Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

cuib blocat cu miere(mereu)

Mesajde nicholas886 » 27 Iun 2013, 23:13

Bine v-am gasit,
Sunt din Constanta, anul trecut mi-am cumparat un stup cu albine(11 rame 1/1), l-am divizat in 2 roi si am intrat in iarna frumos cu ei, fiecare avand in martie 6/7 rame albine..
Stupul unde a ramas matca batrana, are un comportament foarte ciudat..s-a dezvoltat extraordinar de bine in primăvara, la corcoduș/cireș mi-a bagat 6 rame puiet si 5 rame de miere destul de rapid..
La salcam , am pus catul cu 10 rame 1/2 jumate construit si nu a pus nici pic de miere in cat, in schimb din 8 rame cu puiet la inceputul salcamului a ramas doar cu 2 rame de puiet si surpriză- 7 rame pline cu miere capacita+2 cu polen..am tras=o sa fac loc la matca sa oua ca intrasem la stres..de la ambii stupi am scos 20kg de miere, in mare parte de la stupul la care ma refer.
Dupa salcam si-a revenit, matca a bagat intr-o saptamana cam 5-6 rame puiet, si a pus si ceva miere pe sfarsitul salcamului..stupul cu populatie foarte mare..
Acum i-am dus de o saptamana la floarea soarelui, am gasit undeva vreo 10 ha de un soi extratimpuriu, si langa el un soi tarziu care abia de 2 zile a inflorit..mai bine de asa nu se putea..azi am fost sa verific..-surpriză..din vreo 7 rame puiet cat avea acum o saptamana, mai are 3, unde a iesit albina, a bagat miere..am iarasi aceiasi problema..are 9 rame pline de miere, in mare parte capacita in doar 1 saptamana..are si in cat doar 2 rame cu miere..in rest, cuib blocat cu miere..puiet mai nimic..
Ciudatenia mai mare la familia asta , nu ar fi ca doar a blocat cuibul, dar are un comportament bizar..nu am mai vazut asa ceva..ramele cu puiet sunt plinie cu puiet, nici strop de miere..cele cu miere doar cu miere..nu are coronita de miere, nu nimic..matca oua fantastic..ou langa ou pe toata suprafata ramei..si asta de cand il am, nu doar acum ca a blocat cuibul..inca din primavara a facut la fel..puiet fara coronita de miere, rame cu miere separat..
Nu stiu ce sa fac, sa schimb matca, nu reuseste sa faca fata culegatoarelor, sau ce este?..
Vanzatorul de la care l-am luat se lauda ca e un f1-2 de caucaziana, ca nu are romanesti..nu bag mana in foc ca nu asta ma interesa..dar va rog pe cei mai experimentati sa va dati cu parerea..imi pare rau ca nu am facut poze ca nu am telefon performant si nici cablu de date, dar daca pot voi face o poza sa vedeti o rama cu puiet in fiecare celula construita fara nici o pauza si langa ea miere gramada..
nicholas886
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iun 2012, 18:42

Re: cuib blocat cu miere(mereu)

Mesajde stefanmadalin » 28 Iun 2013, 00:41

Eu zic ca e de bine faptul ca nu amesteca puietul cu mierea. Partea si mai buna era daca urcau in cat.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: cuib blocat cu miere(mereu)

Mesajde alin75 » 28 Iun 2013, 06:02

Salut!
Daca vrei sa te scapi de matca poti sa mi-o dai mie.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: cuib blocat cu miere(mereu)

Mesajde oliviub » 28 Iun 2013, 09:31

Ridica 2 rame cu puiet in magazie si atunci va urca si albina. Ramele sa nu fie alaturate.
oliviub
 
Mesaje: 47
Membru din: 06 Sep 2012, 11:31
Localitate: Timisoara

Re: cuib blocat cu miere(mereu)

Mesajde nicholas886 » 28 Iun 2013, 12:43

-nu as vrea sa scap de matca..dupa cum am spus, ea ouă si dezvolta foartre bine familia..dar ce ma fac ca dupa fiecare cules imi scade populatia si mi-e teama ca intra slab in iarnă...normal ca=mi convine că nu amestecă puitul cu mierea, dar dacă avea si el macar 5, hai 4 rame cu puiet, si restul miere, sa fiu sigur ca dupa ce imi moare culegatoarea are cine sa-i ia locul, nu as mai avea nimic cu el..
-o ramă de margine, a 11-a, am urcat=o la fiecare cules in cat..o umplu cu miere, dar pe cea din cat de langă ea, nu o umplu cu miere..nici un strop..
P.S:
- de roit nu a vrut sa roiasca nici la salcam cand s-a manifestat la fel..as fi facut 1-2 roi cu matci de la ea...
-distanta dintre ramele din cat si cele de jos=1 cm..deci nu cred ca asta ar fi problema..
-maine ma duc sa-i trag toata mierea din cuib, ca altceva nu-mi trece prin cap..trag toate cele 9 rame și pe cele 2 din cat nu....oricum a doua parcela de floare a inflorit de cateva zile, si poate mai trag o data pana la sfarsit..
dar..problema nu e rezolvată..mi-a mai zis cineva sa nu schimb matca, ci sa cumpar un stup orizontal -16-18 rame ..sa-i bag in permanenta rame pana umple stupul si sa aiba si puiet.. s-ar putea sa dea rezultate bune..
nicholas886
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iun 2012, 18:42

Re: cuib blocat cu miere(mereu)

Mesajde nicholas886 » 28 Iun 2013, 13:39

asa si este..avea 7-8 rame cu puiet din care 6 capacit..a iesit tot, si le-a umplut cu miere..multietajat nu stiu daca ma bag dar un orizontal , cred ca fac..oricum ea nu amesteca mierea cu puietul..am pus si un fagure artificial si am scos o rama cu miere pe care am dat-o unui roisor..si surpriza..e construita, si capacita cu miere..nu s-a atins matca de ea..sau n-a avut timp..:D
familia este foarte puternica..albina sta ghem pe fundul ramei ca abia are loc in stup..:D..
p.s:
celalalt stup de productie , e normal..e mai mic ca populatie , are 6 rame puiet, 4 cu miere jos, si jumate de cat cu miere(acela e stup stas 10 rame jos, 10 rame 1/1 sus)
....
apropo..ce parere aveti de stupi in formula urmatoare..: cuib de 9 rame 1/1, cat 9 rame 2/3..va intreb ca am niste cutii foarte bune de lemn de brad 2,5mm grosime, dar de 9 rame, facute de un tamplar care a gresit cu 3 cm asura, si le-am luat cu 50 lei fiecare ca nu le vroia nimeni..sunt complete, cu fund antivaroa..tot..m-am gandit sale fac cat-uri de 9 rame 2/3, sa-i folosesc..mometan sunt pe post de roinita, am roii facuti in primavara in ele..adica..la 50 lei nu am scapat oferta, ca erau mai scumpe roinitele de 6 rame la magazine..:D
nicholas886
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iun 2012, 18:42

Re: cuib blocat cu miere(mereu)

Mesajde Mircea_63 » 28 Iun 2013, 13:49

Nicolas, daca tot e asa selecta familia aia si nu amesteca ramele cu miere laolalta cu cele de puiet, baga-i fagure artificial la crescut in mijlocul cuibului. Altfel spus, sparge-i cuibul.

Ce va face? Va incepe sa puna miere in mijlocul cuibului sau va avea regina unde sa depuna?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: cuib blocat cu miere(mereu)

Mesajde comi » 28 Iun 2013, 21:50

numai chinui matca degeaba pt ca din ce ne-ai spus pina acum pare sa fie o matca carniolan(carnica) care isi ajusteaza singura ponta in functie de nectarul existent din zona si care va ierna pe un ghem mic cu consum mic de miere peste iarna. Poate ramane in stup pe timp de iarna pina la 150 de zile fara zbor de curatire(nu sunt basme) si sunt foarte rezistente la nosema si diaree.Ai mare grija de ea.Si la primavara incearca sa transvazezi din ea .
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: cuib blocat cu miere(mereu)

Mesajde nicholas886 » 28 Iun 2013, 22:44

comi scrie:numai chinui matca degeaba pt ca din ce ne-ai spus pina acum pare sa fie o matca carniolan(carnica) care isi ajusteaza singura ponta in functie de nectarul existent din zona si care va ierna pe un ghem mic cu consum mic de miere peste iarna. Poate ramane in stup pe timp de iarna pina la 150 de zile fara zbor de curatire(nu sunt basme) si sunt foarte rezistente la nosema si diaree.Ai mare grija de ea.Si la primavara incearca sa transvazezi din ea .

1. matca este cu abdomenul uniform de culoare caramizie, complet, fara nici un inel de alta culoare..este o matca mare.., albinele nu au nici un inel galben sau altceva, sunt inchise la culoare cu dungi albe dar parca ceva mai mici la talie decat cele romanesti(se observa cu ochiul liber)..albinele sunt mai blande decat la ceilalti cu matca romaneasca..construiesc faguri mai rapid si destul de bine..fac fagurasi mult pe unde au loc in cuib..
apropo..sub rama saltata in cat , a facut fagure de vreo 10 cm(desi in cat am 3 rame cu faguri artificiali sa-i creasca..) , bineinteles, cu miere, spre deliciul nevestei..:D
.....
2. am spart cuibul cu fagure artificial, am spus mai devreme..nu a pus puiet in ea(nici la salcam nu a pus)..a umplut-o cu miere in 2 zile..
3. va multumesc de raspunsuri, sper sa aveti toti dreptate si sa fie bine..
Inca ma mai gandesc daca sa maduc maine sa-i trag mierea din cuib, sau sa-i scot 3-4 rame cu miere si sa-i bag artificaiali..
nicholas886
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iun 2012, 18:42


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron