe un leatz cu botci (la mine) , intra 14 botci.Nu mai este loc si de bigudiuri.Am gandit-o fara bigudiuri , pentru mine fiind mai comod sa bag botcile la eclozare in nuclei.



In 90% din cazuri si eu dau botcile,fiind cea mai sigura(trebuie controlate cele de salvare ptr o acceptare sigura),dar cind ai o sarja de ,,carnica-singer”,nu-ti da mina sa le arunci.eu am dat numele la filmul àla de la austrieci,nu stiu citi au mers sa-l vada(si dintre aceia citi au remarcat subtilitatile),ptr ca nu am vazut nici un coment pe tema aceasta.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde alexx » 27 Iun 2013, 16:03

italianu scrie:Nu-i nici o surpriza ,de multe ori din cauza disperarii trag botci de pe trintori,asa ca celelalte 2 nu trebuie socotite

da dar cele doua nu erau de trantori se stie ca cea de trantor nu ajunge la maturitate se cunosteau ca erau trase din larve proaspete si roase de matca iesita din botca bagata de mine
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori