Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde badguy_goodguy » 29 Iun 2013, 23:06

Mircea_63 scrie:Da! Eu sunt dispus. Cum facem, aduci tu matca la mine sau o trimiti prin curierat? :?


Am sacrificat vreo doua, ungandu-le in miere pt. a fi "linse" :)
Mai sacrificati si voi ...
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde italianu » 29 Iun 2013, 23:47

badguy_goodguy scrie:
Mircea_63 scrie:Da! Eu sunt dispus. Cum facem, aduci tu matca la mine sau o trimiti prin curierat? :?


Am sacrificat vreo doua, ungandu-le in miere pt. a fi "linse" :)
Mai sacrificati si voi ...


pai daca nu probam,mai spuneam :?:
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde badguy_goodguy » 11 Iul 2013, 12:38

Am pus cate o botca la 5 nuclei a caror matca s-a pierdut. Au rus botcile!
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde Bambucha » 11 Iul 2013, 16:04

nicus scrie:Un francez recomanda protejarea laterala a botcilor in folie de aluminiu, pe motivul stiut ca albinele rod botcile doar in "burta". A incercat cineva?


Nicus, eu am albine mai caftangioace ce mi-au ros botcile inclusiv din varf, daca vor sa o faca si au motive sa o faca o rod cu toata protectia ei. Protectia laterala e mai mult impotriva vreunei intepaturi concurente, iar acolo de obicei se intampla ca prima iesita sa le killereasca pe celelalte in majoritatea cazurilor chiar si dupa ce acelea au eclozionat, deoarece este mai puternica si mai bine hranita, avand avantaje fata de bietele eclozionate. In conseciinta la mine cele 50 de dopuri cumparate in scopul a le proteja s-au dovedit inutile.

Si eu dau botci la nucleii stabilizati (trecuti printr-o sarja de puiet ce au albina loiala de toate varstele si se comporta ca o minicolonie). Probleme apar in special la formarea primilor nuclei in primavara pe aceeasi vatra. Insa cu putin puiet si ceva mai multa albina doica scuturata apare si satisfactia de a avea nuclei nici prea mult populati, nici prea putin populati, fiindca si asta e important in echilibrul si oranduirea lor, fara a necesita interventia noastra.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde balu » 12 Iul 2013, 08:30

ATENTIE la introducerea matcilor in roi , in cutiute puneti si hrana, altfel pot muri de foame :cry:
Stan patitu, gasit a doua zi 2 matci moarte in colivii
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde nicus » 12 Iul 2013, 11:05

Bambu, iti dau dreptate ca albina poate si trebuie sa modeleze orice bucatica de ceara aflata in stup. Chiar ele ajuta viitoare matca sa eclozeze in felul acesta.
Despre acul reginei, pe forumul vechi Pupe deschisese un topic cu un astfel de nume. Eu unul nu cred ca matca inteapa o botca prin lateral, in multe cazuri la roire nu li se vad decat capacelul.
Astfel de custi (folii, chestii) cred ca pot suplini putin din nepriceperea apicultorului (necunoasterea exacta a fenomenului - cazul meu) insa nu pot garanta 100%.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde kamy » 13 Iul 2013, 08:44

Nu va chinuiti,atat botca cat si matca eclozionata 2 zile in bigudiu,ulterior botezata in miere pentru atenuarea caderii din bigudiu si sa nu alerge ca nebuna,creste cu simt procentu,chiar si la matci eclozionate de oarece vreme!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde mihai33 » 14 Iul 2013, 09:13

eu am in permanenta surplus de botci, ceea ce am observat:
botcile sunt primite in proportie de 95 %-100%, iar matcile la bigudiu cu apifonda jos in proportie de 80%...
asa ca nu este o asa mare diferenta...
referitor la nucleul expus in fotografie, este asemanator cu apidea, si chiar ma intereseaza sa cumpar 100, este foarte bun, dar cu un dezavantaj dupa 32 de zile roieste, eu recoltez in ziua 30

PS: Salutari Kamy!
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde Mesesan cosmin » 02 Feb 2014, 11:42

Se recomanda dupa recoltarea matci sa se faca o hranire imediat si se introduca o botca matura in a unspea zi izolata in bigudiu cu un strp de mincare inauntru, bigudiul la partea de jos sa fie astupat cu un strat de ceara fina Aceasta lucrare se face seara pentru a evita furtisagul Mentionez ca nucleul nu are voie sa ramina orfan nici o clipa Dupa doua zile se verifica eclozionarea matci si eliberarea din bigudiu Daca matca este eliberata si este libera printre albine este ochei Daca matca este eliberata dar prinsa de albine in ghem atunci imediat prinsa si izolata in bigudiu cu ceara fina SUCCES.
Mesesan cosmin
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Feb 2014, 10:53

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde calin bondaru » 02 Feb 2014, 11:46

total gresit domnu cosmin!
trebuie venit cu procente reale de acceptare nu cu teorie!
daca in noapte aia de primavara scade temperatura ce faci?
de ce oare noi Romanii alegem variantele cele mai complicate si mai deficitare?
uite aici si noteaza!
dupa ce scoti matca fecundata lasi nucleul 2 zile sa isi traga din ce are 1,2 botci sau cat poate si vii si aplici in locul unei botci trase *(de preferat in centru unde e caldura mai mare) o botca matura in a 13-14 zi!
rezultate 100%...hai bafta
:lol:
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde marius_vfp » 02 Feb 2014, 13:32

foarte adevarat domnule calin , cu precizarea ca se vor rupe toate botcile trase de albine si se lasa doar botca gata de eclozionare.

spor.
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde italianu » 02 Feb 2014, 13:38

Si atunci care-i rostul micronucleului,in afara folosirii de material biologic putin?
Ce va spune voua ,,fecundare pe banda-rulanta''?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde Mesesan cosmin » 02 Feb 2014, 15:30

Caline daca aplici aceasta metoda ai sanse de reusita zero si sa vezi dece Altoirea unei botci in nucleu se poate face numai atunci cind botcile din nucleu si cu botca altoita sint aproape de aceiasi virsta altfel botca o sa fie roasa la doua zile de orfanizare botcile trase de nucleu nu sint nici macar capacite
Mesesan cosmin
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Feb 2014, 10:53

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde valter » 02 Feb 2014, 15:37

Protectia botcilor cu sistemul conic Nicot este o solutie excelenta si des folosita.
Da mai e o modalitate de introducere pentru matcile virgine eclozionate de cel mult 24 ore...se numeste dubla eclozionare.Taliene...auzisi de asta la broscari?

Mergand de la premisa ca fix la 6 ore este primita orice matca(virgina ori ba)procedam astfel: recoltezi micronucleul de matca fecundata(care anterior a fost introdusa intr-o colivie de transport-cu tot tacamul-ca oricum urmeaca expeditia) si la momentul potrivit faci rocada cu o matca virgina(fara albina incotitoare si nitica mancare) dispusa intr-o colivie identica.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde italianu » 02 Feb 2014, 19:29

De auzit ,n-am stiut ca se numeste asa ,dar vara trecuta am facut-o,punind matca virgina intr-un bigudiu(de la nicot) cu putina turta in capat.Acceptata fara probleme.
singura diferenta ca nu am asteptat cele 6 ore, neavind timpul necesar,dar nu e o idee rea!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde peterneamt » 02 Feb 2014, 20:01

Să spun ......să nu spun...?
Spun : la prima serie de mătci fecundate în micronuclee este necesară fie repopularea totală ( scuturăm albina bătrână din nuclee şi repopulăm cu albină tânără ca şi cum am forma din nou nucleii dar de data aceasta pe ramele cu hrană şi puiet ) fie parţială.....
De la a doua serie decât luăm matca... şi băgăm botca.....şi repopulăm decât unde e cazul... :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori