Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Polenul crud cu gust amar

Mesajde Eme » 29 Iun 2013, 22:28

Buna ziua dragi forumisti.

Prefer polenul crud congelat pentru ca, de obicei, este mai gustos si mai sanatos comparativ cu cel uscat (care mai pierde din proprietati)
Consum polen crud de cateva luni iar acum cateva sapamani am cumparat o cantitate ceva mai mare (4 KG) de polen crud pentru consum personal. Acest polen arata exact ca toate celelalte numai ca are un miros puternic de fan (faneatza ?) si un gust f amar.
Nu mai zic ca de fiecare data cand il consum am o senzatie de greata intensa. Apicultorul a refuzat sa il primeasca la retur pe motivul ca acesta este gustul 'polenului de faneatza' (mi-a zis ca este din zona Sibiului).
Este normal acest gust ? Parca as manca iarba ... oribil. Voi atasa cateva poze - poate va dati seama ce tip de polen este / daca este stricat.
Multumesc anticipat pt. feedback.
Fişiere ataşate
20130629_221925.jpg
20130629_221916.jpg
20130629_221913.jpg
Eme
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Iun 2013, 21:59

Re: Polenul crud cu gust amar

Mesajde Mircea_63 » 29 Iun 2013, 22:40

Intradevar polenul nu are un gust nemaipomenit. Unele au un gust usor zaharat, altele usor amarui sau chiar amar de-a binelea. Exista si sortimente de polen cu un gust ceva mai placut.

Polenul din imaginile tale arata foarte bine!!! In general se consuma in cantitati mici, in amestec cu miere, unt etc
Este mai degraba curativ decat un aliment, adica se consuma in cantitati mici pentru beneficile sale majore pentru sanatate si nu este folosit ca aliment propriu-zis.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Polenul crud cu gust amar

Mesajde Eme » 29 Iun 2013, 22:48

Iau 2 linguri cu varf pe zi (cam 28-30g) cu apa. Daca-l iau cu miere nu cred ca mai este absorbit in proportie de 100%.
Polenul m-a ajutat sa scap de usoara anemie si imi da energie. Pana acum am consumat numai polen cu gust dulceag si miros de flori ... nu am mai auzit de polen crud cu gust amar!
Eme
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Iun 2013, 21:59

Re: Polenul crud cu gust amar

Mesajde Mircea_63 » 29 Iun 2013, 23:19

Tasteaza pe google " polen gust amar" si te lamuresti!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori