Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: dadant 12 rame

Mesajde kamy » 03 Ian 2013, 08:09

Stupul de 12 rame,cu magazie 1/1 si oleaca de selectie e pesa de rezistenta in fuga de roit si nu vi-o spun din carti,da daca pui doar roi in el ,si e prea mare locu de impachetat,faci un sfaraiac,si de urcat urca in magazie deasupra ramelor cu puiet.
Acu indiferent a cui e parerea o matca urcata in magazie,mai devreme sau mai tarziu fiindca uita sa maii coboare jos o sa bata vantul.dar io zic ca- sfanta gratia haneman si ma scuteste de dureri inutile de cap ca sa fac alba neagra cu matcile.
Chiar ieri am avut o discutie la apa termala cu un prieten care vrea pavilion pe 18 pat cald,orizontal.
L-am sfatuit totusi sa mearga pe un vertical,lucru de care nu erea prea incantat.
Verticalu e parfum doar daca cuibul este plin tot anul cu puiet si magazia umpluta cumiere fara sa se socoteasca prea mult o umplem sau nu o umplem,fiind jos plin cu puiet in septembrie stropesc magazia cu nectar.
Ca sa tii tot anu in lada 12 rame de puiet,poti sa incerci cu matci tinute cu ,,redbull,,adeca fortate care nu vor da rezultatul dorit si o sa regretati ca n-ati facut cuibul de 8,9,maxim 10 rame,sau faci de 2 oripe an cheta de rame cu puiet.
Varianta care am adoptat-o si raman fan fara a avea pretentia absurda ca-i cea mai cea,e stupul 2 in 1,pe care am descris-o la intrarea in forum sipentru cere m-ati pus in poarta si ati tras la poarta.
In ultimii doi ani am dus cu mine la floarea soarelui ca sa nu chiara de foame acasa si cateva lazi cu roi,si pot sa va spun cu mana pe suflet ca se mananca miere la fel de dulce si de la un roi pe doua rame,pt ca normal transformi albina lucratoare in miere marfa si mai si ingrqsi pamantu cu albinele cazute in fata stupului.e drept ca la terminarea culesului poti numara fara sa te chinui albinele din roi.dar sa nu uitam ca o matca tanara cu oleca de ,,redbull,,umfla in 30 de zile 2 rame chiar spre sfarsit de august.
Acu de cand cu apicultura la distanta,au devenit forumistii mai deschisi si vorba lu einstein,mintea care se deschide nu revine la forma initiala,asa ca poate unii au spus ,,ba o fi avut dreptate si narodu ala cu 2 in 1,,
Pana aici tate bune si frumoase da amu altui baiu, la narodu cu mintea hodinita io fatat mintea si dupa 2 ani da teste 1 bun si unu ca-n visul cu vacile,de ce n-as mere pa 5 in unu ca lada de productie,adeca 12:5=2 ,daca vreu sa transform si magazia in nucleu atunci e 10 in unu sau varianta ixtrema,12:10=1,pe doua corpuri am ave taman 2o de matci pe cate o rama da baiu ca ar trebui sa iasa din matci la cules ca-s prea multe pe o lada da asta nu inseamna ca-i imposibil,mai ales cand ai nevoie de banca de matci!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 25 Iun 2013, 11:10

Am postat un filmulet cu un stup Dadant pe 12 rame la tei.
Am ascultat un sfat si nu am luat nici o celula cu albina din nici un stup.I-am tinut in frau prin adaugare de corpuri.Nu e nici o paguba daca oua matca in magazin.Ba din contra.
http://www.youtube.com/watch?v=xZ3V9ZeYurU
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 01 Iul 2013, 09:02

Aici este o continuare la filmarea de mai sus.
http://www.youtube.com/watch?v=H0lfJRkMHd8
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Dadant cu 12 rame si cat 1/2

Mesajde gaboreugen » 13 Ian 2016, 16:50

BUNKA scrie:..... Gaborila...ia zi folosesti orizontali??
Cum sta albina...boierie nu ?
... :)))


Lucrez cu vertical,pat rece, 12 rame 1/1 Dadant cuib, caturi 1/2 11 rame.
gaboreugen
 
Mesaje: 47
Membru din: 12 Feb 2013, 16:25
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: dadant 12 rame

Mesajde lucky5strike » 14 Ian 2016, 00:08

Personal cred ca e un sistem pretabil pentru pavilionar in trei randuri.

Se poate detalia aici...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: dadant 12 rame

Mesajde SorinDaniel » 19 Oct 2016, 01:29

lucky5strike scrie:Personal cred ca e un sistem pretabil pentru pavilionar in trei randuri.

Se poate detalia aici...

Inaltimea pavilionului este cam mare, dar eu sunt multumit.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori