Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde dicu.ion57 » 11 Iun 2013, 17:39

Va propun o discutie in legatura cu INDREPTAREA STUPILOR BEZMETICI deoarece din cauza ploilor,si in general a mai multi factori,multe din reg. nu s-au imperecheat,iar stupi din cauza lipsei indelungate de puiet necapacit ,si implicit a reg. s-au bezmetecit .Stiu ca am aruncat o piatra grea ,dar cu o discutie serioasa intre stupari cu mai multa experienta,putem barem sa incercam sa miscam aceasta piatra ,care stiu ca atirna de gitul multora dintre noi.Este un subiect de actualitate si m-as bucura ca cei care au incercat si au reusit sa indrepte un stup bezmetic sasi spuna parerea si metoda prin care a reusit acest lucru.Va multumesc.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde dorindafi » 11 Iun 2013, 18:43

redresarea stupului besmetic eu cred ca e o pierdere de timp . asha ca scutur albina la o distantza mai mare shi gata
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Dila Daniel » 11 Iun 2013, 18:56

dicu.ion57 scrie:Va propun o discutie in legatura cu INDREPTAREA STUPILOR BEZMETICI deoarece din cauza ploilor,si in general a mai multi factori,multe din reg. nu s-au imperecheat,iar stupi din cauza lipsei indelungate de puiet necapacit ,si implicit a reg. s-au bezmetecit .Stiu ca am aruncat o piatra grea ,dar cu o discutie serioasa intre stupari cu mai multa experienta,putem barem sa incercam sa miscam aceasta piatra ,care stiu ca atirna de gitul multora dintre noi.Este un subiect de actualitate si m-as bucura ca cei care au incercat si au reusit sa indrepte un stup bezmetic sasi spuna parerea si metoda prin care a reusit acest lucru.Va multumesc.


discutii pe tema asta au fost si o sa mai fie.Concluziile sunt impartite.
D.p.m.d.v,nu se merita "efortul" de a redresa o familie bezmetica.Dar...intorcandu-ma in timp pot sa afirm ca metoda cu cele mai bune rezultate la mine a fost scuturarea tuturor albinelor undeva mai departe de stup,iar in lada(de preferat alta decat cea veche a lor) bagati faguri neouati si intre ei,o matca fecundata in cusca cu pasta(a mers si nefecundata)

Riscul de a nu accepta matca ramane oarecum diminuat insa ,si daca o accepta,acolo este multa albina batrana si sa nu te astepti sa o ia din loc ca un roi.Indicat a reduce bine din rame.
Sa ai spor si sansa!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Ioan Guist » 11 Iun 2013, 22:07

Da, sunt o problema ramele ce le avem intr-o familie bezmetica.
acum pe vreme de ploaie eu am ales urmatoarea varianta:Am luat ramele cu albina si ce erau pe ele, ca miere si pastura ca puiet de trantor, cu albina cu tot si le-am impartit la familile mai robuste.MAi prin caturi, mai pe dupa diafragma cate una- doua rame.Intr-o saptamana de ploaie s-au impacat si au ramas pe acolo.Cele ce s-au intors au gasit unul din stupii marginasi si au intrat acolo.

Daca vrem sa tinem familia la numar, e mai complicat.Varianta lui DD (suna-ma) este o obtiune.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde ignatov andrei » 14 Iun 2013, 16:29

Domnule Dila Daniel si domnule Guist, cu tot respectul... , dar de PUCIOASA, de ce nu pomeniti.. ?!?!? Cand e bezmetic................
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde cucubau » 14 Iun 2013, 22:13

Exista mai multe metode , toate tizand ca in final familia respectiva sa accepte o matca fecundata , sau sa-si creeze o matca care sa se fecundeze .
Pentru ca o matca sa fie acceptata , familia trebuie adusa in situatia ca albinele sa elimine matcile false si sa accepte matca fecundata .
Daca familia respectiva va construii botci , exista sanse foarte mari ca o matca fecundata introdusa in familia respectiva sa fie acceptata , daca familia nu construieste botci , nu exista nici o sansa ca familia respectiva sa accepte o matca imperecheata.
Cea mai sigura metoda presupune executare unor pasi care sa aduca familia respectiva in situatia in care exista sanse de acceptare , adica se vor introduce 1-2 rame cu puiet in diferite stadii , dar la care sa predomine puietul capacit.Se vor elimina ramele ce abunda cu oua si puiet de trantori.
Se ateapta sa apara primele botci. Daca nu apar botci si tot puietul este capacit , dupa 7 zile se introduce din nou o rama cu puiet in stadii diferite dar la care sa predomine puietul capacit. Dupa aparitia botcilor se poate trece la urmatoarea etapa ce consta in introducerea unei matci fecundate.

Aceasta metoda presupune multa rabdare , si poate cel mai important ambitia de a redresa o familie, care altfel ar fi pierduta . Avand insa in vedere materialul biologic folosit pentru redresare , timpul alocat si efortul depus , ramane la aprecierea apicultorului implicat, daca se merita sau nu redresarea .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde tudor60v » 14 Iun 2013, 22:51

Sanatate,haideti sa va povestesc o intamplare.Cu cativa ani in urma fiind in pastoral m-am trezit cu un stup besmetic, am incercat sa il redresez dar n-a iesit nimic, a venit perioada de schimbare a matcilor si findca tot eliminam matcile batrane m-am gandit sa arunc cateva in stupul cu pricina si SURPRIZA, dupa o saptamana cand am umblat in stup erau pe rame si ouau patru regine,le-am lasat o perioada dupa care am schimbat cu una tanara si totul a fost perfect. De atunci folosesc metoda si a reusit de fiecare data.
tudor60v
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Apr 2011, 21:24

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Mircea_63 » 14 Iun 2013, 23:14

Adica nu accepta una, dar accepta patru :o Interesant si de retinut...cine s-ar fi gandit sa le inunde cu matci tocmai pe bezmetice? :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde marian67stroe » 26 Iun 2013, 12:21

Eu ieri tocmai am descoperit un roi care acum o saptamana avea o matca neimperechiata iar acum ajunsese deja bezmetic.Aseara am luat cutia am deplasat-o 100 m in afara stupinei si am scuturat toate ramele prin iarba.
Dupa vreo ora am constatat ca o mare parte din albina s-a asezat pe peretii unui stup vecin, tot culoarea fostului stup.
De dimineata inca mai era un ghem de albine sub streasina respectivului stup cu toate ca azi noapte a plouat.
Peste cateva zile cand si=or gasi cuib albinele din stupul bezmetic o sa asez pe locul liber un roi nou nout cu matca imperechiata si scap de necazuri mai usor zic eu.
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde alexx » 26 Iun 2013, 18:15

marian67stroe scrie:Eu ieri tocmai am descoperit un roi care acum o saptamana avea o matca neimperechiata iar acum ajunsese deja bezmetic.Aseara am luat cutia am deplasat-o 100 m in afara stupinei si am scuturat toate ramele prin iarba.
Dupa vreo ora am constatat ca o mare parte din albina s-a asezat pe peretii unui stup vecin, tot culoarea fostului stup.
De dimineata inca mai era un ghem de albine sub streasina respectivului stup cu toate ca azi noapte a plouat.
Peste cateva zile cand si=or gasi cuib albinele din stupul bezmetic o sa asez pe locul liber un roi nou nout cu matca imperechiata si scap de necazuri mai usor zic eu.

In 7 zile sa devina bezmetic mi se pare cam repede :o
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde un OM » 26 Iun 2013, 23:07

Daca roiul a fost format cu albina din magazii, mai batraioara, daca au mai trecut 10-14 zile de la momentul cand s-a altoit botca, iar matca nu s-a intors din drumetie, nu este nici un mister.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde alt stupar » 26 Iun 2013, 23:47

fapt divers ;)
nu incerc in niciun fel indreptarea besmeticilor. Ii scutur undeva la cativa km de stupina si saluttis.
Gasesc saptamana trecuta un roi besmeticit, tocmai incepusera albinele sa oua. Din lene si din ratiuni de lipsa lazi goale pentru ziua urmatoare nu urmez tipicul ci scutur toata albina pe fundul lazii, iau toate ramele ca nah, sa nu se strice cu puiet de trantori, inchid lada si gata, ma gandeam ca rapid crapa de foame.
La sfarsitul zilei dau de un alt roi-diviziune scapat cu mai multe botci, tocmai eclozionau matcile. Nu prea am ce face cu ele pe moment asa incat uneia ii dau drumul pe urdinis in besmetic, zic sa moara si ea macar "in trupa".
Intre timp au dat ceva ploi, am uitat de el pana ieri cand minune! fagurasi cat pumnul, cu celule de lucratoare cu nectar proaspat si pastura.
Lasat in pace sa vedem ce-o fi, simpla curiozitate. Dac imperecheaza, asta-i semn divin, parol ca-l fac bomba pe toamna :D !
Minunile naturii !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde italianu » 27 Iun 2013, 02:09

alexx scrie:
marian67stroe scrie:Eu ieri tocmai am descoperit un roi care acum o saptamana avea o matca neimperechiata iar acum ajunsese deja bezmetic.Aseara am luat cutia am deplasat-o 100 m in afara stupinei si am scuturat toate ramele prin iarba.
Dupa vreo ora am constatat ca o mare parte din albina s-a asezat pe peretii unui stup vecin, tot culoarea fostului stup.
De dimineata inca mai era un ghem de albine sub streasina respectivului stup cu toate ca azi noapte a plouat.
Peste cateva zile cand si=or gasi cuib albinele din stupul bezmetic o sa asez pe locul liber un roi nou nout cu matca imperechiata si scap de necazuri mai usor zic eu.

In 7 zile sa devina bezmetic mi se pare cam repede :o


daca n-are puiet(chiar capacit e bun) nu-i trebuie o saptamina.
Orkcum cea mai buna metoda in cazul familiei bezmetice ,e cel al scuturatului la 4-5 m de locul unde statea familia.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde oliviub » 27 Iun 2013, 10:13

alt stupar scrie:fapt divers ;)
nu incerc in niciun fel indreptarea besmeticilor. Ii scutur undeva la cativa km de stupina si saluttis.
Gasesc saptamana trecuta un roi besmeticit, tocmai incepusera albinele sa oua. Din lene si din ratiuni de lipsa lazi goale pentru ziua urmatoare nu urmez tipicul ci scutur toata albina pe fundul lazii, iau toate ramele ca nah, sa nu se strice cu puiet de trantori, inchid lada si gata, ma gandeam ca rapid crapa de foame.
La sfarsitul zilei dau de un alt roi-diviziune scapat cu mai multe botci, tocmai eclozionau matcile. Nu prea am ce face cu ele pe moment asa incat uneia ii dau drumul pe urdinis in besmetic, zic sa moara si ea macar "in trupa".
Intre timp au dat ceva ploi, am uitat de el pana ieri cand minune! fagurasi cat pumnul, cu celule de lucratoare cu nectar proaspat si pastura.
Lasat in pace sa vedem ce-o fi, simpla curiozitate. Dac imperecheaza, asta-i semn divin, parol ca-l fac bomba pe toamna :D !
Minunile naturii !


Metoda Perret-Maisonneuve
Albinele ouătoare acceptă matcă doar atunci când vom folosi o matcă ce s-a născut cu maximum 30 de minute înainte. La ieşirea din botcă a mătcii îi dăm drumul, fără altă precauţie, prin gaura hrănitorului şi după 8-10 zile vom constata noua pontă. Albinele vor face să dispară ouăle şi larvele de trântori, şi vor lichida albinele ouătoare, rămânând doar nimfele căpăcite până la eclozionare. Singura dificultate este să dispunem de o astfel de matcă la momentul dorit.
oliviub
 
Mesaje: 47
Membru din: 06 Sep 2012, 11:31
Localitate: Timisoara

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde alexx » 27 Iun 2013, 11:03

oliviub scrie:
alt stupar scrie:fapt divers ;)
nu incerc in niciun fel indreptarea besmeticilor. Ii scutur undeva la cativa km de stupina si saluttis.
Gasesc saptamana trecuta un roi besmeticit, tocmai incepusera albinele sa oua. Din lene si din ratiuni de lipsa lazi goale pentru ziua urmatoare nu urmez tipicul ci scutur toata albina pe fundul lazii, iau toate ramele ca nah, sa nu se strice cu puiet de trantori, inchid lada si gata, ma gandeam ca rapid crapa de foame.
La sfarsitul zilei dau de un alt roi-diviziune scapat cu mai multe botci, tocmai eclozionau matcile. Nu prea am ce face cu ele pe moment asa incat uneia ii dau drumul pe urdinis in besmetic, zic sa moara si ea macar "in trupa".
Intre timp au dat ceva ploi, am uitat de el pana ieri cand minune! fagurasi cat pumnul, cu celule de lucratoare cu nectar proaspat si pastura.
Lasat in pace sa vedem ce-o fi, simpla curiozitate. Dac imperecheaza, asta-i semn divin, parol ca-l fac bomba pe toamna :D !
Minunile naturii !


Metoda Perret-Maisonneuve
Albinele ouătoare acceptă matcă doar atunci când vom folosi o matcă ce s-a născut cu maximum 30 de minute înainte. La ieşirea din botcă a mătcii îi dăm drumul, fără altă precauţie, prin gaura hrănitorului şi după 8-10 zile vom constata noua pontă. Albinele vor face să dispară ouăle şi larvele de trântori, şi vor lichida albinele ouătoare, rămânând doar nimfele căpăcite până la eclozionare. Singura dificultate este să dispunem de o astfel de matcă la momentul dorit.

corect nici atunci sigur ;)
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde jenica67 » 27 Iun 2013, 12:26

Eu va propun o alta solutie care dupa mine este foarte sigura, desi nu am incercat-o, pentru ca nu am avut ocazia pana acum, dar teoretic mie mi se pare foarte buna. In stupul bezmetic facem urmatoarea organizare : cuibul il impartim in doua compartimente cu o diafragma etanse, dar cu sita dubla (pe ambele fete) la interiorul ramei, si o gaura uneva sus pe aceasta diafragma, care initial este opturata cu un capac. Ambele compartimente trebuie sa aiba urdinisuri separate, unul in fata pe locul vechiului urdinis si unul lateral. In compartimentul cu urdinisul in fata bagam familia bezmetica, in celalalt un roi cu matca imperecheata. Roiul avand urdinisul lui isi vede de dezvoltare. In stupul bezmetic se stie ca daca exista o matca care oua (a carei influenta o simt prin sita dubla), in timp albinele ouatoare pierd calitatea aceasta, pana la aparitia puietului capacit de la matca. In momentul aparitiei puietului capacit, deschidem capacul la gaura aflata pe diafragma si care are dimensiuni cat sa treaca 1-2 albine, astfel incat trecerea intre cele doua compartimente sa se faca lent. Cam asa vad eu lucrurile de rezolvare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori